• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 54L BugFix

Régóta nem írtam, sajnos nem volt időm fórumon olvasgatni se.
A kezdeti problémák ami miatt a naplót indítottam megoldódtak. Az alapvető célt sikerült elérni, a növények életben maradtak, és fejlődnek folyamatosan.
Volt egy időszak amikor ioncserélt vizet kevertem a csapvízzel és a 30 Gh-ból csináltam 10 Gh-t. Pár hónapig így működött az akva, de meguntam a vizet cipelni. Tapasztalat szerzésnek tökéletes volt. A növények észrevehetően jobban fejlődtek.
Az elmúlt 2 hónapban teljesen elhagytam a az ioncserélt vizet, így a keménység visszakúszott a csapvizest 30 Gh-ra. A növényi fejlődés megmaradt, algám nincs.
Viszont elkövettem azt a hibát, hogy a talajt nem porszívóztam, mulmoztam egyáltalán a kezdetektől fogva. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy a nitrát szintem macro adagolás nélkül is megugrott. 25mg/l-re. A foszfát 1-2 mg/l körül mozog.
Az elmúlt hetekben feltételezhetően kálium hiány tüneteit tapasztalom. A cryptok és a hygrophila levelei elkezdtek lyukacsosodni. Napi 1 pumpa TF planter mellett.
Továbbá arra lettem figyelmes, hogy eléggé szemcsés/poros a víz. Etetéskor amikor a halak elkezdik túrni a talajt, akkor brutál módon zavaros lesz a víz. Illetve napközben sem a megszokott tisztaságú, hanem apró fehér törmelékek úszkálnak benne.
Beszereztem egy Eden 501 aljzat tisztítót, de alapos talaj tisztítás után sem javult sokat a helyezet. Lehetséges, hogy pár hete mikor pár növényt áthelyeztem, akkor annyira megmozgattam a talajt, hogy a tápgolyókat feljebb húztam, és most az szivárog?
Vagy csak a szűrő áramlása nem tökéletes és nem tudja megszűrni rendesen a vizet? Jelenleg esőztetőt használok a képen látható módon.
Megosztok pár videót a jelenlegi problémáról (zavaros víz).
Ez a videó még talajporszívózás előtt készült, miután lemezes díszhaltáppal etettem meg a halakat. (A haltápból 1 apró csipetet adtam csak, és mindig figyelek rá, hogy éppen csak annyit adjak amennyit 1-2 percen belül elfogyasztanak).
Ez a videó pedig talajporszívózás utáni napokban, szintént etetés utáni állapot. De itt most egy apró csipet szemcsés tápot kaptak.
Sajnos napközben is tapasztalható ez a zavarosság, bár nem olyan erősen mint amikor a halak elkezdik túrni a talajt.
Van esetleg valakinek valami tippje, hogyan tudnám megszűntetni? Ha tényleg a tápgolyók szivárognak, akkor kéne csinálnom egy teljes talaj takarítást (restartot)?
Illetve a videók alapján szerintetek jó így az áramlás? Vagy próbáljam meg esőztető nélkül esetleg?

Végezetül 2 kép a jelenlegi állapotokról:
View attachment 170808View attachment 170809
Eszedbe ne jusson restartolni! Mostanra állt be rendesen a víz. A növényeid bírják a keménységet. A törmelék meg azért van mert a szűrőn átmegy. Perloncsere volt? Nyilván egy Lily pipe jobb volna....
 
Szerintem elég rendes áramlásod van... így kizárt, hogy ne szűrjön rendesen, főleg perlonnal. egyszerűen a sok hal az sokat piszkít :)
Ha jól látom garnélád is van, azok ha jobban elszaporodnak, ügyesen "lebontják" a halürüléket is. Mondjuk ilyen befolyó mellett lehet, hogy a szaporulat jó része a szűrőben köt ki.
Ez mindig ilyen hangulat hevítő téma itt, ne haragudj de muszáj megemlítenem, hogy talán kicsit kicsi lesz ez az üveg ezeknek a halaknak hosszú távon.
Egyébként nagyon szép, tiszta üveg, egészséges növényekkel. Én abszolút szeretem a vékony tápozást, a napi 1ml planter nagyon jól hangzik, ha működik. viszont időnként egy kis kálium és foszfát szükséges, hogy helyreálljon a NO3-PO4-K egyensúly.
 
Sajnos napközben is tapasztalható ez a zavarosság, bár nem olyan erősen mint amikor a halak elkezdik túrni a talajt.
Van esetleg valakinek valami tippje, hogyan tudnám megszűntetni?
A szűrőd mikor volt alaposan kitisztítva, a szivacsok jól kinyomogatva, a töltete atöblíve ?
 
Egy hónap után nem illene zavarosságnak lennie.
Milyen szűrőd van, ill. sorrendben milyen töltettel? (Bocsi, végigolvastam a naplót, de lehet, hogy átsiklottam felette.)
Eheim Classic 250.
Ebben a szettben vettem:

Szóval, lentről felfelé:
Ehfimech, Substrat Pro, kék szivacs, Seachem Purigen, perlon
 
Eheim Classic 250.
Ebben a szettben vettem:

Szóval, lentről felfelé:
Ehfimech, Substrat Pro, kék szivacs, Seachem Purigen, perlon
A zavarosság nem emiatt lehet, de a kék szivacsod helyére önts még inkább biológiai szűrőanyagot. A szivacs kb csak mechanikai szűrésre való, a szűrőtöltet tetején nem sok haszna van.
 
Eheim Classic 250.
Ebben a szettben vettem:

Szóval, lentről felfelé:
Ehfimech, Substrat Pro, kék szivacs, Seachem Purigen, perlon
Én lehet megpróbálnám csak perlonnal megtölteni a szűrőt. 1 nap alatt meg kell fognia ezeket a lebegő "valamiket".
 
Alapvetően napközben ilyen a víz, amikor nincs etetés és a halak sem mozgolódnak annyira:
Szerintem kicsit csalóka a zavarosság.
A vízfelszínen lévő filmréteg miatt érzed zavarosnak, a víz maga elég tisztának látszik.
Egy skimmer segíthet, vagy az esőztetőt kicsit még feljebb emelve/állítva még jobban fodrozni a felszínt.
 
A réteg rendet elírtam, a szivacs jön az ehfimech után.
Akkor most egy kicsit megnyugodtam. Jó helyen van így a szivacs, mert a kisebb szutykot összeszedi.
Csak az nem fér a fejembe, hogy a perlon ellenére is van némi zavarosság.
Milyen perlont használsz?
Ha kell skimmer, van egy fölös Eheim. Annyiért adom, amennyiért anno vettem. Ha érdekel, vesézzük ki a részleteket priviben.
 
Akkor most egy kicsit megnyugodtam. Jó helyen van így a szivacs, mert a kisebb szutykot összeszedi.
Csak az nem fér a fejembe, hogy a perlon ellenére is van némi zavarosság.
Milyen perlont használsz?
Ha kell skimmer, van egy fölös Eheim. Annyiért adom, amennyiért anno vettem. Ha érdekel, vesézzük ki a részleteket priviben.
Eddig gyári eheim perlont használtam.
De most legutóbb már jbl symec-et vettem nagyobb kiszerelésben.
Írok privit a skimmerrel kapcsolatban.
 
Most látom, hogy már 2 hónapja az utolsó bejegyzésemnek, és holnap lesz 1 éve, hogy indítottam a naplót :)
Ezúton is szereném megköszönni Mindenkinek aki segített az idei évben a tanácsaival a kezdeti hibáim kijavításaiban.
@mmccannon -hoz sajnos nem sikerült eljutnom novemberben/decemberben haloda nézőbe, illetve a skimmer-ért. Besűrűsödött az év vége. (Remélem jövőre összejön :) )
Az akvárium gyakorlatilag jelenleg probléma mentes. Algát egyáltalán nem tapasztalok, még az üvegen is csak nagyon minimális és csak közelről észrevehető.
Tapaszalatok: Volt egy időszak amikor ioncserélt vízzel kevertem a csapvizet és olyan 14 GH 7 KH környékén volt a keménység. Ekkor a hygrophila polysperma-t is heti szinten kellett vágni. Az ioncserélt víz vásárlást és cipelést aztán meguntam és elhagytam. (Majd remélem jövőre sikerül egy RO készülék beszerzése)
Amióta a vízkeménység visszaállt 30 GH 15 KH-ra azóta gyakorlatilag csak a Limnophila sessiliflora igényel heti metszést. Most azt nem tudom, hogy valóban a vízkeménység az oka a hygrophila visszaesésének, vagy pedig a limpholia szaporodott-e jobban és eszi el a tápanyagot.
Íme a mai állapot képen és videón:
20221230_165817.jpg

Említettem legutóbb, hogy kaptam a családból egy 60L-es másik akváriumot. Ehhez indítani fogok egy naplót. Csak egy kis sima halas lowcost-os akváriumnak szántam egyelőre, viszont pár apróbb probléma felütötte a fejét, amiben kíváncsi lennék a véleményetekre. Illetve kialakításra került még egy 3. kicsi kis mohás akvárium. Majd garnélákat szeretnék bele.
Így a nappali jelenleg már 3 tanuló "medencével" van felszerelve :D
20221223_164725.jpg
 
Back
Oldal tetejére