• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Értem.
Csak hogy tényleg egyről beszéljünk: "V-TAC LED szalag beltéri 5730-120 (12 Volt) - hideg fehér CRI95!" (színkép mellékletben)

Nem fontos a napfelkelte/naplemente
Pedig jó dolog, nem riadnak meg a halak a hirtelen fényváltozástól. A hangsúlyt az előző hozzászólásomban a látványosra próbáltam helyezni, a színes átmenetre, ez az ami szerintem nem fontos!
 

Attachments

  • spektrum.png
    spektrum.png
    23.5 KB · Megtekintések: 8
Értem.
Csak hogy tényleg egyről beszéljünk: "V-TAC LED szalag beltéri 5730-120 (12 Volt) - hideg fehér CRI95!" (színkép mellékletben)


Pedig jó dolog, nem riadnak meg a halak a hirtelen fényváltozástól. A hangsúlyt az előző hozzászólásomban a látványosra próbáltam helyezni, a színes átmenetre, ez az ami szerintem nem fontos!
Igen, erről van szó.Nekem valamiért sárgászöldes alatta az egész akva árnyalata,minden zöld növény majdnem teljesen egyforma zöld.
Még a nejem is megjegyezte, hogy "minden olyan egyforma színű"
Lehet az is szerepet játszik ebben, hogy a tetőbe van építve, tehát nagyon közelről (kb.3cm) világít?
Dehát ha feljebb tenném, sokkal kevesebb fény jutna az akvába, mert 120fokban sugározza a fényt ez a szalag.
Megmértem egy komoly (150eFt-os) RGB lámpa spektrumát gyári színséma beállításban, (piros módban)felraknám ide, de nem tudok képet beszúrni.Hogyan kell?
Ott az RGB miatt 3 csúcs van,és kék-piros egyforma, zöld kb.25%-kal nagyobb.
A napfelkelte/naplemenete témában akkor ezek szerint egyezik a véleményünk.
 
Sziasztok.

Linkeltek nekem olyan piros ledet ami jó lehet lámpába és 650nm körűl van?

Köszi előre is mindenkinek!
 
Sziasztok!

Kb 2 hónapja optimalizáltam a led szalagos, műanyag tetőbe épített lámpámat.Gondoltam beszámolok a tapasztalataimról.

9db 66cm-es szalag van benne.Régebben 6db 5730-as 6500K, és 3db 5050-es RGB volt benne, ezt megváltoztattam, most 6db 5050-es RGB, 2db 5730-as 6500K, és 1 db 5050-es UV szalag van benne.
Egy TC420 vezérli.Egy drága gyári lámpát mértem meg egy egyszerű, de a célnak tökéletesen megfelelő foto spektrométerrel, és az alapján állítottam be a sajátom R-G-B arányait.

Azóta sokkal szebbek a növényeim, 16 féle van, mindegyik szépen fejlődik.
Amit még észrevettem, hogy nem nyúlnak annyira felfelé, hanem alul is terebélyesednek.Van egy Echinodorus-om ami azóta szép vöröses színt vett fel, előtte szimplán zöld volt.
A piros növényekkel is sokkal sikeresebb vagyok, sokkal szebben fejlődnek.Az egész akva megjelenése sokkal szebb lett a szemnek is, sokkal jobban elkülönülnek az egyes színek.

Amit megfigyeltem, hogy az általam használt 5050-es RGB szalag RGB intenzitás csúcsai nem különülnek el olyan határozottan a GB átmenet esetében, mint a gyári lámpa esetében.
Tehát az enyémben több a GB átmenetnek megfelelő színösszetevő, így a gyári lámpát csak közelíteni tudom.
Múltkor mértem 3W-os RGB chip LED-ek spektrumát, az jobban közelíti a gyári lámpát, de még az sem ugyanolyan.Szóval a drága lámpa led-jei tudnak valamit :)

Ha valakit érdekel megírom hogy pontosan milyen százalékokat állítottam be, most fejből nem tudom, és nyilván ez csak erre a típusú RGB szalagra lesz érvényes.
Anno ez nekem nagy segítség lett volna.
 
Sziasztok!

Kb 2 hónapja optimalizáltam a led szalagos, műanyag tetőbe épített lámpámat.Gondoltam beszámolok a tapasztalataimról.

9db 66cm-es szalag van benne.Régebben 6db 5730-as 6500K, és 3db 5050-es RGB volt benne, ezt megváltoztattam, most 6db 5050-es RGB, 2db 5730-as 6500K, és 1 db 5050-es UV szalag van benne.
Egy TC420 vezérli.Egy drága gyári lámpát mértem meg egy egyszerű, de a célnak tökéletesen megfelelő foto spektrométerrel, és az alapján állítottam be a sajátom R-G-B arányait.

Azóta sokkal szebbek a növényeim, 16 féle van, mindegyik szépen fejlődik.
Amit még észrevettem, hogy nem nyúlnak annyira felfelé, hanem alul is terebélyesednek.Van egy Echinodorus-om ami azóta szép vöröses színt vett fel, előtte szimplán zöld volt.
A piros növényekkel is sokkal sikeresebb vagyok, sokkal szebben fejlődnek.Az egész akva megjelenése sokkal szebb lett a szemnek is, sokkal jobban elkülönülnek az egyes színek.

Amit megfigyeltem, hogy az általam használt 5050-es RGB szalag RGB intenzitás csúcsai nem különülnek el olyan határozottan a GB átmenet esetében, mint a gyári lámpa esetében.
Tehát az enyémben több a GB átmenetnek megfelelő színösszetevő, így a gyári lámpát csak közelíteni tudom.
Múltkor mértem 3W-os RGB chip LED-ek spektrumát, az jobban közelíti a gyári lámpát, de még az sem ugyanolyan.Szóval a drága lámpa led-jei tudnak valamit :)

Ha valakit érdekel megírom hogy pontosan milyen százalékokat állítottam be, most fejből nem tudom, és nyilván ez csak erre a típusú RGB szalagra lesz érvényes.
Anno ez nekem nagy segítség lett volna.
Uv-t miért tettél bele?
 
Nem értem ezt az RGB őrületet.
Rettenetesen hiányos a színspektrumuk, így a színvisszaadási indexe, színhűsége nagyon rossz. Valóban ki lehet emelni velük bizonyos színeket (valójában csak hármat: rgb), de rengeteg szín hiányzik belőle.
Ez egy 630nm-es vörös led spektrum képe.
vörös.jpg
Ugyanezt kell elképzelni kb. 550nm-nél és 450nm-nél is. Közöttük semmi sincs. A zöldből és vörösből kevert sárga csak látszat. Valójában nem jelenik meg a spektrumképen. Tehát a kevert köztes színek csak látszólagosak, mert igazából nem léteznek.
A napfény nagyon sok színt tartalmaz közel azonos mennyiségben, igen széles skálán.IMG_20190507_210437.jpg
A növények a kék és a vörös tartományt hasznosítják leginkább, de az egészet mindkettőből kb. 400-500nm között és 600-800nm között, nem csak a 450 és 630nm-es fényt. A növény termesztéshez használt ledek spektruma pont ehhez igazodik.fullspectrum led.jpg
Ezek közt is van olyan, aminek a spektrumában egy-egy keskeny vörös és kék tüske van csak. Látszólag ugyanolyan lilás a színük, de nem jók, mert nagyon színhiányosak. Ezekben piros és kék led-ek vannak felváltva. Ez felejtős.
Mivel a megfelelő látványhoz elengedhetetlen a zöld, sárga, stb tartomány is, így nekünk az izzók fénye lenne jó.izzó.jpg Ezeket helyettesíthetik a sokkal energiatakarékosabb fénycsövek.kompakt fénycső.jpg Manapság viszont inkább a magas színvisszaadású (>cri95) ledek lehetnek jók.
Folyt. köv. (Mivel csak 5 kép tehető 1 hozzászóláshoz)
 
Szóval a cri95 led:cri95_4000.jpg
Ehhez képest egy rosszabb színvisszaadású led:5050_4000.jpg
A kékkel még nem is lenne baj, de a vörös az siralmasan kevés. Van a kék és a zöld között kb. 480nm-nél a türkiz szín, ami, most meg nem mondom mikor és miért, de fontos a növényeknek. A cri80 ledeknél ez nagyon kevés, az RGB-nél pedig teljesen hiányzik.
Szóval egyértelmű, hogy az RGB nem igazán jó megoldás sem a látvány, sem a növények szempontjából.
A képekről annyit, hogy a spektrumképek az alkalmazott műszertől és a mérés módjától erősen függnek, így más forrásból származó képekhez képest lehetnek eltérések, de ezek a képek ugyanazzal a műszerrel és azonos módon készültek, így összehasonlításra alkalmasak.
 
Utoljára módosított:
Tetszett amit írtál, szeretem mikor valaki ilyen részletesen magyaráz el valamit! 👍

Az amúgy megvan, hogy a fénycsövekben is 3 színből (RGB) van kikeverve a kívánt színhőmérséklet?
Az 5 sávosaknál nem. A spektrumképen ilyen van.
Egyébként meg nem is a három szín keverésével van a baj, hanem azzal ha az három szín nagyon keskenysávú. Ha van köztük átfedés, akkor sokkal jobb az eredmény. Sajnos, az egyszínű ledek nem ilyenek. A fehér ledek színét a fénycsövekéhez hasonló fénypor keverék adja, így sokkal szélesebb sávban sugároz. Ezért lehet viszonylag egyenletes spektrumot elérni velük.
 
Utoljára módosított:
Szóval a cri95 led:View attachment 166202
Ehhez képest egy rosszabb színvisszaadású led:View attachment 166203
A kékkel még nem is lenne baj, de a vörös az siralmasan kevés. Van a kék és a zöld között kb. 480nm-nél a türkiz szín, ami, most meg nem mondom mikor és miért, de fontos a növényeknek. A cri80 ledeknél ez nagyon kevés, az RGB-nél pedig teljesen hiányzik.
Szóval egyértelmű, hogy az RGB nem igazán jó megoldás sem a látvány, sem a növények szempontjából.
A képekről annyit, hogy a spektrumképek az alkalmazott műszertől és a mérés módjától erősen függnek, így más forrásból származó képekhez képest lehetnek eltérések, de ezek a képek ugyanazzal a műszerrel és azonos módon készültek, így összehasonlításra alkalmasak.
A fizika ok, de mégis RGB ledekből készítik a komoly növényes lámpákat.Vagy WRGB-ből.
Amit én megmértem lámpa (150eFt-os lámpa,az adott gyártó csúcsmodellje) az is RGB, a spektruma is annak megfelelő.
Saját lámpámat ez alapján beállítva sokkal szebb, természetesebb lett hatás, a növények is imádják.
Előtte a sokak által ajánlott 6500K hidegfehér szalag volt.

Szerinted milyen a jó növényes (ledes) akvárium világítás?
 
Az 5 sávosaknál nem. A spektrumképen ilyen van.
Egyébként meg nem is a három szín keverésével van a baj, hanem azzal ha az három szín nagyon keskenysávú. Ha van köztük átfedés, akkor sokkal jobb az eredmény. Sajnos, az egyszínű ledek nem ilyenek. A fehér ledek színét a fénycsövekéhez hasonló fénypor keverék adja, így sokkal szélesebb sávban sugároz. Ezért lehet viszonylag egyenletes spektrumot elérni velük.
Ezek alapján mégiscsak maradok a cri 95-ös 6000-65000K szalagoknál, amit talán vörössel tolnék meg. 🙂
 
A fizika ok, de mégis RGB ledekből készítik a komoly növényes lámpákat.Vagy WRGB-ből.
A szép világítás nagyon szubjektív. Mindenkinek más tetszik. A gyártóknak az az érdeke, hogy minél több embernek adják el a lámpáikat és, hogy a vásárlóik meg legyenek elégedve. Nem az az érdekük, hogy a növények legyenek megelégedve. Te akkor leszel megelégedve, ha tetszik a látvány. Az RGB-vel mindenki a saját izlésének megfelelően tudja beállítani a lámpát, így mindenkinek tetszeni fog. És ugye ez a lényeg.
 
Saját lámpámat ez alapján beállítva sokkal szebb, természetesebb lett hatás, a növények is imádják.
A neked tetsző, az nem biztos, hogy természetes. Természetes akkor lenne, ha a napfénnyel megegyező spektrumú fényforrással világítanád meg az akváriumot.
Egyébként a természetes sokszor nem elég látványos. Ezért szoktak javítani rajta.
A növények viszont a természeteset szeretik.

Miből gondolod, hogy a növényeid imádják az általad beállított fényt?
Attól, hogy abban a fényben ragyogóak, üde zöldek, rikítóan pirosak, még nem biztos, hogy valóban olyan üdék. Természetes fényben lehet, hogy nem is tetszenének.
Egyébként a növények jól tudnak alkalmazkodni. A vörös és kék fényben is tudnak fejlődni. Mi viszont a legjobbat szeretnénk kihozni belőlük. Ehhez viszont szükség van a nekik legmegfelelőbb fényre is.
 
Ez az alu-profil. Gyártója ua mint a közkedvelt solisnak, de a kedvenc hely nem forgalmazza ezt, és nem is hajlandók hozatni, (mint ahogy nem opálos búrát sem) így a beszerzési hely ledlampahaz volt, a profil neve pedig largo (vigyázat, van inlargo is, ne keverje össze, ha valaki ilyet néz). Azért esett erre a választás mert 1) 8sornyi elfér benne így van tartalék még erősítésre és színezèsre, 2) nagyobb felületen talán jobb a hűtés 3) van gyári függeszték 4) van oldalfala, így belógatva sem világít a kanapén ülve a szembe (és nem kell külön árnyékoló)
Azóta is ezt a profilt látod a legjobb megoldásnak? Érdekelne a véleményed. tényleg jól árnyékol, nem zavaró szemben ülve? nagyon jónak néz ki. egy dolog zavar vele kapcsolatban, az ára.... 30ezer / 2m...

Esetleg ha bármi tippetek van ezzel kapcsolatban írjatok. jelenleg jobb megoldást én sem látok. Nekem a lényeg az lenne, hogy normálisan árnyékoljon, és lehetőleg 4 sor led beleférjen. köszi!
 
Szerinted milyen a jó növényes (ledes) akvárium világítás?
Mefelelően erős fényű
Lehetőleg szabályozható
A napfényhez hasonló spekrumú
Ne csak a növényeknek legyen jó, hanem neked is feleljen meg.
Lehetőleg egyenletesen világítsa be az akváriumot.
Ne melegedjen nagyon.
Jó legyen a hatásfoka (kis fogyasztás, nagy teljesítmény)
Jól nézzen ki.
Stb...

Egyébként egy jó színhűségű fehér ledet kiegészítve RGB-vel, felerősíthetők az akvárium színei. Élénkebb lehet tőle.
Bár, ha jobban belegondolunk, a plusz kék felesleges, mert a fehér ledek is rengeteg kéket sugároznak, Felesleges még több. A plusz zöld szintén felesleges, mert a fehér ledek spektrumában ez a másik szín, amiből eleve sok van. A vöröset érdemes plusz vörös ledekkel növelni, de ezt is inkább a 650nm feletti tartományban, amihez kérdéses, hogy lehet-e ledet szerezni. Szóval marad a >cri95 led.
Viszont az RGB fővilágításnak több szempontból sem jó. Nem jó a fénye, nem jó a hatásfoka, jobban melegednek mint a fehér ledek. Az egyetlen előnye, hogy lehet állítgatni a színét.
 
Utoljára módosított:
Azóta is ezt a profilt látod a legjobb megoldásnak? Érdekelne a véleményed. tényleg jól árnyékol, nem zavaró szemben ülve? nagyon jónak néz ki. egy dolog zavar vele kapcsolatban, az ára.... 30ezer / 2m...

Esetleg ha bármi tippetek van ezzel kapcsolatban írjatok. jelenleg jobb megoldást én sem látok. Nekem a lényeg az lenne, hogy normálisan árnyékoljon, és lehetőleg 4 sor led beleférjen. köszi!

Abszolut elegedett vagyok. Kanape 50centin van kb 3meterre az akvariumtol lampa kb 130 140 cm magasan abszolut nincs gond. Passziv hutesnek boven eleg 10k lumen felett is nem megy 50c fok fole (de inkabb 42-45). A tap es a vezerlom melegebb mindig. En 4 sort hasznalok de 6 fer el benne kenyelmesen (most fogom az egyiket boviteni). Annyit fogok tenni, hogy nem fentrol logatom le teljesen hanem egy onf saroktarton lesz. Jah ara huzos, de nem kell tul gyakran.
 
Back
Oldal tetejére