• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

Kérlek benneteket, nézzétek meg a videót. Mi a fene lehet ez? Eltakarítás után 12-24 órával visszaáll. A szobában szinte egész nap sötét van (a redőny miatt) a világítási órák száma jelenleg 5.

 
Kérlek benneteket, nézzétek meg a videót. Mi a fene lehet ez? Eltakarítás után 12-24 órával visszaáll. A szobában szinte egész nap sötét van (a redőny miatt) a világítási órák száma jelenleg 5.

Szerintem nem kell aggódni, elfog múlni, szépen leveszed ezt a hártyát és nem fog zavarni!!;)
Szerintem mindenkinek volt már ilyen, nekem is, elmúlt!!
 
Pont ilyen? Mitől jöhetett elő? Miért múlt el? :)
Igen pont ilyen!!;)
Ha ilyen nálam előfordul, akkor mindig végig megyek azokon a dolgokon ami miatt előfordulhat (vízminőségre gyanakodnék),tehát kitakarítom a szűrőt, kevesebbet etetek, levegőztetek, s persze mindig le kell szedni a hártyát a vízfelszínről mert így nem jut elég oxigén a halaknak estére.
Most nem is tudom hogy TE full RO-zól vagy csapvizezel, mert az is lehet egy kiinduló ok.:cool:
 
A scum ezer dolog miatt lehet, de a vidi alapján kettőt mondanék kezdésnek:

1. A szűrőd be van állva. Nem forgat eléggé, lehet tele van szmötyivel. Ha régen volt takarítás, akkor itt az ideje. Most ebben a nyári melegben egyébként is fontosabb a megfelelő keringetés, mert a meleg víz miatt sokkal kevesebb az oxigén a vízben.

2. A növények stresszelnek. Nem fejlődnek megfelelően valami miatt. Nyírás volt mostanság, túl fiatal az akvárium stb. Amit a vizen keresztül látni az az, hogy még lenne hova fejlődniük - bár a rotala a háttérben szépen dúsul.

Sajna a scum tényleg ezer dolog miatt van. Ha meleg van nálad vagy az akvárium vize melegebb mostanság, duplázd a vízcseréket. Legyen egy extra vízcsere hét közben. Figyelj rá, hogy a szűrőid ne csak félgázzal menjenek. Ha megfelelő a szűrés/forgatás, a lily-nek tolni kell a vízfelszínt egy kicsit. Ha valami nem okés a felszíni mozgatás megáll.

Vízcsere és szűrőtakarítás, én ezt csinálnám.

Ha nem segít, estére menjen a levegőztetés amíg meleg van.
 
Igen pont ilyen!!;)
Ha ilyen nálam előfordul, akkor mindig végig megyek azokon a dolgokon ami miatt előfordulhat (vízminőségre gyanakodnék),tehát kitakarítom a szűrőt, kevesebbet etetek, levegőztetek, s persze mindig le kell szedni a hártyát a vízfelszínről mert így nem jut elég oxigén a halaknak estére.
Most nem is tudom hogy TE full RO-zól vagy csapvizezel, mert az is lehet egy kiinduló ok.:cool:
A szűrő takarítása (és a perlon cseréje is) érik, a hétvégén kerítek rá időt. A vizet gyantával lágyítom, de nem teljesen nullásra. TDS cerkával mérve ~120 ppm-ig (elvileg 4-5-ös keménység). PH ilyenkor 6-6.5 körül van, de a kövek valamennyit tolnak rajta felfelé.
 
A szűrő takarítása (és a perlon cseréje is) érik, a hétvégén kerítek rá időt. A vizet gyantával lágyítom, de nem teljesen nullásra. TDS cerkával mérve ~120 ppm-ig (elvileg 4-5-ös keménység). PH ilyenkor 6-6.5 körül van, de a kövek valamennyit tolnak rajta felfelé.
Akkor marad a szűrőtakarítás és vízcsere!!
Orvosolni fogja ezt a fránya hártyát!!;)
 
A scum ezer dolog miatt lehet, de a vidi alapján kettőt mondanék kezdésnek:

1. A szűrőd be van állva. Nem forgat eléggé, lehet tele van szmötyivel. Ha régen volt takarítás, akkor itt az ideje. Most ebben a nyári melegben egyébként is fontosabb a megfelelő keringetés, mert a meleg víz miatt sokkal kevesebb az oxigén a vízben.

2. A növények stresszelnek. Nem fejlődnek megfelelően valami miatt. Nyírás volt mostanság, túl fiatal az akvárium stb. Amit a vizen keresztül látni az az, hogy még lenne hova fejlődniük - bár a rotala a háttérben szépen dúsul.

Sajna a scum tényleg ezer dolog miatt van. Ha meleg van nálad vagy az akvárium vize melegebb mostanság, duplázd a vízcseréket. Legyen egy extra vízcsere hét közben. Figyelj rá, hogy a szűrőid ne csak félgázzal menjenek. Ha megfelelő a szűrés/forgatás, a lily-nek tolni kell a vízfelszínt egy kicsit. Ha valami nem okés a felszíni mozgatás megáll.

Vízcsere és szűrőtakarítás, én ezt csinálnám.

Ha nem segít, estére menjen a levegőztetés amíg meleg van.
Köszi a tippeket. A klíma óta 24-26 fok között mozog a víz hőmérséklete. Plusz egy kisebb ventilátor 0-24-ben kavarászik az akvárium felett.
Szűrő takarítás meglesz. Ha esetleg stresszesek a növények, az nem tudom, hogy miből fakadhat. Micro+Macro, spray alapú CO2, Easy Carbo, heti 50% vízcsere.
 
Köszi a tippeket. A klíma óta 24-26 fok között mozog a víz hőmérséklete. Plusz egy kisebb ventilátor 0-24-ben kavarászik az akvárium felett.
Szűrő takarítás meglesz. Ha esetleg stresszesek a növények, az nem tudom, hogy miből fakadhat. Micro+Macro, spray alapú CO2, Easy Carbo, heti 50% vízcsere.

Stressz lehet vízparaméterek miatt, nyírások után, tápanyag felvételi problémák, de olyan egyszerű dolgokból is, hogy egyik a másik növényt elnyomja. Pl a Rotala Sp Green rátakar egy másik növényre, ami fényigényes lenne. Elkezd stresszelni a csökkkentett fény miatt és jönnek a problémák.

De a fentiek alapján előbb zárjuk ki a karbantartási problémákat utána érdemes csak fókuszálni a növényekre.
 
Még hozzátenném, hogy a villanykapcsolás utáni, egészen reggelig tartó vízcsobogtatás amellett,. hogy szétcsapja a fimréteget, oxigénhez juttatja a szűrőd bacijait! ;) tehát javallott!
 
A szűrőt mindenképp takarítsd ki.
Nekem ez a hártya Sera Nitrivec adagolás után teljesen eltűnt másnapra.Ilyen vastagon jelentkezett,mint nálad.
Beállítottam egy kis szűrőfejet,ami éjszakára levegőztet.Amikor a CO2 leáll,akkor indul a levegőztetés egész reggelig.
Bár milyen bacikultúra jó lehet.
 
Bac
A szűrőt mindenképp takarítsd ki.
Nekem ez a hártya Sera Nitrivec adagolás után teljesen eltűnt másnapra.Ilyen vastagon jelentkezett,mint nálad.
Beállítottam egy kis szűrőfejet,ami éjszakára levegőztet.Amikor a CO2 leáll,akkor indul a levegőztetés egész reggelig.
Bár milyen bacikultúra jó lehet.
Baci van, szűrőtakarítás megvolt. Iszonyatosan koszos volt, még sosem láttam ilyennek. Most hagyom egy kicsit csobogni is, de nem sokáig, mert akkor nem fogunk tudni aludni :)
 
Kezd eltűnni a hártya. A szűrő kitakarítása után javult a helyzet, de még mindig kialakul. Igaz, nem olyan mértékben és terjedelemben, de észrevehető és zavaró. Remélem, hogy a következő napok majd enyhülést hoznak a témában.

Köszönöm szépen az eddigi segítséget!
 
Azt el tudom képzelni, ha egyszer kialakult, akkor nehezebb megszûntetni - mivel "egyik a másikba alakul". Tehát kialakul egy proteinréteg, aztán azon egy baktériumkultúra etc. Szerintem csak kicsit több idô után érdemes aggódni. Esetleg érdemes lehalászni amennyit lehet...
 
Sziasztok; a garnélás fórumon már feldobtam ezt a témát, nem sok sikerrel a gyakorlati megoldásokat illetően... hátha itt majd...

30 literes nanoaksiról van szó. Mattenfilter szűrés (ezt egy AquaEl Fan Mikro belső szűrő hajtja), 13W, Osram Daylight fénycsöves megvilágítás, Aquadepo Ground égetett kerámiagyöngy aljzat, budai csapvíz. A hőmérséklet 23-26 fok, ősztől tavaszig fűtéssel, az elmúlt napokban PC-ventilátorokkal hűtve. Az akvárium elsődleges célja garnéla-lak, yellow fire és yello neon Neocaridina heteropodák lakják, meg egy örökölt pinokkió; ennek megfelelően a növénytápozást kerülöm, de látszólag szépek a növények (Crypto, gömbalga, anubiász).

Az aki olyan két hónapja üzemel ebben a formában, szépen beállt, a heti 30% vízcserével szép tiszta a víz, viszont a felszínén újra meg újra megjelenik egy fehéres, olajszerű réteg. Vízcserekor leszívom, de egy-két nap alatt összeáll újra.

Nagyon zavar, ronda is, meg félek, hogy a vizet elszigeteli a levegőtől.

Van valakinek ilyen tapasztalata, és elsősorban megoldási javaslata? A garnis fórumon sok megfoghatatlan elméletet vetettek fel a kollégák, de semmi konkrétumot...:( Nagyon szeretném megszüntetni ezt a dolgot...

Valahogy így néz ki:
RIMG0772.jpg


Üdv, Pirx pilóta
 
Megesik..annyira nagy már az össze gyűjtött tudásanyag,hogy néha megesik,hogy (több év fórumozás után) nem találok valami! :)
 
Bedobom ide is,hátha:
Valaki találkozott már olyannal,hogy úgy néz ki a felszín (vagyis rajta a hártya),mintha neptunos Co2 tablettát dobtak volna a vízbe? :D
 
Bedobom ide is,hátha:
Valaki találkozott már olyannal,hogy úgy néz ki a felszín (vagyis rajta a hártya),mintha neptunos Co2 tablettát dobtak volna a vízbe? :D
Nekem vágás utáni első héten mindig van hártya. Aztán ahogy összeszedik magukat a növények folyamatosan csökken, míg végül megszűnik teljesen.
 
Back
Oldal tetejére