• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The Islander

Indítás óta 11 nap telt el.
Kétnaponta mentek a 30%-os vízcserék RO vízzel. Jövő héten még heti 2x lesz vízcsere.
Világítás 1 hétig 5 óra/nap volt, majd megemeltem 6 órára.
Tápozás 2-2 ml Mac-Mic.
Bekerült 5 db Amano garnéla és 10 db fantomlazac. Egy nagyobb csapat zöld neont tervezek majd később.
Vasfa kicsit taknyosodik, de egyébként mindenki jól van, alga csak nyomokban észlelhető. Szépen letisztult a víz.
A Limnobium agresszíven terjed, ma kb. 1/3 részét kidobtam. Limnophila kikerült a cserépből, a szárakat betuszkoltam a dekoráció közepén lévő hasadékba.
Ha minden jól megy, jövő héten elindul a CO2 is, ezzel együtt emelek majd a világítási időn és a tápozáson is.
Photo 2022. 02. 27. 21 09 33 másolat.jpg
Photo 2022. 02. 27. 21 24 00 másolat.jpg
Photo 2022. 02. 27. 21 14 18 másolat.jpg
Photo 2022. 02. 27. 21 18 46 másolat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
17. nap.
Szintet léptem: elindult a CO2 adagolás! :D
Egyelőre csak 35 bubi/perccel megy, így türkizzöld az indikátor. A beoldást egy M-es Aquario Neo Special Type akril diffúzor végzi. Ezúton is köszönöm @Kishaver Kollégának, hogy segített beszerezni a cuccokat! 🙏
Világítási időt emeltem napi 6,5 órára. Tápozás 3-3 ml Mac-Mic.
A heti két vízcsere közül egy elmaradt sajnos. A 14. napra rendre jött a barna alga, így megvolt az első üvegpucolás és előszűrő tisztítás. A Tetra üvegtisztító pengével valahogy nem sikerült 100%-ban tisztává varázsolni az üveget, valószínűleg be kell ruháznom valami komolyabbra.
A kövekhez majd teszek még egy kis zúzalékot, hogy lágyítsam az átmenetet.
Halak kezdik megszokni az új helyet.
Photo 2022. 03. 05. 20 00 59.jpg
Eddig nagyon meg vagyok elégedve a setuppal, remélem sokáig ilyen szép marad.
Egyelőre nagyobb változtatást nem tervezek, két héten belül érkezik a harmadik gyerkőcünk, szóval nem sok szabadidőm lesz. :LOL:
Köszi, hogy benéztél!
 
Megelőztél a részletgazdagítással. :D
De ha van egy maradék köved, meg egy jó kalapácsod, meg is van oldva a kérdés.

Tudod mit? A helyedben bontanám is az akvát, mert egy újszülött baba mindent felülír. Szívből kívánom, hogy a vajúdás rövid a szülés meg gyors és komplikáció mentes legyen. 💖
 
Megelőztél a részletgazdagítással. :D
De ha van egy maradék köved, meg egy jó kalapácsod, meg is van oldva a kérdés.

Tudod mit? A helyedben bontanám is az akvát, mert egy újszülött baba mindent felülír. Szívből kívánom, hogy a vajúdás rövid a szülés meg gyors és komplikáció mentes legyen. 💖
Köszönjük.
Kalapács egyébként már korábban elökerült, így van egy kisebb doboz Manten kö zúzalékom.
Próbáltam minimálra venni ezt a scapet, igyekszem inkább safety játékos lenni, amíg több szabadidöm nem lesz.
 
3 hetes az akvárium.
A héten 2x volt vízcsere és bekerült 10 db zöld neonhal.
Majdnem egy hete megy a CO2. Tápozás, fény változatlan, CO2 50 bubi/min.
Barna alga nagyon szereti az üveget, de a növények egészségesek.
A sok üvegpucolás miatt kókányoltam egy algakaparót plasztik kártyából. Nem ez ADA Razor, de elég jól teszi a dolgát.
Photo 2022. 03. 11. 16 48 19.jpgPhoto 2022. 03. 11. 16 48 47.jpg
Helyenként betettem pár apróbb követ is a részletekért, de egyelőre többet nem, mert a világosabb részekre Staurogynét szeretnék majd a homokba.
Igazgattam itt-ott az Anubiasokat és a Bucékat is.
Jelenlegi állás:
Photo 2022. 03. 11. 16 46 03 másolat.jpg
Photo 2022. 03. 11. 16 46 28 másolat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Nyugalom szigete:
Photo 2022. 03. 17. 21 54 07.jpg
4 hetes az akvárium. Érdemi komplikáció nem volt.
CO2 változatlan, fény 7h/nap, Mac-Mic 3,5-3,5 ml/nap.
Heti vízcserék mennek.
Anubiasokon terjed a zöld pont és a barna alga, de egyelőre kezelhető. Kövek, homok is barnulnak. Jó lenne még valami algaevő, de Otocinclussal nincsenek jó tapasztalataim, sok a hullás és elég félénkek is (nappali-étkező között sajnos nem éppen nyugodtak a körülmények...). Lehet bedobok majd pár süncsigát, de még kicsit várok velük. Jó lenne mérni egy foszfátszintet is, hogy kell-e extra foszfátot adnom, de sajnos kifogytam a tesztekből.
Meglett a nagy túlélő is, aki még @pepe0419 Kolléga növényeivel érkezett. Zacskóból növénytárolóba került, majd az előszűrő tisztításakor találtam meg. Egyre többet merészkedik elő, nőtt is valamit.
Photo 2022. 03. 19. 21 25 39.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
5. hét.
Barna és zöld pontalga van. Melós az üvegpucolás, de a heti 1x-i karbantartásig nem keletkezik túlzottan zavaró mennyiségű algaréteg. Megvolt az első nagy üvegkellék és szűrőcső pucolás. A vasfáról a takony nem akar eltűnni, garnélák sem kaptak rá eléggé, így nem vártam tovább, nagy részét lefogkeféztem.
Bekerült még 10 zöld neon és 2 db süncsiga. 1 Amano kiugrott, nem tudtam megmenteni.
Most is meglepődtem, hogy a csigák milyen szép munkát végeznek a köveken. A kő bal oldala kész, a jobb oldalán éppen dolgozik:
Photo 2022. 03. 28. 16 01 02.jpg
Fényerőt emeltem, de egyelőre csak 55%-ra (WRGB "All', 7h/nap). Macro-Micro 4-4 ml/nap. Elkezdtem kis extra foszfátot adagolni. 1 g-ot oldottam 250 ml vízbe, ebből megy napi 1 ml (úgy számoltam, hogy a jelenlegi GA-s Macro foszfátadagolásnak ez plusz 10%-a). Rendeltem teszteket, így majd mérem is, hogy mi a helyzet. Addig is megifjítottam kicsit a Buce és Anubias bokrokat, a nagyon foltos, elsötétedett leveleket lecsipegettem.
@danyi03 legutóbbi videója alapján tervezem majd átteni a diffúzort a lily pipe-pal szemközti oldalra, de előbb fúrnom kell egy lyukat a bútor azon részének fedlapjába.
Jelenlegi állás:
Photo 2022. 03. 28. 20 50 48 másolat.jpg
Photo 2022. 03. 28. 20 51 25 másolat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Be lehet fizetni egy wellness hétvégére hozzátok a nyugalom szigetére? Valóban nagyon chill.👍
Úgy a legszebb egy akvárium, ha más tisztogatja, én meg csak gyönyörködöm benne.:giggle:
Gyerekek is szeretnek ott lógni. Próbáltam egy egyszerű scapet összehozni, de így is elég melós, ha azt akarom, hogy minden patent legyen.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
6 hetes az akvárium.
Növények szépen fejlődnek, jót tett a visszafogott metszés az Anubiasoknak és a Bucéknak. Bekerült a homokba egy kis Staurogyne, a vasfa oldalába pedig néhány szál H. pinnatifida. Egyelőre még adaptálódnak, meglátjuk, mit tudok kihozni belőlük.
Kövek továbbra is zöldülnek, úgyhogy betettem még 4 db süncsigát. Egyelőre a szilikon cuccokra vannak rátapadva... :LOL: Bővítettem a zöld neon csapatot 20 főre.
Teszteltem egyet. Nitrát kb. 3 mg/l (JBL teszt 2-3. jelzése között), foszfát kb. 1 mg/l (7-8. jelzés között). Arra gyanakodtam, hogy a Limnobium eszi meg a nitrátot, ezért fokozatosan megritkítottam, csak 1 db-ot hagytam meg. Ezzel párhuzamosan emeltem a tápozást napi 4,5-4,5 Macro-Microra. Extra foszfáton nem változtattam. Kicsit emeltem a fényt és a CO2-t is az új növények miatt. A színeket is állítottam kicsit, mert a szememnek túl "zöldnek" tűnt. A "Fish" beállítást változtattam meg úgy, hogy összesen kb. 60% (32 W) fényerő legyen, de kevésbé legyen eltolva a kék és piros irányában. Így mind a halak, mind a növények jobban mutatnak. CO2: 1 bubi/sec. Helyet cserélt továbbá a drob checker és a diffúzor a hatékonyabb beoldás érdekében (ég és föld a különbség).
413A7BA3-4F02-4F03-8214-24F9F3EFE17B.jpeg
Jelenlegi állás:
499D1F68-31E2-4445-9D77-B0DD5456E56D.jpeg
E3629F75-2254-45F8-A771-4659DE2002DA.jpeg
Stauk kicsit nyurgák még, ígyekszem majd kompaktabb megjelenést elérni, miután megjelent néhány új levél.
Egy héttel a változtatások után nitrát 10 mg/l, foszfát 1,2 mg/l, szóval jó uton haladok. Barna alga kezd visszavonulót fújni, zöld pont még megvan. Foszfátot egyelőre adom még pluszban, túladagolástól még messze vagyok. Az algásodásban szerintem nagy szerepe van a sok természetes fénynek, amit csak részben tudok orvosolni.
Mindenesetre élvezem a látványt. Családnak is tetszik. "Végre egy akvárium, amivel nem pücskörészel annyit" - idézve feleségemet. Gyerekek a csigákra és a garnélákra vannak ráállva, de az esti haletetés is nagy program.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Rövid helyzetjelentés.
2 hónapos az akvárium. Lényeges változás nem történt.
Kicsit zavarosabbnak láttam a vizet és megjelent a homok felett az üvegen egy kevés cyano. Lehet, hogy a legutóbb kicsit sok volt a változtatás, de nem vészes a helyzet.
Mindenesetre időszerűnek éreztem a szűrőtisztítást. Nem volt gáz, de a Seachem Purigen teljesen bebarnult. Cseréltem és a gyári szivacs helyére is Mátrix került, így összesen 3 kosárral van benne a OASE Biomaster 250-esben. Végeztem egy nagyobb dekorhomok-cserét is az érintett területeken. Ez egy hosszabb karbantartás volt, de 2 havonta belefér... 😛 Növeltem az áramlást, hogy még egyenletesebb legyen a CO2 beoldás.
A víz kristálytiszta lett.
Zöld pont kezd visszaszorulni, ebben a süncsigák (összesen 6 db) is szerepet játszanak, egyértelműen látszik a munkájuk. Vasfákon a takony még mindig megvan, ami eléggé zavar, úgyhogy próbálok mechanikusan megszabadulni tőle.
Növények szépen nőnek. Pinnatifida kezd barnulni. Stau még éledezik, talán időre van szüksége, de lehet, hogy nem elég neki a homok és a fényerő. Bucékat pakolgattam kicsit.
Közben emeltem a világítás erősségén a fentihez hasonló beállításokkal 36 W-ig (összesen kb. 65%). Ezzel egy időben a naplemente-napnyugta időt megnyújtottam 1-1 órára, így összesen 5 óra a max. intenzitás. Visszavettem kicsit a foszfátpótlásból, így heti 4x1 ml-t adok a fentebb részletezett oldatból. Macro-Micro 4,5-4,5 ml/nap. CO2: 100 bubi/min. Elkezdtem Excelt is adni 2 ml/nap dózisban, gondoltam nem árt a növényeknek és talán segít az alga visszaszorításában is.
Photo 2022. 04. 15. 20 30 16 másolat.jpg
Photo 2022. 04. 15. 20 31 27 másolat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Szépen ketyeg az akvárium.
Cyanoval küzdök, gyakorlatilag hetente részleges dekorhomok csere kell, mert egy vékony zöld hártya képződik rajta... Carbo vízhez adásával nem látok változást, viszont helyileg fecskendezve részben visszaszorítja. Csigák, garnélák ilyenkor eszegetik. Úgy vettem észre, ha sokat bolygatom, akkor még gyorsabban terjed, szóval próbálok valami kényelmesebb, köztes megoldást. ADA Phyton Git beszerzését tervezem, de egyelőre hiánycikk. Addig marad a helyi carbo 2-3 naponta... Áramláson érdemes emelnem? Oase BM 250 (960l/h) megy EHEM szimplacsappal enyhén (kb. 80-90%-ra) visszafojtva... A felszíni áramlást már így is elég intenzívnek látom, de a homok nem keveredik fel.
A növények egyébként egészségesek. Pinnatifida szépen terjeszkedik, jól érzi magát. Csak az új hajtásokon és a szárakon látok vöröses árnyalatot, de így is jól mutat.
Nagyobb gond, hogy élősködőket találtam a halakon, egész pontosan a zöld neonhalakon. Szerintem horgonyféreg lehet. Minden második hal érintett, valamely részükről a pikkely alól ilyen féregszerű dolog lóg ki. Nem tudom, mennyire fertőző, valószínűleg betegen vettem őket, de igyekeztem elkülöníteni őket. A fantomlazacok egészségesek, ők másik helyről származnak.
A vízcsere után, főként amikor a homokot is felkavarom, a vízben apró, élénken mozgó kukacok láthatók, amiket a halak gyorsan elpusztítanak. Lehet összefüggés?
Aggódnom kellene? Lehet/kell ezzel csinálni valamit?
Köszönöm a segítségeteket.
 
A Carbos kezelést hogyan csinálod? Fecskendő + tűvel mélyen a talajba lehet juttatni az oldatot. Tű nélkül csak a felszín közelében hatásos. Egyébként én tűvel kezeltem ami hatásosabb, de idővel sajnos visszajön.
 
A Carbos kezelést hogyan csinálod? Fecskendő + tűvel mélyen a talajba lehet juttatni az oldatot. Tű nélkül csak a felszín közelében hatásos. Egyébként én tűvel kezeltem ami hatásosabb, de idővel sajnos visszajön.
Fecskendővel a homok felszínére kb. 10%-os oldattal, így egyszerre a felszín kb. 1/4 részére elég.
Nyomjak a homokba is közvetlenül? Oda is hígítva vagy töményen érdemes?
 
Sziasztok!
Neonhal betegséggel még mindig nem sikerült leszámolnom, időnként találok még egy-két beteg egyedet, de nem volt időm kifogni őket.
A cyanobacteriummal továbbra is küzdök. Foltokban vastag réteget képez a homok felszínén, csak a felső néhány mm leszívásával tudom eltüntetni. Naponta megy a helyi carbózás (2x1 ml 10 ml-re higítva), egyelőre csak a felszínre, de fogok tenni majd az üveg mellé a talajba is. Annyit sikerült elérnem, hogy nem terjedt el az előző vízcsere óta, csak kisebb telepekben van. Carbózás után a csigák, garnélák szeretik csipegetni, egész sokat eltüntetnek belőle:
Photo 2022. 05. 04. 20 52 47.jpg
A homokcserét eddig úgy végeztem, a leszívás és visszatöltés után hurkapálcikával kicsit összekevertem a homokot, hogy egyenletesen jusson mindenhova. A tapasztalat viszont azt mutatta, hogy ez ront a helyzeten, mert csak felkavartam a homok alsóbb rétegeit és szétterítettem a megmaradt algát. Most csak annyira bolygatom a homokot amennyire nagyon muszáj, talán ez is szerepet játszik abban, hogy nem terjedt el jobban a cyano.
Változtattam néhány paraméteren, hátha az is segít. Világítás intenzitását visszavettem 33 W-ra (kb. 60%) és csökkentettem a kék fény arányát a vörös javára.
Photo 2022. 05. 05. 22 24 12.png
Kivettem a Staurogynet, mert sok levele elolvadt, nem érezte jól magát a homokban. Kiszedtem a maradék elhalt mohát a vasfa repedéseiből (sajnos az építésnél lusta voltam lepucolni). Előszűrőt 3 hét után kitisztítottam (nem volt gáz, de az egyenletes áramlás érdekében valószínűleg 2 hetente kell). Megszüntettem teljesen a szűrő fojtását, így teljes az áramlás (papíron 960 l/h). Nem kavarodik a homok, a vízfelszín mozgása erőteljes, de tűrhető módon. Picit emeltem a tápozáson, de a foszfátot csökkentem. Jelenleg 3x11 ml Macro-Micro megy (H-SZe-P), fentebb részletezett foszfátoldatból pedig 3x1 ml (K-CS-Szo). Drop checker türkizzöld színt mutat (CO2 kb. 100 bubi/min). Halakat csak 2 naponta etetem, lehet volt 1-2 túletetés a gyerekkel...
Növények egészségesek, mindenki jól érzi magát. Bucék kicsattannak, Anubias levelei is üde zöldek, pinnatifida határozottan tör előre, új levelei barnászöldek.
Egyelőre így folytatom az üzemeltetést.
Jelenlegi állás:
Photo 2022. 05. 04. 20 53 01 másolat.jpg
Photo 2022. 05. 04. 21 01 15 másolat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Szép :) Miért nem szívod ki az egész homokot, és teszel bele zsír újat? Ha ennyire mindig kiújul, lehet, ez megoldást jelentene.
Gyakorlatilag ezt csinálom, de a legalsóbb réteget nem piszkálom, a sziget alatt táptalaj is van (mondjuk nem tudom, minek), a homok választja el. Most egyébként a fenti változtatásokkal egész jól visszaszorult, úgy néz ki, megnyerem a csatát. Csak szeretem a határokat feszegetni, de úgy néz ki, egyelőre nem emelek a világítás intenzitásán. ADA Phyton Git azért elkelne… Legrosszabb esetben teszek még köveket a homokra Anubiasokkal, Bucékkal, hogy kevesebb homokot kelljen cserélgetni.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére