• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Lassú víz partot mos... (25L)

A héten még tovább akartam csökkenteni a víz cserék sűrűségét, de így hogy a nitrát elindult felfelé nem tudom, hogy jó ötlet-e vagy csak szimplán toljak megint több foszfátot. Jelenleg még nincs benne ugye semmi élőlény, így kárt nem tud bennük tenni, de nem akarok algarobbanást pár nap múlva.
Én a foszfátot tolnám a vízcsere helyett. amúgy sem szeretek gyakran vizet cserélni. de tudom te most biztonsági játékos vagy inkább, az előző miatt. Én azt mondom, hogy már most látszik, hogy ez jobb lesz :)
illetve az oldalüvegeken figyelmes lettem nagyon apró, csak közelről látható, kicsi-vékony-rövid-kukacocskákra, lefotózni képtelenség, még szemmel is alig látható... Na ez gáz vagy nem? *pánikhangulat ON*
A kukacos tapasztalatról meg épp most számoltam be egy másik naplóban. ne aggódj miattuk. :) Meg volt egy videóm is a nem kártékony mindenfélékről. Planáriáról meg találsz képek ha segítség kell a beazonosításban.
És mint általában, egyetértek Zsoltival :)
 
Na eltelt újabb 1 hét és szerencsére eseménymentesen. A száraz adatok először:

NapDátumGHKHPhPO4NO3FeMicro (ml)Macro (ml)Foszfát (ml)Excel (ml)Vízcsere (l)
17.12.28.------2170,4-
18.12.29.------2170,4-
19.12.30.8460,2150,12170,410
20.12.31.------2170,4-
21.1.1.------2170,4-
22.1.2.8460,110,12170,48,9

A víz csere előtti állapot (a telefonom nagyon nincs jóban a akva világításával és nagyon torzítja a színeket, főleg a fehérnél...):
IMG_20220102_140906.jpg
IMG_20220102_140914.jpg
IMG_20220102_141230.jpg

Egyelőre csak 2 dologgal van bajom:
  • egyszer a barna alga és már-már nyomokban zöld pont alga (talán?), de ugye mondtátok, hogy a lakók beköltözésével ezekkel úgyse lesz gond. De a lényeg, hogy jelen vannak.
  • a másik, hogy az utóbbi 1-2 hétben folyamatosan felszíni hártyám. Minden második nap leszedem konyhai papírtörlővel, de feltételezem, hogy normálisabb felszín leszívóval lehetne ezt megszűntetni.
Egyébként továbbra is nő minden, a pázsitom ( :D ) már már utat tör magának a kavicsba is, kicsit meg is nyírtam. A hátsó bokor szerintem 1 hét múlva eléri lassan a felszínt, de egyelőre ahhoz még nem nyúltam. Az üveget, köveket és a diffuzort letörölgettem kicsit és ez lett a végső állapot:

IMG_20220102_152412.jpg

Jövőhét pénteken lesz az 1 hónapos forduló, utána gondolom már nyugodtan hozhatom a lakókat. Pár csigát, illetve garnélákat tervezek, legalább 10-15-öt, pirosakat vagy kékeket, de gondolom szükségem lesz majd pár amanora is, akik a piszkos munkát is elvégzik. Halakat nem szeretnék.

Na ennyi volna erre a hétre, BUÉK mindenkinek! :D
 
BÚÉK! Tök jól alakul :) A felszínhártyád a nem jól beállított skimmer miatt lesz. Jól látszik a képen, hogy nem szív semmit felül. az alján a kupakot tekerd addig, amíg el nem kezd szívni.
Egyébként nekem normálisnak tűnik a skimmered. Garnéla védő viszont nem árt majd rá.
Ha nem tetszenek az amanok, szerintem nem elengedhetetlenek.
 
Na eltelt újabb 1 hét és szerencsére eseménymentesen. A száraz adatok először:

NapDátumGHKHPhPO4NO3FeMicro (ml)Macro (ml)Foszfát (ml)Excel (ml)Vízcsere (l)
17.12.28.------2170,4-
18.12.29.------2170,4-
19.12.30.8460,2150,12170,410
20.12.31.------2170,4-
21.1.1.------2170,4-
22.1.2.8460,110,12170,48,9

A víz csere előtti állapot (a telefonom nagyon nincs jóban a akva világításával és nagyon torzítja a színeket, főleg a fehérnél...):
View attachment 161056
View attachment 161057
View attachment 161058

Egyelőre csak 2 dologgal van bajom:
  • egyszer a barna alga és már-már nyomokban zöld pont alga (talán?), de ugye mondtátok, hogy a lakók beköltözésével ezekkel úgyse lesz gond. De a lényeg, hogy jelen vannak.
  • a másik, hogy az utóbbi 1-2 hétben folyamatosan felszíni hártyám. Minden második nap leszedem konyhai papírtörlővel, de feltételezem, hogy normálisabb felszín leszívóval lehetne ezt megszűntetni.
Egyébként továbbra is nő minden, a pázsitom ( :D ) már már utat tör magának a kavicsba is, kicsit meg is nyírtam. A hátsó bokor szerintem 1 hét múlva eléri lassan a felszínt, de egyelőre ahhoz még nem nyúltam. Az üveget, köveket és a diffuzort letörölgettem kicsit és ez lett a végső állapot:

View attachment 161059

Jövőhét pénteken lesz az 1 hónapos forduló, utána gondolom már nyugodtan hozhatom a lakókat. Pár csigát, illetve garnélákat tervezek, legalább 10-15-öt, pirosakat vagy kékeket, de gondolom szükségem lesz majd pár amanora is, akik a piszkos munkát is elvégzik. Halakat nem szeretnék.

Na ennyi volna erre a hétre, BUÉK mindenkinek! :D
alakul a dolog, de a foszfát nagyon kevés, nyolcada a szükséges mennyiségnek a nitrát szinthez képest. 0.8-nak kellene legalább lennie. A gyepet már megnyírnám, hogy még jobban sűrűsödjön meg! :)
 
BÚÉK! Tök jól alakul :) A felszínhártyád a nem jól beállított skimmer miatt lesz. Jól látszik a képen, hogy nem szív semmit felül. az alján a kupakot tekerd addig, amíg el nem kezd szívni.
Egyébként nekem normálisnak tűnik a skimmered. Garnéla védő viszont nem árt majd rá.
Ha nem tetszenek az amanok, szerintem nem elengedhetetlenek.
Kipróbálom azt, hogy teljesen elzárom. Játszottam vele, de semmit sem ért egyelőre.
 
alakul a dolog, de a foszfát nagyon kevés, nyolcada a szükséges mennyiségnek a nitrát szinthez képest. 0.8-nak kellene legalább lennie. A gyepet már megnyírnám, hogy még jobban sűrűsödjön meg! :)
Kicsit féltem a foszfát adagolásától, nem akartam túltolni, de akkor emelek még a dózison.
A füvet szívem szerint én is jobban megnyírtam volna, de nem mertem elsőre. Így hogy te is említetted akkor adok még neki majd. :D
 
Kipróbálom azt, hogy teljesen elzárom. Játszottam vele, de semmit sem ért egyelőre.
Kár érte, pedig ránézésre még jó is lehetne...
Kicsit féltem a foszfát adagolásától, nem akartam túltolni, de akkor emelek még a dózison.
Itt nincs valami félreértés? NO3: 1 PO4: 0,1 az utolsó sor szerint. ez így tökéletes.
Majd ha beköltöztek a garnélák és csigák, valószínűleg feljebb megy a nitrát egy kicsit, akkor majd utána mész.
 
Kár érte, pedig ránézésre még jó is lehetne...

Itt nincs valami félreértés? NO3: 1 PO4: 0,1 az utolsó sor szerint. ez így tökéletes.
Majd ha beköltöztek a garnélák és csigák, valószínűleg feljebb megy a nitrát egy kicsit, akkor majd utána mész.
Lehet ő a 19. napot nézte, ott azon a napon valamiért tényleg nagy volt a difi, de ma jónak nézett ki. Én pedig arra értettem, hogy ha nagy az eltérés, akkor inkább emelek majd. :X3:

Egyébként jöhet a piroska növényke is a lakókkal vagy ezesetben is maradjak az "egyszerre csak egy dolgot változtass" szabálynál és majd ha lakók beálltak utána rakjak még be növényt? :D
 
Egyébként jöhet a piroska növényke is a lakókkal vagy ezesetben is maradjak az "egyszerre csak egy dolgot változtass" szabálynál és majd ha lakók beálltak utána rakjak még be növényt? :D
Egy kis plussz növénytől baj nem lehet :)
Viszont visszanézve a mérésed, az a PH tényleg kereken 6? Annyira nem értek hozzá, de mintha az már határérték alatt lenne neocaridina garniknál és a legtöbb csigánál. De erről kérdezz meg valaki olyat aki tényleg ért hozzá.
 
Egy kis plussz növénytől baj nem lehet :)
Illetve annyi, hogy ha emersen nevelt bolti növényt veszel, akkor áztasd berakás előtt külön vízben, hogy leoldódjanak róla az esetleges növénytápok/vegyszerek. GA-ban volt ebből baleset egyszer régen. itt a fórumon valahol olvasható a történet. A lényeg, hogy jobb nem egyből állatok mellé berakni.
 
Na igen, ezen én is gondolkoztam, hogy kicsit pontosítanom kellene és vennem kellene tizedes pontosságú tesztet, mert mind a keménységre, mind a Ph-ra neptun teszteket használok. A KH is gyanús néha, főleg, hogy ezzel kb. ilyen alacsony szinten nem lehet rendesen mérni, csak GH-t. A Ph teszt ugyan ez, színből a skálán mér 4,5-7,5-ig 0,5 léptékkel.

Láttam a Seachemnek ilyen állandó tesztjét Ph-ból és ammóniából is, nem lenne rossz, csak ebbe a kis aksiból még több helyet venne el. Szóval lehet ezekből is szerzek JBL-es tesztetek, bár azt már én is kissé pénzkidobásnak érezném, főleg hogy valószínűleg csak párszor használnám.

Növényből zseléset akarok mindenképp majd.
 
Kár érte, pedig ránézésre még jó is lehetne...

Itt nincs valami félreértés? NO3: 1 PO4: 0,1 az utolsó sor szerint. ez így tökéletes.
Majd ha beköltöztek a garnélák és csigák, valószínűleg feljebb megy a nitrát egy kicsit, akkor majd utána mész.
elnéztem valóban a rublikát :S Viszont akkor is emelni kell a 0,1 az nagyon kevés, mérési eltérés, napi kimaradás és máris 0. Amennyiben szeretnél piros növényeket a nitrát 5 mg/l és foszfát 0,5 mg/l arányt célozd meg. A foszfáttől nem kell félni, emeld az értéket nyugostan 0,5-re.
 
Áh, semmi olyan, nem tartok nagy extra szülinapozást. :D

Terveztem írni délután, csak nem úgy sikerültek a dolgok.

Na szóval szokásosan a száraz anyag elsőnek:
23.1.3.------2170,4-
24.1.4.------2170,4-
25.1.5.------2170,4-
26.1.6.8460,210,12280,49,1
27.1.7.------2280,4-
28.1.8.------2280,4-
29.1.9.------2280,4-
30.1.10.9460,430,12280,49

Úgy terveztem a hétre, hogy csak 1x fogok vizet cserélni és átállok a heti 1-re most már hosszú távon, de csütörtök magasságában lett egy kis ködös vizem, így inkább csaptam egy víz cserét biztos ami biztos.
A foszfátot emeltem kicsit, macroval is felmentem 2 ml-re, a többi maradt. Végre a tesztek látványosan elszíneződnek, nem azt kell nézegetnem, hogy most ez átlátszó vagy van benne valami szín... :D

A jelenlegi "problémáim" (nekem ezek annak tűnnek, másnak meg lehet "bárcsak ennyi lenne"):
  • A barna alga mintha nem lenne annyira erőteljes, de azért jelen van és stagnál. Főleg a CO2 beoldásnál és ott mintha a növény is gyengébben nőne. Minden esetre nem tudom, hogy gyenge az áramlás az akváriumban vagy az hogy majdnem direktbe megy rá a CO2.
  • A fonálalga is felütötte a fejét, főleg a legfelső moha környékén, de jelen van néhol a hínár tetején, illetve megjelenik 1-2 random hosszú, de hajszál vékony szál ami füvemből indul és teljesen felér a felszínig.
A skimmer trükkjére végre rájöttem és dolgozik mint a kisangyal. Az alját teljesen elzártam és amikor a fejét beleengedem a vízbe, vigyázok rá, hogy nagyon óvatosan engedjem a vízre és szuperül a felszínen marad, forog és nyelik a vizet és a rittyót ezerrel. Ebből adódóan az elmúlt 1 hétben már hártyám se volt a felszínen, de nem akarom elkiabálni.

Mai napon megnyírtam a hínárt, mert már 5-6 szál elérte a felszínt és elkezdtek elhasalni, de a CO2 mellett is volt 1-2 "bebarnaalgásodott" szál, szóval őket is menesztettem. A füvet egyelőre nem bántottam. Az anubias továbbra is hozza a leveleit, de a régieken megáll némi alga, bár ahogy olvastam velük mindig ez van, főleg ha azt csinálják amit én és kiteszik fényre, ahogy pont nem kellene...

Nyilván utólag okos az ember, főleg ha rutintalan mint én és el se tudja képzelni hogy fog kinézni élőben amit ő papíron eltervez. A mohákból kb. 2-3 ágnyi tök felesleges, mert a hínár teljesen takarja. Ha megnyírom, akkor meg úgyis megy majd oda az ARM. Az anubias igazából félek, hogy csak hibafaktor lesz, de egyelőre azt nem bántanám. De egyre jobban körvonalazódik bennem, hogy ha beáll minden és "sikeresnek" könyvelhetem az akváriumot, akkor a fa a többi ráaggatott növénnyel kikerül és helyette lesz más bokor körbe.

Fotó a mai víz csere előtt (itt jól látszik, hogy a jobb oldal satnyább és enyhén barnás):
IMG_20220110_133748.jpg
És most este:
IMG_20220110_214147.jpg

Azt már észrevettem, hogy a víz csere után hirtelen mindenki bubizásnak indul, de ez a jelenség inkább az alga miatt lehet gondolom. Ezek a szálak vannak a CO2 mellett:
IMG_20220110_214155.jpg

De ugye most következik nálam az az ominózus fordulópont: eltelt az 1 hónap és szeretném a csiga és garnéla "hadsereget" betelepíteni. Az előző 2 próbálkozásom itt hasalt el és kezdődtek az orbitális vízködösödések és algatengerek.
Most elvileg minden klappol papíron, vannak tesztek, nincs ész nélküli Seachem Purigen mennyiségem, van "normális" szűrő és világítás.

Szóval a héten tervezek egyébként is bevásárló körútra indulni, kifogyok foszfátból és az ARM-et is megszeretném venni. Illetve beszerzek egy pontosabb PH és GH/KH tesztet, hogy pontosítsak a dolgokon, mert ezek a neptun tesztek jók, de a KH-ba nem bízok.

A kérdés itt merül fel, hogy szerintetek hozhatom-e a lakókat is egyúttal és ha igen, akkor kb. mennyit és "kiket" ajánlotok? Fentebb említettem az amanokat, szeretnék párat a szorgosságuk miatt, illetve szeretnék azért pár piros vagy kék "lézengő" garnélát is akik azért majd remélhetőleg sokasodnak. Illetve nálam mindig voltak csigák, jópofák, azt is szeretnék párat. Legutóbb sün volt, most szerintem lesz versenycsigusz.

Jöhet hideg-meleg, köszönöm, hogy olvastátok és a segítséget előre is! :D

U.i.: a hét végén ráveszem magam, hogy a skimmert teljesen kipucoljam és beillesszem a csapokat a csövekre. :X3:
 
Azt már észrevettem, hogy a víz csere után hirtelen mindenki bubizásnak indul,
A friss vízben több a CO2, meg jobb az oldódás is.
Elsőnek tegyél bél 1-2 csiguszt(desszantos felderítő) aztán apránként a többi. Amano jó ötlet. Valami piros neocaridina is jó, bár az ARM is piros lesz... 🤔Kék... Vagy sárga, mint nekem. Mindenképpen neocaridina legyen, mert azzal lesz leghamarabb sikerélményed. 😉
Ha a táblázat ugyanaz a sorrend, mint legutóbb, akkor kéretik a foszfátot nem emelni,(0,4ppm) mert a nitrát kevés hozzá. Inkább a makrón emelj, mert 3ppm nitrátnál ne nagyon legyen kevesebb a vízben most. 😉 A jó arányt biztos leírja még valaki, ha kellene... 🤓

Szerk. : a nitrát tesztnél ne felejtsd el, hogy 1 percig erősen rázni... Különben kevesebbet mutat. Ha nem így csináltad eddig, akkor a tápozásos észrevételem figyelmen kívül hagyandó, mert mégsem tudjuk a pontosat... 😉
 
Jogos, a kéken gondolom a legjobban, ők elütnének színükben az egész környezettől, a sárga elveszne szerintem. :D

Tápozást akkor módosítom. A héten ellenállok a többszöri víz cserének és maradok a vasárnapnál, megpróbálom most már lefixálni a heti/napi rutint tápozással együtt.
 
Back
Oldal tetejére