• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nano Galaxys

Memphis

Főkertész
IMG_0873.JPG


Sziasztok!

Mindenek előtt engedjétek meg, hogy röviden elmeséljem ennek az akváriumnak az előéletét.
Pécsen voltam fősulin, abban szerencsés helyzetben voltam, hogy albérletbe lakhattam 3 évig. Az utolsó évben Proszi barátommal délután hazafele ballagtunk egy matek óráról. Felvetettem az ötlete, hogy nekünk kell egy akvárium. Proszi barátom nem az az ember akit sokat kell győzködni, így útba ejtettük az egyik állatkereskedést. Közbe ment a számolgatás, hogy mennyi pénzünk van, mennyit tudunk megspórolni, ha a héten nem megyünk kocsmába és mit kéne venni. Mire odaértünk a boltba, már kész tervünk volt. Egy kis akvárium, benne két aranyhal. Így vissza gondolva persze nem a megfelelő volt az össze állítás, 11 liter 2 aranyhal... :oops::unsure:
Az eladó persze örült annak, hogy két hülye egyetemista nála költi el a heti sörpénzt, így rá se akart beszélni egy nagyobb akváriumra. Az én választásom egy fekete teleszkópszemű aranyhalra esett (valószínűleg nem ez az igazi neve). Gyerek korom óta szerettem volna egy ilyen halat. Ő egy egyszerűbb fátyolfarkú aranyhalat választott. Vettünk még hozzá egy zacskó fehér homokot és egy adag fehér kavicsot. Mondanom sem kell, nem volt különös beszoktatás, nemhogy 2-3 hét várakozás. Hazamentünk, kimostok az aljzatot, aztán mehetett bele Jockey és Pamela. Pár hét alatt sikerült beszerezni pár növényt, került az akváriumba LEGO kalóz kincsesládával. Persze volt nekik levegőztetőjük, amit a mai napig használok. A sok eszemet dolog mellett, rendszeresen voltak gondozva. Túléltek egy költözést, mondjuk akkor kicist megijedtem, amikor Csaba, az almacsiga elkezdte "rágni" a zacskót, hogy ő most kiszabadítja a kis csapatot. Persze nem sikerült neki.
Még egy évig szobatársam maradt mindkét hal, közben Csaba eltávozott az örök vizisaláta mezőkre. Egyik alkalommal egy hétre hagytam itthon az akváriumot, szüleim gondoskodtak róla. Mikor hazaértem szörnyű látvány fogadott. A víz zavaros volt, Jockey az oldalán feküdt az akvárium alján. Gyorsan kitakarítottam, Jockey külön tálba került a levegőztetővel, akkor még valahogy túlélte, de már soha nem volt a régi. Nem nagyon tudott lebegni, így sokszor úgy etettem, hogy a tenyerembe felemeltem a vízfelszín közelébe, ő evet pár falatot, aztán vissza feküdt az aljára. Majd egyik reggel ő is eltávozott. Pamela az özvegy még egy fél évig velem volt, túlélt egy uszonyrothadást, majd ő is elment.
Az akvárium már lassan másfél éve áll üresen. A átmostam, ecetes vízzel lemostam róla a vízkövet. Akkor vettem észre mennyire megviselte az üveget a helytelen karbantartás. Tele van karcolásokkal. Új üveget venni nincs sok kedvem, úgyse lesz belőle verseny akvárium soha. Vagyok olyan szerencsés, hogy a kis galaxy csapatom elkezdett szaporodni, így gondoltam a levadászott ivadékokat megpróbálom külön medencében felnevelni, és erre szerintem teljesen alkalmas lesz ez a kis akvárium.
Kicsit hosszúra sikeredett a bevezetés, akit untattam vele attól elnézést kérek.

Rövid technikai ismertető:

Akvárium méretei: 31x16x22

Világítás: DIY megoldás, 11 W spiral energiatakarékos fénycső, 2700K, 590 lm

Szűrés: Aquael Pat-mini belső szűrő ( amit a másik nano akváriumoz kaptam), nem tervezek külső szűrőt, szerintem elég lesz. Amúgy itt jegyezném meg, amikor elkezdtem akvakertészkedni, egy hónapig ment ezzel a szűrővel, 11 watt világítással a nano és ez idő alatt algát még csak nem is láttam, gondolom ez betudható a kevés fénynek, de remélem ez így lesz ennél az akinál is.

CO2 rendszert nem tervezek bele.

Aljzat: Manado, kvarc homok

Dekor: Kövek, körtefa gyökér

Növények:

Bacopa Monnieri
Rotala Rotundifolia
Hemianthus Micranthemoides
Riccia Fluitans
Fissidens Fontanus

Lakók: Elsődlegesen Galaxy ivadékok, esetleg pár RC

Tápozás: Green Aqua Micro macro, Easycarbo

Vízcsere: 5 naponta 30-40%

Minden hozzászólást, kritikát szívesen fogadok!!
 
Galaxy bölcsi? :D jó ötlet:) ha egy tanácsot adhatok, nem rakjál táptalajt és ha megoldható kb ugyanolyan körülményeket és vízparamétereket teremtsél, mint ami a másikban van, különben a kicsit áthelyezésekor a hirtelen változó paraméter gondot okozhat.
A másik, hogy ha alapvetően nem növényest tervezel, akkor én inkább ezt javasolnám növénytápnak: Tropica Premium növénytáp - 125 ml most csak 1 990 Ft - Green Aqua
Nekem a nanoba, ahol csak garnélák vannak, moha, riccardia, bolbitis nagyon bevált. Hetente egyszer kell csak egy nyomást adagolni belőle, a növények mégis kicsattannak.
Szerintem - mivel a világítás nem izmos - akár még azt is lehetne hogy dekorhomokot szórsz csak le (így még a vízparamétereid se nagyon mászkálnak el) rá köveket, arra ráragasztva moha illetve rákötözve anubias, bolbitis, stb. minden ami kötözhető.
Gyep nem nagyon fog menni ilyen világítással és co2 nélkül és amugyis könnyebb takarítani ha nincsen gyeped és még a kicsiket is jobban látod;)
Na, de ez csak ötlet, természetesen olyanra csinálod amilyenre szeretnéd :)
 
Én valami aktív aljzatot javasolnék a kövek mellé, tudtommal a manado is keményít. Nekem az AN srimp soil nagyon bevált a nanomban és ebből van 1,5 literes csomagolás. A tápozásnál - ha mégis a GA tápok mellett maradsz - adagolhatod úgy is, hogy 2 naponta 1 nyomás, vagy egyik nap micro, másik nap macro. Ha sok, akkor harmadnaponta, stb.
George Farmernek van a youtube-on egy egész pofás nano berendezős vidije, abban pogot, meg stau repenst használ az előtérben, a háttérben meg crypto lucenst. Ha nincs táptalaj, akkor a cryptot cserélheted valami másra, pl bacopa nagyon jó alacsony fényű akiban, mert ilyen méreteknél a 9W annak számít a tapasztalataim szerint.
 
Én is gondolkodtam a dekorhomok dolgon. De mivel csak ilyen rikító fehér van itthon, így nem nagyon vagyok benne biztos, hogy jól mutatna.
Nekem nagyon tetszik a garnis nanód, de sajna olyan szép káva kövem sincs, csak a már eddig is használt folyami kő, vagy mi.
Alapvetően ugyan azokból a növényekből terveztem ezt a kis "bölcsit" mint ami a nanoba van, nyírásból mennek is majd bele.
Azért gondoltam gyepre, mert ahhoz képest, hogy 22 watt pirít a nano felett, ahol van 3 adag HC, amit ha a barna alga nem nyomna el, elég szépen növekedne. Gondoltam itt csak kb 15 cm vízoszlop lenne felette, talán itt is megmaradna.
Még van bőven időm tervezgetni, táptalaj valószínűleg elmarad, de egy kis manado szerintem megy majd bele, egy kis HM bokor miatt.
Most sajnos nem igazán tudok rendelni tápot a GA-ból, így vagy marad a micro macro, carbo, vagy esetleg JBL ferropol 24. Ezezk vannak itthon.
Vízparaméterek megőrzése miatt, gondoltam indulásnál is a nano vízével tölteném fel+ lágy vízzel.
Köszönöm a tippeket, biztos hogy pár dolgot fel fogok használni! ;)
 
Én valami aktív aljzatot javasolnék a kövek mellé, tudtommal a manado is keményít. Nekem az AN srimp soil nagyon bevált a nanomban és ebből van 1,5 literes csomagolás. A tápozásnál - ha mégis a GA tápok mellett maradsz - adagolhatod úgy is, hogy 2 naponta 1 nyomás, vagy egyik nap micro, másik nap macro. Ha sok, akkor harmadnaponta, stb.
George Farmernek van a youtube-on egy egész pofás nano berendezős vidije, abban pogot, meg stau repenst használ az előtérben, a háttérben meg crypto lucenst. Ha nincs táptalaj, akkor a cryptot cserélheted valami másra, pl bacopa nagyon jó alacsony fényű akiban, mert ilyen méreteknél a 9W annak számít a tapasztalataim szerint.

Mint előbb is írtam, minél kevesebb anyagi ráfordításból, itthon megtalálható anyagokból, növényekből szeretnék dolgozni. Ha arra a videóra gondolsz, ahol Kubotai-k úszkálnak, akkor azt ismerem, jóféle akit hozott össze.
GA tápokat már jó ideje fecskendővel adagolom, így tudok akár 0.1mlre pontosan adagolni akármit. Én is gondolkodtam, hogy más nem 2 naponta tápozok, ezen még agyalni fogok.
Próbálom leutánozni a nano körülményeit, mert ha a szülők annyira jól érzik magukat, hogy szaporodnak, akkor talán a kicsiknek is jó lesz.
Köszönöm a hozzá szólásod! :)
 
Mint előbb is írtam, minél kevesebb anyagi ráfordításból, itthon megtalálható anyagokból, növényekből szeretnék dolgozni. Ha arra a videóra gondolsz, ahol Kubotai-k úszkálnak, akkor azt ismerem, jóféle akit hozott össze.
GA tápokat már jó ideje fecskendővel adagolom, így tudok akár 0.1mlre pontosan adagolni akármit. Én is gondolkodtam, hogy más nem 2 naponta tápozok, ezen még agyalni fogok.
Próbálom leutánozni a nano körülményeit, mert ha a szülők annyira jól érzik magukat, hogy szaporodnak, akkor talán a kicsiknek is jó lesz.
Köszönöm a hozzá szólásod! :)
Nem arra gondolok, keress rá arra, hogy micro habitat. Igazi low tech kocka nano. az anyagi okok miatt is írtam a shrimp soil dolgot, mert 1,5 literes kiszerelésben nem vészes az ára ls egy csomi elég is szerintem. De Szilvi dekorhomokos ötlete is óccón megvalósítható. :)

UI: Várom ezt az akit is, mint minden kisméretű nano, pico akit. :)
 
de egy kis manado szerintem megy majd bele, egy kis HM bokor miatt.

amiatt kár :D az még a homokban is megkapaszkodott nálam simán :)

sajna olyan szép káva kövem sincs, csak a már eddig is használt folyami kő, vagy mi.

lávakövet nagyon olcsón vehetsz barkács boltokban. megéri, mert nagyon jól tapad rajta a moha és nagyon jól néz ki mind a vörös mind a sötétebb fajta.


Most sajnos nem igazán tudok rendelni tápot a GA-ból, így vagy marad a micro macro, carbo, vagy esetleg JBL ferropol 24. Ezezk vannak itthon.

Akkor már a micro, macro, de szerintem csak heti adagolásban vízcsere után.
 
"lávakövet nagyon olcsón vehetsz barkács boltokban. megéri, mert nagyon jól tapad rajta a moha és nagyon jól néz ki mind a vörös mind a sötétebb fajta."

Nem is tudtam, hogy ilyen helyen is beszerezhető. Elég kicsi városban lakom, remélem találok valahol :)

Tápozással lesz még bajom, már látom. De majd csak kitalálom még.

off: deutálok dekorhomokot mosni....:D
 
Lehet komolyan gondoltam. :D
Amúgy csak arra voltam kíváncsi, mennyire zavaró az a rengeteg karc.
Nem lesz egyszerű használható képet készíteni róla...
 
Ma sikerült beszerezni mindent mi szükséges az indításhoz.
A világítást egy 11 wattos energiatakarékos lámpa biztosítja.
Ahogy a képeken is látszik, lesz egy nagyobb kő bal oldalt. Szeretném annyira megemelni, hogy a teteje kilógjon a vízből. Erre szeretnék szárazföldi mohát tenni.
A kérdés az, hogy ez mennyire kivitelezhető. A moha mennyire fogja bírni a napi 6-7 óra megvilágítást, természetesen nedvesítést tervezek, spricnivel naponta 2-3szor. Mennyire okoznak gondot, ha a moha belelógna az akváriumba, illetve hogyan lehetne megtisztítani? Betonról szedtem fel, sok föld nincs az alján.
Marad a dekorhomok, a kövek előtt az lesz, a nagy kőtől jobbra a két kisebb kő mögött lesz egy kevés manado, abba valami egyszerűbb növény fog kerülni. A külön álló kőre valami mohafélét tervezek, ahogy a többire is. Nem valami szépek, így gondoltam elfedem őket. Riccia, láng és gömb moha van, azokból hozok össze valamit.
Még egy kérdésem lenne, szerintetek milyen magasra rakjam a lámpát az akvárium főlé?
És akkor néhány kép:

IMG_0834.JPG


IMG_0832.JPG


Mohák amiket felhasználnék:

IMG_0837.JPG


Ne kíméljetek! Jöhetnek a kritikák, ötletek.
Képek és az üveg minőségéért külön elnézés!
 
Erre szeretnék szárazföldi mohát tenni.

szerintem egyszerűbb lenne ha akváriumi mohát tennél, oda is, mert nekem pl simán kinőtt az akiból az ágnak a tetejére, ami már nincs a vízbe, viszont mivel összefügg a víz alatti résszel, így folyamatosan biztosított a vízellátása.


Riccia, láng és gömb moha van

Ricciát jól gondold meg :D sose szabadulsz tőle :D

Avlámpa szerintem kicsit mehet lentebb.
 
Köszi a tanácsokat! Ricciat még meggondolom. Azért szeretném megpróbálni ezt a szárazföldi moha dolgot, mert nagyon tetszik egyik másik fajta és eddig nem nagyon láttam, hogy valaki ezzel próbálkozott volna meg. Lehet pont azért mert ökörség :D
Elrendezéshez valami hozzáfűzni való? Tudom a kövek nem a legszebbek, sajnos eddig még lávakövet nem kaptam (szerintem nálunk nincs is), de mindenféle képen szeretnék egyszer egy lávaköves akit.
 
Sziasztok!

Ma elindult a bölcsi. :) Igaz még egyenlőre növény nélkül, tegnap vízcseréből felfogott 5 liter vizet nem akartam tovább állni hagyni. Kb 6-6.5 liter víz ment bele.
Este kapott egy adag nitrivec-et, holnap bekerül az első adag moha. Valószínűleg ragasztani fogom.
Dobok fel pár képet, a lámpát is felcsavaroztam, ilyen magasan jó lesz?
Most találtam egy kis ivadékot, nem hiszem hogy még ma átköltöztetem. Azért hiába szinte csak akváriumvízzel van megtöltve, se növény, meg mégis csak friss, min vasárnapig várni kéne szerintem az első beköltözőknek.
Az 5 liter akvárium víz mellett lágy vizet használtam.
A manadóba majd kerül egy kevés stem.



IMG_0849.JPG


IMG_0850.JPG


IMG_0852.JPG


Vélemény? :)

Ui. a lámpa kicsit még ferde, majd alakítok rajta.
 
Back
Oldal tetejére