• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Bármilyen talajhoz használhatod. Fals info.

De ha leírod, hogy kb milyen akváriumod van, vagy milyet tervezel könnyebben tudunk ajánlani tápot hozzá.
A második összeállítással “bajlódok”. Most végre lesz lehetőségem újra nagyobb befektetésekbe, így első lépésként az ro beszerzése, a tápozás és világítás újragondolása lesznek a témáim.

akvárium mérete: 112l
Talaj: Tropica Substrate, Manado fedi
Szűrő: Tetra Ex 1200plus (lentről kerámia, 2l Seachem Matrix, szivacs, Seachem Purigen, perlon)
Világítás: Odyssea 2x24W (ezt minenképp cserélni fogom)
Népesség: kb 2cm/l
Tápozás: Green Aqua Micro és Macro 2-2ml/nap, Seachem Excel 3ml/nap
Növényekkel kicsit viharban vagyok, mert direkt elraktam a nevüket, de a családból más szemétnek ítélte :D megpróbálom netről keresgetéssel összeíni és azt is, hogy milyen bajuk van.

Anubias barteri (kicsit a levelek szélén van alga, de szépen fejlődik)
Echinodorus reni (nem fejlődik)
Higlophila corymbosa (szépen fejlődik, olykor kis alga megtelepszik rajta)
Aponogeton madagascariensis (a meglévő levelei szép nagyra nőttek, de újakat nem nagyon hoz)
Echindorus tropica (barnulnak a levélszélek)
Hygrophila corimbosa (az új, kis levelek mindig életképesek, a nagyobbak bealgásodnak, kilyukadnak)
Marsilea hirsuta (hozogat új leveleket, a nagyobbak mindig bebarnulnak és kilyukadnak)
Cardamine lyrata (csökevényes leveleket hoz)

Algából barna szőrszerű algám van, számomra nem egyértelmű, hogy milyen. Kb fél cm, annyira nem erős, hogy teljesen belepje a növényeket, nagyjából a levelek szélein, végein telepszik meg, alatta a levél sínylődik (hogy az alga miatt sínylődik vagy a sínylőés miatt algásodik, az nem egyértelmű). Kizárólag a növényeken telepszik meg, tereptárgyakon nem.

Fotót is próbálok csatolni, de egyelőre sikertelenül jártam a képfeltöltőkkel valamiért.

És nagyon szépen köszönöm a segíséget!
 
Egy fotó mindeképp jól jönne. A fentiek alapján a tápozás előtt még érdemes lenne kizárni néhány okot.
Egyszerű, könnyen tartható növényeid vannak, ezért első körben azt mondanám a tápnak elégnek kell lennie.
Nem világítod nagyon az akváriumot, nincs CO2 ha jól látom.
És csak kb fele annyit adagolsz, mintha mindez lenne.

Szóval máshol keresném a bajt. Pl jó lenne látni mennyire kemény a víz. Előfordulhat e hogy emiatt stresszelnek.
Karbantartások megfelelően mennek e. Hogyan van telepítve a növényzet erre az erős szűrésre.
Ilyenek és még pár apróság látszódna a képen :)

Új felhasználói korlátozás miatt max linkelni tudod máshonnan a képeket az első időszakban.
 
@viktorlantos remélem jó a link és meg tudod nyitni.
https://photos.app.goo.gl/hSqCGXtqj8B8tB92A

Ez a kép nem a legfrissebb, de mondjuk itt volt kb 1 hónapos a növényzet, nyilván ebből az állapotból indult a romlás. Azóta a növények öszetétele annyiban változott, hogy a pirosak három hónap alatt kiestek a ringből, azóta vettünk bele néhány nagyobb levelű növényt (aponogeton, cardamine, echinodorus reni, echinodorus tropica). Arról sem vagyok meggyőződve, hogy a vízáramláshoz jó az elrendezés, de abból is ez a második verzió, az előző setuphoz képest ahogy tudtam, teljesen átrendeztem, próba szerencse. Viszont most a növények között már sokkal tisztább a talaj, így legalább az elképzelésem, miszerint ha a növények mögül szív, a víz kénytelen végigmenni a növényeken, nagyjából bevált.

Eleinte heti egyszer cseréltem kb 50% vizet, amit Seachem Prime-al készítek elő, kb egy hónapja áttértem a heti 2x30%-ra, semmilyen irányba nem változott a helyzet.

CO2-t is szeretnék majd egyébként, kizárólag anyagi okok miatt nem szereztem be eddig, meg azért ahhoz szeretnék még egy kicsit tájékozottabb lenni. Nehézkes az egymásnak teljesen ellentmondó nézetek alapján lavírozni az akvarisztika információs tengerében.

JBL Pro Aquatest szerint
Gh: >14
Kh: 6
Ph: 7.6
 
@viktorlantos remélem jó a link és meg tudod nyitni.
https://photos.app.goo.gl/hSqCGXtqj8B8tB92A

Ez a kép nem a legfrissebb, de mondjuk itt volt kb 1 hónapos a növényzet, nyilván ebből az állapotból indult a romlás. Azóta a növények öszetétele annyiban változott, hogy a pirosak három hónap alatt kiestek a ringből, azóta vettünk bele néhány nagyobb levelű növényt (aponogeton, cardamine, echinodorus reni, echinodorus tropica). Arról sem vagyok meggyőződve, hogy a vízáramláshoz jó az elrendezés, de abból is ez a második verzió, az előző setuphoz képest ahogy tudtam, teljesen átrendeztem, próba szerencse. Viszont most a növények között már sokkal tisztább a talaj, így legalább az elképzelésem, miszerint ha a növények mögül szív, a víz kénytelen végigmenni a növényeken, nagyjából bevált.

Eleinte heti egyszer cseréltem kb 50% vizet, amit Seachem Prime-al készítek elő, kb egy hónapja áttértem a heti 2x30%-ra, semmilyen irányba nem változott a helyzet.

CO2-t is szeretnék majd egyébként, kizárólag anyagi okok miatt nem szereztem be eddig, meg azért ahhoz szeretnék még egy kicsit tájékozottabb lenni. Nehézkes az egymásnak teljesen ellentmondó nézetek alapján lavírozni az akvarisztika információs tengerében.

JBL Pro Aquatest szerint
Gh: >14
Kh: 6
Ph: 7.6

Friss képek kellenének és közelebbi felvételek a betegségekről. :)
A nagynyomású CO2 rendszerről nem akarlak lebeszélni. Annál jobb nincs. Viszont amíg nincs rá kereted és gyűjtögetsz, ennyi fény mellett segítség lehet egy élesztős megoldás. Veszel egy diffúzort, hozzá 2m CO2 csövet. Üres kólás palackba teszel 200G cukrot 1 kiskanál por élesztőt 70%-ig feltöltöd kézmeleg vízzel ráoperálod a csövet és 4 óra múlva már jön a bubi. Pontosabb megoldásokat az erre szakosodott topicba. Élesztős megoldás ekkora akvához nem ajánlott, kevés. Nehéz, de amíg nincs más ez is több a semminél. S nincs fényed. Nem akarok offolni, nem ide tartozik, nyiss naplót azzal a képpel kezdve amit ide bemásoltál és ott sokan segítenek majd.
 
Sziasztok!
Esetleg valaki tudna erre valamit? Még mindíg az van , hogy egy pumpával több microt adok az az 2 pumpa naponta 42 literre mivel nincs Co2 plusz 10 csepp vasat, ekkor 0.2 mg/l. Másnap alig 0.02mg/l . Növények nem dús Hygrophila polisperma(most indulnak még) Microsorum 2 közepes tő, Ambúlia 4 szál, HM most ritkítottam az sem sok. Miért tűnik el a vas, felveszik a növények? Addig tápozzak így ameddig emelkedni nem kezd? Most vettem Jbl vas tesztet a teszt jó mert ha adok az akva vízhez vasat akkor már halványan elszíneződik.
Köszönöm ha valaki tud erre valamit!
Ui. Kicsit félek a micro túladagolástól nehogy ecset vagy más legyen miatta.
Szia!
A választ sajnos nem tudom, csak azért írok, hogy segítenék, ha tudnék. 😌
 
Szia!
A választ sajnos nem tudom, csak azért írok, hogy segítenék, ha tudnék. 😌
Köszi egyenlőre megy amicro egy pumpával több meg némi vas, a növényeken látszik a hatás van eredménye de a vízoszlopban sajna 0,05 a mérhető vas. Hiány tünet nincs!
 
Köszi egyenlőre megy amicro egy pumpával több meg némi vas, a növényeken látszik a hatás van eredménye de a vízoszlopban sajna 0,05 a mérhető vas. Hiány tünet nincs!
Ami eszembe jutott, az esetleg az UV lámpa, vagy aktívszén. Ezek bezavarhatnak.
 
Ami eszembe jutott, az esetleg az UV lámpa, vagy aktívszén. Ezek bezavarhatnak.
Szia Semmi ilyesmi nincs! Talán most már kezd emelkedni a vas szint de olyan mintha a növények felvennék mert látszik rajtuk az emelt micro ill. vas adagolás. Talán olyan mint az aktív talajban a foszfát eltűnik, talán ez is egyszer megáll és mérhetőbb vas szint lesz az akiban. Köszi a segítséget.
 
@viktorlantos remélem jó a link és meg tudod nyitni.
https://photos.app.goo.gl/hSqCGXtqj8B8tB92A

Ez a kép nem a legfrissebb, de mondjuk itt volt kb 1 hónapos a növényzet, nyilván ebből az állapotból indult a romlás. Azóta a növények öszetétele annyiban változott, hogy a pirosak három hónap alatt kiestek a ringből, azóta vettünk bele néhány nagyobb levelű növényt (aponogeton, cardamine, echinodorus reni, echinodorus tropica). Arról sem vagyok meggyőződve, hogy a vízáramláshoz jó az elrendezés, de abból is ez a második verzió, az előző setuphoz képest ahogy tudtam, teljesen átrendeztem, próba szerencse. Viszont most a növények között már sokkal tisztább a talaj, így legalább az elképzelésem, miszerint ha a növények mögül szív, a víz kénytelen végigmenni a növényeken, nagyjából bevált.

Eleinte heti egyszer cseréltem kb 50% vizet, amit Seachem Prime-al készítek elő, kb egy hónapja áttértem a heti 2x30%-ra, semmilyen irányba nem változott a helyzet.

CO2-t is szeretnék majd egyébként, kizárólag anyagi okok miatt nem szereztem be eddig, meg azért ahhoz szeretnék még egy kicsit tájékozottabb lenni. Nehézkes az egymásnak teljesen ellentmondó nézetek alapján lavírozni az akvarisztika információs tengerében.

JBL Pro Aquatest szerint
Gh: >14
Kh: 6
Ph: 7.6

A kép alapján az oldalsó 10-10cm-be nem fogsz tudni fényigényes növényt tenni. Ezek most árnyékos helyek. Ide nagyon könnyen tartható növényeket érdemes tenni. A középső részre is a könnyebben tarthatóak közül érdemes választanod.
Ezen a fotón még jó állapotban van minden viszonylag. Tiszta a víz stb. Ezért szűrési gond nem látszik.

Viszont a tápanyagos talajod nincs megfelelően fedve. Ez okozhat algásodást.

A fotón a növények zöld színeit érdemes nézni ez alapján akkor még elégséges volt a tápanyag. Max egy picit emelnék. Így inkább a fényhez nem megfelelően megválasztott növények lehet a probléma.

Tényleg jó lenne egy friss kép a jelenlegi akár sokkal rosszabb állapotról is.
 
Sziasztok!
50l növényes aksimat indítottam pár hete, egyelőre elég erőteljesen mérsékeltek a sikereim. :D
Amit tudni lehet róla, 50 liter, 53x29x32,5 hxszxm. A táptalajt aquabasis plus kb 3 centi vastagon, arra ment river sand meg Ista növényes bioaktív talaj. Fölötte Oda D450L, és egy Atman legnagyobb akasztóssal szűröm, amit picit megpimpeltem egy kis mátrixxal. Napi 10 órát megy a pilács. Van benne Eleocharis acicularis,Limnophila Aquatica, HM, Rotala unknownicus, Zöld bucephalandra, Christmas Moss, Ludwigia, Microsorum Windelov, Hygrophila Corimbosa Bonsai.
Raktam be egy magasnyomású CO2 szettet (másodpercenként 1 bubi, BC zöld) és kapnak napi 1 slukk 2ml TF Macrot meg heti 5 ml Plantert, illetve napi 2 ml Easy Carbot. Elég szépen nekiálltam algásodni: zöld pont, zöld fonalas, barna, illetve kicsit bezöldült a homok is ami így elég zsiványul néz ki, remélem nem cyano.
Most jöttek meg az állatkák is: Süncsiga, Sisakcsiga, 2 Amano, 2 Oto, 6 kicsi panda Cory, és 10 Galaxy razbóra.
A hardscapet (vagyis annak a hiányát) kérlek nézzétek el nekem, egyelőre csak beleszórtam mindent, hogy láttam mennyire sikerül megúszni, hogy pár nap alatt mocsárrá változzék :D De tervben van egy átgondolt szép újjáépítés!

Tehát a kérdés: A tápokat a gyári ajánlás szerint kezdtem el adagolni, de úgy néz ki, nem igazán jön ki a lépés. Mit gondoltok, min lenne érdemes változtatni? Köszi!

Csatolok képet:
https://ibb.co/98hMDKN
 
Első körben mérj egyet, hogy lásd miből van túl sok vagy túl kevés (NO3, PO4, Fe) illetve csap vagy RO vizezel? GH-KH mennyi? Írtad a CO2-t, pH mennyi? Lehet, hogy ha van ennyi élőlényed akkor a Nitrátot hanyagolhatnád és csak Káliumot meg Foszfátot adhatnál mersékelten.

Nálam hónapokig nem ment macro és a növények meg sem érezték.

Mitől van az akvának ilyen sárgás zöld színe?
 
Balatoni csapvízzel van feltöltve, ha jól mértem 26 összegkeménység és 6 német keménység? (Neptunos teszt :D) De alapvetően felénk betonkemény a víz. Megpróbálom a Kalium-Potassiumos tápot akkor.
A szín jó kérdés, egyszer csak besárgult. Talán a Dennerlés Xingu kavicsot amikor beleraktam az rontott rajta valamicskét, mert az írták, hogy a rajta lévő retekkel együtt tegyem bele a vízbe. Meg ott van az a marék égertoboz.
 
Sziasztok!
50l növényes aksimat indítottam pár hete, egyelőre elég erőteljesen mérsékeltek a sikereim. :D
Amit tudni lehet róla, 50 liter, 53x29x32,5 hxszxm. A táptalajt aquabasis plus kb 3 centi vastagon, arra ment river sand meg Ista növényes bioaktív talaj. Fölötte Oda D450L, és egy Atman legnagyobb akasztóssal szűröm, amit picit megpimpeltem egy kis mátrixxal. Napi 10 órát megy a pilács. Van benne Eleocharis acicularis,Limnophila Aquatica, HM, Rotala unknownicus, Zöld bucephalandra, Christmas Moss, Ludwigia, Microsorum Windelov, Hygrophila Corimbosa Bonsai.
Raktam be egy magasnyomású CO2 szettet (másodpercenként 1 bubi, BC zöld) és kapnak napi 1 slukk 2ml TF Macrot meg heti 5 ml Plantert, illetve napi 2 ml Easy Carbot. Elég szépen nekiálltam algásodni: zöld pont, zöld fonalas, barna, illetve kicsit bezöldült a homok is ami így elég zsiványul néz ki, remélem nem cyano.
Most jöttek meg az állatkák is: Süncsiga, Sisakcsiga, 2 Amano, 2 Oto, 6 kicsi panda Cory, és 10 Galaxy razbóra.
A hardscapet (vagyis annak a hiányát) kérlek nézzétek el nekem, egyelőre csak beleszórtam mindent, hogy láttam mennyire sikerül megúszni, hogy pár nap alatt mocsárrá változzék :D De tervben van egy átgondolt szép újjáépítés!

Tehát a kérdés: A tápokat a gyári ajánlás szerint kezdtem el adagolni, de úgy néz ki, nem igazán jön ki a lépés. Mit gondoltok, min lenne érdemes változtatni? Köszi!

Csatolok képet:
https://ibb.co/98hMDKN
Szia!
Ahogy olvasom az algákat: zölpont(foszfát alacsony), zöld fonalas(co2 ingadozás), barna alga(szűrés nem állt még be), bezöldült homok( talán magas nitrát)
legalább is nálam az volt TF ből adhadsz kicsivel több microt. Heti 5ml pont a gyári de nálam az mindíg kevés volt. Mérj csepptesztel, nitrát,foszfát, vas,.
Nitrát10-30mg/l
Foszfát : Nitrát egy tizede tehát 10:1
Vas: hamár mérherő jó de 0,2-0,5-1 mg/l
Ez saját tapasztalat, működik!!!!!!
 
Elképzelhető, hogy elkövettem egy olyan hibát, hogy 4 etapban ültetgettem a növényeket az elmúlt 2 hétben, és nem egyszerre indításnál, tehát a szépen beállítgatott co2 is elmászhatott, illetve a tápanyaggal lényegében lehet ugyanez a helyzet. 1 órával világítás előtt indul a co2, 1órával világítás előtt áll meg, másodpercenként 1 bubi és zöld a dropchecker. Ennyi infoból úgy gondoltam, hogy ez így jó, de akkor lehetséges, hogy ezt is inkább teszttel kellene belőni?
Tudsz esetleg ajánlani tesztet ami bevált? JBL 7in1-ra azt mondták a boltban, hogy nem jó semmire :/
 
Elképzelhető, hogy elkövettem egy olyan hibát, hogy 4 etapban ültetgettem a növényeket az elmúlt 2 hétben, és nem egyszerre indításnál, tehát a szépen beállítgatott co2 is elmászhatott, illetve a tápanyaggal lényegében lehet ugyanez a helyzet. 1 órával világítás előtt indul a co2, 1órával világítás előtt áll meg, másodpercenként 1 bubi és zöld a dropchecker. Ennyi infoból úgy gondoltam, hogy ez így jó, de akkor lehetséges, hogy ezt is inkább teszttel kellene belőni?
Tudsz esetleg ajánlani tesztet ami bevált? JBL 7in1-ra azt mondták a boltban, hogy nem jó semmire :/
Én a Salifert teszteket használom(Holland) nitrát,foszfátra. Vasra pedig JBL. De csak is kizárólag cseppteszt!!!!!!!!!
 
Back
Oldal tetejére