• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Presence

@miles véleményét azzal egészíteném ki, hogy az opál esetén számít a mögötte lévő fal színe, illetve fénytől kitettsége. Pl. egy fehér fal mögötte kaphat alulról egy megvilágítást, amivel a háttérvilágítást is kipipálhatod. A teljesen átlátszatlan fehér akkor praktikus, ha nem akarsz semmit átsejleni mögüle és a háttérvilágítás sincs tervben. 🙂
A fal mögötte fehér, így az opálosat gondoltam én is. Fény szempontból nem kap onnan semmit, max ami oldalról beszűrődik mögé.
 
Vannak állapotok… Sajnos nagyon intenzíven történnek a képen látható dolgok. Hiába a vízcsere, felület takarítások, nagyon gyorsan koszolódik minden. A növények közül a Bonsai és a Monte Carlo, Parvula mini nagyon sok helyen megadták magukat és elfonnyadtak. Ki kellett szednem őket. Miattuk a vízfelszín is olajos.

Nagyon jól jönne egy kis útmutatás mi történik, min kellene változtatnom.

Intuícióból a szűrőre tippeltem. Ezért meg is néztem mi a helyzet benne, és erősen takarításra szorult. Hiába csak 3 hetes, mivel nem olyan nagy szűrő, valahol 3 hétnél érik meg a teljes takarításra. Rettentően koszos volt belül, így a szivacsokat és a matrixot is átöblítettem leszívott akváriumvízben. Aztán gyorsan vissza is üzemeltem.

Ezen felül van még más tippetek, hogy a növények miért ilyen lestrapáltak?

Amit tudok infót:
- a Ph 6-6,5 átlagban,
- a hőmérséklet 22-23 C
- keménység 120-140ppm (GH-ban, KH-ban nem tudom megmondani, nincs tesztem.)
- Co2 szint stabilan limezöld


U.i.: múlthét pénteken egyébként beköltöztettem 6db Amano garnélát és 3db sün csigát. Az amanokból 5-en megvannak még, bár elég ritkán látom őket érdemben takarítani. Még bele kell szokniuk a környezetbe.

A csigák intenzívebben nyargalnak.

Gondoltam jöhetnek mától az Ottók is. Szükség lenne már az étvágyukra. :)

Nagyon köszi a segítséget a fenti problémákra!


66962683-CE46-425E-8FBF-8F8799A2EEE6.jpeg

0E65EDD3-95B0-4779-9C39-18D482E0177C.jpegCA3D4073-7545-46A1-8324-02D85B9A9579.jpegC8D1010B-A99E-4233-9E1F-9A40704FBFC1.jpeg
 
Vannak állapotok… Sajnos nagyon intenzíven történnek a képen látható dolgok. Hiába a vízcsere, felület takarítások, nagyon gyorsan koszolódik minden. A növények közül a Bonsai és a Monte Carlo, Parvula mini nagyon sok helyen megadták magukat és elfonnyadtak. Ki kellett szednem őket. Miattuk a vízfelszín is olajos.

Nagyon jól jönne egy kis útmutatás mi történik, min kellene változtatnom.

Intuícióból a szűrőre tippeltem. Ezért meg is néztem mi a helyzet benne, és erősen takarításra szorult. Hiába csak 3 hetes, mivel nem olyan nagy szűrő, valahol 3 hétnél érik meg a teljes takarításra. Rettentően koszos volt belül, így a szivacsokat és a matrixot is átöblítettem leszívott akváriumvízben. Aztán gyorsan vissza is üzemeltem.

Ezen felül van még más tippetek, hogy a növények miért ilyen lestrapáltak?

Amit tudok infót:
- a Ph 6-6,5 átlagban,
- a hőmérséklet 22-23 C
- keménység 120-140ppm (GH-ban, KH-ban nem tudom megmondani, nincs tesztem.)
- Co2 szint stabilan limezöld


U.i.: múlthét pénteken egyébként beköltöztettem 6db Amano garnélát és 3db sün csigát. Az amanokból 5-en megvannak még, bár elég ritkán látom őket érdemben takarítani. Még bele kell szokniuk a környezetbe.

A csigák intenzívebben nyargalnak.

Gondoltam jöhetnek mától az Ottók is. Szükség lenne már az étvágyukra. :)

Nagyon köszi a segítséget a fenti problémákra!


View attachment 172973

View attachment 172974View attachment 172975View attachment 172976
Ha új jövevényt akarok telepíteni az akváriumba, akkor min. 24 órával korábban leállítom a gázt és erősen fodroztatom a felszínt.
A bolti "halrekeszekben" nincs CO2 beoldás, tehát, ha onnan egyből az akvába kerülnek pH sokkot kapnak.
Miután berakom őket, a CO2 adagolását fokozatosan emelem, minden nap egy csöppnyit. A növények és a már meglévő állatok nem sínylették meg soha.
 
keménység 120-140ppm (GH-ban, KH-ban nem tudom megmondani, nincs tesztem.)
Ez a 120 ppm TDS120, ugye? Az jónak tűnik, a Gh-Kh arány valószínű, hogy rendben van a visszasózást miatt. Illetve a ph is ezt sugallja, hogy nem omlott össze a kh. A garnélák is megszöktek volna. A Rotala bonsai elég nyünnyögős, kb olyan kinézete van, mint nálam, ahol a nitrát régóta nincs 3ppm felett. Ezt a piruló csúcshajtásból gondolom. Jó jel, hogy nem barna. 🙂 Viszont a fa kő lehet tol egy kis szilikátot. Mintha kezdődő diatom is lenne.
 
Ha új jövevényt akarok telepíteni az akváriumba, akkor min. 24 órával korábban leállítom a gázt és erősen fodroztatom a felszínt.
A bolti "halrekeszekben" nincs CO2 beoldás, tehát, ha onnan egyből az akvába kerülnek pH sokkot kapnak.
Miután berakom őket, a CO2 adagolását fokozatosan emelem, minden nap egy csöppnyit. A növények és a már meglévő állatok nem sínylették meg soha.
Csak tropica dobozos növényt ültettem, szóval ők nem voltak előtte még vízben sem. De egyébként ilyen infót nem hallottam még sehol, hogy a Co2-t nem lehet elkezdeni egyből ideális szinttel. Sőt, úgy tudom, pont az a lényeg, hogy ezt minél hamarabb belőjük ideálisra.
 
Ez a 120 ppm TDS120, ugye? Az jónak tűnik, a Gh-Kh arány valószínű, hogy rendben van a visszasózást miatt. Illetve a ph is ezt sugallja, hogy nem omlott össze a kh. A garnélák is megszöktek volna. A Rotala bonsai elég nyünnyögős, kb olyan kinézete van, mint nálam, ahol a nitrát régóta nincs 3ppm felett. Ezt a piruló csúcshajtásból gondolom. Jó jel, hogy nem barna. 🙂 Viszont a fa kő lehet tol egy kis szilikátot. Mintha kezdődő diatom is lenne.
Igen TDS120. A Rotala teteje piroslott, de az alja már szürke lett sajnos… szétfonnyadt körülötte is minden. Mintha túl sűrűn ültettem volna a növényeket? És emiatt elnyomták egymást.

A szilikáttal ha van, mit lehet kezdeni? Illetve a diatommal?
 
Igen TDS120. A Rotala teteje piroslott, de az alja már szürke lett sajnos… szétfonnyadt körülötte is minden. Mintha túl sűrűn ültettem volna a növényeket? És emiatt elnyomták egymást.
Az kizárt, hogy túl sűrű lett. Masszív nitráthiány. Nem voltak hozzászokva. Ha stabil egy üveg, akkor is idő kell, mire a nitrát szegény környezettel kezdenek valamit. Nekem stabil üvegem van, invazívak a rotalák. A legújabb nálam a h'ra, 1 hónapig csak stagnált, mire a kezdeti sokk után megindult.
A szilikáttal ha van, mit lehet kezdeni? Illetve a diatommal?
Csak cserélj vizet. Hetente. El fog múlni. Akkor lehet nagyobb gond, ha a cserevízben is van sok. A diatomot szeretik az algázók.
 
Csak tropica dobozos növényt ültettem, szóval ők nem voltak előtte még vízben sem. De egyébként ilyen infót nem hallottam még sehol, hogy a Co2-t nem lehet elkezdeni egyből ideális szinttel. Sőt, úgy tudom, pont az a lényeg, hogy ezt minél hamarabb belőjük ideálisra.
pedig én se tolom indításnál maxira a co2-t... lassan indítom mert a hasznos bacik elszaporodása a cél, nekik meg nem kedvez a túl savas víz. tehát fokozatosan emelgetem. az ideális szintet a 4. hétnél állítom be. És ahogy Mary írta, ha halakat, garnélákat költöztetek, előtte 1 nappal lekapcsolom és beköltözés után fokozatosan emelem, így hozzá tudnak szokni.
 
Utoljára módosított:
Az kizárt, hogy túl sűrű lett. Masszív nitráthiány. Nem voltak hozzászokva. Ha stabil egy üveg, akkor is idő kell, mire a nitrát szegény környezettel kezdenek valamit. Nekem stabil üvegem van, invazívak a rotalák. A legújabb nálam a h'ra, 1 hónapig csak stagnált, mire a kezdeti sokk után megindult.

Csak cserélj vizet. Hetente. El fog múlni. Akkor lehet nagyobb gond, ha a cserevízben is van sok. A diatomot szeretik az algázók.
A nitrát hiányt furcsálnám, mert Green Aqua Micro, Macroval tápozok, abba elég sok van. Az ADA tápok nitrát szegények úgy tudom.

A szilikát ügyet nem tudom mi okozhatja, a dekorok vagy esetleg az akvárium üveg? Valahol ilyet is olvastam már. Ez akkor elmúlik majd magától?

A csere víz RO, abban nem lesz szilikát – gondolom.

Nálam pl a Rotala H’ra van a legszebb állapotban, és a kezdetek óta nagyon szépen nő, már meg is kellett nyírnom néhány helyen.

A Rotala Bonsai meg elfonnyadt a Montecarloval együtt.
 
Utoljára módosított:
pedig én se tolom indításnál maxira a co2-t... lassan indítom mert a hasznos bacik elszaporodása a cél, nekik meg nem kedvez a túl savas víz. tehát fokozatosan emelgetem. az ideális szintet a 4. hétnél állítom be. És ahogy Mary írta, ha halakat, garnélákat költöztetek, előtte 1 nappal lekapcsolom és beköltözés után fokozatosan emelem, így hozzá tudnak szokni.
Akkor a fokozatosság elve a Co2-re is értendő. Pedig szinte minden GA videót feldolgoztam, ezt eskü nem hallottam egyikben sem.

Akkor a Co2 szint maradjon inkább annyira alacsonyan így a kezdeti időszakban, hogy csak sötétzöld legyen a DC színe?
 
Az ADA tápok nitrát szegények úgy tudom.
ez igaz de a talaj sokat enged magából. Az is fokozatosan csökken így a növények hozzá tudnak szokni.
A Rotala Bonsai meg elfonnyadt a Montecarloval együtt.
Az MC-nek pont kell a nitrát amíg magához nem tér utána ő is elvan... szóval kis akva kevés talajjal, nem biztos, hogy ideális a szinted.. ezekért és a semmit mondó dolgokért érdemes tesztekre beruházni.
egy kezdőnek vagy egy új akvárium indításnál ezek elengedhetetlen dolgok.
A csere víz RO, abban nem lesz szilikát – gondolom.
de bizony van abban is csak nem mindegy milyen mértékben.
Akkor a Co2 szint maradjon inkább annyira alacsonyan így a kezdeti időszakban, hogy csak sötétzöld legyen a DC színe?
ha már végig így toltad nagyon nincs értelme már visszavenni, utána az lehet a baj hogy visszavetted.... Így is lesznek bacik.
 
ez igaz de a talaj sokat enged magából. Az is fokozatosan csökken így a növények hozzá tudnak szokni.

Az MC-nek pont kell a nitrát amíg magához nem tér utána ő is elvan... szóval kis akva kevés talajjal, nem biztos, hogy ideális a szinted.. ezekért és a semmit mondó dolgokért érdemes tesztekre beruházni.
egy kezdőnek vagy egy új akvárium indításnál ezek elengedhetetlen dolgok.

de bizony van abban is csak nem mindegy milyen mértékben.

ha már végig így toltad nagyon nincs értelme már visszavenni, utána az lehet a baj hogy visszavetted.... Így is lesznek bacik.
Na, mindennap tanulok itt valami újat! Köszi, hogy segítesz a válaszaiddal! :)
 
Nem te lennél az első az elmúlt pár hónapban, akinek a RO is kevés a szilikát megfogásához. 70-80%-ot vesz csak ki az átlag membrán, ha az ivóvizedben van 5 ppm, akkor nem tudja eléggé lecsökkenteni. Amúgy a fakő is tolhat egykis szilikátot az elején. Kb. annyit, mint a homok szokott.
Na ezt akkor majd valahogy kiderítem. De inkább remélem, hogy az akván belül van szilikátot oldó dolog, ami így majd magától lecsökken.
 
Tegnap utána mentem a dolgoknak, és elvégeztem pár mérést. Voltak meglepő eredmények:

TDS 130ppm-nél
GH: 4-5
KH: 0 azaz nulla

Emiatt lehetett könnyen, hogy a növények ennyire megadták magukat. Pedig minden vízcsere után visszasóztam GH/KH Plusszal TDS 120ppm-ig. Úgy látszik ez kevés volt ennek az akváriumnak.

A hiányt orvosolva felsóztam kb TDS 170-180ppm-ig, így már ki tudtam mérni KH 2-t, GH 6 mellett.

Szerintetek kell még tovább emelnem a KH-n vagy ez így már rendben lesz?

A többi teszt eredmény:

NO3 (nitrát): 30ppm - szóval hiányom nincs, inkább kicsit több is az ideálisnál

SiO2 (szilikát): 2ppm - kicsit több a kelleténél, viszont lemértem az RO vizemet is, abban szinte nulla van, így az akváriumban termelődik, nem én viszem be. Ez jó hír, mert akkor el fog fogyni egyszercsak a vízcserékkel.

Po4 (foszfát): 0,1 ppm
Fe (vas): 0,6 ppm - ez elég magas

Green Aqua Micro Macro tápozás mellett normális ez az érték, vagy valami miatt nem veszik fel a növények?

————

Kitakarítottam tegnap az akvát, minden elhalt növényt kukáztam, vettem 1 doboz Montecarlot, azzal beültettem a hátsó részt. A fákat is lesikáltam, a rajta lévő mohák is mentek sajnos a kukába, raktam rá újat. Sajnos csak Spiky-t kaptam, Christmas helyett.

Illetve tegnap beköltözött
- 3 Otto
- és még 2 Amano.

Mindenki jól van, élvezik a vizet. Ottók aktivan takarítanak, amit látnak.

Ma reggelre a víz is sokkal tisztább már, így remélhetőleg megtaláltam a probléma forrását.

Bármi tanács jöhet, és köszönöm! Ha valamire még figyelnem kellene, szóljatok! :)
 
Szerintem nagyon kevés a növényed egy EI tápozáshoz. Én a helyedben inkább valamilyen visszafogottabb tápozást használnék. Például ADA, Apt Zero vagy Complele.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére