• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első, remélem nem utolsó

Egyre kellemetlenebb problémám van.
A technika az akvárium alatti szekrényben van, ajtóval zárva. A problémám, hogy egyre büdösebb van lent. Olyan rothadó halszag..... Vízfolyást nem látok sehol.
Csak a CO2 palack és a szűrő van lent.

A szűrő bebüdösödhet? Van ilyen tapasztalat?
Max leszedem a szűrőt, távolabb viszem és megszaglászom. De mi lehet a gond és mi lehet a megoldás, ha tényleg az büdös?

View attachment 163261

Az akvárium egyáltalán nem büdös. A víz tiszta.
Azt hiszem ez a dolog megoldódott. Nem a technika környékén volt a gond, hanem a szekrény másik felében. Egy másik szűrőből kivett Seachem Purigen büdösödött be.
Érdekesség, hogy azon az oldalon jóval enyhébb volt a szag, ellenben a szűrő környékén nagyon összegyült.

A Seachem Purigen zacskózva, dobozolva el lett téve. a szag 2 nap alatt eltünt.
 
GH 5
KH 1
NO2 <0,01 mg/l
NO3 4 mg/l
NH4 0,2 mg/l
Fe 0,1 mg/l
PO4 0,3 mg/l
K 30 mg/l
PH 6,5

A foszfát alakul, lassan növekszik végre.

Az NH4 érdekesen megnövekedett. Gondolom a telepített halak miatt átmenetileg van.

Viszont a Kálium egyre magasabb. Ez nem lesz gond?
 
A nagy anubias-om megcsonkítottam kicsit :-( de elég dúrva, remélem nem megy tovább, de a leírások alapján ez csak remény :-(
IMG_20220116_172545.jpg
IMG_20220116_172605.jpg
kb. egy hónapja műtöttem az anubias-t, eddig jól bírja
IMG_20220213_182920.jpgIMG_20220213_182940.jpgIMG_20220213_183113.jpg
 
Vasárnap volt 50% csere.
Most már GA-s GH/KH plusszal próbálom fentebb tornászni a KH-t. Sajnos tartós eredmény még nincs mert 2,5 - 3 -as értékről vissza esett 1-re..... De megyek tovább előbb utóbb csak nem esik vissza.
Viszont a foszfát most már érzékelhetően növekszik. Sajnos most meg a Nitrát magas.


GH 5
KH 1
NO2 <0,01 mg/l
NO3 15 mg/l
NH4 < 0,05 mg/l
Fe 0,1 mg/l
PO4 0,4 mg/l
K 40 mg/l
PH 6,4

GA mikro/makróból megy 5 ml, foszfát-ból megy 15 ml.

A pajzscsigák azt hiszem kezdenek visszaélni a vendégszeretetemmel......

Valahogy nem jó az összkép mert az algásodás mintha kicsit erősödne, illetve a növényeken hiánytünetek vannak. Növénytáp, fény nem változott. Ellenben jóval több hal van már, illetve egy kicsit a CO2-t visszább vettem. Lehet, hogy ezek erősítik az algát.

Ez agancsalga?
IMG_20220216_165943.jpgIMG_20220216_165936.jpg
A fenti jobb oldali képen az a kisárguló levél milyen hiány?
Ezen is van:
IMG_20220216_165923.jpg

Ezen pedig kálcium hiány van? Kicsi, nyomorék leveleket hoz:

IMG_20220216_165854.jpgIMG_20220216_165851.jpg
 
Vasárnap volt 50% csere.
Most már GA-s GH/KH plusszal próbálom fentebb tornászni a KH-t. Sajnos tartós eredmény még nincs mert 2,5 - 3 -as értékről vissza esett 1-re..... De megyek tovább előbb utóbb csak nem esik vissza.
Viszont a foszfát most már érzékelhetően növekszik. Sajnos most meg a Nitrát magas.


GH 5
KH 1
NO2 <0,01 mg/l
NO3 15 mg/l
NH4 < 0,05 mg/l
Fe 0,1 mg/l
PO4 0,4 mg/l
K 40 mg/l
PH 6,4

GA mikro/makróból megy 5 ml, foszfát-ból megy 15 ml.

A pajzscsigák azt hiszem kezdenek visszaélni a vendégszeretetemmel......

Valahogy nem jó az összkép mert az algásodás mintha kicsit erősödne, illetve a növényeken hiánytünetek vannak. Növénytáp, fény nem változott. Ellenben jóval több hal van már, illetve egy kicsit a CO2-t visszább vettem. Lehet, hogy ezek erősítik az algát.

Ez agancsalga?
View attachment 163587View attachment 163588
A fenti jobb oldali képen az a kisárguló levél milyen hiány?
Ezen is van:
View attachment 163589

Ezen pedig kálcium hiány van? Kicsi, nyomorék leveleket hoz:

View attachment 163590View attachment 163591
Úgy emlékszem, adtam neked kH+ -t.
Viszont a naplódban sehol sem látom, hogy használtad volna.
Most már végképp nem értem a problémádat.
 
Szerintem igen.

IMG_20220216_165936.jpg

A fenti jobb oldali képen az a kisárguló levél milyen hiány?
Szerintem csak levélváltás. A crypto parva elég nehezen csinál bármit is. Nálam low-techbe ültettem - stagnált. Fejlesztettem high-techre - szintén. Átültettem El naturál földesbe, ott meg fejlődik. Hisztis.
Ezen pedig kálcium hiány van? Kicsi, nyomorék leveleket hoz:

IMG_20220216_165854.jpg
IMG_20220216_165851.jpg
Majdnem, mint eggyel feljebb. Crypto. Hisztizik. Akkor gyanakodj kálcium hiányára, ha más növény is csinálja ezt a tünetet. A crypto, mint hiánytünet jelző, elég megbízhatatlan szerintem. @evavigh?
 
Úgy emlékszem, adtam neked kH+ -t.
Viszont a naplódban sehol sem látom, hogy használtad volna.
Most már végképp nem értem a problémádat.
Igen a GH/KH plussz is Tőled van és akkor kaptam sima KH+ is (még egyszer köszi).
Kipróbáltam azt is, jól működik, de nem tartós a KH még mindig. Hiába keverem be mondjuk 2-3-ra a KH értékét a víznek a következő vízcseréig lecsökken.
Naponta nem akarom adagolni a KH+ , hosszútávon meg a GH/KH plusszt használnám így azzal próbálom kitalálni, hogy mennyit kell.
Amit látok, hogy a Tőled kapott KH+ és a GA-s GH/KH+ erőteljesebben emeli a KH-t mint a Dennerle terméke, így ezek jobbnak tűnnek erre a célra viszont ugyan úgy lecsökken az érték pár nap alatt.
De ez az aktív talaj miatt lehet, remélem pár hónap és elmúlik.
 
Igen a GH/KH plussz is Tőled van és akkor kaptam sima KH+ is (még egyszer köszi).
Kipróbáltam azt is, jól működik, de nem tartós a KH még mindig. Hiába keverem be mondjuk 2-3-ra a KH értékét a víznek a következő vízcseréig lecsökken.
Naponta nem akarom adagolni a KH+ , hosszútávon meg a GH/KH plusszt használnám így azzal próbálom kitalálni, hogy mennyit kell.
Amit látok, hogy a Tőled kapott KH+ és a GA-s GH/KH+ erőteljesebben emeli a KH-t mint a Dennerle terméke, így ezek jobbnak tűnnek erre a célra viszont ugyan úgy lecsökken az érték pár nap alatt.
De ez az aktív talaj miatt lehet, remélem pár hónap és elmúlik.
No de, a GH/KH Plus-ban az arányok adottak (2:1). Ha az arányokon akarsz változtatni, akkor CSAK azt az elemet kellene növelni, ami hiányzik. Ha naponta, hát naponta. Elképzeni sem tudom, hová lesz a kH-d, de talán egy öreg motoros, aki ért is hozzá, tudna mondani valami okosat. Egyébként kizárásos alapon a kövekre gondolok. A halak, növények biztos nem veszik fel, a talajt mások is használják, és tudtommal ilyen problémája még senkinek sem volt, tehát marad a ......

A jobb/rosszabb, erősebb/gyengébb kifejezés, nem biztos, hogy megállja a helyét, ebben az esetben. Úgy gondolom, a KH+ közönséges mészkő zúzalék lehet. Mindegy melyik gyártó zúzza össze. :) De esetleg @evavigh megtudja mondani, mi az igazság, mert keni-vágja a témát.

Másrészről, minden fogy a vízből, amit a növények (vagy bármi más) felvesz. Ha olyasmi fogy a vízből, amit nem szeretnénk, hogy fogyjon, akkor pótoljuk, amilyen gyakran csak kell (naponta, hetente a tápokat vagy egész nap a CO2-t). A status quo a legritkább esetben marad fenn tartósan, mindenféle beavatkozás nélkül.
 
No de, a GH/KH Plus-ban az arányok adottak (2:1). Ha az arányokon akarsz változtatni, akkor CSAK azt az elemet kellene növelni, ami hiányzik. Ha naponta, hát naponta. Elképzeni sem tudom, hová lesz a kH-d, de talán egy öreg motoros, aki ért is hozzá, tudna mondani valami okosat. Egyébként kizárásos alapon a kövekre gondolok. A halak, növények biztos nem veszik fel, a talajt mások is használják, és tudtommal ilyen problémája még senkinek sem volt, tehát marad a ......

A jobb/rosszabb, erősebb/gyengébb kifejezés, nem biztos, hogy megállja a helyét, ebben az esetben. Úgy gondolom, a KH+ közönséges mészkő zúzalék lehet. Mindegy melyik gyártó zúzza össze. :) De esetleg @evavigh megtudja mondani, mi az igazság, mert keni-vágja a témát.

Másrészről, minden fogy a vízből, amit a növények (vagy bármi más) felvesz. Ha olyasmi fogy a vízből, amit nem szeretnénk, hogy fogyjon, akkor pótoljuk, amilyen gyakran csak kell (naponta, hetente a tápokat vagy egész nap a CO2-t). A status quo a legritkább esetben marad fenn tartósan, mindenféle beavatkozás nélkül.
Én azt olvastam, hogy az aktív talaj az első pár hónapban lehúzza a PH-t. Valószínű a KH csökkenésnek ehhez van köze (gondolom a talaj valahogy megköti).
Ha beáll egyszer stabilan a KH két csere között, akkor kell majd igazán a KH+ hogy a 2:1 GH:KH arányt beállítsam. Utána ha az arány is állandó, akkor onnantól a GH/KH+ használnám.

Én legalább is így látom most.

Hogy lenne-e értelme folyamatosan KH+ adnom nem tudom, de akkor állandóan KH-t kérne mérnem. Bár akkor meg lehet, hogy hamarabb megállna a KH csökkenés.
 
Én azt olvastam, hogy az aktív talaj az első pár hónapban lehúzza a PH-t. Valószínű a KH csökkenésnek ehhez van köze (gondolom a talaj valahogy megköti).
Ha beáll egyszer stabilan a KH két csere között, akkor kell majd igazán a KH+ hogy a 2:1 GH:KH arányt beállítsam. Utána ha az arány is állandó, akkor onnantól a GH/KH+ használnám.

Én legalább is így látom most.

Hogy lenne-e értelme folyamatosan KH+ adnom nem tudom, de akkor állandóan KH-t kérne mérnem. Bár akkor meg lehet, hogy hamarabb megállna a KH csökkenés.

Igen, az aktív talaj nyeli. Ha félsz a nagy PH ingadozástól, illetve nagyon alacsony a CO2 mellett a PH, akkor érdemes adni egy kis KH növelőt, hogy legyen mérhető KH, de tapasztalatom szerint nem érdemes ennyire mereven ragaszkodni a 2:1 GH:KH arányhoz. Nálam a 6 akvából 5-ben 1000%-osan 0 a KH, az egyikbe megy palackos CO2 is, itt mondjuk az elején nagyon lent volt a PH, de beállt. A 6. akvában a kavicsokból elég sok KH oldódott ki, itt viszont szívás volt elérni a savanyú PH-t. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy semmi sincs kőbe vésve, de persze mindeni csinálja úgy, ahogy jónak érzi.

A fokra visszatérve, szeintem is agancs lengedezik az első képen, ha beáll a tápanyag egyensúly, megszűnik.
A crypto gyökeréhez tehetnél valami tápbogyót - ha még nincs, az eléggé igényli az efféle kényeztetést.
A harmadik kép, talán ARM, én is calcium hiányra gyanakodnék, az aktív talaj képes azt is elég durván elszipkázni, ráadásul a GH-d is csak 5-ös, szóval simán lehet (ha jól emlékszem az indítás óta került még be pluszba is aktív talaj). Ha a növény ilyen levelet kezd hozni, akkor ha van garnélád, annak is előbb-utóbb gondja lesz a vedléssel. Érdemes lenne a GH-t felvinni 7-re + adni valami szelektív Ca pótlást.
 
Igen, az aktív talaj nyeli. Ha félsz a nagy PH ingadozástól, illetve nagyon alacsony a CO2 mellett a PH, akkor érdemes adni egy kis KH növelőt, hogy legyen mérhető KH, de tapasztalatom szerint nem érdemes ennyire mereven ragaszkodni a 2:1 GH:KH arányhoz. Nálam a 6 akvából 5-ben 1000%-osan 0 a KH, az egyikbe megy palackos CO2 is, itt mondjuk az elején nagyon lent volt a PH, de beállt. A 6. akvában a kavicsokból elég sok KH oldódott ki, itt viszont szívás volt elérni a savanyú PH-t. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy semmi sincs kőbe vésve, de persze mindeni csinálja úgy, ahogy jónak érzi.

A fokra visszatérve, szeintem is agancs lengedezik az első képen, ha beáll a tápanyag egyensúly, megszűnik.
A crypto gyökeréhez tehetnél valami tápbogyót - ha még nincs, az eléggé igényli az efféle kényeztetést.
A harmadik kép, talán ARM, én is calcium hiányra gyanakodnék, az aktív talaj képes azt is elég durván elszipkázni, ráadásul a GH-d is csak 5-ös, szóval simán lehet (ha jól emlékszem az indítás óta került még be pluszba is aktív talaj). Ha a növény ilyen levelet kezd hozni, akkor ha van garnélád, annak is előbb-utóbb gondja lesz a vedléssel. Érdemes lenne a GH-t felvinni 7-re + adni valami szelektív Ca pótlást.
Köszi.
A PH-t fel szeretném kicsit vinni stabilan 6,5-7 közé amennyire tudom hátha a csigák kicsit jobban bírják majd a gyűrődést (szerencsére nem hullanak, minimális a veszteség eddig, de azért nem szeretném ha lyukasan csúszkálnának).
A hétvégi csere után 7 volt a GH 2,5 körül a KH kb 3 nap alatt lement 5-1-re.... ahogy @elektrorudi írja lehet, hogy hétközben is pótolni kéne
Amanok vannak. Folyamatosan vedlenek, bár látni Őket csak alkonyat után titokban lehet.

A boszorkánykonyhát akkor kiegészítem egy calcium teszttel, lássuk mi a helyzet.
 
Ja és még annyi megjegyzés a tápozással kapcsolatban, ha kevesebb macrot adsz, amíg a foszfát szint utoléri az ideális arányt, akkor ez hamarabb be fog következni.
Hogy a nitrátot ne növeljem? Kálium is mondjuk jó magas.
Nem nagyon van Nitrát zabáló növény még így tényleg kezd felgyűlni.
Kicsit visszább veszem és nézem, hogy alakulnak a számok.
 
Köszi.
A PH-t fel szeretném kicsit vinni stabilan 6,5-7 közé amennyire tudom hátha a csigák kicsit jobban bírják majd a gyűrődést (szerencsére nem hullanak, minimális a veszteség eddig, de azért nem szeretném ha lyukasan csúszkálnának).
A hétvégi csere után 7 volt a GH 2,5 körül a KH kb 3 nap alatt lement 5-1-re.... ahogy @elektrorudi írja lehet, hogy hétközben is pótolni kéne
Amanok vannak. Folyamatosan vedlenek, bár látni Őket csak alkonyat után titokban lehet.

A boszorkánykonyhát akkor kiegészítem egy calcium teszttel, lássuk mi a helyzet.
A csigáknak is kell eleség, különösen ásványianyag tartalmú, nem csak a lehullott "maradék".
Jó szívvel ajánlom a GG Mineral Junkie kaját. Heti 1 bogyesz elég lesz.
 
Megnézem. Bár a garnéla rudacskáknak sincs sok esélyük az amanokhoz jutni amióta a dániók és a neonok járőröznek.
Erre nem mennek a halak, legfeljebb egy kóstolóra. láthatóan nem ízlik nekik. Teljesen más mint a haltáp, a szaga is elég érdekes :) Jó drága, de sokáig elég.
Mondjuk nincs garancia rá, hogy tényleg menni fognak rá a csigák. Legalábbis nálam ezek porceláncsigák semmit nem ettek amit én adtam nekik. Arra már nem emlékszem, hogy ezzel a junkie-val mi volt a helyzet. De a garnéláknak és a "szaporodós" csigáknak tuti jó.
 
Back
Oldal tetejére