• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iwagumi próbálkozás egy lelkes kezdőtől...

Ez olyan félig - meddig alga szerintem. Zöld szemes ostoros túlszaporulat.
@Haradim, a GA-s tájékoztató szerint elég nehéz tőle megszabadulni, ha egyszer beüt. Black out csak időszakos megoldás, általában visszajön, ha egyszer beüt. UV szűrő elintézi. Kerti tavaknál az indítás szinte mindig így kezdődik, ott létezik egy bio módszer: árpaszalma granulátum, ami egy fitoplanktont fogyasztó baktérium elszaporodását idézi elő. Kerti tó vebáruházban keresd, ha esetleg ezt próbálod meg. Az én bio módszerem sajnos nem tudod használni, mert szűrő nélkül működik csak: beoltod az akvát tócsarák kúltúrával. (vízibolha főként) ezek az apró lények szinte kizárólagosan ezzel a fajta alga és félig alga bacikkal táplálkoznak. Hátrányuk, hogy halas akvában a halaknak ők a táplálék, illetve a szűrő áramlását nem viselik el. Neked az első 2 megoldás működhet, abból is az 1. a leggyakoribb megoldás. Ha jól tudom @B_Tamás kolléga hirdet egy Eheim UV sterilizátort, lehet, hogy még megvan neki.
 
@Haradim, a GA-s tájékoztató szerint elég nehéz tőle megszabadulni, ha egyszer beüt. Black out csak időszakos megoldás, általában visszajön, ha egyszer beüt. UV szűrő elintézi. Kerti tavaknál az indítás szinte mindig így kezdődik, ott létezik egy bio módszer: árpaszalma granulátum, ami egy fitoplanktont fogyasztó baktérium elszaporodását idézi elő. Kerti tó vebáruházban keresd, ha esetleg ezt próbálod meg. Az én bio módszerem sajnos nem tudod használni, mert szűrő nélkül működik csak: beoltod az akvát tócsarák kúltúrával. (vízibolha főként) ezek az apró lények szinte kizárólagosan ezzel a fajta alga és félig alga bacikkal táplálkoznak. Hátrányuk, hogy halas akvában a halaknak ők a táplálék, illetve a szűrő áramlását nem viselik el. Neked az első 2 megoldás működhet, abból is az 1. a leggyakoribb megoldás. Ha jól tudom @B_Tamás kolléga hirdet egy Eheim UV sterilizátort, lehet, hogy még megvan neki.
Korábban ezért is szemeztem a Chirios Doctorral, hogy hátha ki tudná váltani az UV-t funkcióban, mert az UV-t nekem betelepíteni ebbe a szűk kis rendszerbe eléggé nehézkes. Az ien 0,5 wattos "játék" UV-nak meg nem tudom mekkora hatása lenne, de az rá tudnám dugni a rendszer végére. Bíztam benne, hogy valahogyan el tudom kerülni ezt az átkozott ködös vizet, de ezek szerint megint nem sikerült... Szívem szerint újra indítanám az egészet megint, csak Seachem Purigen nélkül... 😭😂
 
Korábban ezért is szemeztem a Chirios Doctorral, hogy hátha ki tudná váltani az UV-t funkcióban, mert az UV-t nekem betelepíteni ebbe a szűk kis rendszerbe eléggé nehézkes. Az ien 0,5 wattos "játék" UV-nak meg nem tudom mekkora hatása lenne, de az rá tudnám dugni a rendszer végére. Bíztam benne, hogy valahogyan el tudom kerülni ezt az átkozott ködös vizet, de ezek szerint megint nem sikerült... Szívem szerint újra indítanám az egészet megint, csak Seachem Purigen nélkül... 😭😂
Hát az az UV már nincs ahogy nézem, meg ahogy sejtettem is, a matek sem adja ki... Most amennyit ráköltenék UV-ra, kb. kevesebből újra is tudnám indítani és ír magja sem maradna az alganak, UV-val meg ugye csak eltusolok egy gondot, ami egyébként van.

Igazából új talaj kell, meg 2-3 pohár növény... 😭
 
Szívem szerint újra indítanám az egészet megint, csak Seachem Purigen nélkül... 😭😂
Semmiképp se. A 0,5W-os UV nem egy bitang erős cucc, de ez sem 200 liter víz. Kerti tavas áruházban 5W a legkisebb UV, azt 5000literes halnélküli és 2500literes halas tóra ajánlják. Az árpaszalma granulátum egy kicsit színezi a vizet, de 4-5ezerből megvan. Egy próbát megérne.
Szerk. : a Seachem Purigen nem okozhatta a nitrát hiánnyal a zöld vizet. Azt inkább az ammóniához társítják a GA-s leírásban. Mint írtam, a tavakban ez simán az indításkor jelentkezik, csak a napfény kell még hozzá. A black out azért nem hatásos, mert a zöld szemes ostoros fény hiányában áttér növényi létről állati létre. Ragadozó kell, ami megeszi. Ráadásul bárhonnan jöhet, (akár a huzat is hozhatja szellőztetéskor) nem tudsz steril körülményeket létrehozni.
 
Utoljára módosított:
Na eltűntem egy időre, próbáltam menteni a menthetőt, de én az a típusú ember vagyok aki szeret tiszta lappal indítani és sz*rból várat nem szeretek csinálni (vagy inkább nincs kedvem).

Marad az a felállás, hogy jöhet a nagy "finálé", neki futok még egyszer, de valamivel egyszerűbben. Olvasgattam pár naplót közben és átfutottam a tanácsaitokat még egyszer.

Leírom azért mi lenne az elképzelés, hátha elsiklottam valamin: (aláhúzom amin változtatni tervezek)

Akvárium: 25 literes
Talaj: Tropica Aquarium Soil + Tropica Substrate
Világítás: HapPet 11 Watt 1500 lumen (na itt nagyon gondolkozok, hogy ha beállt az akvárium, akkor ezt leváltom egy erősebb Chihirosra majd)
Szűrő: Oase FiltroSmart 60 benne seachem matrix, (Seachem Purigen, na ez most kimarad egyelőre, majd ha "felnövök" hozzá)
Co2: Tropica System Nano Set 95g (idővel itt is próbálok szerezni egy rendes rendszert, de egyelőre inkább ez menjen 0/24be)
Növények: 1 pohár Rotala wallichii TC zselés, 1 pohár Alternanthera reineckii 'Mini' TC, 2 pohár
Hemianthus callitrichoides Cuba
Dekor: 500g Dennerle Plantahunter Baikal L dekorkavics
Tápok: Green Aqua Micro és Macro
Víz: RO víz GA Gh/Kh±-val visszasózva

Egyelőre kiverem a fejemből ezt az iwagumi dolgot, előbb akartam "repülni" úgy, hogy még járni sem tudok. Maradok az erdő-mező vonalon, ezeket a növényeket ismerem is nagyjából, nőnek mint a gomba. Aztán meglátjuk mi lesz.

A puri azért marad ki, mert vissza gondolva az volt az előző 2 indításnál is a gond okozója ( jó igazából én, mert mind a 100g-t (később "csak" 50g-t) beletettem a szűrőbe és ezzel kinyírtam, hogy nem teszteltem és tápoztam utána...). Nyilván ha jól alkalmaznám nem lenne gond, de nem játszok a tűzzel egyelőre.

Fa ugyan úgy nem lesz, de még kő sem. Puritán lesz. 😁

Amitől tartok kicsit az az új talaj, ott még olvasgatok kicsit, de a Manado kezét el akarom engedni, utálok bele ültetni meg igazán nem is tetszik kinézetre. Olvastam, hogy ezek a Tropica talajok jobbak, de tudnak izgalmakat okozni majd nekem a későbbiekben. Ami még a gondom, hogy 1+3 litert tervezek venni (plusz az a fél kiló dekor kavics), GA kalkulátor szerint az akváriumba 5 liter talaj kell. Ilyenkor ez a mennyiség kőbe van vésve vagy csak annyi a lényeg, hogy a táptalaj rendesen le legyen fedve?

Nagyjából ennyi lenne, ezeket még nem vettem meg, nem akarom elkapkodni a dolgot, olvasgatok a héten még és szerintem hétvégére megcsinálom.

Mi a véleményetek? 😁 (az nem opció, hogy nem bontom el, a fejemben már megbékéltem a gondolattal 😂)
 
Világítás: HapPet 11 Watt 1500 lumen (na itt nagyon gondolkozok, hogy ha beállt az akvárium, akkor ezt leváltom egy erősebb Chihirosra majd)
Na itt érdemes megállni. Dimmelhető ez a lámpa? Vagy csak fapados maxi gázzal világít oszt jónapot... Csak azért kérdezem, mert egy nem dimmelhető lámpa kevés javítási lehetőséget ad. Főleg az indításkor jó, ha visszább tudsz dimmelni, amíg a növények le tudják reagálni az új helyzetet. Lehet fix lámpával is, csak akkor a magassággal illetve fekete szigszalaggal lehet "dimmelni" és az eddigi leírtak alapján neked az nem lesz opció szerintem.
 
Utoljára módosított:
Na itt érdemes megállni. Dimmelhető ez a lámpa? Vagy csak fapados maxi gázzal világít oszt jónapot... Csak azért kérdezem, mert egy nem dimmelhető lámpa kevés javítási lehetőséget ad. Főleg az indításkor jó, ha visszább tudsz dimmelni, amíg a növények le tudják reagálni az új helyzetet. Lehet fix lámpával is, csak akkor a massággal illetve fekete szigszalaggal lehet "dimmelni" és az eddigi leírtak alapján neked az nem lesz opció szerintem.
Ami most van az egy teljesen alap, kapcsoló nélküli (ezért is vettem külön időzítős aljzatot hozzá), maxi gázzal világító dög. 😁

Akkor lehet érdemes lenne már most megvennem egy új, "normális" lámpát? 😰 Mondjuk én azt hittem, hogy a 11 watt világítás CO2 mellett kevés lesz. Úgy néz ki a világítós topicot jobban át kell nyálaznom. 😅
 
Növények: 1 pohár Rotala wallichii TC zselés, 1 pohár Alternanthera reineckii 'Mini' TC, 2 pohár
Hemianthus callitrichoides Cuba
Az ARM-et még nem erőltetném, pláne ezzel a lámpával. Ettől függetlenül ez lehet jó növényválasztás. Valószínűleg a HC könnyebb gyep lesz neked, mint a parvula. Azzal még a nagyok is sokszor tanácstalanok. Nézd meg @Gyukker akváját! Hihetetlen gyönyörű, de a gyeppel gyakran gondjai vannak, csak a parvula algásodik, semmi más...
 
Na itt érdemes megállni. Dimmelhető ez a lámpa? Vagy csak fapados maxi gázzal világít oszt jónapot... Csak azért kérdezem, mert egy nem dimmelhető lámpa kevés javítási lehetőséget ad. Főleg az indításkor jó, ha visszább tudsz dimmelni, amíg a növények le tudják reagálni az új helyzetet. Lehet fix lámpával is, csak akkor a magassággal illetve fekete szigszalaggal lehet "dimmelni" és az eddigi leírtak alapján neked az nem lesz opció szerintem.
De gondolod, hogy túl erős lenne? szerintem vagy pont elég vagy még gyenge is.

Nem olyan rég indítottam Tropica talajjal akvát. alacsony, négyzet alapú, 32x32x20 ~ 20l. ebbe 4,5kg talaj és kicsit kevesebb mint 1kg táptalaj ment.
Sima volt az indítás, semmi nem borult, de ehhez valószínűleg szerencse is kellett mert én sem vagyok profi. Annyi hogy eleinte elég sok plusz foszfátot eszik, aztán lenyugszik. Szóval a talaj miatt ne aggódj szerintem.

Növényből javaslom, hogy rakj be pár alacsony igényű gyorsan növőt is, főleg az elején, úgy könnyebb dolgod lesz.
 
Nekem a választott növények és tápozás combohoz lenne észrevételem.

Nem könnyű növényeket választottál...ezzel nem lebeszélni akarlak, sőt.
Ezek pont olyan növények, amelyek akkor igazán szépek, ha a tápanyagok nagy része a talaj felől jön és nem a vízből (saját tapasztalat).
Ilyen szempontból jó is, hogy újraindítod, mert így relatíve olcsón tudsz a fedőtalaj alá minőségi táptalajt rakni (Tropica, Dennerle...stb).
Könnyen lehet, hogy a Reineckii mini alá már rögtön az indulás után érdemes akár talajkapszulát is tenni (Tropica szintén). Nem kell sok, 5-10 centinként elég 1 db.
Emiatt a dús talajtáp miatt a vízbe szinte alig kell adagolnod. A GA tápok az EI rendszerre épülnek, vagyis hogy sose legyen hiány semmiből - viszont a növényeid a talaj felől megkapnak mindent. Így megkockáztatom, hogy ezeknek a növényeknek a gyári adagolás töredéke is elég GA tápokból. 25 literre amúgy is ilyen napi 1-1,5 ml lenne az ajánlás, de szerintem bőven elég 2-3 naponta tápozni ennyit. Sőt, még az is lehet hogy heti 1-2 nap tápozás az ideális, ki kell tapasztalni tesztekkel.
Az első héten napi vízcsere ajánlatos, nem fog elszállni a nitrátod, de a második héttől az elején kicsit sűrűbben méregetném...Ezekkel a növényekkel ne engedd a nitrátot 10-15 fölé, de ha 10 alatt van az se baj. Inkább arra figyelj, hogy a foszfáttal kb jó arányban legyen NO3/PO4 10:1.
 
Ami most van az egy teljesen alap, kapcsoló nélküli (ezért is vettem külön időzítős aljzatot hozzá), maxi gázzal világító dög. 😁

Akkor lehet érdemes lenne már most megvennem egy új, "normális" lámpát? 😰 Mondjuk én azt hittem, hogy a 11 watt világítás CO2 mellett kevés lesz. Úgy néz ki a világítós topicot jobban át kell nyálaznom. 😅
Alapvetően nem a Watt kevés hanem a hasznos fény a növényeknek. Egy Chihiros C2 RGB 1580 lumen max fénnyel megy, de valahogy ég és föld a régi 10wattos Aquael pilácsomhoz képest. Pedig az is 1500lumen.
 
De gondolod, hogy túl erős lenne? szerintem vagy pont elég vagy még gyenge is.
A gyári Aquael (növényes!) led lámpámat simán keresztbe megette a DIY led szalagos lámpám. Szebbek a színek, jobban nőnek a növények. Na jó, alaposan túl is méreteztem, emiatt jelenleg 10%-on megy, de kétféle fehér CRI95 színvisszaadású szalaggal szebb színek jelentek meg, mint a fehér-piros-kék kombót használó Aquaellel. Szeretem az Aquael dolgait, de lámpával az a helyzet, hogy csúnyán le vannak maradva. Nem hiszem, hogy a Hapettel jobb lenne a helyzet.
 
A gyári Aquael (növényes!) led lámpámat simán keresztbe megette a DIY led szalagos lámpám. Szebbek a színek, jobban nőnek a növények. Na jó, alaposan túl is méreteztem, emiatt jelenleg 10%-on megy, de kétféle fehér CRI95 színvisszaadású szalaggal szebb színek jelentek meg, mint a fehér-piros-kék kombót használó Aquaellel. Szeretem az Aquael dolgait, de lámpával az a helyzet, hogy csúnyán le vannak maradva. Nem hiszem, hogy a Hapettel jobb lenne a helyzet.
Ezt még a szettel kaptam régebben, csak ezt nem upgradeltem még. Tudtam, hogy egyszer ez is bekövetkezik, csak nem tudtam mikor. 😁

Átbújom majd a fórumot, hogy erre a 25ösre milyen lenne jó, nyilván nem prémium, de azért egy középkategória tetejét próbálom megcélozni.

Szavaitokból kivéve viszont ezt még valszeg meg kellene ejtenem a kezdés előtt.
 
Ezt még a szettel kaptam régebben, csak ezt nem upgradeltem még. Tudtam, hogy egyszer ez is bekövetkezik, csak nem tudtam mikor. 😁

Átbújom majd a fórumot, hogy erre a 25ösre milyen lenne jó, nyilván nem prémium, de azért egy középkategória tetejét próbálom megcélozni.

Szavaitokból kivéve viszont ezt még valszeg meg kellene ejtenem a kezdés előtt.
A tavalyi indításnál ott nekem is dús volt, nem győztem nyírni, de aztán közte megjelent az alga és nem bírtam irtani. 😂
 
Ezt még a szettel kaptam régebben, csak ezt nem upgradeltem még. Tudtam, hogy egyszer ez is bekövetkezik, csak nem tudtam mikor. 😁

Átbújom majd a fórumot, hogy erre a 25ösre milyen lenne jó, nyilván nem prémium, de azért egy középkategória tetejét próbálom megcélozni.

Szavaitokból kivéve viszont ezt még valszeg meg kellene ejtenem a kezdés előtt.
A Chihiros C2 rgb tökéletes lenne szerintem, ha a piros növények felé elmozdulsz. Amúgy meg egy megfelelő hosszú dimmelhető fehér Chihiros is jó lenne. Egyáltalán mik az akva valós méretei? A napló elején kerestem, de lehet, hogy valahol középen van... 🙂
 
A Chihiros C2 rgb tökéletes lenne szerintem, ha a piros növények felé elmozdulsz. Amúgy meg egy megfelelő hosszú dimmelhető fehér Chihiros is jó lenne. Egyáltalán mik az akva valós méretei? A napló elején kerestem, de lehet, hogy valahol középen van... 🙂
Vagy inkább azt elfelejtettem leírni... 😂😂😂

40 cm széles, 25 cm hosszú, 25 cm magas
 
A Chihiros C2 rgb tökéletes lenne szerintem, ha a piros növények felé elmozdulsz. Amúgy meg egy megfelelő hosszú dimmelhető fehér Chihiros is jó lenne. Egyáltalán mik az akva valós méretei? A napló elején kerestem, de lehet, hogy valahol középen van... 🙂
Sajnos az eléggé vastag a hobbi büdzsé keretbe, én a Chihiros C361-el szemeztem. 😬😅
 
Back
Oldal tetejére