• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Between rocks

Nagyon Boldog Új Évet Kívánok Minden Kedves Akvaristának! :)
Ma megtörtént az év első karbantartása az akváriumon, picit foglalkoztam a szűrő csövekkel is. a nem látható külső szívó csövet cseréltem mert őrületesen koszos volt és a szép átlátszó már jól bezöldült, olyannyira hogy már csak egy hypozás segít neki, a kefe húzogatás már nem, egy fél órát elpazaroltam rá aztán feltúrtam a nem használt dolgokat és találtam új csövet a helyére szerencsére :)
Az üveg szívócsövet is kitisztítottam, kipróbáltam a GA Cleanit tisztító oldatát. Hát azt kell hogy mondjam bitang erős. Mosdókagylóba szoktam betenni az elkoszolódott üveg dolgokat, addig töltöm ameddig jól el nem lepi a víz a termékeket. Aztán találomra teszek bele egy kis oldatot, és feltöltöm az üvegek belsejét vízzel. Hát iszonyat erős szaga van a folyadéknak és elég volt sokkal kevesebb belőle mint az ADA féle superge oldatból meglátásom szerint. Szépen elsárgította a letapadt zöld pont algákat, 1 órát ázott az üveg szívócső, aztán szépen kikeféltem a belsejét pár perc alatt és szép tiszta is lett.
Beltérben kis homokcsere történt, kiporszívóztam a növények aljzatát, fogkeféztem a köveket aztán jött is a vízcsere, sok időt nem kell fordítsak szerencsére az akváriumra. Kis cyano még elő-elő bukkan itt ott, kap exceles kezelést azon a pontokon és a növényeket is lenyírom közben szívva egyből a nyesedéket hogy véletlenül se tudjon úszkálni és szétterjedni az a nyavalyás. Szerencsére már egész jól állok az algákkal való harcban, sikerült beállítani a megfelelő fényerőt és Co2 beoldást, egész jól beállt a víz is talán, az üveg már egyáltalán nem porosodik a heti vízcserék közeledtével sem, a szűrőből vissza áramló lily hátra helyezésével és kisebbre cserélésével nagyon sokat nyertem az áramlással is, sokkal jobban néz ki most így az egész tápanyag és co2 eloszlás és vízforgás is.
Tervezek most egy víztesztelő készletet venni mert nagyon nem tudom kitapasztalni ezt az APT zero tápot, növények állapotán nem látok valami kicsattanó örömöt, főleg a parvulákon, nem nagyon tudom milyen arányok vannak nitrit és nitrát szinten sem, főleg hogy ez a tápozás nem is adagol nitrátot, jó lenne tudni néhány értéket, igazán soha nem foglalkoztam a méricskéléssel, mindig figyeltem a növények és alga reakcióit az állítgatásoknál, de nem tudom most mi lehet a helyzet, ilyen állapotú növényeim még nem voltak :) a Coroa hátul jól érzi magát, az acicularis nagy fajtája is a hátsó részeken szépen elterjedt, de a parvula mindig is kicsit mumusom volt, soha nem sikerült rendesen növeszteni ahogy szerettem volna, most sem akar igazán szépen összefüggőre és szép zöldre nőni, inkább csak mintha küzdene amit nem értek meg hogy miért.
Szép éves kihívás elé nézek ezekkel a dolgokkal, de muszáj lesz győzedelmeskednem, más lehetőség ki van zárva :)
Hoztam néhány fotót az új év kezdetére a jelenlegi állapotokról. :)

51793558677_c99b60d413_c.jpg 51794630353_be3c97ec09_c.jpg
51794874954_8aa7264cde_c.jpg 51794874729_b53c30ede4_c.jpg
51794630533_c25f5f65ec_o.jpg
 
Sziasztok.

Rég jártam erre, sok minden történt az akváriumban azóta, csak néhányról pár szóban.
Ettől a kékeszöld ciano algától képtelen vagyok megszabadulni, össze vissza előjön, növények között, kövek között, homok között, bárhol. Folyamat irtom elszívással, kis excel fecskendezéssel, ott nem jön elő akkor elő jön máshol. Még küzdök vele, egyelőre nincs ötletem.
Sajnos a halaimat valószínűleg sikerült co2 túladagolásba hajszolnom, a palack egy olyan helyiségben van ahol nem fűtött. Ebben a nagy hidegekben ott is lement a hőmérséklet és nem tudom miért, de a buborékszámlálóban elég sok co2 pötyögött ezerrel. Mire észrevettem csak két halacskám maradt amit meg tudtam menteni, a többi sajnos hiába a vízcsere és levegőztetés, elvesztettem. Ez nagy veszteség volt nekem.
Mai napon ezért felkerekedtünk párommal és elmentünk halnézőbe. Hoztunk 10-10 halacskát, az egyikre tűzlazacot mondtak, a másikra moszkító razbórát, majd teszek fel képet róluk és ha kérhetek egy beazonosítást azt megköszönném.
Ma viszont egy JBL tesztkészlettel megmértem a vízparamétereket, ebben is kérném a segítségeteket, hogy jelenleg mi a helyzet az akváriumban. Mértem elég sok mindent a pontosabb eredményért.
Fe: 0.05
Nh4: < 0.05
No2: < 0.01
No3: 0
Po4: 0
Ph: 6.7
Kh: 3
Gh: 5
SiO2: 2.5

Ezek a mérések kb 3 nappal vízcsere után történtek ma. A szilikát szint a teszt alapján nem a legjobb, megmértem az RO vizemet és hasonlóan elég rossz adatokat kaptam ebből a szempontból. Ezt a szilikátot az RO szűrő nem szedi ki a vízből? Vagy lehetséges hogy valamelyik eleme döglődhet? Előszűrőt most cseréltem, aktív szénszűrőt kb fél éve viszont membránt még soha, 2 éves lehet, heti 60 litert készít.
RO vízből mértem Kh-t az 0 lett, GH 3 és az SiO2 pedig 5.

Mit mondanátok első körben ezekről a dolgokról?

Köszönöm szépen nektek!
 
Sziasztok.

Rég jártam erre, sok minden történt az akváriumban azóta, csak néhányról pár szóban.
Ettől a kékeszöld ciano algától képtelen vagyok megszabadulni, össze vissza előjön, növények között, kövek között, homok között, bárhol. Folyamat irtom elszívással, kis excel fecskendezéssel, ott nem jön elő akkor elő jön máshol. Még küzdök vele, egyelőre nincs ötletem.
Sajnos a halaimat valószínűleg sikerült co2 túladagolásba hajszolnom, a palack egy olyan helyiségben van ahol nem fűtött. Ebben a nagy hidegekben ott is lement a hőmérséklet és nem tudom miért, de a buborékszámlálóban elég sok co2 pötyögött ezerrel. Mire észrevettem csak két halacskám maradt amit meg tudtam menteni, a többi sajnos hiába a vízcsere és levegőztetés, elvesztettem. Ez nagy veszteség volt nekem.
Mai napon ezért felkerekedtünk párommal és elmentünk halnézőbe. Hoztunk 10-10 halacskát, az egyikre tűzlazacot mondtak, a másikra moszkító razbórát, majd teszek fel képet róluk és ha kérhetek egy beazonosítást azt megköszönném.
Ma viszont egy JBL tesztkészlettel megmértem a vízparamétereket, ebben is kérném a segítségeteket, hogy jelenleg mi a helyzet az akváriumban. Mértem elég sok mindent a pontosabb eredményért.
Fe: 0.05
Nh4: < 0.05
No2: < 0.01
No3: 0
Po4: 0
Ph: 6.7
Kh: 3
Gh: 5
SiO2: 2.5

Ezek a mérések kb 3 nappal vízcsere után történtek ma. A szilikát szint a teszt alapján nem a legjobb, megmértem az RO vizemet és hasonlóan elég rossz adatokat kaptam ebből a szempontból. Ezt a szilikátot az RO szűrő nem szedi ki a vízből? Vagy lehetséges hogy valamelyik eleme döglődhet? Előszűrőt most cseréltem, aktív szénszűrőt kb fél éve viszont membránt még soha, 2 éves lehet, heti 60 litert készít.
RO vízből mértem Kh-t az 0 lett, GH 3 és az SiO2 pedig 5.

Mit mondanátok első körben ezekről a dolgokról?

Köszönöm szépen nektek!
A szilikátot 75%-osra mondják a forgalmazók. A tengeriseknek ez nagyobb gond szokott lenni, ők utána kötnek a RO-nak még egy szilikátmegkötő patront is. De ez nem annyira gáz, mint a nitrát foszfát arány. Biztos, hogy mindkettő nulla? 😱Mert akkor csoda, ha a gazok még élnek...
 
A szilikátot 75%-osra mondják a forgalmazók. A tengeriseknek ez nagyobb gond szokott lenni, ők utána kötnek a RO-nak még egy szilikátmegkötő patront is. De ez nem annyira gáz, mint a nitrát foszfát arány. Biztos, hogy mindkettő nulla? 😱Mert akkor csoda, ha a gazok még élnek...

Hát a teszt ezt hozta ki igen, foszfát azt tudom hogy nulla kell legyen mert az APT Zero tápozás az nem alkalmaz foszfátot hasonlóan az ADA tápozási módszerhez. a Nitrát az engem is aggaszt kicsit, bár a mérés óta nem volt szinte élőlény az akváriumban, lehetséges ezért lehet hogy nem volt annyi ürülék és ilyesmi amiből elő tudja állítani a szűrés?

5ml megy naponta a tápból most jelenleg a kb 120 literre.

Nekem is kb ennyi vizet szűrt, én 1.5 év után most cseréltem. Az is igaz, én a másik 2 szűrőt sem cseréltem.

Hamarosan cserés lesz csak sajnos most nem fér bele a keretbe, elég drága egy membrán ahogy nézem, 200gpd 26ezer ft plusz az előszűrők. Nagyon év eleje van még, gyűjteni kell kicsikét :D
 
Nitrát az engem is aggaszt kicsit, bár a mérés óta nem volt szinte élőlény az akváriumban, lehetséges ezért lehet hogy nem volt annyi ürülék és ilyesmi amiből elő tudja állítani a szűrés?
Amíg nincs lakó, addig az APT complete javasolt. Abban van egy kis makró is. A Zero-t csak a lakókkal együtt, ott is számít a népsűrűség. Kevéssé telepített akváriummal inkább complete. Nekem 200 literen sok hal, brutál sok garnéla (100-150)csinál a nagy növénymasszának 3ppm nitrátot és 0,2ppm foszfátot.
 
Amíg nincs lakó, addig az APT complete javasolt. Abban van egy kis makró is. A Zero-t csak a lakókkal együtt, ott is számít a népsűrűség. Kevéssé telepített akváriummal inkább complete. Nekem 200 literen sok hal, brutál sok garnéla (100-150)csinál a nagy növénymasszának 3ppm nitrátot és 0,2ppm foszfátot.

nekem a 70l-s nanóban kb. 60-80 garnéla és 20 db halacska lakik. Atp zerot használok, de a sok gyorsan növő steam miatt minden 3. nap a zero helyett tropica(ez van otthon) tápot nyomok, amiben van foszfát és nitrát is. Így is 10 latt a nitrát szint és 1 alatt a foszfát. Lehet atp zero és complet combót is nyomni, ha nagy a növénymassza és kevés a lakó, de a mérések elengedhetetlenek.
 
Amíg nincs lakó, addig az APT complete javasolt. Abban van egy kis makró is. A Zero-t csak a lakókkal együtt, ott is számít a népsűrűség. Kevéssé telepített akváriummal inkább complete. Nekem 200 literen sok hal, brutál sok garnéla (100-150)csinál a nagy növénymasszának 3ppm nitrátot és 0,2ppm foszfátot.
nekem a 70l-s nanóban kb. 60-80 garnéla és 20 db halacska lakik. Atp zerot használok, de a sok gyorsan növő steam miatt minden 3. nap a zero helyett tropica(ez van otthon) tápot nyomok, amiben van foszfát és nitrát is. Így is 10 latt a nitrát szint és 1 alatt a foszfát. Lehet atp zero és complet combót is nyomni, ha nagy a növénymassza és kevés a lakó, de a mérések elengedhetetlenek.

Köszönöm szépen nektek, jelenleg most már 25db halacska van bent ami még jövő héten elvileg 10-el hízni fog, pár darab csiga és pár darab taiwan, amano garnéla és csiga. talajlakókból nem sok van, azon a fronton is akarnék kicsit erősíteni.
Leginkább aljnövényzetem van, rengeteg acicularis és acicularis mini, néhány bokor bonsai és staurogyne és a bal hátsó sarokban van egyedül stem növény a colorada ha jól emlékszem a nevére.
Egyedül ciano problémám van talajban és növényeken, több alga nincs.
Azt ne próbáljam ki, hogy esetleg nitrát tápot adagoljak pluszba amíg nem jön meg a kellő hatás az élőlények és a szűrő részéről? Folyamatos méréssel persze. Most kivárok egy hetet a vízcserék között, és jövő hétvégén megmérem hogy miként változtak a mért értékek.
 
Egyedül ciano problémám van talajban és növényeken
Nekem is volt 2 hónapja. leszedtem a növényekről, talajt cseréltem azon a részeken és ugyanúgy visszajött. Antibiotikumos kúra oldotta meg. azóta semmi. Írass fel a háziorvosoddal Zitricin-t vagy Azitromicin-t, mind két gyógyszer ugyanaz.
 
Megteheted, de ezért tök felesleges rohanni vásárolni. Ha van otthon hozzávaló, akkor használd azt. ( azt se tartanám ördögtől valónak, hogy GA makró menjen bele vékonyan...)

Sajnos nincs semmi féle más tápom itthon :/

Nekem is volt 2 hónapja. leszedtem a növényekről, talajt cseréltem azon a részeken és ugyanúgy visszajött. Antibiotikumos kúra oldotta meg. azóta semmi. Írass fel a háziorvosoddal Zitricin-t vagy Azitromicin-t, mind két gyógyszer ugyanaz.

Áh, a háziorvosomnál esélytelen vagyok, azt se írja fel amit kéne, nem hogy ezt :D Pedig az írásod alapján jó lenne beszerezni valami okosságot, mert az őrületbe kerget rendesen.
 
Sajnos nincs semmi féle más tápom itthon :/



Áh, a háziorvosomnál esélytelen vagyok, azt se írja fel amit kéne, nem hogy ezt :D Pedig az írásod alapján jó lenne beszerezni valami okosságot, mert az őrületbe kerget rendesen.
Akkor valaki ismerőst kéne megkérni aki jóban van az orvosával, vagy esetleg állatorvost kérdezni. Sajna azt nem tudom, hogy azok írhatnak e fel ilyen gyógyszert.
 
Sziasztok.

Rég jártam erre, sok minden történt az akváriumban azóta, csak néhányról pár szóban.
Ettől a kékeszöld ciano algától képtelen vagyok megszabadulni, össze vissza előjön, növények között, kövek között, homok között, bárhol. Folyamat irtom elszívással, kis excel fecskendezéssel, ott nem jön elő akkor elő jön máshol. Még küzdök vele, egyelőre nincs ötletem.
Sajnos a halaimat valószínűleg sikerült co2 túladagolásba hajszolnom, a palack egy olyan helyiségben van ahol nem fűtött. Ebben a nagy hidegekben ott is lement a hőmérséklet és nem tudom miért, de a buborékszámlálóban elég sok co2 pötyögött ezerrel. Mire észrevettem csak két halacskám maradt amit meg tudtam menteni, a többi sajnos hiába a vízcsere és levegőztetés, elvesztettem. Ez nagy veszteség volt nekem.
Mai napon ezért felkerekedtünk párommal és elmentünk halnézőbe. Hoztunk 10-10 halacskát, az egyikre tűzlazacot mondtak, a másikra moszkító razbórát, majd teszek fel képet róluk és ha kérhetek egy beazonosítást azt megköszönném.
Ma viszont egy JBL tesztkészlettel megmértem a vízparamétereket, ebben is kérném a segítségeteket, hogy jelenleg mi a helyzet az akváriumban. Mértem elég sok mindent a pontosabb eredményért.
Fe: 0.05
Nh4: < 0.05
No2: < 0.01
No3: 0
Po4: 0
Ph: 6.7
Kh: 3
Gh: 5
SiO2: 2.5

Ezek a mérések kb 3 nappal vízcsere után történtek ma. A szilikát szint a teszt alapján nem a legjobb, megmértem az RO vizemet és hasonlóan elég rossz adatokat kaptam ebből a szempontból. Ezt a szilikátot az RO szűrő nem szedi ki a vízből? Vagy lehetséges hogy valamelyik eleme döglődhet? Előszűrőt most cseréltem, aktív szénszűrőt kb fél éve viszont membránt még soha, 2 éves lehet, heti 60 litert készít.
RO vízből mértem Kh-t az 0 lett, GH 3 és az SiO2 pedig 5.

Mit mondanátok első körben ezekről a dolgokról?

Köszönöm szépen nektek!
"Mit mondanátok első körben ezekről a dolgokról?" Első körben azt, hogy szép tiszta vized van. :)

Ha szoktál mérni, akkor miért engedted ennyire lemenni a tápok értékét (Fe; NO3; PO4)? Ilyen értékek mellett, kár bármennyi CO2-t is benyomatni, mert a növényeknek úgysincs mit felvenni. Minden képpen pótolni kell valamit. Ha a szűrőd előbb-utóbb termel is majd NO3-at a hal ürőlékből, a PO4 és a vas akkor is hiányozni fog (és talán a többi micro elem is).
A SiO2 kicsit sok, de a pesti csapvízben ennek a többszöröse van, és a növények jó része mégis elvan benne. Tudtommal csak a membrán (és a műgyanta, ha van) szedi ki a vízből. Az előszűrő természetesen nem, és az aktív szén sem. Szóval a RO készüléked nem jó, de pánikra semmi ok. Még nem tragikus a RO vized.
 
"Mit mondanátok első körben ezekről a dolgokról?" Első körben azt, hogy szép tiszta vized van. :)

Ha szoktál mérni, akkor miért engedted ennyire lemenni a tápok értékét (Fe; NO3; PO4)? Ilyen értékek mellett, kár bármennyi CO2-t is benyomatni, mert a növényeknek úgysincs mit felvenni. Minden képpen pótolni kell valamit. Ha a szűrőd előbb-utóbb termel is majd NO3-at a hal ürőlékből, a PO4 és a vas akkor is hiányozni fog (és talán a többi micro elem is).
A SiO2 kicsit sok, de a pesti csapvízben ennek a többszöröse van, és a növények jó része mégis elvan benne. Tudtommal csak a membrán (és a műgyanta, ha van) szedi ki a vízből. Az előszűrő természetesen nem, és az aktív szén sem. Szóval a RO készüléked nem jó, de pánikra semmi ok. Még nem tragikus a RO vized.

Nem szoktam mérni, igazából néhány év alatt először vettem most egy ilyen teszt készletet a maradék tavalyi munkahelyi "ajándékpénzből". :)
APT Zero tápozással megyek ami ugye egy elég vékony tápozási módszer pont az algák elkerülése módjából, meg hát jóformán csak aljnövényzetem van a sok fűvel, úgy gondoltam hogy nem lesz itt probléma ebből. Po4-et nem alkalmaz ez a tápozási módszer hasonlóan az ADA módszeréhez, ezért én sem adagolnék külön azt is, mert akkor aztán adagolhatnék mindent egyesével meg méregethetnék, annyi időm meg sajnos munka mellett nincs :)
Próbálnám kiaknázni a gyártó által elképzelt módszert, csak még véleményem szerint a napi adagolási mennyiséget nem sikerül eltalálnom. Eddig szűkösen adagoltam, talán ez probléma volt, most napi 5ml megy 1 hete és figyelem a reakciókat a növényeken, és látok is talán fejlődést így már, de még leskelődök. :) Persze a gyártó 100 (nekem kb 120 liter a 80x40x40cm teljes számítással, ebből a nettó amivel feltöltöttem az olyan 90 liternyi víz kezdéskor) literre ha jól rémlik 3ml-t ad meg, de azt én is keveslem igazából.
Jövő hónapban majd kicserélem a membránt akkor a szűrőben, legyen jó az a része is, már ideje lesz, több mint 2 éves, utána néztem a vásárlás időpontjának.
 
Hoztam pár fotót, a két fajt szeretném ha segítenétek beazonosítani, az egyikre, a "csíkos" halakra moszkító razbórákat mondtak, a narancs színezetűre pedig egyszer ezt egyszer pedig azt így nem sikerült eldöntenem :D
Róluk lenne szó:
51823513477_173bc9154f_o.jpg
51824457416_4a472be760_o.jpg
51824800959_135ae480f7_o.jpg


Ezeket a fotókat meg csak azért mert a kezemben volt a gép :)
51824801149_e4831798c1_h.jpg
51824801059_471fec37c5_h.jpg
51824800874_c9dfa66a3d_h.jpg
51824800779_7e3c195f3e_h.jpg
51825177630_a8698a6e22_h.jpg
 
"Mit mondanátok első körben ezekről a dolgokról?" Első körben azt, hogy szép tiszta vized van. :)

Ha szoktál mérni, akkor miért engedted ennyire lemenni a tápok értékét (Fe; NO3; PO4)? Ilyen értékek mellett, kár bármennyi CO2-t is benyomatni, mert a növényeknek úgysincs mit felvenni. Minden képpen pótolni kell valamit. Ha a szűrőd előbb-utóbb termel is majd NO3-at a hal ürőlékből, a PO4 és a vas akkor is hiányozni fog (és talán a többi micro elem is).
A SiO2 kicsit sok, de a pesti csapvízben ennek a többszöröse van, és a növények jó része mégis elvan benne. Tudtommal csak a membrán (és a műgyanta, ha van) szedi ki a vízből. Az előszűrő természetesen nem, és az aktív szén sem. Szóval a RO készüléked nem jó, de pánikra semmi ok. Még nem tragikus a RO vized.
Én pl. ADA táppal nyomom, és nálam is lenullázódott a NO3. A PO4 alapból nulla volt. Ha megnézel egy ada akva paramétert, mindent nullára ír. De valamit biztos trükköznek, hogy olyan szépek a növények benne. Nálam most egy probléma van, hogy a piros már nem piros.... szóval trükköznöm kell nekem is.
 
Én pl. ADA táppal nyomom, és nálam is lenullázódott a NO3. A PO4 alapból nulla volt. Ha megnézel egy ada akva paramétert, mindent nullára ír. De valamit biztos trükköznek, hogy olyan szépek a növények benne. Nálam most egy probléma van, hogy a piros már nem piros.... szóval trükköznöm kell nekem is.

Na igen, az tuti hogy trükköznek, vagy a másik lehetőség ami megfordult a fejemben hogy durván sokat adagolnak azokból a tápokból, mondjuk sokat tápoztam én is az új ADA módszerrel (brighty-k, mineral, iron, nitrogen) egész jó volt, tényleg nagyon stabil volt az akvárium, persze ha jól sikerült belőni a mennyiségeket, de a gyári adagolásnál ott sem kellett sokat változtatnom. Jelnleg a piros az nekem sem piros :D Igaz meg kéne ejtsem rajtuk az első metszést is, jövő héten meg fog történni és akkor majd az új hajtásokon derül ki igazán, ez még csak az ültetési növekedési állapotuk. :)

Hasonlít az Amandára... már ha kb. 1.5cm,-esek

Azt hiszem említették ezt a nevet is rájuk és még sok mást is, igen kb 1.5cm körül van a test méretük :)
 
Back
Oldal tetejére