• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Az akvakertészet alapjai

Amúgy a lumen hogy lehetne téves adat? Az egy nyers paraméter, egy fényforrás össze leadott fényét jelenti. Olyan, mint a tömeg, az van, és kész. Attól, hogy van még más is, amit számításba kell venni egy akvárium világításánál, nem teszi "rosszá".
Azért kérlek, mert ha a fényforrásod úgy 400 lumen, hogy annak a java részét a fotoszintetizáláshoz leghatékonyabb hullámhosszokon adja le (lásd előző hsz.), akkor sokkal jobban fognak nőni alatta a növények, mint az olyan 2000+ lumenes fényforrás alatt, aminek a vörös fény kibocsátása a bányászbéka segge alatt van.
 
Pontosan ezt adják meg PAR-ban, ami ennek a hasznosulásnak az átlagértéke a teljes fényspektrumot tekintve. Amúgy az első kép téves.

View attachment 58525
http://msue.anr.msu.edu/news/green_light_is_it_important_for_plant_growth


Téves? Ez alapján világítanak a groluxok és főként kék és piros tartományban, és a termesztők is ezt használják ki.
Szerintem a két diagram egyszerűen nem ugyanazt mutatja. A növények főként a klorofill a(és kisebb mértékben a b-vel) -val fotoszintetizálnak, az én általam linkelt ábra annak érzékenységét mutatja a hullámhosszok tekintetében. De ha rákeresel, az összes ábra kb. ezt mutatja. Szimplán tévesnek ítélni szerintem az a tévedés, inkább meg kéne értenünk a te ábrád pontosan mit akar mutatni :)

Amúgy:

"PAR is used by plant scientists and describes the part of the light that is useful for plants to grow. PAR basically refers to the range of light from 400-700 nanometers (nm). PAR is NOT a measurement unit, as it just indicates that the light between 400-700nm is needed for supporting photosynthesis in a plant."


Tehát ez nem konkrét érték.
 
PAR is NOT a measurement unit, as it just indicates that the light between 400-700nm is needed for supporting photosynthesis in a plant."


Tehát ez nem konkrét érték.
Márpedig ha mérhető, és mértékegysége is van, akkor eléggé konkrét. :p Lumennél mindenképpen konkrétabb, ha növényeket akarsz növeszteni.

Ebből 400 lumen hatékonyabb:

upload_2018-7-3_15-40-22.png

mint ebből 2000:

upload_2018-7-3_15-40-31.png

és mivel a PAR a fényforrás által kibocsátott, fotoszintetizáláshoz hasznos fény átlagértékét jelzi a fényforrás teljes spektrumára átlagolva, az első fényforrás nagyobb PAR értékű lesz, mint a második, tehát sokkal pontosabb értékkel fogja reprezentálni, hogy mennyire alkalmas növényezésre.
 
Márpedig ha mérhető, és mértékegysége is van, akkor eléggé konkrét. :p Lumennél mindenképpen konkrétabb, ha növényeket akarsz növeszteni.

Ebből 400 lumen hatékonyabb:

View attachment 58526

mint ebből 2000:

View attachment 58527

és mivel a PAR a fényforrás által kibocsátott, fotoszintetizáláshoz hasznos fény átlagértékét jelzi a fényforrás teljes spektrumára átlagolva, az első fényforrás nagyobb PAR értékű lesz, mint a második, tehát sokkal pontosabb értékkel fogja reprezentálni, hogy mennyire alkalmas növényezésre.

Szerintem rosszul használod a PAR fogalmát :) Ez semmit sem jelent önmagában minden eddigi forrás alapján. Értem mire gondolsz, de az nem a PAR.


Próbáltam megérteni a témát, így találtam pár infót. Összefoglalva, szerintem a te grafikonod azt mutatja meg, hogy a növény a spektrumot hogyan abszorbeálja, és hogyan reflektálja. De nem azt mutatja, a növény hogyan hasznosítja azt a fotoszintézis folyamatában, milyen hatékonysággal, azt az én ábrám mutatja. Tehát hasznosítja a zöldet és a sárgát is, de sokkal kisebb hatékonysággal, mint a pirosat és a kéket. Tegyük fel, "100" zöld fényt kap a növény. Ebből az ábra szerint "70-et" hasznosít, "30"-at visszaver.
A többi színre jobb a hasznosulás-visszaverés mértéke.

Namármost, oké, "felveszi" ezt a fényt, hasznosítja. Nagyjából ezt akarta átadni az általad linkelt oldal. De, van a fotoszintézis, amiért a klorofillok felelnek. A klorofill számára "70" zöld, tegyük fel "10"-et ér a fotoszintézis szempontjából(most az én "téves" ábrámat kell nézni), a kék szín "80-as" értéke meg a fotoszintézis folyamatában "90-es" hatékonysággal vesz részt.

Tehát nem mindegy, hogy milyen %-ban abszorbeálja a fényt(te ábrád), és az az adott hullámhosszúságú fény milyen hatásokkal használható a növény számára(én ábrám).

A forrás, ahol megértettem: http://www.aquarium-pond-answers.com/2015/09/lighting-requirments-of-planted.html
 
és mivel a PAR a fényforrás által kibocsátott, fotoszintetizáláshoz hasznos fény átlagértékét jelzi a fényforrás teljes spektrumára átlagolva, az első fényforrás nagyobb PAR értékű lesz, mint a második, tehát sokkal pontosabb értékkel fogja reprezentálni, hogy mennyire alkalmas növényezésre.


De erre az értékre találsz is konkrét infót? Van róla számérték is? Én nem találtam.
 
De erre az értékre találsz is konkrét infót? Van róla számérték is? Én nem találtam.
Azért, mert az internet rákfenéje, hogy a képi és hang anyagra hiába akarsz betűkkel rákeresni, ha nincs a videó/kép címében, leírásában, vagy címkéiben megadva, hogy most PAR-ról is szó lesz, akkor nem fogod megtalálni, amivel visszakanyarodtunk oda, ahonnan kiindultunk, hogy igenis kell egy összefoglaló, írásos mű, az interneten fellelhető források elégtelenek erre. ADU Aquascaping youtube-on nem tudom mennyire ismerős, eléggé kedvelt akvarista tartalom, George Farmer is követi, a srác elvétve beszélt a videóiban már PAR-ról, és a legutóbbi videó amit a témában felfedeztem youtube-on (nem titkoltan azért, hogy ahelyett, hogy minden alkalommal leírnám miért jó a PAR inkább linkelhessek külső forrásra), a következő:


Végül de nem utolsó sorban, itt egy 1490 lumenes növényes világítás alatt, CO2 nélkül növesztett Monte Carlo, @killer növénycsomagjában találtam egyetlen szárat múlt hónapban a Microsorum mellett, a másik kettő 3 hét alatt nőtt rá pluszba:

20180703_155844.jpg

És ilyen egy 2550 lumenes LED reflektor alatt, CO2-vel növesztett Monte Carlo, amit tavaly ilyenkor ültettem el, és azóta még egyszer sem nőtt annyit, hogy vágni kelljen:

20180703_155854.jpg

Ha ez nem győz meg arról, hogy a lumen nem jelent az égvilágon semmit, akkor feladom.
 
Azért, mert az internet rákfenéje, hogy a képi és hang anyagra hiába akarsz betűkkel rákeresni, ha nincs a videó/kép címében, leírásában, vagy címkéiben megadva, hogy most PAR-ról is szó lesz, akkor nem fogod megtalálni, amivel visszakanyarodtunk oda, ahonnan kiindultunk, hogy igenis kell egy összefoglaló, írásos mű, az interneten fellelhető források elégtelenek erre. ADU Aquascaping youtube-on nem tudom mennyire ismerős, eléggé kedvelt akvarista tartalom, George Farmer is követi, a srác elvétve beszélt a videóiban már PAR-ról, és a legutóbbi videó amit a témában felfedeztem youtube-on (nem titkoltan azért, hogy ahelyett, hogy minden alkalommal leírnám miért jó a PAR inkább linkelhessek külső forrásra), a következő:


Végül de nem utolsó sorban, itt egy 1490 lumenes növényes világítás alatt, CO2 nélkül növesztett Monte Carlo, @killer növénycsomagjában találtam egyetlen szárat múlt hónapban a Microsorum mellett, a másik kettő 3 hét alatt nőtt rá pluszba:

View attachment 58528

És ilyen egy 2550 lumenes LED reflektor alatt, CO2-vel növesztett Monte Carlo, amit tavaly ilyenkor ültettem el, és azóta még egyszer sem nőtt annyit, hogy vágni kelljen:

View attachment 58529

Ha ez nem győz meg arról, hogy a lumen nem jelent az égvilágon semmit, akkor feladom.


De a lumen igen is jelent valamit, mert a fényforrások fényerejét ezzel jellemzik. Az, hogy ezt milyen spektrummal teszi és az a növénynek mennyire használható, az más kérdés, a kettőt ott együtt kell tárgyalni. Hiszen hiába van egy tökéletes spektrumú fényed, ha nem tudod jellemezni a erősséget. A növénynek erősség is kell, nem csak spektrum, érre pedig a lumen alkalmas akvarisztikai körülmények között.

És a 30-40lm/l igen is egy gyakorlatban bevált hozzávetőleges fényerő a low tech esetében. A LEDből léteznek silány verziók, de ez nem alapvető fizikai alapmennyiségeket tesz semmissé.
 
Amit a PAR ugyanúgy megtesz, ahogy az a linkelt videóban is ki van tárgyalva.

na, megnéztem a videót. PAR-t mérhetőnek mondja, de kiemeli, hogy ez egy nyers érték. Hogy önmagában semmit nem mond. A PAR tulajdonképpen az a fény, amit a növény lát. Nem sújoz aszerint, hogy a növény milyen hatásfokkal tudja az adott fényt hasznosítani. Tehát semmivel nem mond többet, mint a lumen, mivel mindkettő a látható fény erejét jellemzi. A látható fény pedig kb 400-700 nm között van, ezt látja a szemünk is, és a növények is.
 
Márpedig ha mérhető, és mértékegysége is van, akkor eléggé konkrét. :p Lumennél mindenképpen konkrétabb, ha növényeket akarsz növeszteni.

Ebből 400 lumen hatékonyabb:

View attachment 58526

mint ebből 2000:

View attachment 58527

és mivel a PAR a fényforrás által kibocsátott, fotoszintetizáláshoz hasznos fény átlagértékét jelzi a fényforrás teljes spektrumára átlagolva, az első fényforrás nagyobb PAR értékű lesz, mint a második, tehát sokkal pontosabb értékkel fogja reprezentálni, hogy mennyire alkalmas növényezésre.


Szóval ezt a komplett hozzászólásodat nem igazán értem mire alapozod mikor az általad linkelt forrás sem említ semmi ilyesmit.
 
Na, találtam még infót az angol wikin a témáról. A lumen és a PAR mindkettő egy fényerő mértékegység. Különbség annyi, hogy míg a lumen az emberi szemre alapozza a fényerősség értékét, addig a PAR azt célozza, ahogy a növények látják. De még mindig nyers adat, tehát kék piros zöld sárga között nem sújoz, ezek arányáról és mennyiségéről nem ad infót.

Tehát mindkettő fényerő, de a PAR közelebb van a növények igényeihez, mint a lumen, egy kicsivel.
 
Mindkettőtöknek igaza van :)

A lumen érték spektrum/hullámhossz nélkül semmit nem mond. (Ha nincs benne 450-470 nm és/vagy 640-660 nm, akkor lehet akármekkora fotonágyú, a növénynek nem lesz belőle haszna.)

A PAR érték spektrum/hullámhossz nélkük semmit nem mond. Lást előző pont :) Azt ugye nem gondoljuk, hogy egy normál, kereskedelmi forgalomban kapható lámpa, 400 és 700 nm-en KÍVÜL sugároz??? :O Mer' kb ennyit jelentene a "nagy lumen, de nem PAR" jelző. Amúgy a PAR tartomány nagy része az 500-600 nm közötti rész, amit mi látunk, ettől szép zöld a növény, de a fotoszintézis szempontjából semmit sem ér. Tehát első a spektrum, aztán jöhet a lumen. (A spektrumból meg látszik, hogy PAR vagy nem PAR.)
 
Na, találtam még infót az angol wikin a témáról. A lumen és a PAR mindkettő egy fényerő mértékegység. Különbség annyi, hogy míg a lumen az emberi szemre alapozza a fényerősség értékét, addig a PAR azt célozza, ahogy a növények látják. De még mindig nyers adat, tehát kék piros zöld sárga között nem sújoz, ezek arányáról és mennyiségéről nem ad infót.

Tehát mindkettő fényerő, de a PAR közelebb van a növények igényeihez, mint a lumen, egy kicsivel.

Üvegházas növénytermesztésben használt égőknél a wikipedia-ból idézett "PAR is NOT a measurement unit" kaliberű kijelentések ellenére a PAR mint mértékegység már évek óta ismeretes és használt, és akváriumi lámpákon is kezdik használni, ahogy azt a videóban látható Fluval világításnál is láthatod, nem poénból van a táblázat 7:17-nél, hogy ekkora és ekkora mélységnél erre meg erre módosul a PAR.

A lumen semmit nem mond el arról, hogy egy világítás mennyire hasznos egy növénynek, a PAR igen, nem kicsivel van közelebb, hanem sokkal. A lumen meg a fotoszintézis annyira távol állnak egymástól, hogy a kettő közötti bármilyen összefüggést említeni olyan, mintha térfogattal akarnál jellemezni tömeget. Mérheted a kiszorított folyadék által, de ahhoz tudni kell annak a folyadéknak a tulajdonságait, enélkül a harmadik tényező nélkül az összevetés nem ér semmit. A PAR ennél közvetlenebb, mert nincs olyan kitétel, hogy "attól függ, hogy", ezért eleve pontosabb. Ha egy lámpára az van írva, hogy 160 PAR, akkor tuti jobban fog nőni alatta a növény, mint amelyikre az van írva, hogy 120 PAR, ugyanezt lumennel nem mondhatod el.
 
Üvegházas növénytermesztésben használt égőknél a wikipedia-ból idézett "PAR is NOT a measurement unit" kaliberű kijelentések ellenére a PAR mint mértékegység már évek óta ismeretes és használt, és akváriumi lámpákon is kezdik használni, ahogy azt a videóban látható Fluval világításnál is láthatod, nem poénból van a táblázat 7:17-nél, hogy ekkora és ekkora mélységnél erre meg erre módosul a PAR.

A lumen semmit nem mond el arról, hogy egy világítás mennyire hasznos egy növénynek, a PAR igen, nem kicsivel van közelebb, hanem sokkal. A lumen meg a fotoszintézis annyira távol állnak egymástól, hogy a kettő közötti bármilyen összefüggést említeni olyan, mintha térfogattal akarnál jellemezni tömeget. Mérheted a kiszorított folyadék által, de ahhoz tudni kell annak a folyadéknak a tulajdonságait, enélkül a harmadik tényező nélkül az összevetés nem ér semmit. A PAR ennél közvetlenebb, mert nincs olyan kitétel, hogy "attól függ, hogy", ezért eleve pontosabb. Ha egy lámpára az van írva, hogy 160 PAR, akkor tuti jobban fog nőni alatta a növény, mint amelyikre az van írva, hogy 120 PAR, ugyanezt lumennel nem mondhatod el.

Egy dolgot még mindig nem értesz A sárga és a zöld fotoszintetikusan aktív, benne foglaltatik a PAR értékében. Viszont mivel nem súlyoz a PAR sem, így sárgában és zöldben erős fényforrás, ami pirosban és kékben gyenge lehet magas PAR értékű, de egyúttal lehet gyenge a fotoszintézis tekintében. Ennek egyik forrás, és a videód sem mond ellent.
 
Mindkettőtöknek igaza van :)

A lumen érték spektrum/hullámhossz nélkül semmit nem mond. (Ha nincs benne 450-470 nm és/vagy 640-660 nm, akkor lehet akármekkora fotonágyú, a növénynek nem lesz belőle haszna.)

A PAR érték spektrum/hullámhossz nélkük semmit nem mond. Lást előző pont :) Azt ugye nem gondoljuk, hogy egy normál, kereskedelmi forgalomban kapható lámpa, 400 és 700 nm-en KÍVÜL sugároz??? :O Mer' kb ennyit jelentene a "nagy lumen, de nem PAR" jelző. Amúgy a PAR tartomány nagy része az 500-600 nm közötti rész, amit mi látunk, ettől szép zöld a növény, de a fotoszintézis szempontjából semmit sem ér. Tehát első a spektrum, aztán jöhet a lumen. (A spektrumból meg látszik, hogy PAR vagy nem PAR.)
Na, te is alátámasztod, csak nem járok olyan messze az igazságtól
Amúgy hasznosak ezek a viták, ennek úgy indultam neki hogy kb. egy mondatot tudtam a PAR-ról.
 
Üvegházas növénytermesztésben használt égőknél a wikipedia-ból idézett "PAR is NOT a measurement unit" kaliberű kijelentések ellenére a PAR mint mértékegység már évek óta ismeretes és használt, és akváriumi lámpákon is kezdik használni, ahogy azt a videóban látható Fluval világításnál is láthatod, nem poénból van a táblázat 7:17-nél, hogy ekkora és ekkora mélységnél erre meg erre módosul a PAR.

A lumen semmit nem mond el arról, hogy egy világítás mennyire hasznos egy növénynek, a PAR igen, nem kicsivel van közelebb, hanem sokkal. A lumen meg a fotoszintézis annyira távol állnak egymástól, hogy a kettő közötti bármilyen összefüggést említeni olyan, mintha térfogattal akarnál jellemezni tömeget. Mérheted a kiszorított folyadék által, de ahhoz tudni kell annak a folyadéknak a tulajdonságait, enélkül a harmadik tényező nélkül az összevetés nem ér semmit. A PAR ennél közvetlenebb, mert nincs olyan kitétel, hogy "attól függ, hogy", ezért eleve pontosabb. Ha egy lámpára az van írva, hogy 160 PAR, akkor tuti jobban fog nőni alatta a növény, mint amelyikre az van írva, hogy 120 PAR, ugyanezt lumennel nem mondhatod el.

Ami miatt a PAR ténylegesen jobb, hogy a zöld színt nem jeleníti meg olyan súllyal. Tehát a PAR kicsit közelebb van a növények által ténylegesen igényelt spektrumhoz.
 
ez a növények RQE-je:

2-6relativequantumefficheidi-jpg.jpg

Ez pedig az embereké . Mi kicsit érzékenyebbek vagyunk a zöldre és úgy tűnik a kékre is. És itt meg is állt a különbségek sora a PAR és a lumen között (a sárgát és a zöldet felcserélték)


humanvisionfigure6.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
Back
Oldal tetejére