• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 240 liternyi izgalom

Sziasztok, Van arra ötlet, hogy a Sessiliflorával és a Difformis-al mit csináljak? A felső 1/3 szép de közép tájt, sőt a tővek körül...az alsó 5-10cm körül nagyon megsínylette még a kezdeti diatom-ot...ott nem nagyon akar magához térni, barnul, rohad....és hiába nyesegetem, ritkítom kicsit, nem nagyon tér magához. A kép talán nem is adja vissza igazán de kicsit mocsár szaga is van a víznek tőle...igaz a víz paraméterek jók. Félbe kéne végni és az egészséges részeket újra ledugni esetleg vagy hagyjam aztán majd idővel magához tér?
View attachment 174816View attachment 174817
Vágd le a felső ép részt, a maradékot szedd ki, az épeket meg ültesd vissza a helyére.
 
Miért vársz vele még öt napot? Addig is csak rothad. Szedd ki, vágd le az ép részeket, a többit dobd ki.
Az ép részeket csak dobd vissza a vízbe. Hétvégéig, amíg lesz időd ültetgetni, vidáman elvannak a vízben. Lehet, még gyökeret is eresztenek.
Meglátom, hogy lesz ma időm, de sajnos szoros a hét...és ha már csinálom, akkor úgysem dobom csak vissza mert forogna össze vissza a víz tetején...van mozgás...
 
Megtörtént a rothadó növény részek metszése, illetve jött még néhány növény is....Alternathera Rosenervig, Reinecki pink és Ludwigia palustria super red...csak hogy kicsit színesítsem a zöld uralmat. A montecarlo kezd magához térni, bokrosodni de még nem egybefüggő.
Zöld pont alga van az anubiasokon főleg illetve a régebbi alterhanhera reinecki levelein valamint zöld szőr alga kínozza egyik másik növényt illetve a microsorumon és egy egy anubias levélen van némi ecsetalga is.

A foszfát és vas "hiánnyal" még küzdök továbbra is...szinte alig van jelen a vízben...mérési alsó határon mozog csak a mennyisége. Co2 2 bubi/sec-el megy napi 7 órát. Villany ON elött indul 1 órával és Villany OFF elött 1 órával áll le.

Halak is érkeztek....vörös neon, törpe kalászhal, vörös orrú lazac a lakópark jelenleg. Még talán galaxy razbóra jön majd...de ez még csak gondolat. Szeretnék bele a kisebb méretűek közül 2-3db törpe vagy kék gurámit, de ettől félek kcisit, hogy a törpe kalászhalat, illetve főleg a kisebb amanokat, RC garnélákat nem fogja-e bántani? Mi a véleményetek?

akva.jpg
 
Szeretnék bele a kisebb méretűek közül 2-3db törpe vagy kék gurámit, de ettől félek kcisit, hogy a törpe kalászhalat, illetve főleg a kisebb amanokat, RC garnélákat nem fogja-e bántani?
Nekem 3db Mézgurámi van jelenleg nem láttam,hogy bármiféle agressziót mutatnának a többi hallal szemben(amanda lazac,törpe szívóharcsa,panda harcsa) garnélák egyenlőre nincsenek erről nem tudok nyilatkozni..Szerintem barátsagos kis halak..Nálam 70 literben jól el vannak a többiekkel😉
 
Nekem 3db Mézgurámi van jelenleg nem láttam,hogy bármiféle agressziót mutatnának a többi hallal szemben(amanda lazac,törpe szívóharcsa,panda harcsa) garnélák egyenlőre nincsenek erről nem tudok nyilatkozni..Szerintem barátsagos kis halak..Nálam 70 literben jól el vannak a többiekkel😉
Sajnos én leginkább a garnélák piszkálásától félek...igaz van bújkálni való helyük...de terrort, vadászatot nem szeretnék....
 
Most nézem a "Tapasztalt kertész" titulust...:oops::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: hát mentse meg az isten az akváját annak akinek egy ilyen tapasztalt kertész ad tanácsot :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Napi szinten próbálom megérteni, hogy mit miért csinálok rosszul és mit kéne variálni, hogy az összes növény ne mutassa a "kössz, éppen csak kíbírom valahogy" állapotot :D
 
Most nézem a "Tapasztalt kertész" titulust...:oops::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: hát mentse meg az isten az akváját annak akinek egy ilyen tapasztalt kertész ad tanácsot :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Napi szinten próbálom megérteni, hogy mit miért csinálok rosszul és mit kéne variálni, hogy az összes növény ne mutassa a "kössz, éppen csak kíbírom valahogy" állapotot :D
Most már tapsztaltál ezt-azt. A negatív tapasztalat is tapasztalat. 😉
Ne aggódj...ha ezt a titulus dolgot veszzük és a valóságot én meg rosszabbul állok ezen a téren😅
Ne gondoljátok túl. 🙂
A hozzászólások számát és a pozitív reakciókat számolja a rendszer, illetve az eltelt időt is. Magyarán az aktivitást. A többség a főkertészig jut és addigra kimaxolja a hobbit, mire feljebb jutna a ranglistán. Tele lehet szemetelni ugyan a viccek topicot, de aki itt van, az a hobbival foglalkozik. Egyébiránt egymás segítése is látszik a számokból és ezt a fentartó így kívánta honorálni. 🙂
 
Újra elkapott a "talán ez kéne vagy talán az"?
Annak ellenére, hogy messziről jól néz ki a látvány, sajnos közelről nézve egyre több növényen látom a hiánytüneteket vagy éppen az alga problémákat, annak ellenére, hogy a vízkémiában nem érzek óriási bajt. A fény-tápozás-co2 egyensúlyra valahogy nem érzek rá és persze egyik napról a másikra nem is várok szemmel látható változásokat, de valamiért az motoszkál bennem, hogy nem teljesen stimmel amit csinálok, vagy éppen nem csinálok.

Jelenleg a kémia:
GH 6
KH 2
PH 7
K 11
No2 >0,01
No3 5
NH4 >0,05
Sio3 3-4
Po4 0,1
FE 0
Hetente 1x 30% vízcsere Ro víz visszasózva, aljzatot és ahol látszik a mulmot kiszedem, elhalt részeket levágom.

Innert talajom van de a nagyobb növény csomók alá tropica kapszulát is tettem még az elején és ez mellé megy be napi 1ml Tf planter, és 5ml Macro. 4ml Excel Co2. Ezek az állandó dolgok. (TF tápokat esetleg váltsam? Sokan erre esküsznek de tudom...bmw-audi - canon-nikon, stb)

Ez mellett, mivel a Pho4, az FE és a No3 is elég alacsony vagy nulla, heti rendszerességgel adok hozzá seachem flourish nitrogen, Easy life FE és Seachem phosporus-t, a gyári ajánlás kb felét-2/3-át csak, hogy végre felfelé billentsem ezeket az elemeket de egyenlőre nem sok látszata van, igaz csak 2 hete megy.

A fény Chirios WRGB pro II 14:00-tól 21:50.-ig megy 60 perces napkelte-napnyugtával és 50%red, 42%green, 40%blue 24%white fénnyel. A Co2 2bub/sec-el 13:00kor be és 20:30.-kor ki.

A pont alga egyre több növényen van ahogy a szál/szőr? alga...és most már nem csak a microsorumon látok ecsetalgát (ezt carboval szoktam "locsolni" de nem nagyon hatja meg) hanem egyik másik anubias szélén is akad.
IMG_20230404_211634.jpg
IMG_20230404_211612.jpg
Az egyik Althernathera levele pl már nagyon pontalgás. Az üvegen is látszik kis szösz, mintha néhány miliméteres kis ruha szálak lennének.
IMG_20230404_211328.jpg
Ez mellett ugyan látszik, hogy nőnek a növények...hoznak új hajtásokat, de egyik sem csattan ki az egészségtől...talán még aTaxiphyllum barbieri a leginkább szép ahhoz képest, hogy néhány hete nagyon gatyán nézett ki, bár akkor nagyon meg is nyírtam.
A hygrophila corymbosa megnőtt jó nagyra de a felső néhány levele átlátszó...nem tudom hogy ez mikor új levelet hoz ilyen vagy ez is pl vashiány, esetleg No3 hiány vagy mindkettő?
IMG_20230404_211221.jpg
Több növény levele sárgás zöld, ami gondolom a nitrát hiány...megint csak talán a vas és foszfáttal együtt...?
IMG_20230404_211300.jpg
Néhány növény viszont csak barnás jellegű...pl a limnophila vagy a tócsagaz...az új hajtások szépek de ami alatta van az satnyul, barnul.

Megint csak türelmetlenül akarok egyik napról a másikra szinte algamentes vagy legalább egészséges növényzetű (tudom, olyan nincs) akvát, vagy valóban változtatni kéne akármin?

Másik probléma, ha az, hogy úgy tűnik sikerült behurcolnom a legutóbbi növény vagy hal vásárlás során amerika kapitány ős ellenségét a hydrát.
Szedegettem ki belőle, de mindíg látok belőlük és ahogy olvastam képesek gyorsan szaporodni és örökéletet élni mint az öreg papák akikhez az golddiggerek hozzámennek. Vannak garnélák, igaz nem túl aprók...amikre már talán nem veszélyesek, de írtani a hydrát ahogy olvastam csak úgy lehetne, ha a csigákat kivenném és nem is mennének vissza egy ideig. Foglalkozzak ezzel mert hosszabb távon beszívom, vagy engedjem el és ilyen is van a vízben?
 
A hydrák szépek, de a garnélákra veszélyesek. Szaporulatod valószínűleg nem lesz mellettük.
Ha minden igaz a noplanaria viszi a hydrákat is és Budapesten szerezhető akkor is, ha sehol nem lehet kapni.
 
A hydrák szépek, de a garnélákra veszélyesek. Szaporulatod valószínűleg nem lesz mellettük.
Ha minden igaz a noplanaria viszi a hydrákat is és Budapesten szerezhető akkor is, ha sehol nem lehet kapni.
Amano-k vannak, azok úgysem szaporodnak....az orange cherry meg így lehet nem is fog :D A noplanaria-t olvastam, csak akkor a csigákat (verseny, hagyma) ki kell vennem és állítólag néhány hónapig nem is mehetnek vissza.....
 
Amano-k vannak, azok úgysem szaporodnak....az orange cherry meg így lehet nem is fog :D A noplanaria-t olvastam, csak akkor a csigákat (verseny, hagyma) ki kell vennem és állítólag néhány hónapig nem is mehetnek vissza.....
Az a fenbendazol ami a csigákat kinyírja.
Ha vársz pár napot, akkor tudok írni saját tapasztalatot a noplanariáról. Ma volt a második napi kezelésem. Tegnap megláttam életem első élő planáriáját.
 
Megint csak türelmetlenül akarok egyik napról a másikra szinte algamentes vagy legalább egészséges növényzetű (tudom, olyan nincs) akvát, vagy valóban változtatni kéne akármin?
Ha ez megnyugtat egy cipőben járunk😉
Én is kb állandóan méregetek,kísérletezek az adagokkal és azért adódik probléma kissebb-nagyobb...De előbb-utóbb úgy is rá találunk majd a középútra..Mindíg tanulunk valami újat és szerencsére itt segítenek megtalálni a megoldást ha probléma adódik.
Nem szabad feladni,próbálkozni kell idővel azért helyre hozható minden a normál kerékvágásba vagy legalábbis jobb irányba.
Türelem az meg kell bőven dehát ez nem lóverseny☺
Idő van tapasztalatot szerezni😉
 
Én az általad használt tápot elengedném. Ha "vékony" tápozást szeretnél, akkor ADA, vagy APT. Én a hülyebiztost választottam anno (EI), locsoltam a tápot, fény nagy gázzal, CO2 reaktorral, és kötelező heti vízcsere. A növények pedig nyomták szét az üveget...
Az EI tápozásról olvastam felületesen....nekem kicsit durvának tűnik a "locsolás" és a nagy gázon minden...mert ott azért az alga is kapna...fosik a kezdő mindentől...én izgulnék a hatástól. Az ADA tápokról de egyébként a GA tápokról is jót írnak (igaz utóbbi talán nem éppen "vékony" és alapvetően amit használok arról sem írnak rosszat....ellendrukker meg mindegyik oldalon lesz mindíg). Az ADA-tól kevésbé félnék....lehet hosszabb távon átállok arra...vagy jobban belemélyedek az EI-be :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
A fény Chirios WRGB pro II 14:00-tól 21:50.-ig megy 60 perces napkelte-napnyugtával és 50%red, 42%green, 40%blue 24%white fénnyel. A Co2 2bub/sec-el 13:00kor be és 20:30.-kor ki.
Ha két hetes a dolog akkor még nem találtak magukra a növények. a CO2-t 2órával korábban indítsd és vagy lámpa kapcsolás előtt 1 órával vagy lámpa kapcsolással állítsd le... a fény egyenlőre kb. 1 hónapig összesen 6 órába nyomd fél-fél órás napk/napnyugtával együtt. R40-G30-B50-W10 vagy a tiédet módosítva R50-G40-B60-W20 bár a fehéret még nem kell nagyon tolni. és osztom @cs_z_ véleményét, a vékony tápozással jobban fogsz járni.
 
Ha két hetes a dolog akkor még nem találtak magukra a növények. a CO2-t 2órával korábban indítsd és vagy lámpa kapcsolás előtt 1 órával vagy lámpa kapcsolással állítsd le... a fény egyenlőre kb. 1 hónapig összesen 6 órába nyomd fél-fél órás napk/napnyugtával együtt. R40-G30-B50-W10 vagy a tiédet módosítva R50-G40-B60-W20 bár a fehéret még nem kell nagyon tolni. és osztom @cs_z_ véleményét, a vékony tápozással jobban fogsz járni.
Valóban van köztük két hetes növény is de a lenti kisebb sárgás az már 4 hetes, az indítás óta bent van....persze ez sem jelent semmit feltétlen. A fény idejét az algák miatt...vagy csak a tápanyag "hiány" miatt csökkentsem? A színt átvariálom akkor és átgondolom a tápot is. A "vékony" táp azt jelenti, hogy kevesebb benne a tápanyag...vagy jobb/másképp veszi fel a növény?
 
Valóban van köztük két hetes növény is de a lenti kisebb sárgás az már 4 hetes, az indítás óta bent van....persze ez sem jelent semmit feltétlen. A fény idejét az algák miatt...vagy csak a tápanyag "hiány" miatt csökkentsem? A színt átvariálom akkor és átgondolom a tápot is. A "vékony" táp azt jelenti, hogy kevesebb benne a tápanyag...vagy jobb/másképp veszi fel a növény?
Kevesebb a tápanyag. Mivel a növények még nem pörögnek 100%-on, így kevesebb tápanyagot használnak, sok táppal sok jut az algáknak is. A fénnyel ugyanez a helyzet (kicsit másképp).
 
Back
Oldal tetejére