• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

Nekem vágás utáni első héten mindig van hártya. Aztán ahogy összeszedik magukat a növények folyamatosan csökken, míg végül megszűnik teljesen.
Persze,az okés,hogy a növények végett van,csak ez nem ilyen olajos,hanem fehér pöttyös..lehet az lesz a legjobb,ha dobok róla egy képet!
 
Nekem a legkisebb garnison ilyen a víz - mintha lisztet dobtam volna vízbe. Fehér, de csomó apró csomóval.

Viszont, leírom mit tapasztaltam a másik akinál. Ferdocatos (kb. Panacur, azaz fenbendazol) kúra után teljesen letisztult a víz teteje. Három hétig ilyen is maradt, amikor szûrôvariálás miatt éjjelre véletlenül kikapcsolva maradt a szûrô. Kaport egy kis (dupla) adag Seachem bacikultúrát. Pár nap alatt újra behártyásodott. Két hét alatt olyan sûrû lett, hogy a mohákon felgyûrôdôtt, mint a tejbôrke. Most meg anélkül, hogy valamit is csináltam volna ismét eltûnt.

Azt hiszem kipróbálom a kis akin is a dolgot... tán még okulunk is belôle.
 
akvárium 7honapos,amazonia talaj 5cm ,ada clear,ada100 bakterium aljzatadalék.növények bubiznak ga tápozás,vizparaméterei gh 8.kh6.vizfelszin tiszta buborékos és picit nyálkás.Köszönettel fricska
 
Szia Tamás!

hártya vagy hab jelent meg a víz tetején


Ez is része az indítási mókának!
Papírtörlő, skimer, éjszakai levegő porlasztás, esőztető (üveg tölcsér) felemelése csobogtatása segít rajta!
Meg az idő, baci kultúra beállása, növények beindulása!
No para!

Jöhet a napló!

A.ttila
 
Köszönöm szépen Attila! Kezdtem megijedni már hogy valami baj van:D De akkor hála nem. Igen már erőteljesen gondolkoztam a Naplón:) Majd bele olvasok h miket is írnak oda pontosan!:)

üdv:Tamás.
 
Sziasztok!Olvastam itt a fórumon hogy ha megy a co2 az aksiba akkor nem szabad levegőztetni.Viszont még nem látom át hogy miért ne lehetne.A baj az ha nem megy a levegőztetője a szűrőmnek(fan2),akkor mintha beállna a vizfelszin,opálos lesz,mikor van vizfelszini mozgás akkor megszűnik.De nem tudom ,hogy tudnám elérni ,hogy meglegyen az arany középút!
 
Sziasztok!Olvastam itt a fórumon hogy ha megy a co2 az aksiba akkor nem szabad levegőztetni.Viszont még nem látom át hogy miért ne lehetne.A baj az ha nem megy a levegőztetője a szűrőmnek(fan2),akkor mintha beállna a vizfelszin,opálos lesz,mikor van vizfelszini mozgás akkor megszűnik.De nem tudom ,hogy tudnám elérni ,hogy meglegyen az arany középút!

Szia!
A levegőztetéssel egyből kihajtanák az CO2-t a vízből, ezért nem szokás a kettőt egyszerre üzemeltetni. A szűrőddel kéne egy kis felszínmozgatást elérni, a levegőztetést meg csak a CO2 lekapcsolása után indítani.
A felszínhártyát pedig a növények szenvedésével szokták magyarázni.
 
Sziasztok! Van egy nettó 180l akváriumom ami kb 4 hónapos és múlt héten egy nagyon vékony filmréteg alakult ki a víz felszínén:(
Sajnos még nem naplóztam ezért leírnék pár paramétert, hátha így egyszerűbb fellelni, hogy mit csinálok rosszul!

180l netto

Sajnos nagyon kevés fény 60w (30w grolux-30w daylight)

Magasnyomású CO2 kb 300 bubi/min, mert nagyjából akkor megfelelő a drop checker színe (lehet, hogy gond van a beoldás hatékonyságával, habár szemre jó a flow az akváriumban) viszont elég kemény a víz 17KH

A szűrésről 1 belső (1200l/h) és egy külső szűrő (1100l/h) gondoskodik, a külsőben 2l siporax, 1l matrix, szivacs, perlon, 200ml Seachem Purigen van.

Tápozás: napi 5-5-5ml Green Aqua Micro-macro-easy carbo

Heti 50% vízcsere, amióta filmréteg van heti 2X50%

Viszonylag kevés növény: 2db echindorus bleheri (szép nagyok:)), 10-15db parvula, jávai moha és 2 kisebb bokor rotala amivel sajnos régóta küzdök, mert nem nagyon érzi jól magát:( ) , 1 tő nymphoides sp taiwan

A kifolyóág csobogósra van állítva és minden tanácsot megfogadtam már ebből a topikból, de sajnos nem múlik el a filmréteg:(

Esetleg a rotala szenvedése okozza a filmréteget?

Nem tudom, hogy fontos e esetleg de annyi változás történt 2 hete, hogy a filmréteg előtt heti 30% cseréltem 1 napig állni hagyott csapvízzel, most pedig közvetlenül a csapról töltöm és úgy bele a vízelőkészítőt (Seachem Prime és Seachem Neutral Regulator-t a PH miatt)

Mit csinálok rosszul?


Kérlek segítsetek:)
 
Sziasztok! Van egy nettó 180l akváriumom ami kb 4 hónapos és múlt héten egy nagyon vékony filmréteg alakult ki a víz felszínén:(
Sajnos még nem naplóztam ezért leírnék pár paramétert, hátha így egyszerűbb fellelni, hogy mit csinálok rosszul!

180l netto

Sajnos nagyon kevés fény 60w (30w grolux-30w daylight)

Magasnyomású CO2 kb 300 bubi/min, mert nagyjából akkor megfelelő a drop checker színe (lehet, hogy gond van a beoldás hatékonyságával, habár szemre jó a flow az akváriumban) viszont elég kemény a víz 17KH

A szűrésről 1 belső (1200l/h) és egy külső szűrő (1100l/h) gondoskodik, a külsőben 2l siporax, 1l matrix, szivacs, perlon, 200ml Seachem Purigen van.

Tápozás: napi 5-5-5ml Green Aqua Micro-macro-easy carbo

Heti 50% vízcsere, amióta filmréteg van heti 2X50%

Viszonylag kevés növény: 2db echindorus bleheri (szép nagyok:)), 10-15db parvula, jávai moha és 2 kisebb bokor rotala amivel sajnos régóta küzdök, mert nem nagyon érzi jól magát:( ) , 1 tő nymphoides sp taiwan

A kifolyóág csobogósra van állítva és minden tanácsot megfogadtam már ebből a topikból, de sajnos nem múlik el a filmréteg:(

Esetleg a rotala szenvedése okozza a filmréteget?

Nem tudom, hogy fontos e esetleg de annyi változás történt 2 hete, hogy a filmréteg előtt heti 30% cseréltem 1 napig állni hagyott csapvízzel, most pedig közvetlenül a csapról töltöm és úgy bele a vízelőkészítőt (Seachem Prime és Seachem Neutral Regulator-t a PH miatt)

Mit csinálok rosszul?


Kérlek segítsetek:)
Egy high-tech aki mintájára állítottál be minden paramétert, kivéve a fényt. A fény annyira kevés, hogy így teljesen feleslegesen oldasz be egy csomó CO2-t és öntesz bele egy csomó tápot, a növényeid nem tudják felvenni azokat.
Vagy növelsz a fényeden. 0,7-1 watt/liter környékére kellene belőni. Vagy visszaveszel a CO2-n és a tápozáson is. Persze akkor el kell gondolkodni a növény összetételen is. Például a Rotala eléggé fény igényes - szóval nem fogja bírni.
 
közvetlenül

Értem. Próbáltam követni a GA kevés fényre vonatkozó tápozási útmutatóját, ami ha jól értelmeztem a 0,5ml/20l de akkor érdemes visszavennem! A növények természetesen nem bubiznak, láthatóan kevés a fény, de tervezem egy ATI lámpa beszerzését.

A CO2-n akkor visszavennék pl felére és a tápozást is hasonlóként csökkenteném. Természetesen akkor a Rotala-t is kivenném.

Elég lehet jelenleg ennyi intézkedés?

Előre is köszi a választ!
 
Értem. Próbáltam követni a GA kevés fényre vonatkozó tápozási útmutatóját, ami ha jól értelmeztem a 0,5ml/20l de akkor érdemes visszavennem! A növények természetesen nem bubiznak, láthatóan kevés a fény, de tervezem egy ATI lámpa beszerzését.

A CO2-n akkor visszavennék pl felére és a tápozást is hasonlóként csökkenteném. Természetesen akkor a Rotala-t is kivenném.

Elég lehet jelenleg ennyi intézkedés?

Előre is köszi a választ!
Tápot és a CO2-t is inkább a harmadára csökkentsd.
Én most csinálnék a helyedben egy 80%-os vízcserét, vagy még jobb lenne két nap egymás után 60%-os. Szigorúan alapos aljzat porszívózással egybekötve. Ezzel meg tudnál szabadulni a felesleges tápmennyiségtől és a bomló növények okozta egyéb vízterheléstől is. Amelyik növény láthatóan nagyon szenved, azt vedd ki.

Az ATI lámpát csak támogatni tudom. Azzal már bármilyen növényt tarthatsz majd. Csak győzzed nyírni:D
 
Nagyon köszi a sok segítséget!:) Amint megjön az új üveg (120x45x45) akkor elkezdek naplózni és beszerezni a szükséges felszerelést (szűrők, világítás, stb)! Hasznos ez a fórum, örülök, hogy rátaláltam;)
 
Nagyon köszi a sok segítséget!:) Amint megjön az új üveg (120x45x45) akkor elkezdek naplózni és beszerezni a szükséges felszerelést (szűrők, világítás, stb)! Hasznos ez a fórum, örülök, hogy rátaláltam;)

Akkor üdvözlünk;)
 
Tápot és a CO2-t is inkább a harmadára csökkentsd. Én most csinálnék a helyedben egy 80%-os vízcserét, vagy még jobb lenne két nap egymás után 60%-os. Szigorúan alapos aljzat porszívózással egybekötve. Ezzel meg tudnál szabadulni a felesleges tápmennyiségtől és a bomló növények okozta egyéb vízterheléstől is. Amelyik növény láthatóan nagyon szenved, azt vedd ki. Az ATI lámpát csak támogatni tudom. Azzal már bármilyen növényt tarthatsz majd. Csak győzzed nyírni:D

Szia!

A tanácsaid megfogadtam és visszahúzódóban van a hártya:)

Úgy tűnik eléggé túltápoztam az akváriumot (3x az elégnek), viszont legalább a saját bőrömön is kitapasztaltam, amit Keymaker is írt: A túlzott tápozás nem feltétlenül vezet algásodáshoz...

Köszönök mindent!
 
Szia Tamás!

Ez is része az indítási mókának!
Papírtörlő, skimer, éjszakai levegő porlasztás, esőztető (üveg tölcsér) felemelése csobogtatása segít rajta!
Meg az idő, baci kultúra beállása, növények beindulása!
No para!

Jöhet a napló!

A.ttila


cirka egy hónapos az akváriumom, kb 1-2 hete erősen hártyásodik a felszín. papírtörlővel intéztem eddig kb, de már skimmeren gondolkodom, mert nem múlik a dolog. normális ez még, "indítási móka"?
 
cirka egy hónapos az akváriumom, kb 1-2 hete erősen hártyásodik a felszín. papírtörlővel intéztem eddig kb, de már skimmeren gondolkodom, mert nem múlik a dolog. normális ez még, "indítási móka"?


Arra utal, hogy valami nem az igazi a növényeknél...
 
Arra utal, hogy valami nem az igazi a növényeknél...

furcsa, mert minden most jött rendbe. a parvula lezavarta a levélváltást, a reineckii is elkezdett új hajtásokat hozni, a cypherus zöldell szépen, a ludwigia és a rotala wallichi nő mint ha húznák, a pogostemon erectus a sarokban zöld és algamentes.

most konkrétan semmit nem látok a növényeken, ami erre mutatna, és az etetést sem vittem túlzásba.
 
Back
Oldal tetejére