• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első 128 literes akváriumom lépésről lépésre - avagy...

inadsz said:
Az aki szép lett nyírás után. Ha jól látom Ceratopteris van hátul, azt majd sűrűn kell nyírni.
Részvétem a parvula gyeped miatt, hamarosan el fog tűnni a hydro megállíthatatlan terjeszkedése miatt, ha egyszer benő a parvula közé onnan soha ki nem szeded... :roll:
Igen, hátul van a Ceratopteris, és valóban az nő a leginkább, viszont legalább igénytelen. Melyik Hydrora gondoltál? Mert van sp. Japan és verticillata is. Nekem nagyon tetszik a parvulában az sp. Japan, bízom benne, hogy a rendszeres fűnyírással majd az is visszaszorul egy kicsit. Egyébként sohasem szoktam elsőre elfogadni a már százszor bebizonyított dolgokat sem, mindig kételkedek egy kicsit, hogy lehetnek kivételek. :thumbup:
Internetes fotókon sokat láttam a Verticillata-t Glosso mezőben, de sajnos már rá kellett jönnöm, hogy a két növény nem egy pálya. A glosso igazi mélyvíz, fogok még vele szenvedni rendesen. A verticillata meg megállíthatatlanul tör a felszín felé. Ellenben ennek is meg van a varázsa, mert az előtérben néhány szál ebből a növényből, már segít egy kicsit perspektívikusan szemlélni az akváriumot, magyarul mélységérzetet ad.
 
Motoreger said:
Szia, nem semmi, hogy mit varázsoltál abból a dzsungelből. :thumbup:
grat. továbbra is. :wave:
Igen, nem volt semmi a nyírás. Kb fél vödörnyi biomasszát termeltem ki az akváriumból. Viszont talán hihetetlenül hangzik, de nekem a "dzsungel" jobban tetszett. ;)
 
Szia Norbert!

Norbert said:
nekem a "dzsungel" jobban tetszett.

Szerintem ezzel nem vagy egyedül!

Nagyon ötletes a CO2 beoldásod (egyedül a látványa nem az igazi)!
Kételkedj csak nyugodtan, 100-ból egyszer kisülhet belőle valami egyedi, működő megoldás (bár jó dolog a másolás is, de abból sosem lesz egyedi)!

A hártyásodás CO2 nélkül is jön, majd elmúlik!

Csak így tovább!

A.ttila
 
A. Kavicsos said:
A hártyásodás CO2 nélkül is jön, majd elmúlik!
Szia "ikres" A.puka! :D

Azt vettem észre a hártyásodással kapcsolatban, hogy a nyírás óta, amióta nincsenek a felszínig érő növényeim, 98%-ban megszűnt...
Nem tudom van-e összefüggés a két dolog között. :?: :roll:
 
Húhhh. Kicsit elmaradtam a naplózással. Viszont jó dolgok történtek. Az elmúlt két hétben sikerült lakókat is betelepíteni az akváriumba, míg a növények tovább fejlődtek. Alkalmanként egy-egy kisebb nyírást, igazítást is elvégeztem a növényeken, míg egy nagyobb nyírást, illetve kisebb tereprendezést pedig a május elsejei hosszú hétvégére tervezek.
Lássuk az új lakókat:
Első nekifutásnak 10 db Amano garnélát telepítettem be, amelyek jól jelezték, hogy nem jeleztek semmit, gondolom az első perctől kezdve jól érzik magukat az akváriumban. Igazából az első két napban még sikerült őket nagyobb számban látni, de mind a tízet utoljára együtt csak a szállító zacskóban láttam. Félek kicsit a rémtörténetektől, hogy volt akinél megléptek az akváriumból, én még szerencsére eggyel sem találkoztam a lakásban. Mondjuk a növények is annyira dzsungelesek már, hogy ebben az akváriumban simán elvész tíz garnéla.
Az Amanok mellé rezidens takarítóbrigádnak még Otocinclus affinist terveztem egy 8-10 fős csapatot, azonban sajnos az üzletben épp valami betegség ütötte fel a fejét az ő medencéjükben, ezért karanténban voltak. Így még az Otocinclusok váratnak magukra.
A Trigonostigma hengeli volt egy számomra igazán kedves kis halacska, amit mindenképp szerettem volna az akváriumba. Egy kb. húsz fős kis rajt képzeltem el, azonban a sors kegyetlen fintora úgy hozta, hogy a húsz hazahozott halból egy kakukktojás volt. Amit persze akkor még nem tudtam, hogy mi, de hosszas kutatómunka és az üzlet újbóli felkeresése után kiderült, hogy "gyémánt neon". Latin neve Hemigrammus armstrongi, és állítólag viszonylag ritkán beszerezhető. Közben annyira megtetszett, hogy az eredeti Colisa lalia tervezett pár helyett inkább ebből vettem még egy rajt. Így most két rajhal van az akváriumban, semmi nagyobb, persze ezek is elég életet visznek a látványba. Érdekes, hogy méretre kb. egyforma a két faj, azonban a Trigonostigma hengeli jobban együtt úszik, és a nyílt vizet keresi, míg a Hemigrammus armstrongi-k külön-külön is úszkálnak, és a növények közé a sűrűjébe is bemerészkednek. Megfigyeltem még, hogy ez utóbbi faj néha-néha eszegeti az algát is a növényekről, bár nem egy látványos algapusztító.
Az Otocinclusok lassan felépülnek az üzletben, és az eredeti tervnek megfelelően választok belőlük nyolc darabot, plusz az Amano garnéla rajt még egy öt fővel kiegészítem.
Az akvárium az elmúlt napokban már egész tűrhető képet kezd alkotni, ezért le is fényképeztem a kedvenc esti relaxáló helyem.
Következzenek a képek... (A fotóbuzik kedvéért: a fényképeket Nikon D7000-rel és egy zoomos utazó objektívvel - talán 18-200 - készítettem.)

DSC_4709.JPG

A pihenőhely

DSC_4710.JPG


DSC_4730.JPG


DSC_4732.JPG


DSC_4314.JPG

Hemigrammus Armstrongi

DSC_4290.JPG

Caridina multidentata

DSC_4258.JPG

Trigonostigma hengeli

DSC_4288.JPG

Trigonostigma hengeli
 
Szia Norbert!


Ezt szépen össze raktad!
A növényzeten sűrítened már nem kell!
A gurámikat ne sajnáld, nagyon szép halak, de más környezet számukra az ideális (bár nem tudom mekkora nálad az áramlás)!

Igazi holland hatású az akvárium!

A.ttila
 
A. Kavicsos said:
Szia Norbert!


Ezt szépen össze raktad!
A növényzeten sűrítened már nem kell!
A gurámikat ne sajnáld, nagyon szép halak, de más környezet számukra az ideális (bár nem tudom mekkora nálad az áramlás)!

Igazi holland hatású az akvárium!

A.ttila
Nekem is ez jár a fejemben az utóbbi időben, hogy a holland stílus is tud izgalmas lenni mindenféle hardscape nélkül. Rengeteg időt eltököltem a saját hardscapem kialakításával, és most meg nem látszik belőle semmi. :( Ha most újra kezdeném, már biztosan sok mindent máshogy csinálnék, de ez nem szomorít el, inkább inspirál, hogy a következő akvárium indításkor majd még jobbat tudjak összerakni. Egyébként meg megfelelő nyírással még vissza tudom hozni a dekorációt a középpontba, és most ez fogja jelenteni a kihívást, hogy a már meglévő, folyton változó rendszeremet tudjam a saját ízlésemnek megfelelően formálni.
 
A hydrocotyle verticillataval én is így jártam, ahogy nálad is látszik. Itt ott kikandikál egy-egy gombafej :)
Nekem tetszett, de nem azt hozta amit szerettem volna. Az, hogy a növények birtokba vették a hardscapet ne keserítsen el. A következő hardscapet már ennek tükrében könnyebb lesz tervezni ;)
Grat az aksihoz :thumbup:
 
Nigro said:
A hydrocotyle verticillataval én is így jártam, ahogy nálad is látszik. Itt ott kikandikál egy-egy gombafej :)
Nekem tetszett, de nem azt hozta amit szerettem volna. Az, hogy a növények birtokba vették a hardscapet ne keserítsen el. A következő hardscapet már ennek tükrében könnyebb lesz tervezni ;)
Grat az aksihoz :thumbup:
Igazából nekem nagyon tetszik, ahogy az ég felé tör a H. verticillata. Egyre inkább az jár a fejemben, hogy ebből növesztenék egy erdőt, ami egyrészt hátrányos, mert a felszínen felbukkanó "mini tavirózsák" :) lefogják a fényt, viszont a levelek szárainak is tud lenni egyfajta hangulata. Vannak akik erdőre emlékeztető függőleges fatörzseket álmodnak az akváriumaikba, egyébként szerintem a középső rétegben egy H. verticillata szárakból álló szövevény is tud hatásos lenni. Körülbelül ilyen lehet egy nagy állóvíz felszíne alatt is az élet, ahol az igazi tavirózsák borítják a felszínt, és a karógyökereikkel áttörik a vízréteget egészen az aljzatig. Ráadásul úgy vettem észre, hogy a H. armstrongi szívesen úszkál a szárak között, illetve az Amanok előszeretettel karolják át ezeket a szárakat, és ott lógnak fejjel lefelé. Vicces látvány. :thumbup:
 
Szia Norbert!
Nagyon széééééééép!!! :clap:
Szívesen beülnék a képen látható székbe és csodálnám!!!
Hatalmas grat, nagyon jól összeraktad!
Maci
 
Szia!

Gratulálok!

Nagyon hangulatos,egészséges és tiszta akváriumot hoztál létre,az algának esélye sincs olyan sok szép egészséges növényed van ami "elveszi" előle a tápanyagot!A halak is szépek,jól választottál szerintem,illenek bele :thumbup:

Üdv. Norman
 
Köszönöm a hozzászólást mindannyiótoknak!

Sajnos az akvárium csak messziről nyújt jó képet, közelről már annál több a probléma. Néhány napja valami gedva felütötte a fejét, amiről fogalmam sincs, hogy mi lehet. A mellékelt képek alapján hátha van valakinek javaslata, hogy melyik irányba induljak el, mit növeljek vagy csökkentsek. Ahogy a képeken is látszik, valami barnás színű, vattaszerű algával küzdök, mint disznó a jégen. Az előzmény az volt, hogy zöld fonal alga jelent meg, amit még a nyíráskor sikerült nagyrészt likvidálnom. Később jelent meg ez a barnás színű alga.
A jelenlegi tápozási körülmények:
110-115 l vízre és a képeken látható mennyiségű növényre számítva:
CO2-kb 10.30-11.00 óra / nap; DC végig halványzöld színű
világítás 2x24W 6500 K és 2x24W 10000 K, 11.00 óra / nap
Macro-Micro 6-6 ml/nap
Easy Carbo: 2 ml/nap
Az algákkal egyébként 10 Amano garnéla próbál küzdeni, bár ezt a vattacsomót nem eszik. Egész nap szedegetnek ezt-azt, de a komplikáltabb helyek közelébe sem mennek. Pénteken jön még 5 Amano garnéla és 8 Otocinclus affinis, hogy erősítsék az algázó csapatot.
Amennyiben van ötletetek, vagy javaslatotok, szívesen venném.

IMG_3431.JPG

IMG_3434.JPG

IMG_3437.JPG
 
Világítás 11 óra/nap :?:
Az nagyon sok. 6 max 7 óra ebben az állapotban elég lesz. Később sem szokás 8 óra fölé vinni nagyon.
Ha tudod húzd feljebb a lámpát 10 centivel.
 
Szerintem is nagyon sok a világitás.
Viszont a carbo meg nagyon kevés. Én az 54 literbe adok napi 2 ml.

Küldve az én HTC Desire S-emről Tapatalk használatával.
 
A barna jószág milyen jellegű? Nyálkás? Szaga van-e? BGA-nak van barna változata is. Oto-kat hol találtál Szegeden?
 
hszilvia said:
Szerintem is nagyon sok a világitás.
Viszont a carbo meg nagyon kevés. Én az 54 literbe adok napi 2 ml.

Igaz, azt nem is néztem. 5-6 ml mehet naponta.
Szűrő leállít és fecskendővel mehet bele az alga pofájába. Kivéve a moháknál, azok nem komázzák a Carbot.
 
Szevasztok!
Szívből köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat!
Sorban válaszolnék a kérdésekre:
1., Az Easy Carbo-t azért csak 2 ml-rel adagolom, mert az van ráírva, hogy 1 ml/50 l. Nekem 110 l víz van, így ahhoz mérten néha küldtem be 3 ml-t is, de többnyire 2 ml/ nap. Igaz azt is olvastam, hogy max. dupla dózisban mehet, ez nálam 4-6 ml/nap lenne. Ha jól tudom, az Easy Carbo pont ugyanzt a hatást váltja ki, mint a CO2. Nálam úgy gondolom, hogy a gázos CO2 beoldás okés, ezért nem terveztem magas E. Carbo további adagolást. Továbbmegyek, sőt úgy tapasztalom, hogy ha visszatekintek, akkor ez a barna szutyok azután ütötte fel a fejét kb. egy héttel, miután elkezdtem az E. Carbot adagolni. Ezért vagyok tanácstalan.
2., Próbáltam azt a 2ml Carbot direktbe az alga pofájába nyomni, de semmit nem használt, sőt még a karácsonymohám sem sínylette meg... :)
3., Világítást visszavettem napi 6 órára. Kérdés, hogy ehhez igazítanom kell-e a napi CO2 beoldást is? Mert jelenleg visszavettem azt is, napi 6-6 órára a világítással együtt, de a CO2 természetesen egy órával hamarabb indul és -fejeződik be. Az 1., témához visszakanyarodva, kipróbálom, hogy az E. Carbot is elhagyom egy darabig. Csak a 6-6 óra világítás-CO2 kombó marad, 6-6 ml Macro/Microval párosítva.
4., Sajnos a szag tekintetében nem tudok nyilatkozni, ennyire behatóan még nem vizsgáltam, de majd kipróbálom.
5., Otocinclust eddig még minden alkalommal találtam a Trópusban Szegeden (Petőfi sgt.).
6., Bacilötyit használok, a Sera Filterstart termékét. Mivel a vízcserék általában túlnyúlnak a kritikus 30 percen, ezért a vízcserék alkalmával mindig adagolok, közvetlenül a szűrő beszívójába spriccelve.
Amit még mindenképp el fogok végezni, az a szűrő kitakarítása, hiszen lassan egy hónapos lesz. Gondolom ártani nem fog, ha az akváriumból nyert vízben mosom át.
 
Back
Oldal tetejére