• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Sziasztok! Nézegetem már pár napja a fórumot de eddig még nem találtam meg a választ, talán tudtok segíteni. Igyekszem minden részletet leírni, hogy lássátok a teljes helyzetet. Kevertágyas ioncserélő gyanta: Halasbolti beszerzés, ahonnan itt a többségi is szerzi, ahogy olvastam. Visszavinni nekem macerás, mert nagy a táv, így csak lerendeltem a gyantát, és próbálom magam regenerálni.

Szia Sendy!
Azt a bizonyos szagot szerintem a NaOH-dal való regenerálás okozza, ha ugyan arra gondolunk. Amikor regenerálom a gyantát, én is rendszeresen érzem. Miután a harisnyába beleöntötted a gyantát, érdemes kicsit átmosni csapvíz alatt, addig, amíg már nem lesz csúszós, nyálkás. Ez nekem sem mindig sikerül, és néha, amikor beleteszem a lágyítandó vizbe, látszik, hogy valami kioldódik belőle. Ennek ellenére nálam még nem okozott gondot. Igaz a lágyított vízben sosem éreztem azt a jellegzetes szagot, mindig "normál" szaga volt a víznek. Szerintem ha a pH-ja is rendben van a "szagos" víznek, nem okozhat problémát. Esetleg érdemes lenne pihentetni, vagy levegőztetni, az lehet megoldaná a problémát.
A gyanta a sok használat után veszít a kapacitásából, és lehet, hogy több idő kell neki, amíg meglágyítja a vizet. Én általában 1 éjszakát szoktam járatni a gyantát a vízben, majd kiveszem és a következő regenerálásig (és lágyításig) kiszárítom. Egyszer nálam is előfordult, hogy csak simán bennhagytam a vízben a gyantát, és visszakeményítette a már lelágyított vizet.
 
Szia Sendy!
Azt a bizonyos szagot szerintem...
Kedves racoon!

Köszönöm a választ! A NaOH regeneráláskor is az a lábszag van :), arra gondoltam. Nekem a vadi új, boltból elhozott gyanta csinálta a büdös vizet, utána a saját regenerált már nem. Egy hétig szellőztettem a büdös vizet, de talán még büdösebb lett, az egész lakásban már idegesített a szaga. Értékekre jónak tűnt a szagos víz, csak a szaga volt elviselhetetlen, más is megjegyezte. Arra gondoltam, hogy talán rosszul volt regenerálva előttem a gyanta és azért lett büdös a vizem.
Elég rendesen ki szoktam mosni a lúgot a gyantából, és ph papírral ellenőrzöm, hogy 8 körüli legyen a pH-ja. Nekem ez a csúszós, nyálkás hatás még soha nem jelentkezett, mert mire harisnyába kerül, már tiszta a gyanta. A harisnyába töltés után még egyszer átlötykölöm biztos ami biztos alapon. Mindig ugyanannyi vizet használok, és ugyanannyi öblítést, így ezt a hibaokot elhanyagolhatónak érzem, ha 10-ből 7-szer jó a három 3 öblítés + egy harisnyás, akkor másik három alkalommal miért nem?
Azt tudom, hogy a gyanta veszít a kapacitásából, hiszen keletkezik "tört gyanta" is, de ezeknek nem 10-20 regenerálás alatt kéne kipusztulnia. Továbbá ha jól tudom pont ezek a polimerizációs felépítésű monofunkciós szulfonátum felépítésű és sztirol-alapú gyöngypolimer IVer bázis illetve imin gyanták jellemzője a nagy ellenálló képesség, savas illetve lúgos környezetet jól bírják, nem tudnak oldódni normál használat mellett, kopóképességük is elhanyagolható és 150 fokig elméletben hőtűrésűek is. De félre a szakmaszlaggal. Ha ténylegesen már elhasználódott volna a gyanta, mert tegyük fel, egy ócska öreg haldoklófélben lévő gyantát kaptam regenerálva a boltból és annyit bírt amennyit nálam, akkor a 2-3 sikertelen próbálkozás után, miért csinált egyszer jó vizet, aztán ismét rosszat? Továbbá amikor egyszer benne hagytam tovább lágyította a vizet, máskor meg bekeményítette? Hiába keresem az összefüggéseket, valahogy nem tudom kikövetkeztetni, hogy mi a baja, de ki fogom próbálni, hogy sokat hagyom járatni, bár 1 órával később már semmi csökkenés nincs, hiába megy kettőt, nulla a változás, míg előtte akárhányszor mérem folyamatosan csökken a keménység, tehát látszik, hogy dolgozik.
A kiszárítás alatt mit értesz? Harisnyában egy zacsiba félre rakod nyirkosan? Nem tartom kizártnak, hogy az a baja, hogy nálam víz alatt pihen, ki fogom próbálni minden esetre ezt is. Köszi!
 
Kedves racoon!

Köszönöm a választ! A NaOH regeneráláskor is az a lábszag van :), arra gondoltam. Nekem a vadi új, boltból elhozott gyanta csinálta a büdös vizet, utána a saját regenerált már nem. Egy hétig szellőztettem a büdös vizet, de talán még büdösebb lett, az egész lakásban már idegesített a szaga. Értékekre jónak tűnt a szagos víz, csak a szaga volt elviselhetetlen, más is megjegyezte. Arra gondoltam, hogy talán rosszul volt regenerálva előttem a gyanta és azért lett büdös a vizem.


Sajnos én sem látom az összefüggéseket, csak a gyantás lágyítás kémiai alapjaival vagyok tisztában, annyira nem látok bele a dologba (n)
Az nem lehetséges, hogy a lágyítandó víz hőfoka befolyásolja az ioncsere sebességét? Lehet, hogy egyes esetekben kevés az 1óra a regeneráslásra, de ez csak tipp. Vagy esetleg a csapvízben lehet valamilyen anyag.

Lágyítás után kiveszem a vízből, benn hagyom a harisnyába, és kinn hagyom a levegőn. Pár nap alatt szépen megszárad.
Sok sikert a kísérletezhez (y)

Üdv:Racoon
 
Sajnos én sem látom az összefüggéseket, csak a gyantás lágyítás kémiai alapjaival vagyok tisztában, annyira nem látok bele a dologba (n)
Az nem lehetséges, hogy a lágyítandó víz hőfoka befolyásolja az ioncsere sebességét? Lehet, hogy egyes esetekben kevés az 1óra a regeneráslásra, de ez csak tipp. Vagy esetleg a csapvízben lehet valamilyen anyag.

Lágyítás után kiveszem a vízből, benn hagyom a harisnyába, és kinn hagyom a levegőn. Pár nap alatt szépen megszárad.
Sok sikert a kísérletezhez (y)

Üdv:Racoon
Hőfok... hmm lehet, de nem hiszem hogy 5-10 foknak erősen befolyásolni kellene ezt. De kipróbálom, de ez sem ad logikus magyarázatot arra, hogy 60 perc alatt levisz mondjuk 19 keménységi fokot, utána meg annyira lelassulna hogy még kéne neki 3-4 óra, hiszen miután a 19 foknyit levitte, nincs kimutatható lágyulás, semennyi, mert ha legalább egy negyed, fél fokot lejjebb menne, de nem. Elég pontosan mérek hozzá hogy észrevegyem, de semmi, ez a legfurább. Amikor működik egy óra, ha nem működik, akkor két óra múlva is ugyanaz az eredmény mint egy óránál. Ekkor jön az a fura eset amikor csak 5-ig vitte le 5 liter vízben majd sima pár nap állás után a gyanta feltámadt és utána még 15 liter vizet elkészített nekem.
Regenerálásnál annyi szakinfóm van, hogy egy normálos (1 normál 40 g NaOH 1 liter vízbe) vagy annál nagyobb töménységű és a regenerálni kívánt gyanta térfogatának 2-3 szoros mennyiségű regeneráló oldatot kell adni hozzá, hogy kellően kényszerítve legyen a gyanta az H+ és OH- ionok felvételére. Az NaOH regeneráló oldat amit használok labortisztaságú (old boynál jobb minőségű) ioncserélt vízből készül, így elméletben rendesen le kéne regenerálnia. A sósav sima háztartási sósav, de lehet hogy szerzek abból is tisztábbat.

Köszi szépen minden tippet, kipróbálok mindent, aztán ha rájövök valamire, megosztom. Tuti valami apróság ami felett elsiklok, de megőrjít, és az RC-nek meg kell gyártanom a vizet, hogy tudjam mivel lágyítani a brutális csapvizet.
 
Regenerálásnál annyi szakinfóm van, hogy egy normálos (1 normál 40 g NaOH 1 liter vízbe) vagy annál nagyobb töménységű és a regenerálni kívánt gyanta térfogatának 2-3 szoros mennyiségű regeneráló oldatot kell adni hozzá, hogy kellően kényszerítve legyen a gyanta az H+ és OH- ionok felvételére.
Hőmérsékletet, és időt nem ír a szakkönyv, de rákérdezek erőműnél, hogy hány fokon és hány órát regenerálják :)
 
Regenerálásnál annyi szakinfóm van, hogy egy normálos (1 normál 40 g NaOH 1 liter vízbe) vagy annál nagyobb töménységű és a regenerálni kívánt gyanta térfogatának 2-3 szoros mennyiségű regeneráló oldatot kell adni hozzá, hogy kellően kényszerítve legyen a gyanta az H+ és OH- ionok felvételére. Az NaOH regeneráló oldat amit használok labortisztaságú (old boynál jobb minőségű) ioncserélt vízből készül, így elméletben rendesen le kéne regenerálnia. A sósav sima háztartási sósav, de lehet hogy szerzek abból is tisztábbat. Köszi szépen minden tippet, kipróbálok mindent, aztán ha rájövök valamire, megosztom. Tuti valami apróság ami felett elsiklok, de megőrjít, és az RC-nek meg kell gyártanom a vizet, hogy tudjam mivel lágyítani a brutális csapvizet.

Nálam kb. 1,5-2 liter gyanta lágyít le 2-3nk-ra 80-85l vizet. Igaz a regeneráló oldat lehet egy kicsit kevés, mivel össz. 1,3 l savat és 1,3l csapvíz+60 ml NaOH-t használok. Egyébként a RC-k simán megvannak csapvízben (nálunk is ilyen a csapvíz), nem szükséges lágyítani nekik. Igaz nálam is lágyabb vízben vannak (10nk) :).
 
Nálam kb. 1,5-2 liter gyanta lágyít le 2-3nk-ra 80-85l vizet. Igaz a regeneráló oldat lehet egy kicsit kevés, mivel össz. 1,3 l savat és 1,3l csapvíz+60 ml NaOH-t használok. Egyébként a RC-k simán megvannak csapvízben (nálunk is ilyen a csapvíz), nem szükséges lágyítani nekik. Igaz nálam is lágyabb vízben vannak (10nk) :).
1 liter gyanta 100 liter víz (ahogy szokták mondani)
Én a következőként egészíteném ki: 1 liter gyanta 100 liter vízen kb 14 keménységi fokot tud csökkenteni. Ez nálunk a 23-as víznél azt jelenti hogy 100 liter 11-es vizet tud produkálni vagy 60 liter 0-ás vizet. Ez nagyjából ugyanaz mint Nálad :)
60 ml NaOH szilárd formában? Én grammra mérem, így csak nagyjából tudom térfogatra besaccolni, de körülbelül az a töménység amit én is használok. Mennyi ideig hagyod ebben regenerálódni?

Off: talán nem gyilkolnak le érte :oops: , de az RC vígan elvan 23 keménységi fokos vízben is? Mindenhol úgy olvastam hogy 15 az eléggé plafon náluk.
 
Off: talán nem gyilkolnak le érte :oops: , de az RC vígan elvan 23 keménységi fokos vízben is? Mindenhol úgy olvastam hogy 15 az eléggé plafon náluk.

Ha a red cherryre gondolsz, akkor ha lehet hinni a vízszolgáltató Bakonykarszt weboldalának, nálunk 22,7-es a víz és vígan elvannak, alig győzöm elajándékozni a szaporulatot, sőt rá is teszek egy lapáttal, mert az elpárolgott vizet is sima csapvízzel pótlom. szuper kínai TDS mérőm szerint a csapvíz 344, az akiban ahol meg az RC-k vannak 478ppm
 
1 liter gyanta 100 liter víz (ahogy szokták mondani)
Én a következőként egészíteném ki: 1 liter gyanta 100 liter vízen kb 14 keménységi fokot tud csökkenteni. Ez nálunk a 23-as víznél azt jelenti hogy 100 liter 11-es vizet tud produkálni vagy 60 liter 0-ás vizet. Ez nagyjából ugyanaz mint Nálad :)
60 ml NaOH szilárd formában? Én grammra mérem, így csak nagyjából tudom térfogatra besaccolni, de körülbelül az a töménység amit én is használok. Mennyi ideig hagyod ebben regenerálódni?

Off: talán nem gyilkolnak le érte :oops: , de az RC vígan elvan 23 keménységi fokos vízben is? Mindenhol úgy olvastam hogy 15 az eléggé plafon náluk.


Az easy carbo kupakjával szoktam kimérni a szilárd NaOH-t :) Egyébként 45percet, 1 órát szoktam regenerálni, néhányszor megkeverem közben.
 
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni hogy Ioncserélt vízzel milyen arányban lágyítható egy 63 literes akvárium vize,ami vízcserénként 20 liter csapvíz lenne.
1/3 2/3 arányban lehet lágyítani,a Fehérvári víz 22-30 Nk közt van.
Vagy hagyjam mert a növények és az élővilág már kezdetektől ehhez a vízkeménységhez szoktatom és ha egyszer elkezdem lágyítani akkor folyamatosan kell utána.Victor is írta hogy nála is elvannak a keményebb vízben.
5 liter ioncserélt víz 200.-Ft madaras áruházban.
 
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni hogy Ioncserélt vízzel milyen arányban lágyítható egy 63 literes akvárium vize,ami vízcserénként 20 liter csapvíz lenne.
1/3 2/3 arányban lehet lágyítani,a Fehérvári víz 22-30 Nk közt van.
Vagy hagyjam mert a növények és az élővilág már kezdetektől ehhez a vízkeménységhez szoktatom és ha egyszer elkezdem lágyítani akkor folyamatosan kell utána.Victor is írta hogy nála is elvannak a keményebb vízben.
5 liter ioncserélt víz 200.-Ft madaras áruházban.

jobban jársz, ha megcélzod a tűzhalat vagy a lali halodáját, mindkettőben van RO víz, csak kannát kell vinni. én már két heti 80 literekért járok, és ez még rosszabb lesz, ha beindul a nagy medence :)
 
jobban jársz, ha megcélzod a tűzhalat vagy a lali halodáját, mindkettőben van RO víz, csak kannát kell vinni. én már két heti 80 literekért járok, és ez még rosszabb lesz, ha beindul a nagy medence
Na nézzük csak:
Mi az a lai halodája?
Mennyi literje az RO víznek ?
 
25ft a tűzhalban, 30 a lalinál.
utóbbi a volt domusszal szembeni 4emeletes aljában van, pici boltocska, teljesen ajánlható tulajjal. 1-2 nano halfajta is van nála, ami fehérváron elég ritkaság.
 
25ft a tűzhalban, 30 a lalinál. utóbbi a volt domusszal szembeni 4emeletes aljában van, pici boltocska, teljesen ajánlható tulajjal. 1-2 nano halfajta is van nála, ami fehérváron elég ritkaság.
Na így már képben vagyok köszönöm! :)
 
Sziasztok!

Nem pont témába vágó dolog, de wabi sprickolgatáshoz :D milyen, boltban kapható vizet lehet használni?
 
Szia!
Elég érdekesen hangzik a dolog. Gondolom a forralás után a kicsapódott anyagot eltávolítottad, és úgy mértél rá a keménységre. Forralással főként a változó keménységet tudod csökkenteni, az állandó keménységet csak kis mértékben.

Üdv:Racoon
Nem, nem távolítottam el semmit ! kb. egy decit felforraltam majd visszahűtöttem és úgy mértem !! Azt mivel lehet kiszedni a vízből ? Ha több réteg textil pelenkán átszűröm az úgy jó lehet ? Mert a víz felszínén nem láttam semmi olyat !
 
Nem, nem távolítottam el semmit ! kb. egy decit felforraltam majd visszahűtöttem és úgy mértem !! Azt mivel lehet kiszedni a vízből ? Ha több réteg textil pelenkán átszűröm az úgy jó lehet ? Mert a víz felszínén nem láttam semmi olyat !


Ha forralás után hagyod lehűlni, akkor a tetején megjelenik egy hártyaszerűség (illetve az edény oldalán is). Ha jól emlékszem, néha nálam sem jelent meg ez a fehér anyag, valószínű azért, mert kevés ideig forraltam. Textil pelenka simán jó. Én egy vászondarabot hajtogattam össze, és ezen öntöttem át.
 
Itt olvastam az első h. szólások közt, hogy elég 5 percig forralni a vizet. Kb. addig is szoktam. A szűréshez textil pelust használok!
 
Sziasztok!
A vízpárolgást Tesco-s ioncserélt vízzel szeretném pótolni. Kell hozzá vízelőkészítőt használni?
Kösz
 
Sziasztok! A vízpárolgást Tesco-s ioncserélt vízzel szeretném pótolni. Kell hozzá vízelőkészítőt használni? Kösz
Nem kell,azt csak a csapvíznél használom Én is,az Ro vizet egyből burítom az akiba,bár Én 40 litert veszek mindig 2 20 literes kannában halas boltból egy ezresért.
Az mindenképpen nézd meg a palack oldalán hogy akvarisztikai célra is ajánlott e a víz,ez asszem fel van tűntetve.
 
Back
Oldal tetejére