• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tanmedence 200 L-ben (Low-tech)

Szóval akkor, ha nem lenne egyéb PH-t és KH-t befolyásoló tényező akkor az adott ph és kh értéknél mindig adott co2 szint lenne. És elvileg ha csökkenteném a ph-t akkor mondjuk nőne a légkörből beoldódó co2 mennyisége?
Csak a táblázatot próbálom megfejteni, mert így nem látom értelmét. Oké, hogy megmutatja hogy adott kh és ph melett mi az optimális co2, de ez mindig 15 és 30 ppm között van durván.
A drop checkert értem. :)
 
Okézsoké. Szóval, ha csökkented a ph-t valamilyen "savval" megintcsak átverted a táblázatot szerintem. Tehát nem lesz több a co2-d. Ha beoldasz valamennyi co2-t a külső behatásoktól egyébként mentes vizedbe, akkor a co2 miatt csökken a ph-d, így a táblázatból ki tudod számolni, hogy mennyi co2-t sikerölt beoldanod. Szerintem. :)
Mondjuk lehet csinálni ilyen kísérleteket a dc-hez adott reagensekkel is. (y) Pl. tudjuk, hogy szabad levegőn kék az oldat, ha viszont elsavasítod akár sárga is lehet 1 mp alatt, pedig a légkörben nem lett több a co2 és a reagens oldat sem reagál ilyen hamar. Lehet valamikor meg is csinálom... :pompous:
 
Okés, értem. :D
Akkor ezt nagyjából átrágtuk
Majd írd meg a teszt eredményét!
Most elkezdtem adagolni ezt a Seachem Neutral Regulator vízkezelőt szép óvatosan, mert azért 8 feletti PH-ról leugrani hirtelen 7 -re az elég sok lenne a halaknak sztem. Remélem le tudom vinni szépen 7-re, aztán megnézem mennyi idő alatt megy vissza 8ra. Ha túl gyorsan akkor ki kell derítenem, hogy mi viheti fel 8ra. Egyszer írták itt nekem, hogy a bazalt enyhén emelheti a ph-t, de nem sok van az akvában és az enyhe emelés itt nem enyhe... :D Szal ez még felderítésre vár.
 
Nya, csak sikerült akkor érthetően leírnom. :D
Nekem van bőven bazalt a tanuló akiban, igaz vasfa is (ami savanyítja a vizet), de még co2 nélkül is 6.5-7-es ph-m volt. A csapvizet tesztelted már? Igaz elméletben 7-es ph felett nem lehet, ha jól tudom (szabvány, megyegyezés, vagymiaszösz), de érdemes bemérned, lehet a teszted csal. Esetleg egy "kalibráló" mérést is csinálhatsz. (y)
 
Megmértem a csapvizet. 7-7,5 között van! Felesben cserélek ioncserélt vízzel, kb 60 litert hetente, ami ugye durván 30%.

Itt rögtön lenne gy más jellegű kérdésem mindenki felé:
Megjött a GA-s Micro-Macro-Carbo csomag. Mennyit kellene adagolnom naponta belőlük? Nettó 150 L víz, 0,33W/liter fény, nincs CO2, növénylista az elején, vízcsere meg az előbb említett 30%/hét.
 
Ilyen kevés fényhez lehet elég az 1ml/20l/hét adagolás!
Tehát 7ml micro,7ml macro egy hétre!
De lehet naponta 1ml!Szerintem!
Javítsatok ki ha nem jót írtam!
 
Köszönöm! Akkor kiindulásként ezt veszem alapul.
Természetesen további javaslatok segíthetnek még.

Carbo 4ml/nap? Jelenleg ennyi megy...

Ja és lehet hogy 2-3 héten belül fejlesztek 0,5w/liter-re. Az mennyiben változtatna a tápozás oldaláról?
 
Ha emelsz a világításon akkor már lehet kevés a vízcsere!
A tápozást meg meg kell emelned az előírás szerintire!1ml/20l/nap heti 50% vízcsere mellett!
 
Több fény,több kaja kell a növényeknek és jobb szűrés több vízcsere!
De hallgassuk meg a többieket is!
Majd megerősítenek,vagy megcáfolnak!
 
Soha nem használtam a táblázatot csak a drop checkert. A legjobb co2 jelző készülék az akváriumi növény. Ha egészséges a növény nem algásodik akkor nagy valószínűséggel elég a co2.
A növényeid nagyon szenvednek. Világítást nem növelném egyelőre semmiképpen. Várd meg amíg elmúlik az alga a normális tápozástól mert nagyon lerongyolódtak a növények.
 
Nincs sok változás, de azért rakok fel 2 képet!

8489409465_5aaea7b943_b.jpg


8490514172_520a27efcf_b.jpg
 
Sziasztok!

Készítettem képet a jelenlegi állapotról. A világításhoz hozzá csaptam még 30W-ot így 90W világít 180L fölött. A tápozást megemeltem 3-ról 4-4 ml micro-macro-ra. Ennek hatására szép lassan eltűnt szinte minden alga és növények szebbé váltak. A mohákat előtte kipakoltam az akiból mert kezelhetetlenek voltak. Most úgy önmagához képest nagyon szép és öröm ránézni. Ez az aki már nem fog sokat változni, de ettől függetlenül nagyon szeretem. Ősszel talán lesz restart egy komolyabb összképpel meg talán CO2-vel.
Nem tudom kinél, hogy van de a nagy melegekben sem nagyon megy 28-29 fok főlé az akva, pedig, ugyan ezen a helyen a korábbi 60 literes volt 32 fokos is. De itt valahogy a nagyobb vízfelület meg víztömeg jobban tartja magát.

És akkor az 1 szem kép:
9307633697_e7f5498d04_b.jpg


Botia barátunk jó nagyot nőtt... :D
 
Köszönöm!
Hát igen, az áldásos jó tulajdonságát megtartotta.. :D
Tanuló talajnak viszont nagyon jó. Most ha rögtön ADA talajjal indítok, akkor alsó hangon 30 ezer lett volna csak az. Így meg egy 10-es.
 
Készült egy újabb videó a medencéről, talán az utolsó. Be van állva az akva mint a szög. Elmentünk nyaralni 1,5 hétre, a halak kaptak "holiday" tablettát azt ennyi. Meg sem érezte az akvárium, semmi probléma nem volt vele. Át is tértem a 2heti vízcserére, mert így is szépen működik minden. Zöld pontalgám van azt kb. ennyi.

Akkor a videó:
 
Sziasztok!

Igen fontos változás történt az akva életében. Beszereztem egy komplett nagynyomású CO2 rendszert végre, továbbá egy 390 l/nap-os RO készüléket is! :)
Még egy rövidebb ideig szeretném tovább működtetni így az akváriumot. Kicsit tesztelgetem a lágy víz és a CO2 okozta körülményeket, aztán valamikor, 2-3 hónap múlva valószínűleg újraindítom a rendszert.
Ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem.

Kicsit összefoglalom mi van most, hogy ne keljen visszalapozgatni:

180L (100x40x45)
3x30W T8 (tetőben)
2db külső szűrő, esőztetővel a két rövid oldalon (1300 l/h és 700 l/h)
Manado talaj és aqua-basic táptalaj ami a közel 1 év alatt már kimerült szerintem
5-5 ml Green Aqua Micro-macro, 5ml easy-carbo /nap
A növénylista a felni videóból talán látható

Az akvárium ebben a formában szépen beállt, az alacsony igényű növények szépen nőttek, közepes sebességgel, alga minimális volt, az is zöld pontalga.

Ami nemrég változott:
Vettem RO készüléket. Levittem a KH-t 6-ra a GH-t 9-re. A ph maradt 8 körül.
(Kb 3 hete megy így)

Vettem nagynyomású CO2 rendszert. JBL tartóstesztel, ISTA 3in1 es diffuzorral. Elkezdtem 3 bubi/sec-el, akkor a tartósteszt még alacsony CO2 koncentrációt mutatott, a növények se igazán bubiztak, a halak nem változtak.
Felemeltem 4 bubi/sec-re a mennyiséget, így már nőtt a koncentráció. (nyilván :D ). 20 ppm körüli koncentrációt mutat a tartósztesz (JBL szerint ez a jó :D ). A növények jobban bubiznak, az állatok jól vannak. Érzésem szerint kell még emeljek kicsit a mennyiségen.

Viszont!
Egyenlőre sem a tápozást, sem a világítást nem növeltem.


Itt jönnének a kérdéseim.

1. Kell-e feltétlenül emelnem a világításon? Ha igen akkor 4x39W megfelelő? Szívem szerint egyenlőre nem emelnék, de ha kell hát kell. Megvan hozzá az előtét meg a fénycső, csak a páramentes foglalatok kellenek, meg össze kell raknom.
robert akváriumát néztem és ő szépen elvolt annyi fénnyel mint én. Igaz én nem értek úgy a kémiához... :D

2. A következő a tápozás. Gondolom, ha emelek a fényen akkor a tápozáson is emelni kell, de mivan akkor ha a világítás változatlan? Akkor kell e emelnem, ha igen, akkor kb. mennyit?

3. Ilyen mérető akinál kb mennyi a bubiszám /sec vagy /perc amivel érdemes elindulni, ha diffuzora van az embernek?

4. Ez mér kicsit más jellegű. Ha újraindítom az akvát és a szűrőket bájaratva teszem az új setup-ba valamint mondjuk 40% akva vizet felhasználok az új akinál akkor mennyi idő múlva mehetnek bele a halak, meg a garnélák? Csak mert nem tudom őket hosszú ideig hova tenni.

Továbbá ha bármi észrevétel akad szívesen fogadom, pl az újraindítással kapcsolatban is. (nem tudom van-e arról topic)

A videót nézzétek meg. :)

Előre is köszönöm!
Máté
 
Nem kaptál választ senkitől, mert a kérdéseid többsége saját tapasztalatokon alapul.
Én megpróbálok válaszolgatni a kérdéseidre.
1. A 3x30 W T8 kevés lesz 180 l-re, főleg úgy, hogy beizzítottad a nagynyomásút. A 4x39W már sokkal jobb lenne.
2. Azzal, hogy használni kezded a nagynyomásút és mondjuk emelsz a W-okon, természetesen táppal is utána kellene menni, úgy 9 ml kellene micro-macróból.
3. Ha beüzemelted a nagynyomásút, akkor érdemes egy DC-re is költeni, ugyanis a bubiszám csak nagy általánosság, ettől még vagy keveset adagolsz vagy már pipáznak a halaid.
4. A bejáratási idő attól függ, hogy milyen talajt használsz. Vannak talajok, melyek esetében szinte rögtön mehetnek be az élőlények, s vannak olyanok is, amelyek esetében 4 hetet is várni kell.
Olvasgasd a hasonló nagyságú akikról szóló naplókat és gyűjtögesd a tapasztalatokat! ;)
Csak ügyesen!(y)
 
Back
Oldal tetejére