• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 240 liternyi izgalom

A "vékony" táp azt jelenti, hogy kevesebb benne a tápanyag...vagy jobb/másképp veszi fel a növény?
A vékony azt jelenti, hogy alacsony nitrát, foszfát szinttel dolgozik. Nem teljesen ugyanazzal a nyomelemkoktéllal dolgozik, mint az EI tápok. Megjegyzem, hogy a természetes rendszerek arányaihoz is jobban hasonlít, ellentétben az EI-vel. Az EI lényege, hogy a gazok számára szükséges anyagokból a maximális adag meglegyen. Egyszerű, kicsit pazarló eljárás, ahol a magas táparányok mellett a nagy arányú (50%) vízcserékkel heti szinten kiveszed a vízből azt, ami esetleg megmaradt és feldúsulást okozna. Algásodást okozhatsz vele, de az algásodás oka mindig az akvakertész gyakorlatára vezethető vissza, nem a táp hibájára. A gazok egészséges esetben kiválasztanak olyan anyagokat, ami gátolja az algát is. Mi csak ropogós növényeket látunk, a valóságban meg komoly egzisztenciális harc megy minden egyes zöldség közt. Ha nem nyúlunk hozzá, akkor 1-2 faj leural és megfolyt minden vetélytársat.
A jelenlegi tápozásodban a nyomelemek is gyengén állnak. Ebben a közösségben is sokan használnak TF tápokat, de a GA táppal nagyobb a tapasztalat, ráadásul a fórum üzemeltető is bármikor tud segíteni, hisz a saját tápjukhoz értenek is. Emelni kellene a planteren. Kezdenek látszani a vas és nyomelemhiányos tünetek. Amit a fórumon eddig olvastam, az azt mutatja, hogy ebből a táp típusból általában 2-szer annyi makró fogy, mint a mikró(planter) Te jelenleg 5-szörös aránnyal tolod. Ezen kéne javítani.
@cs_z_ véleménye is lényeges. 240 liter EI-vel tápozva sok karbantartást(kaszálást) követel. Ha elfogyott a tápod érdemesebb lenne az ADA, vagy APT rendszerét használni. Mivel nagy az üveg, inkább az APT 3 complete javasolt. (megfizethetőbb) 😉
 
Haletetési kérdés. Van jelenleg kb 30+ éhes száj (neon, kalász, lazac) illetve néhány oto és 15+ garnéla. Etetni este szoktam...először a sok kis hal kap kaját, forr a víz de csak kis adagokban kapnak, ami azonnal el is fogy....az aljzatra semmi nem jut. Mikor úgy érzem, hogy elég...mert ugyan örökké ennének de már nem akkora a lelkesedése az egész csapatnak, akkor jönnek a fenéklakók. Egy csővel szórok le egy helyre dennerle crustagran-t. Ezt a garnélák és az otok egész jól megszokták, hogy este az egyik sarokban kapnak kajét, jönnek is rá, de a sáska neon és kalász raj azonnal lecsap erre is és tologatják, lökdösik szanaszét...nyilván amit tudnak meg is esznek. Szegény kisebb garnélák nem mernek odajönni, csak a nagy mamlaszok lopnak egy szem alga darabot és elszaladnak vele. Az oto-k meg mire oda érnek addigra alig marad valami.
Hogy kéne csinálni hogy jusson mindenkinek minden de ne legyen mindenhol maradék?
Próbáltam egy kis üveg tálat is de a szemtelen csapat mindent is megtalál és soha nem elég nekik semmi :D
 
először a sok kis hal kap kaját, forr a víz de csak kis adagokban kapnak, ami azonnal el is fogy....az aljzatra semmi nem jut. Mikor úgy érzem, hogy elég...mert ugyan örökké ennének de már nem akkora a lelkesedése az egész csapatnak, akkor jönnek a fenéklakók. Egy csővel szórok le egy helyre dennerle crustagran-t. Ezt a garnélák és az otok egész jól megszokták, hogy este az egyik sarokban kapnak kajét, jönnek is rá, de a sáska neon és kalász raj azonnal lecsap erre is és tologatják, lökdösik szanaszét...nyilván amit tudnak meg is esznek. Szegény kisebb garnélák nem mernek odajönni, csak a nagy mamlaszok lopnak egy szem alga darabot és elszaladnak
Véleményem szerint teljesen jól etetsz a garnelák,otok megtalálják így is mi szem-szàjnak ingere (csipegetnek innen-onnan,mindíg találnak valami számukra megfelelőt)én is napi egy kajadózist iktatok be...hol kevesebb hol többett de szerinem mindenkinek jut annyi amennyi kell.
Kis adag az ideális amit elfogyasztanak de azért látatlanban mindíg jut maradék szerintem azt meg a talajlakó nemzetség feléli.
Nem az a lényeg,hogy vastagon álljon a kajamaradék az akva alján éhen nem fog halni egyik faj sem...Azért mindenki meg találja a számára kedvenc táplálékot...Az a megfelelő ha nincs maradék de ami véleményem szerint garnélák mellett nehéz feladat mivel melletük még az elpusztult halakból sem marad semmi😉
 
Utoljára módosított:
Megjegyezném amúgy mellékesen,hogy hoztam egy 10 fős kék törpe garnéla delegációt és egyenlőre úgy vettem észre a mézgurámikat hidegen hagyják az új jövevények... A tápok erősebben lekötik a figyelmüket még nem láttam,hogy előtörne a vadászösztön....
 
Véleményem szerint teljesen jól etetsz a garnelák,otok megtalálják így is mi szem-szàjnak ingere (csipegetnek innen-onnan,mindíg találnak valami számukra megfelelőt)én is napi egy kajadózist iktatok be...hol kevesebb hol többett de szerinem mindenkinek jut annyi amennyi kell.
Kis adag az ideális amit elfogyasztanak de azért látatlanban mindíg jut maradék szerintem azt meg a talajlakó nemzetség feléli.
Nem az a lényeg,hogy vastagon álljon a kajamaradék az akva alján éhen nem fog halni egyik faj sem...Azért mindenki meg találja a számára kedvenc táplálékot...Az a megfelelő ha nincs maradék de ami véleményem szerint gsrnik mellett nehéz feladat mivel melletük még az elpusztult halakból sem marad semmi😉
Nem is attól félek, hogy szegény kis soklábúaknak nem jut kaja....van azért alga is a világon...csak a legjobb fejek, amikor találnak egy-egy nagyobb szem granulátumot....szó szerint látszik az öröm rajtuk...aztán a "most jól lelépek vele egy eldugott helyre és bezabálok" élmény. Ráadásul szépen nőnek is....egyik másik amano már lassan akkora mint egy languszta :D Pobálnék "kedveskedni" nekik, de a sok apró száj nem partner :D
 
Megjegyezném amúgy mellékesen,hogy hoztam egy 10 fős kék törpe garnéla delegációt és egyenlőre úgy vettem észre a mézgurámikat hidegen hagyják az új jövevények... A tápok erősebben lekötik a figyelmüket még nem láttam,hogy előtörne a vadászösztön....
Na erre kiváncsi leszek... Ma is voltunk a vadvilág-ban...párom belevág a Wabi Kusa üvegezésbe és bevásárlás volt...én meg ott sóvárogtam a gurámik elött... :D
 
Na erre kiváncsi leszek... Ma is voltunk a vadvilág-ban...párom belevág a Wabi Kusa üvegezésbe és bevásárlás volt...én meg ott sóvárogtam a gurámik elött... :D
Remélem hosszú távonis marad a barátság...Egyenlőre semmilyen formában nem látok érdeklődést részükről a a garnélák felé(eddig 2 nap) de különösebben senkit nem piszkálnak...Egyenlőre alá tudom írni,hogy békés faj😁 és szépek is😍
 
Csak az első megkóstolástól kell megóvni a garnikat.
Remélem hosszú távonis marad a barátság...Egyenlőre semmilyen formában nem látok érdeklődést részükről a a garnélák felé(eddig 2 nap) de különösebben senkit nem piszkálnak...Egyenlőre alá tudom írni,hogy békés faj😁 és szépek is😍
 
Na erre kiváncsi leszek... Ma is voltunk a vadvilág-ban...párom belevág a Wabi Kusa üvegezésbe és bevásárlás volt...én meg ott sóvárogtam a gurámik elött... :D
Akkor úgy is meg lesznek ezek a gyönyörűségek..Egy darabig én is csak szemeztem velük igaz nem mézgurámival de aztán megtörtem mikor megláttam a mézgurámikat főleg ahonnan hoztam őket...Szinta hősnek éreztem magam a mentőakció miatt de meg hálálták a kívanvcsiságom...Gyorsan,helyszínen irformálódtam a közkedvelt google által aztán vittem is őket🤣
De láthatólag jól érzik magukat...
 
Mert mindíg minden csőstül jön....azt hiszem van némi baj.

Az egyik illetve két vörös neon hal száján látok valami kis seb szerű dolgot, illetve a farok úszóik is kicsit tépettek. Enni esznek, nem lapítanak, de tuti valami baj van velük, mert tegnap egy szintén vörös neon eltávozott, aminek a száján nem volt semmi de a farok úszója annak sem volt a legszebb.
Fehér pöttyöket nem látok egyik halon sem....úgyhogy valószínű inkább a SZÁJHAB vagy az ÚSZÓROTHADÁS? Utóbbinak talán nem tünete a szájon levő valami?

Mik a kilátások kb. 30-35 vörösneon, vörösorrú lazac és törpe kalász esetében? Van még vagy kb 15 garnéla is és néhány csiga....

A két beteg halat kihalászom karanténba de valószínű, hogy ez akkor már késő?

Nem szívesen írtanám ki a még éppen be sem állt szűrőbaktériumokat és kb lehetetlen kiszedni csak a garnélákat a sok növény és bújóhely közül. Mi a frászt csináljak? :(
 
Utoljára módosított:
Én fertőzésekre mindig eSHa2000 és EXITet használtam. mikor kezdtem 2x volt rá szükségem a neonoknál. Karanténba se kellett rakni, de jó ha elvannak különítve. jó cucc, nekem bevált
Köszi, ez is le offolja a szűrő baktériumokat? Ahogy látom itthon nem is nagyon kapható...most hirtelen a baktopur lenne hozzáférhető....
 
én akváriumba nyomtam, nem borítja fel az akvárium egyensúlyát mert ez nem antibiotikum. másrészt ha meg elkülönítetted őket karanténba akkor nincs miről beszélni... tök mindegy hol veszed 3nap alatt kézhez kapod.
Nem is értem, itthon miért nem árulja senki.
A karantén majdhogynem esélytelen. Tegnap majd 1 órát hajkurásztam azt az egy neon halat amin látszik a betegség, és még legalább 1 vagy 2 gyanus...de annyi a búvóhely, stem növény stb. hogy nem tudom elkapni őket, agyon stresszelni sem akarom az egész csapatot és ha valóban fertőzött az állomány akkor már úgyis benne van a vízben is, így inkább az egészet kezelném.
Sajnos most az ünnepek miatt csütörtök körül érkezne meg a rendelésem...lehet kibírják addig...ha nem robban be a baj. Megrendelni mondjuk mindenképpen megrendelem, mert jó ha van itthon belőle.
 
Nem is értem, itthon miért nem árulja senki.
A karantén majdhogynem esélytelen. Tegnap majd 1 órát hajkurásztam azt az egy neon halat amin látszik a betegség, és még legalább 1 vagy 2 gyanus...de annyi a búvóhely, stem növény stb. hogy nem tudom elkapni őket, agyon stresszelni sem akarom az egész csapatot és ha valóban fertőzött az állomány akkor már úgyis benne van a vízben is, így inkább az egészet kezelném.
Sajnos most az ünnepek miatt csütörtök körül érkezne meg a rendelésem...lehet kibírják addig...ha nem robban be a baj. Megrendelni mondjuk mindenképpen megrendelem, mert jó ha van itthon belőle.
vízcserénél kiveszed, alacsonyabb vízmagasságnál könnyebb kihalászni őket... két hálóval... az egyikkel tereled a másikkal elkapod.
 
azt még hozzáteszem, hogy baromira megszínezi a vízet. az exittől zöld lesz és ezzel együtt a szűrőszivacsok is, és gondolom a szűrő közeget is beszínezi... szóval jobban jársz a karanténnal egy egyszerű belső szűrővel....
Karantén oké, de az akvárium vízben nem marad benne a fertőzés? Vagy ha ott x napig nincs benne a "gazdatest" akkor elpusztulnak a korokozók (valahol mintha valami 3 napot olvastam volna de lehet az más fertőzés volt).
A szűrővel max még azt tudom csinálni, hogy kiveszem, járatom addig egy hordóval, hogy az ne menjen galyra, és addig beteszek két belső szűrőt ami van itthon....igaz kevesek lesznek ekkora üvegre de legalább csinálnak valamit....
 
Karantén oké, de az akvárium vízben nem marad benne a fertőzés? Vagy ha ott x napig nincs benne a "gazdatest" akkor elpusztulnak a korokozók (valahol mintha valami 3 napot olvastam volna de lehet az más fertőzés volt).
A szűrővel max még azt tudom csinálni, hogy kiveszem, járatom addig egy hordóval, hogy az ne menjen galyra, és addig beteszek két belső szűrőt ami van itthon....igaz kevesek lesznek ekkora üvegre de legalább csinálnak valamit....
két hal miatt én nem tolnám az egész akváriumot... a neonoknak ez általános betegség, nem biztos, hogy mind az meg nem is biztos, hogy az amit írtál... ha meg csapatostul hullanák akkor a vízzel van gond nem a halakkal...
De szerintem ha tudod fotózd le és kérd @mmccannon-t ő minden betegségben perfect.
 
Back
Oldal tetejére