• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Zöld-vörös, első akvárium, 125l

Viszont alga az volt. A csigák nem ettek minden algát, és a Carbo-t sem adagoltam még csak az ajánlott mennyiségben. Gondoltam kéne garnéla. De milyen? És a neonokkal elvannak? Na és a tervezett ramikkal? Azok még is csak sügerek. Olvasgattam neten, hogy van akinél bejött a trió, de amano garnival. Viszonylag nagy méretűek, és nem olyan gyámoltalanok, mint a többi garnéla. És nem is szaporodnak. Én nem akarom őket tenyészteni. Úgyhogy hoztam ötöt. Nagyon megtetszettek! Annyira furcsa élőlények! Szerintem érdekesek, ahogyan kinéznek. Az átlátszóságuk, az alakjuk, és a mozgásuk. Fantasztikusak! :) Ahogy meghoztam őket, a neonok nagyon érdeklődtek, hogy mik ezek. De nem bántották őket. A garnélák, ahogy kiengedtem őket a zacsiból, azonnal el kezdtek takarítani. Mindenhol. Aztán a következő napokban egyszerre maximum csak 2-3 darabot láttam az ötből. De látszott az akin, hogy tisztul. MEqL-hzpzh3u0JMo33prw10AVM29edrMCZerfET42ryS2B60oqSCUyXG1Ytk?width=1024&height=576&cropmode=none.jpg
 
Egy hétre rá meghoztam Az első, fiú ramit. A fátyolfarkú változat jobban tetszett, ezt választottam. A kereskedésben ő volt az utolsó rami, gondoltam elhozom, és majd hozok neki párt a jövő héten. Nagyon szép volt, de kb. 3 napig iszonyatosan ideges volt. Fel- alá járt a front, és az oldal üvegeknél. Aztán hál' isten megnyugodott, ki színesedett, de ekkor már képtelen voltam róla normális fotót készíteni, állandóan mocorgott. :smuggrin: Nőstényt viszont egyszerűen nem tudtak adni. Két kereskedésbe járok, de egyikben sem volt... Viszont szépen nőtek, és színesedtek a halacskák.
IvqC5CXoPwN8dpAoVKbGFLOfrlwc9iQtIuMy55cdiYBwPDyZOsKMe27JnT04?width=576&height=1024&cropmode=none.jpg mZZuixv68unFL1u8Orfd0SaHZ-5UGWC_y7BMXS2vvzQ0yeIPFz3oywdxRpyw?width=1024&height=576&cropmode=none.jpg
 
Szep ez a rami, mielobb probalj part talalni neki, nekem 2 fiu es 2 lany van egy akvaban amanokkal, rummynose tetrakkal, jol elvannak egymassal. A ket rami fiu neha osszeveszik a teruleten, de nem komoly a dolog...

Ja kozben rajottem hogy utolagos naplo, talan mar vannak tobben is.....
 
Ez a bejegyzés szomorú, de tanulságos lesz. Szégyenlem, de leírom, hogy mások tanulhassanak belőle.
Szóval megérkezett kb. 3-4 hét késéssel a kislány rami. Legalább is azt mondták, de soha nem derült ki, hogy az -e, nem volt ideje megmutatni a színét. Mikor meghoztam, és beletettem az akiba, csak a fényben vettem észre, hogy az egyik szeme kicsit ki van dülledve. Ennek ugye több oka lehet. Én arra gondoltam, hogy a haza út során történhetett vele valami, fizikai sérülésnek tudtam be. Így eltelt egy két hét, de nem múlt. Aztán Hasvízkórra, vagy fekélyre gyanakodtam, de az tuti volt, hogy gyenge az immunrendszere. Időközben láttam, hogy a többi hal mozgása lassul, és egy idő után egy csapatba verődtek, és úgy úsztak egy helyben. Furcsának találtam, de nem láttam rajtuk semmit. Neten sem néztem utána, hogy mi lehet ez. Aztán észrevettem a neonokon az egyik reggel a darakórra jellemző fehér pöttyöket, és láttam, hogy az összes hal olyan. Nagyon meg ijedtem. Előtte ilyet csak fotón láttam abban a könyvben amit olvastam az akváriumokról. Interneten kezdtem gyorsan utána olvasni a dolognak, hogy tulajdonképpen mi is ez, mit lehet vele kezdeni. Ott olvastam, hogy a korai tünetek közé tartozik az, amikor a "darafoltok" nem jelennek még meg, a halak mozgása, aktivitása lankad, és vakarózni kezdenek az egysejtű miatt, ami a testükbe költözött. Erre vannak gyógyszerek stb,stb. És időben kell észrevenni a betegséget! Hát ez nem sikerült. Nem voltak még soha beteg halaim, nem tudtam, hogy mit kell észrevennem, de arra rájöhettem volna magamtól is, ha a halak mozgásában valami nem stimmel, akkor valami történik. Mindenesetre több sebből vérzett az egész. Amikor észrevettem ezt az egészet, és tudatosult bennem, én is beteg voltam, ezért barátomat kellett elküldenem kisállatkereskedőhöz, vagy valahova. Vasárnap volt, még jobb... szerencsére a közelünkben lakik egy kereskedő, ő volt olyan nagyon kedves és adott parakillt. Barátomnak mondta, hogy az akváriumba, a nagyba kell beleönteni... ja. A csigákhoz, meg a garnikhoz. Ha-ha. Mindenesetre türelmetlen és ideges voltam, hogy már ennyi energiát és pénzt fektettem ebbe az egészbe, és most mi lesz. Tehát engedelmeskedtem a leírásnak, ami a parakilles kis fiolán van, és beöntöttem a 100 l-re való adagot. Rajta volt egy kulcs kifelyezés, hogy "három napos kúra". De nincs kifelytve, hogy mi is az. Arra gondoltam, hogy beöntöm a parakillt, és 3 nap múlva nagy vízcsere.
Erre el kellett 3 napra utaznom. Pont ekkor! Mindenesetre idegesen, de félig megnyugodva elmentem, hogy majd ha visszajövök vízcsere... Közben nyilván voltam néha internet közelben, és izgulásom közepette olvasgattam. Ki, hogyan gyógyította ki a halait a darakórból, hogyan is kell kezelni őket. Hát az életkedvem is elment. Mindenesetre kivártam a három napot, hazautaztam. Halak ki karanténakváriumba, nagy akváriumon nagy vízcsere, parakill a kicsibe, só. Elég csúnya hét volt, és reménytelen küzdelem. Túl késő volt. Az egész hal állomány kimúlt. A garnélák és a csigák bírták az egyszeri parakillt, megúszták.
Ezután a nagy akváriumban a bioszűrésnek annyi volt, de annyival megúszták a kis gerinctelenek az ammóniabummot, hogy a garniknak sötétebb lett a váza, és a csigák egy kicsit legyengültek. De meg van mind! Sőt, miután stabilizálódott a helyzet az akiban olyan virgoncok lettek a garnélák, hogy csuda. Az egyik petés is lett!! Nőtek is közben csigák is, garnélák is.
Sokat gondolkodtam, hogy vajon mitől is lehetett ez az egész. Tudom, hogy a rami nagyon érzékeny, ennek tudatában vettem meg őket. Folyamatos vízparaméter mérés, heti 30l vízcsere, nem túl sok kaja, bla-bla. Vettem nekik tubifexet, hogy erősödjenek, stb. Azt viszont nem tudtam, hogy friss vízben kell őket tartani, vagy valami. Ráadásul barátom egyszer-kétszer bezabáltatta őket belőle. Be is másztak az aljzatba... A másik, ugye, hogy nem néztem meg az utolsó érkezett halat idelyében, még a kereskedésben, hogy beteg-e vagy valami. Szóval több sebből vérzett ez az egész.
Utólag visszanézve a fényképeimet a halakról találtam a betegség elejéről fotókat. Ekkor még nem tudatosult bennem a dolog, de már itt is látszódott az egyik ramin (a régebbin) hogy pöttyös. Nehéz észrevenni rajtuk a darakórt a foltosságuk miatt, de valahogy a fénykép kihozza a fehér pöttyöket, még ha 2-3 db is látszik. Sokkal szembetűnőbb így. A másik képen pedig a tipikus csoportban állás, sarokba húzódás látszik jól.
Ezen a sztorin már túl vagyok, bár eléggé megviselt. Ez március legelején történt. Azóta vannak már új lakók.
e4_vpRKN-6W0F96P4dX60eWmGHVCX8zkLAjRT7P2QbiYeKXp09YxX9hWyyzY?width=1024&height=576&cropmode=none.jpg 9iOIENkEGcvFMrw-u1XSwsGtXPb8zv4_zAs7yDKYE-XT3OwhT5Ut2dYmxNGg?width=1024&height=576&cropmode=none.jpg
 
Átérzem a betegség elleni küzdelmedet, mert nekem is az új halaknál volt egyszerre darakórom is és Úszórothadásom is!
Jó lesz ez a napló! Tetszik ez a kendőzetlen őszinteség! De ha ez történt , akkor ez történt! Én mindig azt mondtam, hogy a hibák a legnagyobb tanítómesterek!
 
Szia!
Ez sajnos nem igaz! Simán elintézik pl nagy darab Almacsigákat is. Nálam Hólyag és postkürt csigaállományt teljes kinyírták.
(ez volt a cél)
Teknős és rohamsisak csigákkal viszont nem tudnak mit kezdeni.:)
https://akvakertesz.hu/threads/a-csigak-vilaga.80/page-9 Itt írtam erről.

Ma is tanultam valamit. :)
Mondjuk az angol neve (Assassin Snail) elég beszédes. Most nézem, 1-2 helyen írják róla, hogy képes más csigákat kiszipkázni a házukból, ami azért eléggé badass dolog. :D
 
Miután lement ez a betegség mizéria, el kezdődött az akváriumban, valami algásodási hullám, ami még mindig tart. Először a zöld pontalga jött, nem vészes mennyiségben. Így hoztam is három zebracsigát. Elég jó brigádnak bizonyulnak így hárman. Van még pontalga de úgy néz ki, kordában tartják.rR_-CCMWmwt92r1HHCU-7c2jPnL-8RP_5dzjXiEtTO-IpUclDN6q9mWLoY3Y?width=1024&height=576&cropmode=none.jpg
 
Ezután hoztam az új halacskákat. Kilenc rózsalazacot és két kalászhalat. Az eredeti terv kalászhalak esetében az volt, hogy egy pár türkizkéket hozok. De a türkizkék kalászhal nősténye össze lett keverve a lazacvörös kalászhal nőstényével. Úgyhogy, most így vannak. De igazából haverok. Gondolkodom rajta, hogy kéne nekik hozni legalább egy-egy párt. Utólagosan kiderült számomra, hogy ők is csapathalak. De az akváriumot sem akarom túl telepíteni. Szóval most van kilenc rózsalazac, két kalászhal, öt garnéla, három zebracsiga, és fogalmam nincs mennyi egyéb csiga, amiket a növényeken hoztam. :) A vörös kalászhal, gondolom azért, mert nincs legalább egy párja, nagyon sokáig nem evett. Hetekig. Látszott rajta, hogy éhes. Mindent csipkedett. (Bár ezt a szokását még most is megtartotta. Vízcseréknél rendszeresen szedegetem ki a mohadarabkákat az aljzatról.) Hoztam nekik fagyi sórákot, gondoltam kéne neki valami nagyon a foga alá való, abból csipegettet, és azóta már a tápokat is eszi rendesen. :LOL: Fy3IcasadR2q9GoAf2K2T2wQzYrUNPhhD7c0KncnhsPVwqL42uvE8YPrH6I0?width=1024&height=576&cropmode=none.jpg
 
De sajnos az ő érkezésük sem volt egyszerű. Ahogy meghoztam őket, este már nem kapcsoltam fel a lámpát rájuk, hogy ne stresszlejem őket. Erre reggeli etetésnél láttam, hogy ezek is, mármint a rózsalazacok darakórosak lettek! Nem hittem el, hogy kétszer egymás után belefutok ebbe. Pedig mint valami paranoiás, néztem át őket a kereskedésben, hogy látok e rajtuk valamit. Csak arra tudok gondolni, hogy hazafelé úton, kifogtam egy "fantasztikus" buszsofőrt. Nem vezetett gyorsan, de mindig satuféket nyomott. Én is alig vártam, hogy hazajussunk, nemhogy a halacsok a zacskóban, hogy vége legyen a lötykölődésnek.
Szóval újra karanténakvárium, a rózsáknak.
A türkiszkék eléggé megijedt, amikor halásztam ki a rózsákat, ide-oda cikázott, lett egy sérülése a hátán és az orrán. (A képen az orrán látszik egy kis fehér pötty.) De már rég meggyógyult.
De mostmár darakór szinten egy kidolgozott haditervvel álltam elő, és időben vettem észre a dolgot, úgyhogy most mindenki boldog. EbvnY7rQj25wiRG0r3mTb0ZUyLKJc66sY2GMwpFZkvB6Mu0jaB9xyzh3C1b4?width=1024&height=576&cropmode=none.jpg
 
Ez a karanténakiban van, gyógyulás felé félúton. Sajnos az ablak eléggé tükröződik, de lehet látni, hogy mi van.
A fiúk kakaskodnak. Itt már megnyugodtam. :ROFLMAO:
 
Ez a karanténakiban van, gyógyulás felé félúton. Sajnos az ablak eléggé tükröződik, de lehet látni, hogy mi van.
A fiúk kakaskodnak. Itt már megnyugodtam. :ROFLMAO:

Privátra van állítva a videó, így nem tudjuk megnézni. :)
 
Na hát... én meg régebben ott túlóráztam, hogy ki tudjak fogni legalább egyet.:facepalm:

Üdv a fórumon! Sok sikert és kitartást.;)[/QUO
Na hát... én meg régebben ott túlóráztam, hogy ki tudjak fogni legalább egyet.:facepalm:

Üdv a fórumon! Sok sikert és kitartást.;)

Hát, azt nem mondom, ha hálóval közelítettem feléjük nem volt menekülés :D, de csak ha kézzel matattam valamit, rám sem hederítettek.
 
Nem hittem el, hogy kétszer egymás után belefutok ebbe.
A darakór olyan náluk, mint nálunk embereknél a nátha: ott van a vízben a kórokozója és ha a halakat valami stressz éri (pl a kedves buszsofőr vezetési technikája, de bármi lehet) akkor a szervezetük gyengül és elő tud jönni.
Ahogy írtad is, a korai észlelés és a kezelés a megoldás.
Én malachit zöldet szoktam alkalmazni, szerencsére nem kell sűrűn (elmúlt 5-6 évben kb 1-2 alkalom volt, pedig van akva dögivel). Első nap az előírt adagot, hőfok fel 30°C-ra, fokozott levegőztetés, két nap múlva 50%-al megismétlem, utána jöhetnek az 50%-os vízcserék. Nekem eddig bevált, de két éve volt egy makacs verziója: a szokásosnál kisebbek voltak a dara szemek és kellett 3-4 kezelés egymás után, mire megadta magát.
 
És most itt vagyok. Utolértem magam. 05.03.
Elég sok drasztikus változás ment végbe az aki életében, elég rövid idő leforgása alatt. Azt nem írtam, hogy február 1-én indítottam, akkor került bele az utolsó csepp víz az akiba. Szóval ez mind-mind 3 hónap leforgása alatt történt. Talán kicsit vágtaléptekkel haladtam, de most úgy látszik, kicsit stabilizálódott a helyzet, de nem akarom elkiabálni magam.
Az aki paraméterei jelenleg (most részben ismétlem magam):
Méret: 125l, nettó: 100l
Heti, kétheti 30l vízcsere
Vízkezelő: EasyLife filter medium
Vízparaméterek:
Hőmérséklet: 24,5 C°
Összkeménység: 15 nk
pH: 7,6
Ammónia: 0-0,25 ppm
Nitrit: 0 ppm
Nitrát: 0-10 mg/l
Tápozás:
naponta
EasyLife profito 2,4 ml
Easylife carbo: 3,2 ml
Flóra: Gömbmohák, Jávai-és Májmoha, Indiai vizicsillag, Papagájvirág, Fonalas csetkáka(azt hiszem), egy árva szálacska Argentín átokhínár, és van elöl egy nem tudom micsoda :) egyszerűen nem tudom beazonosítani.
Fauna: 9 Rózsalazac, 1 Türkizkék kalászhal, 1 Lazacvörös kalászhal, 5 Amano garnéla, 3 Zebra csiga, És egyéb csigák, változó létszámmalo1mZtVrbkrpwH690QuRMNY6ixx5JUz3FzCekAc34ziH-YjHndyA49wtRDXnc?width=1024&height=576&cropmode=none.jpg
 
Back
Oldal tetejére