• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 54L BugFix

És mi lesz akkor, ha kimerül az aktív talaj és nem viszi tovább lejjebb a PH-t ? :D Akkor van megoldás a CO2 nélküli történetre?
Persze. RO-vízzel, inert dekorokkal simán tartható marad az alacsonyabb ph-Kh. A többség inkább eteti táppal a talajt, hogy beálljon. 😉
 
Mivel az algák jobban megindultak (képek), így csináltam egy mérést megint.
A jelenlegi paraméterek:
Világítás: 9 óra 15W T8 fénycső
Szűrés: Eheim Classic 250
NO3: 0 mg/l
PO4: 0.2 mg/l
Sajna vas vagy kálium tesztet 3 akvarista boltban sem tudtam beszerezni az elmúlt alkalmakor.
GH: 28
KH: 14
PH: 7.5>

Mivel a nitrátot és foszfátot szépen elfogyasztották a növények, ezért elkezdtem újra adagolni a macro-t is.
Jelenlegi adagolás: TF tápok: macro: 0.8 ml/nap micro: 0.4 ml/nap. Mivel a viágításom alacsony, ezért nem mertem többet adagolni egyelőre. (Gyári közepes fényerős adagolás ajánlás alá lőttem be egy kicsit) Meglátom, hogyan alakul a következő pár napban a helyzet.
 
@Zsoltiabéka: Igaz, hogy múltkor mondtad, de sajna nem jegyeztem meg a növények neveit amit adtál. (Ezekkel a latin nevek megjegyzésével egyelőre bajban vagyok :D )
Linkelek egy képet. Megírnád, hogy a számozás alapján melyiknek mi a neve ? :)
Köszi!
 
@Zsoltiabéka: Igaz, hogy múltkor mondtad, de sajna nem jegyeztem meg a növények neveit amit adtál. (Ezekkel a latin nevek megjegyzésével egyelőre bajban vagyok :D )
Linkelek egy képet. Megírnád, hogy a számozás alapján melyiknek mi a neve ? :)
Köszi!
1. Rotala colorata tudtommal. Látom nálad már zöld is lett, ahogy sejtettük.
2. Myriophillum. Hogy melyik változat, azt sajna nem tudom, kerti tóba árulják sok helyen. (fagyálló)
3.Sagittaria subulata. Az a hosszúkás valiznéria szerű.
 
Jegyzet magamnak:
2022.03.20:
NO3: 15-20 mg/l
PO4: >4mg/l
Lehet hogy túladagoltam a micro-t és a vas gátolta a foszfát felvételét. Vagy egyszerűen csak sok volt a macro amit adtam. Bár akkor a nitrátnak is többnek kéne lennie, nem csak a PO4-nek.
Ezért 2 napig nem adtam semmit, valamint a 15W mellé fellőttem a LED-es csövet is.

2022.03.22:
NO3: 10mg/l
PO4: 1mg/l
A fényerő növelés és a táp adagolás felfüggesztése visszabillentette az arányokat. Ma este még rámérek, aztán az alapján megy tovább a tápozás holnaptól.
 
Fotó? Ne spórolj a pixelekkel. 😉
Pár gyors fotót lőttem :)

Valamiért a Myriophillum amit tőled kaptam, eléggé barnulgat. Az új hajtások zöldek, de a régi szárak barnulnak.
A Sagittaria subulata-nak pedig az egyik levelén jelent meg egy kis szőr. Ez a levél kapja rendesen a szűrőtől az áramlást.

Plusz változás amiről még nem írtam:
Került bele 3 db törpe szívóharcsa, illetve 2 db zebracsiga.
 
Valamiért a Myriophillum amit tőled kaptam, eléggé barnulgat. Az új hajtások zöldek, de a régi szárak barnulnak.
Azon egyelőre ne aggódj. Át kell állnia a kemény vízre. Ha elég hosszúra nőtt, akkor fejezd le és a barna részeket tedd ki. Vastagabb, tömörebb lesz az új rész. Nagyobb levélfelületet fejleszt a mostohább körülményekre reagálva. A nálam fejlesztett leveleit már nem fogja megváltoztatni.
A Sagittaria subulata-nak pedig az egyik levelén jelent meg egy kis szőr. Ez a levél kapja rendesen a szűrőtől az áramlást.
Vagy levágod, vagy lekarbózod álló szűrőnél.
 
Időközben megjött a posta.
A pici 10 literes nevelő akvárium kapott egy AquaEl PAT Filter Mini szűrőt (A levegős szivacsszűrőt nagyon nem tudom megszokni :) Már elég lesz a csobogásból és a levegőpumpa duruzsolásából) és egy X3-A LED világítást, amit @Iron1 javasolt Neked még az iskolai kockáshoz :)

Csinálok majd belőle egy mini akváriumot hamarosan.
 
Hát.... Ez sem halk... 😅
ne mond már :) nálam tök halk. persze ha levegőztetősre állítod akkor a buborékoknak van hangja, azzal nem sok mindent lehet kezdeni.
Akárhogy nézem nem látom mi lehet a hiba nálad. Azt az akasztóst botot szedd le róla hátha az rezonál.
Azt a hengerszivacsot (ami a légpumpáson van) javaslom rakd fel a pat minire. Nekem is pont ilyen van rajta. A gyári szivacson át simán beszívja a nevelni kívánt egyedeket. (vagy csak növényt nevelnél benne?)
 
ne mond már :) nálam tök halk. persze ha levegőztetősre állítod akkor a buborékoknak van hangja, azzal nem sok mindent lehet kezdeni.
Akárhogy nézem nem látom mi lehet a hiba nálad. Azt az akasztóst botot szedd le róla hátha az rezonál.
Azt a hengerszivacsot (ami a légpumpáson van) javaslom rakd fel a pat minire. Nekem is pont ilyen van rajta. A gyári szivacson át simán beszívja a nevelni kívánt egyedeket. (vagy csak növényt nevelnél benne?)
Nem megy a levegőztetés :) A rotorral volt vagy van valami. Miután szédszettem, megmozgattam a rotort, utána már sokkal halkabb lett.
Lehet hogy kéne neki egy kis szilikon zsír is neki.
Szivacs le lesz cserélve, az ivadékok már akkorák amúgy, hogy a jelenlegi szivacs nem szívja be őket :) Illetve le van folytva teljesen.
Csináltam egy videót a jelenlegi hangjáról : https://1drv.ms/v/s!Ah5UNMc32ou_gdhsUPoFPAPJnT1ufAA
A tiédhez képest milyen a hangja?
 
A tiédhez képest milyen a hangja?
Ezt nem tudtam megnyitni, de az enyémnek csak nagyon közelről van egy kis hangja, ha az üveg fölé hajolok. A gyári tapadókorongokkal van rögzítve az üvegre. Még egy tippem van. Az üveg alatt rendes alátét szivacs van neked? A képen valami fehér látszik, nem fekete.
 
Ezt nem tudtam megnyitni, de az enyémnek csak nagyon közelről van egy kis hangja, ha az üveg fölé hajolok. A gyári tapadókorongokkal van rögzítve az üvegre. Még egy tippem van. Az üveg alatt rendes alátét szivacs van neked? A képen valami fehér látszik, nem fekete.
Átraktam máshova a videót:
 
Átraktam máshova a videót:
Így már hallom, látom. Továbbra is azt mondom, hogy nem kellene ilyen hangjának lennie, valami rezonál. Próbálkozz mi lehet, így csak tippelni lehet.
Valószínűleg az akasztós rész rezonál (amúgy ide teljesen felesleges az). Lehet, hogy az akvárium alátétet lehet hogy nem elég puha.
Ha ezek nem segítenek akkor lehet, hogy valamiért nálad hozzáér az üveghez a tapadó korong alatt (ez nálam kizárt mert kicsit nagyobb szivacsra cseréltem, ahogy már írtam).
Az is lehet hogy nincs elég mélyen. a rotort hibát sem lehet kizárni, akkor viszont valami gyári hibás.
 
Régóta nem írtam, sajnos nem volt időm fórumon olvasgatni se.
A kezdeti problémák ami miatt a naplót indítottam megoldódtak. Az alapvető célt sikerült elérni, a növények életben maradtak, és fejlődnek folyamatosan.
Volt egy időszak amikor ioncserélt vizet kevertem a csapvízzel és a 30 Gh-ból csináltam 10 Gh-t. Pár hónapig így működött az akva, de meguntam a vizet cipelni. Tapasztalat szerzésnek tökéletes volt. A növények észrevehetően jobban fejlődtek.
Az elmúlt 2 hónapban teljesen elhagytam a az ioncserélt vizet, így a keménység visszakúszott a csapvizest 30 Gh-ra. A növényi fejlődés megmaradt, algám nincs.
Viszont elkövettem azt a hibát, hogy a talajt nem porszívóztam, mulmoztam egyáltalán a kezdetektől fogva. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy a nitrát szintem macro adagolás nélkül is megugrott. 25mg/l-re. A foszfát 1-2 mg/l körül mozog.
Az elmúlt hetekben feltételezhetően kálium hiány tüneteit tapasztalom. A cryptok és a hygrophila levelei elkezdtek lyukacsosodni. Napi 1 pumpa TF planter mellett.
Továbbá arra lettem figyelmes, hogy eléggé szemcsés/poros a víz. Etetéskor amikor a halak elkezdik túrni a talajt, akkor brutál módon zavaros lesz a víz. Illetve napközben sem a megszokott tisztaságú, hanem apró fehér törmelékek úszkálnak benne.
Beszereztem egy Eden 501 aljzat tisztítót, de alapos talaj tisztítás után sem javult sokat a helyezet. Lehetséges, hogy pár hete mikor pár növényt áthelyeztem, akkor annyira megmozgattam a talajt, hogy a tápgolyókat feljebb húztam, és most az szivárog?
Vagy csak a szűrő áramlása nem tökéletes és nem tudja megszűrni rendesen a vizet? Jelenleg esőztetőt használok a képen látható módon.
Megosztok pár videót a jelenlegi problémáról (zavaros víz).
Ez a videó még talajporszívózás előtt készült, miután lemezes díszhaltáppal etettem meg a halakat. (A haltápból 1 apró csipetet adtam csak, és mindig figyelek rá, hogy éppen csak annyit adjak amennyit 1-2 percen belül elfogyasztanak).
Ez a videó pedig talajporszívózás utáni napokban, szintént etetés utáni állapot. De itt most egy apró csipet szemcsés tápot kaptak.
Sajnos napközben is tapasztalható ez a zavarosság, bár nem olyan erősen mint amikor a halak elkezdik túrni a talajt.
Van esetleg valakinek valami tippje, hogyan tudnám megszűntetni? Ha tényleg a tápgolyók szivárognak, akkor kéne csinálnom egy teljes talaj takarítást (restartot)?
Illetve a videók alapján szerintetek jó így az áramlás? Vagy próbáljam meg esőztető nélkül esetleg?

Végezetül 2 kép a jelenlegi állapotokról:
20221105_161315.jpg20221105_161520.jpg
 
+1 említésre méltó bejegyzés:
Kaptam egy másik 60 literes akvát. Mivel jelenleg nincs most lehetőségem komolyabban felszerelni, ezért maradt benne a 15W-os fénycső, illetve kapott egy eheim power ball belső szűrőt. 1 hete üzemel, a mai napon költözött bele pár darab csiga. Kíváncsi leszek mi lesz belőle. Halas, társas akváriumnak szeretném, de ha a növények nagyon nem bírják, akkor majd egy olcsóbb kategóriás LED-et kapnak még.

20221105_162346.jpg
 
Back
Oldal tetejére