• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kertészkedős topik (nem akva :) )

Összekockázod az epreket
Bocs, nem ment át az irónia. :D "(Nem tudom mennyi az a mennyiség, amit nem eszik meg az ember egyből.)" Igazából az életben nem tudnék eperdzsemet csinálni, mert megenném az összeset. :D Egyszer kitaláltuk amúgy, hogy "na, most elmegyünk egy szedd magadra, szedünk egy csomót, s lesz". Na, abban az évben azon az eperföldön összesen nem volt annyi érett eper, mint a képen. :D De amúgy sem vagyok nagy dzsemrajongó. :)
 
Bocs, nem ment át az irónia. :D "(Nem tudom mennyi az a mennyiség, amit nem eszik meg az ember egyből.)" Igazából az életben nem tudnék eperdzsemet csinálni, mert megenném az összeset. :D Egyszer kitaláltuk amúgy, hogy "na, most elmegyünk egy szedd magadra, szedünk egy csomót, s lesz". Na, abban az évben azon az eperföldön összesen nem volt annyi érett eper, mint a képen. :D De amúgy sem vagyok nagy dzsemrajongó. :)
A kis családom rá szokott unni. 1 hét után már nem fogy, lehet lekvározni. Tavaly nem volt időm a főzésével foglalkozni, bedobtam a fagyasztóba. Még most is van belőle. Viszont idén nem lesz olyan sok, mert a 2 évnyi aszály jelentősen csökkentette az eper területét...
 
A kis családom rá szokott unni. 1 hét után már nem fogy, lehet lekvározni. Tavaly nem volt időm a főzésével foglalkozni, bedobtam a fagyasztóba. Még most is van belőle. Viszont idén nem lesz olyan sok, mert a 2 évnyi aszály jelentősen csökkentette az eper területét...
Nálunk nincs ráunás. Gyerekkoromban kislábasból ettük, fél-egy kilót fejenként. Akkor volt nálunk egy malajziai ismerős, aki elmesélte, hogy náluk olyan drága, hogy darabra árulják. :)

Sajnos egyszer egy hülye traktoros kiszántotta, s vége lett a bulinak.
 
kis családom rá szokott unni.
Nahát én is ilyen vagyok, ezért estem a dzsemes csapdába.
Paradicsomot és céklát már évek óta túlzó mennyiségben fogyasztok (2-3 kg hetente), viszont eperböl, vagy görögdinnyéböl valamiért szezononként csak egy -két alkalommal esik jól "bedözsölni" magamat, utána már csak egy falat esik jól.
Vetettem idén szamócákat, elvileg már az elsö évben is hozhatnak termést.
 
Van kerted, vagy erkély?
Nekem erkélyem van:
A szines kaspókban lepke és méh-barát növények vannak, illetve 2-3 darabban a szamóca.
IMG_20230603_151854.jpg
IMG_20230603_150931.jpg
A másodlakos "rezidenciámnál" van kert és magaságyás is. Oda is ültettem szedret, de a mindenre éhes pincebogarak megzabálták.
Ott szépen nönek a könnyen tartható növényem:saláta és retek. Tavalytól van egy szölö is, meg pár "oszlopos gyümölcsfa"...na meg fiatal óriáspókok is:
IMG_20230602_221313.jpg
(Ha jól ismertem fel: ilyen pókfajta az elözö lakásom mosókonyhájában is volt. Nem épit hálót, hanem levadássza a zsákmányát; föleg völgyekben lehet találkozni vele, és még 50-75%kkal nagyobb lesz, mint a képen látható egyed.)
 
Bocs, nem ment át az irónia. :D "(Nem tudom mennyi az a mennyiség, amit nem eszik meg az ember egyből.)" Igazából az életben nem tudnék eperdzsemet csinálni, mert megenném az összeset. :D Egyszer kitaláltuk amúgy, hogy "na, most elmegyünk egy szedd magadra, szedünk egy csomót, s lesz". Na, abban az évben azon az eperföldön összesen nem volt annyi érett eper, mint a képen. :D De amúgy sem vagyok nagy dzsemrajongó. :)
Épp, az imént hallottam a lányomtól, és a szemem ismét elkerekedett a tájékozatlanságom miatt:

"Az eper nem eper, hanem szamóca!"

Nocsak! Aztán valamit mondott, hogy miért csak bizonyos jellemzők esetén lehet az epret epernek nevezni. Ha ezt igaznak vélitek és tudjátok, hogy valóban így van-e, akkor jöhetne valami szakmai magyarázat is rá. Elvvégre, mégiscsak egy növényes fórumon vagyunk... ;) A Wikipédiát elolvastam, de nem lettem okosabb tőle... :(
 
Nekem erkélyem van:
A szines kaspókban lepke és méh-barát növények vannak, illetve 2-3 darabban a szamóca.
View attachment 176317
View attachment 176318
A másodlakos "rezidenciámnál" van kert és magaságyás is. Oda is ültettem szedret, de a mindenre éhes pincebogarak megzabálták.
Ott szépen nönek a könnyen tartható növényem:saláta és retek. Tavalytól van egy szölö is, meg pár "oszlopos gyümölcsfa"...na meg fiatal óriáspókok is:
View attachment 176319
(Ha jól ismertem fel: ilyen pókfajta az elözö lakásom mosókonyhájában is volt. Nem épit hálót, hanem levadássza a zsákmányát; föleg völgyekben lehet találkozni vele, és még 50-75%kkal nagyobb lesz, mint a képen látható egyed.)
Nem semmi a dézsás olajfa :) a miénk az most tömve van virágokkal, kár, hogy nem érik meg nálunk :(
Mondjuk ez ki van ültetve.
IMG_3425.jpeg
 
erkélyem van
Jó dolog az. Nálam 6 négyzetméter volt anno, fullon mindennel. Ide még beraknék jó sok 12-20 literes vödröt. :D
szines kaspókban
Az akasztós virágládát érdemes lehet kipróbálnod. Nekem abban volt eper, tavasszal spenót és még sok minden. Sokkal hatékonyabb helykihasználás a kaspónál.
Oda is ültettem szedret, de a mindenre éhes pincebogarak megzabálták.
Éltalában csak a pusztuló növényeket támadják be. Elég hasznosak amúgy a lebontásban.
Az eper nem eper, hanem szamóca!
Nem írom ide, mit válaszolok annak, aki ilyennel jön. A köznyelvben mindegyikre mondjuk az epret. Van, aki részletesen kifejtette, pedig szerintem sokkal egyszerűbben megoldható nézeteltérés. :D https://www.szeretlekmagyarorszag.h...vita-foldieper-szamocanaci-epernaci-botanika/

Egy kis érdekesség: Tavaly év végén nem szedtem ki a csiliket a vödrökből, úgy maradtak késő tavaszig. Az tök standard, hogy ibolya nő bennük (egyéb gazok mellett), de idén kettőben volt valami furcsaság is, amit meghagytam. Az egyik írisz lesz, a másik pampafű. Nem láttam ilyesmit a környéken. Lehet, a madarak hozták be? :D A pampafű mondjuk annyiban aggasztó, hogy akkor alighanem el tud terjedni az országban...
 
Épp, az imént hallottam a lányomtól, és a szemem ismét elkerekedett a tájékozatlanságom miatt:

"Az eper nem eper, hanem szamóca!"

Nocsak! Aztán valamit mondott, hogy miért csak bizonyos jellemzők esetén lehet az epret epernek nevezni. Ha ezt igaznak vélitek és tudjátok, hogy valóban így van-e, akkor jöhetne valami szakmai magyarázat is rá. Elvvégre, mégiscsak egy növényes fórumon vagyunk... ;) A Wikipédiát elolvastam, de nem lettem okosabb tőle... :(
Tájszónácizmus. A szamóca egyenlő az eperrel, földieperrel. A legtöbb helyen. Valahol a szamóca az erdőkben vadon élő változata a házi epernek. Ettől még egy faj. Az eperfa termését meg sosem hallottam epernek. Azt faepernek hívják. A pálinkája eperpálinka, hiszen régen nem főztek a szamócából pálinkát, mert nem rentábilis. Sárbogárdról származom, gyerekkoromban nem is értettük, hogy a boltban árusított szamóca szörp mitől más, hiszen eperíze van... 😃
 
Tájszónácizmus. A szamóca egyenlő az eperrel, földieperrel. A legtöbb helyen. Valahol a szamóca az erdőkben vadon élő változata a házi epernek. Ettől még egy faj. Az eperfa termését meg sosem hallottam epernek. Azt faepernek hívják. A pálinkája eperpálinka, hiszen régen nem főztek a szamócából pálinkát, mert nem rentábilis. Sárbogárdról származom, gyerekkoromban nem is értettük, hogy a boltban árusított szamóca szörp mitől más, hiszen eperíze van... 😃
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, aki hozzászólásával bővítette szegényes tudásomat. Azt hiszem, most már perfekt vagyok a témában!

Eper.jpg
 
Ha véget ér az esős időszak, a nagy melegben valószínűleg mindent elborít majd a lisztharmat. Van valakinek ötlete, hogyan lehet ellene bio keretek között védekezni? A szódabikarbónát és tejet régen kipróbáltam, engem nem győzött meg egyik módszer sem. Vegyszerezni nem szeretnék, csak ha nagyon muszáj.
 
Ha véget ér az esős időszak, a nagy melegben valószínűleg mindent elborít majd a lisztharmat. Van valakinek ötlete, hogyan lehet ellene bio keretek között védekezni? A szódabikarbónát és tejet régen kipróbáltam, engem nem győzött meg egyik módszer sem. Vegyszerezni nem szeretnék, csak ha nagyon muszáj.
A prosilicon nevű cucc jó, csak drága. Vannak kénes cuccok, pl. anno a thiovit jet, amik bioban engedélyezettek. Jó büdös. :)
 
Ha véget ér az esős időszak, a nagy melegben valószínűleg mindent elborít majd a lisztharmat. Van valakinek ötlete, hogyan lehet ellene bio keretek között védekezni? A szódabikarbónát és tejet régen kipróbáltam, engem nem győzött meg egyik módszer sem. Vegyszerezni nem szeretnék, csak ha nagyon muszáj.
Thiovit. Virágos növényre ne tegyed, mert a méhek a hazatérő dolgozót idegenként kezelik és megölik a szaga miatt.
 
Back
Oldal tetejére