• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Sziasztok,

Kezdő akvarista vagyok és az lenne a kérdésem, hogy a neten lehet kapni full spektrum növény nevelő led szalagot igaz kis teljesítményű mert csak 6w, de a vtac hideg fehér mellé hogy meg legyen a spektrum, van értelme beleteni vagy jobb egy erősebb rgb-vel megoldani?
Szia,
Szerintem a "növény nevelő" és a full spektrumú lámpa az nem ugyan az. Ha rákeresel a neten a növény nevelőre, akkor ilyen magenta színű fényű lámpákat találsz. A full spektrumúban pedig az RGB + W -ből keverik ki a színt, vagy esetleg az RGB nem is hozzáférhető külön, hanem csak white van, de abból is van hidegebb és melegebb. Ha a hideg V-tac mellé teszel RGB LED-eket, akkor szerintm kikeverhető (elvileg) a full spektrum, de az nem a klasszikus növénynevelő lesz.
Éppen a minap fejtegette @malor , hogy a természetes fény, és a nagyon színes/látványos világítás mennyire eltér egymástól.
 
Szia,

Igen arra a magenta színűre gondoltam, hogy ha azt a vtac cri95 fehér mellé teszem a lámpába, akkor szamit valamit a növényeknek vagy nem. Vagy érdemesebb inkább RGBt hasznalni a fehér mellé, RGBW és RGB+CCT+WW ből nem találtam cri95 set. Nem tudom hogy attól még hogy rosszab a szín viszadása attol meg jobb lenne a növényeknek mert kevert?
 
Szia,

Igen arra a magenta színűre gondoltam, hogy ha azt a vtac cri95 fehér mellé teszem a lámpába, akkor szamit valamit a növényeknek vagy nem. Vagy érdemesebb inkább RGBt hasznalni a fehér mellé, RGBW és RGB+CCT+WW ből nem találtam cri95 set. Nem tudom hogy attól még hogy rosszab a szín viszadása attol meg jobb lenne a növényeknek mert kevert?

Ha a "valódi" színeket szeretnéd látni, csak valamiért túl hidegnek találod a mostani fényt, tehetsz mellé ugyanennek a szalagnak a középfehér verziójából (nálam így van).
RGB akkor lehet érdekes ha "fotosoppolni" akarod a színeket, eltérni a természetes napfénynél megfigyelhető látványtól, pl. kiemelni a pirosakat. A növények szempontjából bőven elég a fehér szalag.
 
Szia! Üdv a fórumon!
A növények a kék és vörös színtartományt hasznosítják. Pont ezért áll ezekből a növénynevelő szalag. Ha nem zavar a lilás fény, rakhatsz ilyen szalagot is a lámpádba, de nem feltétlenül szükséges. A fehér led általában kék színt is bocsát ki. Ha nagyon kedvezni akarsz a növényeknek, tehetsz mellé piros szalagot, de ez sem létszükséglet, viszont a vörös növények színét kiemeli.
Az említett VTAC hidegfehér szalagot javasolnám. A látvány miatt lehetne mellé természetes fehéret vagy esetleg vöröset rakni. Az én lámpám ilyen: 4 sor középfehér + 2 sor hidegfehér + 2 sor vörös. Ennek így elég sárgás fénye van, amit úgy kompenzálok, hogy külön vannak vezérelve, a fehér ledszalagokat nagyobb intenzitással működtetem. Az újabb lámpámat így tervezem: 4 sor hidegfehér + 2 sor piros.
Remélem, segítettem valamit. Az a helyzet, hogy mindenkinek más tetszik, ezért a vélemények is eltérőek.
 
Szia,

Igen arra a magenta színűre gondoltam, hogy ha azt a vtac cri95 fehér mellé teszem a lámpába, akkor szamit valamit a növényeknek vagy nem. Vagy érdemesebb inkább RGBt hasznalni a fehér mellé, RGBW és RGB+CCT+WW ből nem találtam cri95 set. Nem tudom hogy attól még hogy rosszab a szín viszadása attol meg jobb lenne a növényeknek mert kevert?
Három lehetőséged van:
- vagy elhiszed a "magenta LED" gyártóknak, hogy azaz igazi fény a növének számára
- vagy elkezdesz kísérletezni a könböző színekkel. Azzal csak a baj, hogy kell mellé egy kontroll akvárium is, mert különben nem fogod tudni, hogy mitől is nőttek a növények, vagy mitől nem.
- vagy veszel egy "nagyon színes" lámpát, mert a "full spektrum" nem fogja azokat színeket hozni, de legalább ragyogóak lesznek a színek.
Én is folyamatosan kísérletezek, de próba-cseresznye módon, nem tudományos alapokkal. Különböző (hideg-meleg) LED panelekkel próbálkoztam. Most meleg szalagot használok egy kevés hideggel megspékelve. Két napja a szalagokat kiegészítettem egy 4x39W-os ATI lámpával, de csak két csövet használok: 1db cool-daylight-ot és 1db "növényes" magenta színűt. Hát... elég érdekes.

El kell dönteni, hogy mi a cél? Itt van pl. ez az akvárium: Tündérkert a tündérnek Csinálok egy hátast minden alkalommal, amikor Bálint feltesz egy új képet. Varázslatos!
Viszont a valósághoz nincs sok köze. Alig egy hónapja nézegettem meg az eredeti élőhelyükön, természetes fényben (full spektrum ;) ), szikrázó napsütésben, 0,5-2méter mélységben, a korallok és halak színeit. Szép-szép, de a színesen megvilágított akváriumhoz képest a természet halvány, fakó. Első sorban azért, mert a víz azonnal kiszűri a vörös fényt, és ahogy megyünk lefelé, a végén csak a hideg kék marad. Ez pedig nem kölönösebben szép. Tehát a "szép vörösekhez" nem a "full spektrum" kell, hanem erősen meg kell tolni a piros fényt, hogy mire leér, maradjon belőle valami.
 
Egyelőre össze lesznek kötve közös tápegységre (60W-os van, gondolom az elég lesz a két lámpának, főleg hogy nem 100%-on mennek) és együtt vezérleve - úgyis egymás mellett lesz a két akvárium, szóval ha nem egyformán világítanék akkor úgyis kapna a másik fényéből. Inkább majd a fényerővel meg a magasság állítással lövöm be a fényt, legalábbis megpróbálom.

TC420-at még bőven tudok Amazonon találni ha szeretnék, ~35EUR körül vannak.
Nem úszom meg úgy tűnik, ha egyszerűen Y-elosztóra teszem és mindkettő kap egy-egy dimmert akkor valamiért összeveszik a két dimer és elkezd hullámozni a fényerő... :confused:
 
Szép estét!
Ma unalmas óráimban led szalag vezérléseket készítettem arduinoval. Eleinte relékkel, majd dc motor vezérlővel és jelenleg egy mosfettel vezérlem a szalagot. Mindegyik működő megoldás, a dc vezérlővel illetve a mosfettel pedig gyakorlatilag végtelen számú (igazából 255) fényerő % lépcsőt hozhatok létre. Itt csak felfelé van dimmelés, de ez pár perc alatt módosítható a kódban. Észrevételeket, tanácsokat szívesen fogadok. Itt egy videó melyen látható a működése:
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Ilyen led világításom van. TC420 vezérlővel. Van 2x6500K-es 1x4000K-es szalag benne.
27lumen/l az aktuális fényerő.
Ehhez 80%on mennek a 6500K-es ledek és 40%-on a 4000res.
A piros-kék szalagok jelenleg 30-40%on mennek.
Érdemes feljebb venni ezeket is 80%ra?
A növényeim amiknek pirosodnia kéne csak a vízfelszíntől 10-15cm-re kezdenek pirosodni.
Kb 40cm magas a vízoszlop.
Köszi a segítséget.
 

Attachments

  • 20210409_193500.jpg
    20210409_193500.jpg
    226.4 KB · Megtekintések: 25
27lumen/l az aktuális fényerő.
Ehhez 80%on mennek a 6500K-es ledek és 40%-on a 4000res.
Tehát a 27 lm/liter kevéske fénymennyiséget még tovább dimmeled? Piros növényekhez ennél jóval több fényre lenne szükség.
WRGB ledeknél más a lumen elvárás, de a jelenlegi 27 még abból is kevés lenne.
A piros és kék színű fények neked tetszenek? A fehérnek kellene többségben lennie, hogy jól is nézzen ki.
 
Tehát a 27 lm/liter kevéske fénymennyiséget még tovább dimmeled? Piros növényekhez ennél jóval több fényre lenne szükség.
WRGB ledeknél más a lumen elvárás, de a jelenlegi 27 még abból is kevés lenne.
A piros és kék színű fények neked tetszenek? A fehérnek kellene többségben lennie, hogy jól is nézzen ki.
A 27lumen/l maradna. Azt a fehér ledek adják. A piros-kék feljebb dimmelése javítana-e a növények színén? Ez itt a kérdés. De majd kipróbálom.
 
A 27lumen/l maradna. Azt a fehér ledek adják. A piros-kék feljebb dimmelése javítana-e a növények színén? Ez itt a kérdés. De majd kipróbálom.
Azt szerényen megjegyezném, hogy @Jopet -nek igaza van. Meg kell szégyeníteni a gazokat a fénymennyiséggel, hogy piruljanak. Ennek a 27lumennek a duplája már könnyen pirítana. A piros-kék lumen értékét hozzáadva is még csak low-tech oldalon vagy, ott meg kb. a Ludvigia hajlandó rendesen pirosodni. 🙂
 
Sziasztok!

Most regisztráltam, köszönöm a befogadást ezúton is.Örülök hogy rátaláltam erre a fórumra.
10hónapja akvarizálok, van egy zárt tetős 126L-es akvám, amibe magam csináltam a ledes világítást.
6x66cm 6500K-s szalagot tettem alusínbe (VTAC VT5730 120), plusz 3x66cm RGB-t.(SL-SF60RGB-5050A) Egy TC420 vezérli.
Sosem tudtam igazán jó fényt varázsolni belőle,mindig olyan sárgás-zöldes volt az egész akva árnyalata.
Sajnos a 6500K-s szalag spektruma miatt.Közben sokat olvasgattam, hogy kellene beállítani rendesen, mi az optimális színarány.
Konkrét választ sehol nem kaptam sajnos.Most módosítottam, 6RGB lett, 2 fehér maradt csak, és egy UVA szalag került bele.
Elektronikában otthon vagyok, csináltam egy RGB vezérlőt, amin 1%-onként lehet változtatni az 5 színt külön-külön (R,G,B,W,UV), és leolvasni az aktuális értéket.
Erre azért volt szükség, mert a TC420-ba minden egyes alkalommal bele kell tölteni a programot, tehát ezzel így gyorsabb.
Illetve egy egyszerű fotospektrométerrel (18 hullámhosszon mér,abból 10 a látható tartomány) megmértem egy (drága)gyári RGB lámpát,gyári színséma módban milyen fényt bocsát ki valójában, az alapján próbálom belőni az enyémet.
Több-kevesebb sikerrel.
Jelenleg itt tartok, szívesen fogadok jó tanácsokat, és persze segítek is ha tudok.
 
Közben sokat olvasgattam, hogy kellene beállítani rendesen, mi az optimális színarány.
Konkrét választ sehol nem kaptam sajnos.
Ha a növények kondíciója a szempont, szerintem maradj a sima fehér szalagoknál, nem kell a színkavalkád. Próbálj olyat használni, aminek magas a fényereje és a színvisszaadása (Cri) is. Sokan használják a V-TAC szalagjait, én is ezt tudom ajánlani. Ha rákeresel, lesz sok találat a fórumon.
Ezekből pedig a színhőmérséklet már teljesen mindegy, látványra legyen jó. A 6500K önmagában is kellemes a szemnek növényes akvárium fölött, de többen kevernek hozzá természetes és/vagy meleg hőmérsékletűt is, ízlése válogatja...

Persze, ha látványos napfelkeltét/naplementét akarsz, akkor tehetsz bele egyéb színeket, de ez általában csak az újdonság varázsa és a DIY szépsége miatt tartja lázban a hobbistákat, idővel mindenki megelégszik a fehér fénnyel.

Sosem tudtam igazán jó fényt varázsolni belőle,mindig olyan sárgás-zöldes volt az egész akva árnyalata.
Sajnos a 6500K-s szalag spektruma miatt.
Ezt hihetetlennek tartom, inkább az RGB-re gyanakodnék. Nem tudom, hogy ez a VTAC szalag ugyanaz-e, hasonló a neve, bár fontos, hogy amit én írtam, az CRI >95 szalag.
 
Ha a növények kondíciója a szempont, szerintem maradj a sima fehér szalagoknál, nem kell a színkavalkád. Próbálj olyat használni, aminek magas a fényereje és a színvisszaadása (Cri) is. Sokan használják a V-TAC szalagjait, én is ezt tudom ajánlani. Ha rákeresel, lesz sok találat a fórumon.
Ezekből pedig a színhőmérséklet már teljesen mindegy, látványra legyen jó. A 6500K önmagában is kellemes a szemnek növényes akvárium fölött, de többen kevernek hozzá természetes és/vagy meleg hőmérsékletűt is, ízlése válogatja...

Persze, ha látványos napfelkeltét/naplementét akarsz, akkor tehetsz bele egyéb színeket, de ez általában csak az újdonság varázsa és a DIY szépsége miatt tartja lázban a hobbistákat, idővel mindenki megelégszik a fehér fénnyel.


Ezt hihetetlennek tartom, inkább az RGB-re gyanakodnék. Nem tudom, hogy ez a VTAC szalag ugyanaz-e, hasonló a neve, bár fontos, hogy amit én írtam, az CRI >95 szalag
 
Ha a növények kondíciója a szempont, szerintem maradj a sima fehér szalagoknál, nem kell a színkavalkád. Próbálj olyat használni, aminek magas a fényereje és a színvisszaadása (Cri) is. Sokan használják a V-TAC szalagjait, én is ezt tudom ajánlani. Ha rákeresel, lesz sok találat a fórumon.
Ezekből pedig a színhőmérséklet már teljesen mindegy, látványra legyen jó. A 6500K önmagában is kellemes a szemnek növényes akvárium fölött, de többen kevernek hozzá természetes és/vagy meleg hőmérsékletűt is, ízlése válogatja...

Persze, ha látványos napfelkeltét/naplementét akarsz, akkor tehetsz bele egyéb színeket, de ez általában csak az újdonság varázsa és a DIY szépsége miatt tartja lázban a hobbistákat, idővel mindenki megelégszik a fehér fénnyel.


Ezt hihetetlennek tartom, inkább az RGB-re gyanakodnék. Nem tudom, hogy ez a VTAC szalag ugyanaz-e, hasonló a neve, bár fontos, hogy amit én írtam, az CRI >95 szalag.
Na még egyszer megpróbálok választ írni:) Ez a fehér szalag amit én használok is >95CRI-s.Szerintem ugyanarról a szalagról beszélünk.De a forgalmazó által mért spektrumképe alapján is sok benne a sárgás szín.Az én méréseim is ezt mutatják.
Nem tudom, ide kirakhatom-e a pontos típust, forgalmazót.
Nem fontos a napfelkelte/naplemente, bár tudja a vezérlő egyszerű le/fel dimmeléssel. De az fontos lenne, hogy szemnek jó legyen az összkép, és ez nem sikerült.Gyári RGB lámpákkal megvilágított akvák viszont legtöbbször gyönyörűek.
 
Back
Oldal tetejére