• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Sziasztok. Segítséget, megerösítést kérnék töletek kh és gh értékek kapcsán. Adott egy 60 literes növények, csapvizet használok, és a kh 8 a gh pedig 12. Ha a ph- t jól olvasom, az pedig 7.
Megfelel ez az érték, vagy emelném kellene a Gh-t valamivel? Köszi a válaszokat
 
Sziasztok. Segítséget, megerösítést kérnék töletek kh és gh értékek kapcsán. Adott egy 60 literes növények, csapvizet használok, és a kh 8 a gh pedig 12. Ha a ph- t jól olvasom, az pedig 7.
Megfelel ez az érték, vagy emelném kellene a Gh-t valamivel? Köszi a válaszokat
Nem kell emelned
 
Sziasztok. Segítséget, megerösítést kérnék töletek kh és gh értékek kapcsán. Adott egy 60 literes növények, csapvizet használok, és a kh 8 a gh pedig 12. Ha a ph- t jól olvasom, az pedig 7.
Megfelel ez az érték, vagy emelném kellene a Gh-t valamivel? Köszi a válaszokat
szerintem megfelel ez az érték én nem emelném a gh-t semmivel
 
Nem kell emelned
Soknak tűnik a kh, ahogy olvasom ehhez az értékhez a 16 - os gh lenne ideális. A legutóbbi mérésnél a kh 9 volt, és ott már kevésnek tűnik a különbség. Heti egyszeri 50% vizcseret csinálok, és a visszatöltés is csapvízzel történik.
 
Soknak tűnik a kh, ahogy olvasom ehhez az értékhez a 16 - os gh lenne ideális. A legutóbbi mérésnél a kh 9 volt, és ott már kevésnek tűnik a különbség. Heti egyszeri 50% vizcseret csinálok, és a visszatöltés is csapvízzel történik.
Emelni semmiképp. Ez még járható.(🙄Gh32-Kh26 a csapvizem és abban is voltak gazok...relax😉) Lehetne kevesebb a Kh, de nincs ez annyira kőbe vésve. A nagyon lágyvizes gazokat kihagyod. Így is bőséges a paletta erre a vízre. Ha meg nem tetszik, akkor marad a RO vizezés.
 
Ma megtaláltam a régi pH mérőm. Kalibrálás nem volt, így a nagyban 6.1 a bettásban 5,9 a pH , nem alacsony kicsit?
A nagyban 9l új amazonia van és CO2 (nem sárgászöld az indikátor, inkább fűzöld), a 40l-es bettásban 4l új Dlennerle Shrimp aljzat, és nincs CO2, mindkettő hónap elején indult, eleinte 2-3 naponta vízcsere, két hete már csak péntekenként.
Mindkettőben RO víz van visszasózva Dennerle GH+-al kb. 125 ppm-re (TDS mérővel mérem), kicsit emelkedik mindkettőben napokkal később, a kicsiben 1 nap után 160-ra, a nagyban 141-re., de ez normális.
A garnélák, csigák mindkettőben, a nagyban a halak is jól elvannak. Aggódjak a pH miatt? Betta a jövő hétvégén érkezik.
 
Ma megtaláltam a régi pH mérőm. Kalibrálás nem volt, így a nagyban 6.1 a bettásban 5,9 a pH , nem alacsony kicsit?
A nagyban 9l új amazonia van és CO2 (nem sárgászöld az indikátor, inkább fűzöld), a 40l-es bettásban 4l új Dlennerle Shrimp aljzat, és nincs CO2, mindkettő hónap elején indult, eleinte 2-3 naponta vízcsere, két hete már csak péntekenként.
Mindkettőben RO víz van visszasózva Dennerle GH+-al kb. 125 ppm-re (TDS mérővel mérem), kicsit emelkedik mindkettőben napokkal később, a kicsiben 1 nap után 160-ra, a nagyban 141-re., de ez normális.
A garnélák, csigák mindkettőben, a nagyban a halak is jól elvannak. Aggódjak a pH miatt? Betta a jövő hétvégén érkezik.
Kalibrálás nélkül nem túl pontosak. De ezek az értékek annyira nem veszélyesek, már ha valósak.
 
Sziasztok!

Van egy 64 l-es akváriumom Anubiasokkal, Riccardiakkal, Amandákkal és Galaxy garnélákkal. A vizet a garnélákhoz igazítottam (Ph: kb 6, Kh: 0). RO víz Dennerle Gh+al visszasózva, ShrimpKing talaj és egy fél Catappa kéreg van a vízben ami a Ph-t befolyásolhatja.

Ami a problémám, hogy gigászi küzdelmet folytatok a fonalalgával. Olvastam hogy ennek az algának az elszaporodásának egyik oka lehet az alacsony Ph. Ezért gondolkodom most a Kh növelésén Dennerle GH/Kh+-al, hogy a Ph-t feljebb toljam.

Ami érdekelne egyrészről, hogy 1 Kh egység növelésével mennyivel nő a Ph értéke és másrészről a visszasózásnál mennyire kell a Kh-t pótolni ha egy 64 literes akváriumban 20 litert cserélek hetente?
 
Ami érdekelne egyrészről, hogy 1 Kh egység növelésével mennyivel nő a Ph értéke és másrészről a visszasózásnál mennyire kell a Kh-t pótolni ha egy 64 literes akváriumban 20 litert cserélek hetente?
Erre a kérdésre nem fogsz választ kapni, mert sok a változó. Csak a RO visszasózásakor lehet ezt megsaccolni, hogy mennyi lehet a ph. Amint benne van az oldott Catappa, vagy akármi, már borul az egyenlet. Sózd be a cserevizet kh2-re és azzal cserélj. Majd egyszer kiegyenlítődik kh2-re. A shrimp King is lefelé tolja a ph-t. Te írtad a naplódban, hogy a galaxik 0-3kh-t tolerálnak.
 
Erre a kérdésre nem fogsz választ kapni, mert sok a változó. Csak a RO visszasózásakor lehet ezt megsaccolni, hogy mennyi lehet a ph. Amint benne van az oldott Catappa, vagy akármi, már borul az egyenlet. Sózd be a cserevizet kh2-re és azzal cserélj. Majd egyszer kiegyenlítődik kh2-re. A shrimp King is lefelé tolja a ph-t. Te írtad a naplódban, hogy a galaxik 0-3kh-t tolerálnak.
Értem, csak mielőtt nekilátok a kh növelésnek szerettem volna valami konkrétabb képet kapni a dologról. Nyilván ha a Kh-t 5-ig vagy 6-ig fel kellene húzni egy 6.5-ös ph-hoz akkor elgondolkoznék a dolgon mert lehet, hogy más miatt van a fonal. Olvastam olyan bejegyzést is, ahol a ph 5.5 volt és teljesen fonalmentes volt az akvárium. Szóval csak tapogatózom!:)

A talaj és a Gh+-is viszonylag nagyobb ph tartományt határoz meg (6-6,5), a felső értékkel már teljesen el lennék! :) De valószínűleg egy Kh 2-t megpróbálok belőni és max kiveszem a Catappát ha nem elég a ph-növelés. Ebből még akkora baj nem lehet. (Gondolom én :))
 
Hol olvastad ezt? (Marmint az alacsony ph miatti fonalat)
Te, igyekeztem a fórum ide vonatkozó részeit átolvasni és viktorlantos-nál láttam több erről szóló bejegyzést.

pl. "Ez a lagy viz kemeny viz ide-oda ugralas sem segit. Kicsit adagolj hozza csapvizet es megoldja a ph-t. Az alacsony ph fonalat hoz ez tuti."
 
Nem mondom, hogy bizonyos esetekben alacsony ph mellett nem lehet fonal (ettol fuggetlenul nem feltetel neki, hogy az legyen), de szerintem mashonnan erdemes megkozelitened a kerdest.

Fonal jellemzoen - gondolom nalad is - novenyeken jelentkezik. Dekorra, uvegre sokkal kevesbe szivesen telepszik meg (bar egy ido utan nekem ott is sikerult meghonositanom). Ez azt jelenti, hogy a novenyed nem erzi jol magat, ezert valtoztat a strukturajan es azokon abhelyeken a korulmenyeknek megfelelo alga meg fog jelenni. Arra kéne rájönnöd, hogy a növényeknek mi bajuk van. Ha a 6os ph-t alapbol birjak, akkor nem onmagaban az alacsony ph a gond. A fonalra irták/mondták ga-sok sok helyen, hogy "co2 related" foleg ha ingadozik a szintje (nem napon belul, hanem hosszabb tavon). Az meg azon mulik, hogy mennyi co2 megy bele (bubi) mennyi oldodik be belole (technikan koszolodas pl) es mennyire stabil a viz kh-ja (ami befolyasolja a beoldast) vagy hogy a vilagitashoz kepest mikor all az rendelkezesre. Ha ezekben volt valtozas nalad par hete, akkor megvan, hogy mi valtotta ki.

A fonal azert szivas mert eleg nehez kiirtani ha már egyszer megjelent, mert ugyanazokat a paramétereket szereti, mint a nõvények. Szóval hiaba allitod helyre a beallitasokat ami amugy mar megfelelo(bb) lenne, attól nem fog feltétlenül eltűnni.
 
Azt nem tudom mitől van a fonal, de hogy nem az alacsony pH-tól az 100%. Nekem csapvizes akváriumban annyi volt, hogy nem láttam a halakat (pH>8).
Ez a szép az Internetben, hogy ott megtalálsz minden információt és annak a szöges ellentétét is. Még ugyanazon fórumban is! :) Én nem mondom, hogy neked vagy viktorlantosnak nincs igazad/igaza, mert fogalmam sincs a dologról. Ezért érdeklődöm és kapkodom a fejemet! :oops::)
 
Nem mondom, hogy bizonyos esetekben alacsony ph mellett nem lehet fonal (ettol fuggetlenul nem feltetel neki, hogy az legyen), de szerintem mashonnan erdemes megkozelitened a kerdest.

Fonal jellemzoen - gondolom nalad is - novenyeken jelentkezik. Dekorra, uvegre sokkal kevesbe szivesen telepszik meg (bar egy ido utan nekem ott is sikerult meghonositanom). Ez azt jelenti, hogy a novenyed nem erzi jol magat, ezert valtoztat a strukturajan es azokon abhelyeken a korulmenyeknek megfelelo alga meg fog jelenni. Arra kéne rájönnöd, hogy a növényeknek mi bajuk van. Ha a 6os ph-t alapbol birjak, akkor nem onmagaban az alacsony ph a gond. A fonalra irták/mondták ga-sok sok helyen, hogy "co2 related" foleg ha ingadozik a szintje (nem napon belul, hanem hosszabb tavon). Az meg azon mulik, hogy mennyi co2 megy bele (bubi) mennyi oldodik be belole (technikan koszolodas pl) es mennyire stabil a viz kh-ja (ami befolyasolja a beoldast) vagy hogy a vilagitashoz kepest mikor all az rendelkezesre. Ha ezekben volt valtozas nalad par hete, akkor megvan, hogy mi valtotta ki.

A fonal azert szivas mert eleg nehez kiirtani ha már egyszer megjelent, mert ugyanazokat a paramétereket szereti, mint a nõvények. Szóval hiaba allitod helyre a beallitasokat ami amugy mar megfelelo(bb) lenne, attól nem fog feltétlenül eltűnni.
Co2 nincs, mostanság Excelt adagolok mint szénforrás. Próbáltam már a tápozás és a világítás mértékét változtatni, de nem volt sok eredménye. Erről az alacsony Ph-s dologról még nem is hallottam, ezért gondoltam, hogy rápróbálok. Egy kis Kh emeléstől nem lehet nagy probléma. :)
 
Co2 nincs, mostanság Excelt adagolok mint szénforrás. Próbáltam már a tápozás és a világítás mértékét változtatni, de nem volt sok eredménye. Erről az alacsony Ph-s dologról még nem is hallottam, ezért gondoltam, hogy rápróbálok. Egy kis Kh emeléstől nem lehet nagy probléma. :)
Minek? Arra a CO2 való. Illetve az "igazi" vízi növények a carbonátból is kiveszik a CO2 - t(ergo Kh emelés). Az Excel az alga helyi meghalasztására való, meg hígabb dózisban kicsit visszafogni.
 
Sziasztok!
10 napja indítottam egy high-tech akváriumot. Talaj Amazonia ver2+basis, RO víz, gh/kh+, még napi 50% vízcsere és egy hét múlvára berendeltem az Amanokat, Otokat és Clithon csigákat. Mérem a vizet de a pH még mindig savas kb 5,4, a kh O, gh 6. Ahogy a leírásban láttam az Oto és csiga inkább a semleges vizet szereti. Tudom hogy az amazonia leszívja a pHt meg a kht de azt hittem ez a hatás egy idő után csökken. Mi történik a halakkal és a csigákkal ezen a pHn? Kellene valamit változtatnom?
Még nincs túl sok tapasztalatom.

Köszönöm a válaszokat!
Gábor
 
Back
Oldal tetejére