• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Sziasztok!
10 napja indítottam egy high-tech akváriumot. Talaj Amazonia ver2+basis, RO víz, gh/kh+, még napi 50% vízcsere és egy hét múlvára berendeltem az Amanokat, Otokat és Clithon csigákat. Mérem a vizet de a pH még mindig savas kb 5,4, a kh O, gh 6. Ahogy a leírásban láttam az Oto és csiga inkább a semleges vizet szereti. Tudom hogy az amazonia leszívja a pHt meg a kht de azt hittem ez a hatás egy idő után csökken. Mi történik a halakkal és a csigákkal ezen a pHn? Kellene valamit változtatnom?
Még nincs túl sok tapasztalatom.

Köszönöm a válaszokat!
Gábor
Az Amazónián kívül nincs benne más, ami a ph-t lejjebb vinné? Mert akkor azt mondanám, hogy sózd meg jobban azt a cserevizet, az majd rendezi a talaj nyelését. Ha majd telítődik rendezheted vissza a 6:3 aránya. 🙂
 
Hol olvastad ezt? (Marmint az alacsony ph miatti fonalat)

A 6-os pH még nem alacsony, hogy ilyen probléma jelentkezzen.
A szélsőséges körülmények hőmérséklet és pH a szűrőbaktériumok működése miatt érdekesek.
De ez pH-ban valószínűleg inkább 5-höz van közelebb.

Megpróbálom megkeresni a korábbi infót majd ezzel kapcsolatban.
 
Garnélás akváriumban jellemzően a garnélákra figyelünk és nem annyira az algamentes akváriumra. Fonal lehet túletetés miatt, kevesebb takarítás (óvatosabbak vagyunk) nem a növényeknek megfelelő környezet, mert a garnélákra figyelünk, hogy az ő igényeiknek megfelelő hőmérséklet és pH legyen, nem tápozunk megfelelően, óvatosabban toljuk a gázt, nem használunk algaevőket, nehogy gondot okozzanak stb stb. A pH ebben a sorozatban csak egy lehetséges ok. Nem az elsődleges baj.

Érdekességnek bedobom, hogy a baktériumok mennyire "érzékenyek" az eltérő paraméterekre.

Hőmérséklet:

Ebből a szempontból a 13 és 20 fok minimális különbséggel ugyanazt a teljesítményt adja. A hőmérsékletet emelve a hatékonyság is drasztikusan javul.
Sok kifejezetten garnélás akváriumban inkább 20-hoz közelebbi hőmérsékletet tartunk. Alacsony hőmérsékleten több levegőztetés kell és nagyobb bio szűrőfelület, hogy valamennyire kompenzálni lehessen a negatív hatást.

1652565928040.png


pH hatása a nitrifikációra

1652566373951.png

1652566469538.png


És akkor kicsit összekapcsolva a fentieket, pl egy alacsony pH szintű, alacsony hőmérsékletű akváriumban, levegőztetés nélkül kis szűrőfelülettel vagy nem megfelelő vízforgatással elég nagy eséllyel találkozunk majd szűrőteljesítményhez kapcsolódó problémákkal. ;)
 
Sziasztok. Segitséget, tanácsot kérnék tőletek.
60 literes Dennerle akvám idáig csapvizes volt, pár hete beszereztem egy ozmó készüléket. Heti 50% os vízcserét csinálok, már a második vizcsere volt lágyvízzel, visszasózás nélkül.
A csapviznel ezek az ertekek voltak:
A csapvizem értéke 220 ppm volt.
Akváriumban mérve 300 ppm volt.
KH 9
GH 11

Most a második lagyvizes csere után a következő:
RO víz 0-3 ppm
Az akvariumban az ertek lement 130 ppm környékére, viszont folyamatosan nő, negyedik nap után már 175 ppm.
A KH 4 , GH 5 volt.

A problemam az hogy a mai mérésnél a KH felugrott 6 os ertekre, a GH maradt 5.
Ph értéket is mértem, az 7 körüli.
GH+ sót vettem visszasózásra, bár nemtudom mikortól kezdjem használni.
Tudom hogy a ppm a tápoktól emelkedik, de a KH??
Az akvariumban a talaj Tropica powder+ dragon kövek.
 
A problemam az hogy a mai mérésnél a KH felugrott 6 os ertekre, a GH maradt 5.
Ph értéket is mértem, az 7 körüli.
GH+ sót vettem visszasózásra, bár nemtudom mikortól kezdjem használni.
Tudom hogy a ppm a tápoktól emelkedik, de a KH??
Az akvariumban a talaj Tropica powder+ dragon kövek.
Mennyi idős a talajod? Vagyis mennyi ideig üzemelt csapvízzel? (a Dragon kő nem szokott keményíteni)
 
Mennyi idős a talajod? Vagyis mennyi ideig üzemelt csapvízzel? (a Dragon kő nem szokott keményíteni)
1 évig üzemelt csapvízzel, a talaj is 1 éves. Az akvárium hátsó részénél legalább 10 cm magas a talaj. Kívancsi leszek a hétvégi harmadik vízcserénél milyen ertekeket fogok mérni. De egyelőre a visszasózást sem tudom hogyan oldjam meg. Gondoltam hogy a 4 es KH - hoz visszasózom a vizet 8- as GH értékre. De hogyan…??? Akváriumban sózzam vissza, vagy a cserevizet?
 
1 évig üzemelt csapvízzel, a talaj is 1 éves. Az akvárium hátsó részénél legalább 10 cm magas a talaj. Kívancsi leszek a hétvégi harmadik vízcserénél milyen ertekeket fogok mérni. De egyelőre a visszasózást sem tudom hogyan oldjam meg. Gondoltam hogy a 4 es KH - hoz visszasózom a vizet 8- as GH értékre. De hogyan…??? Akváriumban sózzam vissza, vagy a cserevizet?
Ha egy egész évet toltad csapvízzel, akkor a benyelt karbonátból adhat ki, mert most jelentősen csökkentetted a vízkeménységet. Egy létrejött egyensúlyi állapot lett megváltoztatva. Idő kell neki, amíg hozzábillen az új vízparaméterekhez. A cserevizet sózd GH 8-ra. Lehet, hogy sűrűbb csere kell majd egy ideig. A kh-t méregesd. 😉
 
Ha egy egész évet toltad csapvízzel, akkor a benyelt karbonátból adhat ki, mert most jelentősen csökkentetted a vízkeménységet. Egy létrejött egyensúlyi állapot lett megváltoztatva. Idő kell neki, amíg hozzábillen az új vízparaméterekhez. A cserevizet sózd GH 8-ra. Lehet, hogy sűrűbb csere kell majd egy ideig. A kh-t méregesd. 😉
Legyen heti 2 vizcsere? A cserevizet sózom Gh 8 asra és azt öntöm az akváriumba. Viszont az akvában maradt 50% víznek is van keménysége. Az nem baj?
Ppm értéket ne is figyeljem, fontosabb a Kh - Gh érték?
 
Legyen heti 2 vizcsere? A cserevizet sózom Gh 8 asra és azt öntöm az akváriumba. Viszont az akvában maradt 50% víznek is van keménysége. Az nem baj?
Ppm értéket ne is figyeljem, fontosabb a Kh - Gh érték?
A profik a cserevizet sózzák vissza TDS 130-ra. Én közvetlenül az akváriumba öntöm a GH és KH növelőt, amíg el nem érem a kívánt értéket. Még senki sem reklamált ezért. ;)
A TDS-t az akváriumba mérni nincs sok értelme, legalábbis következtetést nem lehet levonni belőle, mert a víz vezetőképességét a beleöntött tápszerek IS változtatják.
Szerintem csak ezért ne növeld a vízcserék mennyiségét. Minél lassabban lágyul (változik) a víz, annál kevésbé terheli meg az élőlényeket.
 
Utoljára módosított:
A profik a cserevizet sózzák vissza TDS 130-ra. Én közvetlenül az akváriumba öntöm a GH és KH növelőt, amíg el nem érem a kívánt értéket. Még senki sem reklamált ezért. ;)
A TDS-t az akváriumba mérni nincs sok értelme, legalábbis követleztetést nem lehet levonni belőle, mert a víz vezetőképességét a beleöntött tápszerek IS változtatják.
Szerintem csak ezért ne növeld a vízcserék mennyiségét. Minél lassabban lágyul (változik) a víz, annál kevésbé terheli meg az élőlényeket.
Köszi. Kiserletezek egyelőre, gyűjtögetem a tanácsokat. A masodik lágyvizes cserekor 130 ppm volt az ertek az akváriumban. Meglátjuk a marmadik cserénél mi lesz az érték, kell e sóznom. Viszont a GH -t mindenképpen növelnem kel, azzal a vezetőképesség is több lesz. Egyelőre katyvasz van a fejemben.
 
Legyen heti 2 vizcsere? A cserevizet sózom Gh 8 asra és azt öntöm az akváriumba.
Ez így akár mehet is.
Viszont az akvában maradt 50% víznek is van keménysége. Az nem baj?
Nem. Majd lágyul, amikor kell. Nem jó a hirtelen váltás.
fontosabb a Kh - Gh érték?
Hát igen. És most még inkább, mert változtatod a vízkeménységet. Elsődlegesen ezekkel operálj, amíg nem stabil az érték. Utána lehet bűvészkedni a tds mérővel . 😉
 
Köszi. Kiserletezek egyelőre, gyűjtögetem a tanácsokat. A masodik lágyvizes cserekor 130 ppm volt az ertek az akváriumban. Meglátjuk a marmadik cserénél mi lesz az érték, kell e sóznom. Viszont a GH -t mindenképpen növelnem kel, azzal a vezetőképesség is több lesz. Egyelőre katyvasz van a fejemben.
Úgy gondolom, helyesen teszed, ha a GH-t és KH-t méred az akváriumban. Az korrekt értéket ad. Szerintem a cserevíz130-as TDS akkor jó, ha valaki G.A. GH+KH-t használ. Akkor 130-as TDS -nél a cserevíz automatikusan beáll 6:3-ra (hozzáértők: jól sejtem?) Aztán a talajtól, tápoktól, dekorációtól függően, 150-250 között lesz a TDS a vízben.
 
Sziasztok!

Van egy 64 l-es akváriumom Dennerle SK talajjal, RO vízzel visszasózva. Nincs az akváriumban semmi ami külön emelhetné a Kh-t /dekor, szűrőtöltet/. Így a Ph 6 körül van amit szeretnék 6.5-re felhúzni. Ezért a Gh+ mellé adagolok Gh/Kh+-t is. Megy fel a Ph, ezzel nincs is gond de a következő dolog merült fel bennem:

Ha a kívánt Ph érték mondjuk Kh 2-nél áll be, akkor teljesen jó, ha Kh 2-es vízzel töltök vissza minden vízcseréknél? Így a Ph-t stabilan tudom tartani?
Vagy, mivel a talaj csökkenti a Kh-t, így gondolom be is tárolja egy részét, akkor a cserekor visszatöltött Kh 2-es vízhez hozzáadódik a talaj puffrelelt Kh-ja? Mert ha igen akkor gondolom egy folyamatos Ph növekedés jön létre.
 
Sziasztok!

Van egy 64 l-es akváriumom Dennerle SK talajjal, RO vízzel visszasózva. Nincs az akváriumban semmi ami külön emelhetné a Kh-t /dekor, szűrőtöltet/. Így a Ph 6 körül van amit szeretnék 6.5-re felhúzni. Ezért a Gh+ mellé adagolok Gh/Kh+-t is. Megy fel a Ph, ezzel nincs is gond de a következő dolog merült fel bennem:

Ha a kívánt Ph érték mondjuk Kh 2-nél áll be, akkor teljesen jó, ha Kh 2-es vízzel töltök vissza minden vízcseréknél? Így a Ph-t stabilan tudom tartani?
Vagy, mivel a talaj csökkenti a Kh-t, így gondolom be is tárolja egy részét, akkor a cserekor visszatöltött Kh 2-es vízhez hozzáadódik a talaj puffrelelt Kh-ja? Mert ha igen akkor gondolom egy folyamatos Ph növekedés jön létre.
Amit benyelt a talaj azt általában hosszú ideig meg is tartja. Ne számolj azzal hogy ad-e vissza. Cserevizet sózd célértékre. 🙂
 
Sziasztok!
Próbáltam keresni a fórumban, de nem találtam rá egy összességében leírást.
Sokszor olvasom, hogy miután lecsökkentették 0KH-ra felalgásodott az akvárium.
Valaki le tudná írni, hogy a 0KH-nak milyen előnyei és hátrányai vannak?
 
Back
Oldal tetejére