• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első 60l-es kis családi akvárium

A makró mennyisége megfelelő, a vas még mindíg sok. A többi mikroelemről meg fogalmunk sincs, de valószínű azok is túl vannak adagolva.
A DC-ben a folyadékot renszeresen cserélni kell.
Érdekesség képpen néhány gyártó heti vasadagja: GA 0,7ppm; 2hr 0,2ppm; Tropica 0,084ppm; ADA 0,035ppm.
 
A gyári ajánlás dupláját még elviseli az akvárium, csak nem jó ezt mindennap, mert a bacikat is rendesen piszkálja. Maradj a gyári adagnál, azt helyileg tolhatod. 5 perc leállított szűrő mellett az alga pofájába.
Fürdőhöz 1:10 arány esetén 1,5perc, 1:100 esetén 10-15perc áztatás a maximum expozíciós idő a gazoknak. A cryptot nem piszkálni. Vágd le a leveleket, majd kihajt.
Köszi a mennyiségeket.
Jelenleg az excel fogyóban éppen most rendelek, de majd akkor jövő héten fürdetek egyet.
Egyszer elég a fürdőztetés? Vagy érdemes többször?
Jelenleg 2,2-ről 1,1ml/nap-ra vettem vissza a micro mennyiséget.
Írtad, hogy még mindíg mehet visszább.
Te mennyivel vennéd még visszább?
 
A makró mennyisége megfelelő, a vas még mindíg sok. A többi mikroelemről meg fogalmunk sincs, de valószínű azok is túl vannak adagolva.
A DC-ben a folyadékot renszeresen cserélni kell.
Érdekesség képpen néhány gyártó heti vasadagja: GA 0,7ppm; 2hr 0,2ppm; Tropica 0,084ppm; ADA 0,035ppm.
Ez érdekes amit írsz, mármint, hogy mekkorák az eltérések a gyártók között...
Én lényegében már hónapok óta a GA javaslata szerint tápoztam, de úgy, hogy nálam 3ml/nap lenne a micro és a macro 60l-re, de ebból vissza vettem 2,2-re. Ha így nézzük, akkor nálam a vas az első mérés alapjan e szerint is alakult.
Viszont arra meg azt mondjátok, hogy sok.
És hát a csigákat elnézve valóban sok is.
De akkor meg hogyan lehet, hogy a GA: 0,7ppm az ADA meg csak 0,035. Azért ez gigantikus különbség...
 
Köszi a mennyiségeket.
Jelenleg az excel fogyóban éppen most rendelek, de majd akkor jövő héten fürdetek egyet.
Egyszer elég a fürdőztetés? Vagy érdemes többször?
Igény szerint. Heti 1 fürdetésnél több ne legyen.
Jelenleg 2,2-ről 1,1ml/nap-ra vettem vissza a micro mennyiséget.
Írtad, hogy még mindíg mehet visszább.
Te mennyivel vennéd még visszább?
Régen használtam ezt a tápot. Hadilábon lennék a számokkal. Te esetedben lehet, hogy 1:3 arány kell a micro-macro adagolásban. Néhány hét, heti egy mérés és tudható lesz a stabil mennyiség
De akkor meg hogyan lehet, hogy a GA: 0,7ppm az ADA meg csak 0,035. Azért ez gigantikus különbség...
Az egyik alma, a másik körte.
Az ADA vékony tápozási szisztéma, ahol a vízoszlopba kevés tápanyagot tolnak, a talajtápra van alapozva az üveg. A GA Estimative Index (EI) rendszerű. Erről azt kell tudni, hogy minden tápanyagból a szükséges legnaggyobbra van állítva, aztán a heti vízcserével a felét kidobod a cserevízzel, hogy ne dúsuljon mérgezésig egy-egy megmaradt tápanyag komponens. Pazarló, de arra van kitalálva, hogy garantáltan hiánytünet mentes gazok legyenek, felesleges méricskélés nélkül. Olyan amerikai elgondolásos...
 
Igény szerint. Heti 1 fürdetésnél több ne legyen.
Ok!
Régen használtam ezt a tápot. Hadilábon lennék a számokkal. Te esetedben lehet, hogy 1:3 arány kell a micro-macro adagolásban. Néhány hét, heti egy mérés és tudható lesz a stabil mennyiség
Akkor le veszem 0,8ml/nap-ra aztán majd lesz valami. Most egy pár hétig szerintem úgy is mérek minden szombaton reggel...
Az egyik alma, a másik körte.
Az ADA vékony tápozási szisztéma, ahol a vízoszlopba kevés tápanyagot tolnak, a talajtápra van alapozva az üveg. A GA Estimative Index (EI) rendszerű. Erről azt kell tudni, hogy minden tápanyagból a szükséges legnaggyobbra van állítva, aztán a heti vízcserével a felét kidobod a cserevízzel, hogy ne dúsuljon mérgezésig egy-egy megmaradt tápanyag komponens. Pazarló, de arra van kitalálva, hogy garantáltan hiánytünet mentes gazok legyenek, felesleges méricskélés nélkül. Olyan amerikai elgondolásos...
Az EI elvet ismerem. Nekem csak az a furcsa, hogy nekem a gyári adagolással mégis sikerült túltolni...
 
Apropó növénytömeg.
Kicsit fentebb már kérdeztem erről, de monte carlo-t kell ritkítani, vagy elég nyírni? Mert nálam kicsit csúnyán tömör lett szerintem.
Bocs, olvastam, csak "a sok bába közt elvész a gyerek" 🙂.
Nem szoktuk ritkítani. Nyírni kell, eléggé fontos, mert egy idő után a gyökerei elengedik a növényt a felhajtóerő ellenében. A lehető leglaposabbra nyírd, az se baj, ha itt - ott a sárguló alja kerül elő. Hamar kirúgja magát.
 
Sziasztok.
Most, hogy kicsit állítgattam a tápon, jött a következő probléma.
Valami féle szakáll vagy szőr, vagy az isten tudja, hogy milyen alga, de lényegében 2-3 nap alatt el lepte az üveget.
A képen lehet latni, a monte carlo-tól kezdve a stemnövényekig mindenen van, és az üvegen is látom, hogy ször szerű alga kezd megtapadni.
Valaki tudna segíteni, hogy ez milyen alga lehet, és mitbszeret? Mert most ez megint katasztrófálisan néz ki... :(
IMG_20240314_163014.jpgIMG_20240314_163030.jpgIMG_20240314_163034.jpg
 
Sziasztok.
Most, hogy kicsit állítgattam a tápon, jött a következő probléma.
Valami féle szakáll vagy szőr, vagy az isten tudja, hogy milyen alga, de lényegében 2-3 nap alatt el lepte az üveget.
A képen lehet latni, a monte carlo-tól kezdve a stemnövényekig mindenen van, és az üvegen is látom, hogy ször szerű alga kezd megtapadni.
Valaki tudna segíteni, hogy ez milyen alga lehet, és mitbszeret? Mert most ez megint katasztrófálisan néz ki... :(
View attachment 181094View attachment 181095View attachment 181096
Kapásból 80 oldalon láthatod az algafajtákat, de még itt is van a fórumon alga tájékoztató. Ránézésre is zöld szőr alga. Ezt a részedet nem értem, a másik amit nem értek, hogy heti szinten változtatsz minden, holott még az első sem oldódott meg. Egy feladatra kelle koncentrálni, hagyni és figyelni, aztán jöhet a másik... ezek nem 1-2 nap alatt oldódnak meg, légy türelemmel. 😊
 
Kapásból 80 oldalon láthatod az algafajtákat, de még itt is van a fórumon alga tájékoztató. Ránézésre is zöld szőr alga. Ezt a részedet nem értem, a másik amit nem értek, hogy heti szinten változtatsz minden, holott még az első sem oldódott meg. Egy feladatra kelle koncentrálni, hagyni és figyelni, aztán jöhet a másik... ezek nem 1-2 nap alatt oldódnak meg, légy türelemmel. 😊
Igazából egy nagyon minimális algától eltekintve kezdett egészen szépen be állni az üveg. Az egyetlen gondom az volt, hogy hullanak a csigák és garnélák aminek az lett a megállapítása, hogy sok a vasvezért csökkentve lett a micro táp. Viszont most meg csurom alga lett minden.

Én már régóta nem változtattam semmi nagyot. Max annyikat, hogy cseréltem co2 diffusort...

Az alga tájékoztatót pedig hidd el! Végig olvastam már oda meg vissza legalább 100x, de nem tudtam el dönteni, hogy ez szőr, vagy szakáll alga.
Ezért is bátorkodtam megkérdeznintőletek, akik nálam már lényegesen több algatbláttatok, és a leírástól függetlenül tisztában vagytok vele, hogy mitbesziknez az alga meg mit nem...
 
Az egyetlen gondom az volt, hogy hullanak a csigák és garnélák aminek az lett a megállapítása, hogy sok a vasvezért csökkentve lett a micro táp. Viszont most meg csurom alga lett minden.

Akkor nem attó hullottak a garnélák. Ilyenkor cseppteszttel szoktuk végigmérni a fő paramétereket (NH4, NO3, NO2,, pH, KH, GH, CO2).
Nem tudom, ki és honnan vette, hogy a Fe miatt hullanak a garnélák és csigák, de botor megállapítás volt.

Minden esetben egyszerre egy (aza 1!) dolgon változtatunk, utána türelmesen figyeljük, mi történik és milyen irányban.

Az elhullások után megnő a bomlástermék, tehát az NH4, NO3, NO2 meg szokott ugrani. Ezt kellett volna először orvosolni nagyobb vízcserével, mulmozással, és várni, hogy visszaálljon az akva az eredeti kerékvágásba.
 
Akkor nem attó hullottak a garnélák. Ilyenkor cseppteszttel szoktuk végigmérni a fő paramétereket (NH4, NO3, NO2,, pH, KH, GH, CO2).
Nem tudom, ki és honnan vette, hogy a Fe miatt hullanak a garnélák és csigák, de botor megállapítás volt.

Minden esetben egyszerre egy (aza 1!) dolgon változtatunk, utána türelmesen figyeljük, mi történik és milyen irányban.

Az elhullások után megnő a bomlástermék, tehát az NH4, NO3, NO2 meg szokott ugrani. Ezt kellett volna először orvosolni nagyobb vízcserével, mulmozással, és várni, hogy visszaálljon az akva az eredeti kerékvágásba.
Köszi a választ.
Nh4-et és no2-t nem mértem, nem is gyanakodtam rá mert úgy olvastam, hogy szépen beállt szűrő mellett nagy bajnak nem kellene lennie, illetve a halakon is látnám ha lenne gond. Gondolok itt hirtelen mozgásra, levegő után kapkodásra, kiugrálásra, folyamatos vízfelszínre úszásra.
Viszont a halak jól meg vannak , nyugodtak nem kapkodnak levegő után.
De javíts ki, ha nagy hülyeséget mondok.
No3-at mértem.
no3: 10
pH: 6 (már több mint 1 órája be kapcsolt co2 mellett)
gH: 6
kH: 2
Co2-t szintén nem mértem, azt csak dc-n követem, nem megy el lime zöldig sem.
Igazából nálam a csigákkal nagy gond azóta van körülbelül amióta ro vízre váltottam.
Azóta már több nekifutásom is volt a csigákkal, de 0 sikerrel...
@ßųŗŋęy említette, hogy ő nem használja a GA gh/kh növelőt, de azóta már beszéltem több emberrel is aki ezt használja csiguszok mellett.
A magas vas szint szintén mérésből jött.
Fe ez előtt: 0,5 volt.

Azért ezt szemmel láthatóan meg lehet különböztetni...

View attachment 181100
Hát pont ezért is írtam.
Rá nézek ezekre a képekre, akkor teljesen egyértelmű.
Aztán bele nézek az én üvegembe és gőzöm sincs... Egyszer bele nézek akkor meg vagyok győződve, hogy szőr alga, aztán még egyszer bele nézek meg szakáll algának gondolom...
A co2 beoldásom stabil, nem ingadozik, nem állíthatom hónapok óta. Ebben az esetben lehet arra gyanakodni ha jól értem, hogy akár több co2-t igényelne az üveg?
 
Köszi a választ.
Nh4-et és no2-t nem mértem, nem is gyanakodtam rá mert úgy olvastam, hogy szépen beállt szűrő mellett nagy bajnak nem kellene lennie, illetve a halakon is látnám ha lenne gond. Gondolok itt hirtelen mozgásra, levegő után kapkodásra, kiugrálásra, folyamatos vízfelszínre úszásra.
Viszont a halak jól meg vannak , nyugodtak nem kapkodnak levegő után.
De javíts ki, ha nagy hülyeséget mondok.
No3-at mértem.
no3: 10
pH: 6 (már több mint 1 órája be kapcsolt co2 mellett)
gH: 6
kH: 2
Co2-t szintén nem mértem, azt csak dc-n követem, nem megy el lime zöldig sem.
Igazából nálam a csigákkal nagy gond azóta van körülbelül amióta ro vízre váltottam.
Azóta már több nekifutásom is volt a csigákkal, de 0 sikerrel...
@ßųŗŋęy említette, hogy ő nem használja a GA gh/kh növelőt, de azóta már beszéltem több emberrel is aki ezt használja csiguszok mellett.
A magas vas szint szintén mérésből jött.
Fe ez előtt: 0,5 volt.

OK, menjünk vissza a kályhához.

1) Nem tudom mit és hol olvastál, de azok mások tapasztalata saját akváriumaikkal, ill. (ha könyv) az hosszú évek megfigyelésén alapul. DE Egyik sem szentírás számodra, mert az akváriumodban teljesen más ökoszisztéma van. (Nincs két egyforma akvárium.)
2) Egy külsőszűrő nem csodaszer. Pl.: ha teli van szutyokkal, akkor nem tisztított vizet nyom az akiba, hanem akváriumon kívül "megforgatott" szutykot, azaz NH4, NO3, NO2-t. A bomló állati tetemek - magas protein-tartalmuk révén - még egy beállt szűrő baktériumkultúráját is próbára teszi. Ezért kell vizet cserélni hetente, de elhullás esetén minél előbb.
3) Az egy dolog, hogy 6-os pH-t mértél. A kérdés az, hogy beoldás után (CO2 kikapcs után) 1-2 órával mennyi a pH? A nagy pH fluktuáció is először a legérzékenyebb élőlényeket (garnéla, csiga) nyiffantja ki. Már csak kíváncsiságból kérdem, mennyi az a "több, mint 1 órája bekapcsolt CO2"?
4) Ha @ßųŗŋęy a kútba ugrik, akkor Te mit csinálsz? Soha ne hagyatkozz más módszerére, mert - és megint csak ismétlem magam - nincs két egyforma akvárium. A visszasózás azért fontos, hogy a megfelelő GH/KH meglegyen. Az utóbbi az igazán fontos, mivel 0-ás víznek nincs pufferkapacitása és a pH ingadozás nagymértékű, gyakran a savasság irényéba. (Ez is indokolhatja az állatok elhullását).
5) A Fe-t felejtsd el, ugyanis az egy másodlagos tényező az állatok tekintetében.

Na, remélem, kezded kapisgálni, hogy az akvarisztika gondolkodást igényel. Szóval ne csak másoktól várj megoldást, gondolkodj már azelőtt, mielőtt olvasol, másokkal beszélsz, vagy kérdezel.
Egy jól megfogalmazott, célirányos kérdésre könnyebb reflektálni. ;)
 
pH 6.0 szerintem nem normális 1+ óra beoldás után. Vagy ezt cseppteszttel mérted? Mert akkor ez csak tájékoztató jellegű információ.
Minden esetre kellene mérni egyet a világítási idő elején, közepén és a végén is. Ha nagy a különbség, akkor kell vele foglalkozni.
 
OK, menjünk vissza a kályhához.

1) Nem tudom mit és hol olvastál, de azok mások tapasztalata saját akváriumaikkal, ill. (ha könyv) az hosszú évek megfigyelésén alapul. DE Egyik sem szentírás számodra, mert az akváriumodban teljesen más ökoszisztéma van. (Nincs két egyforma akvárium.)
2) Egy külsőszűrő nem csodaszer. Pl.: ha teli van szutyokkal, akkor nem tisztított vizet nyom az akiba, hanem akváriumon kívül "megforgatott" szutykot, azaz NH4, NO3, NO2-t. A bomló állati tetemek - magas protein-tartalmuk révén - még egy beállt szűrő baktériumkultúráját is próbára teszi. Ezért kell vizet cserélni hetente, de elhullás esetén minél előbb.
3) Az egy dolog, hogy 6-os pH-t mértél. A kérdés az, hogy beoldás után (CO2 kikapcs után) 1-2 órával mennyi a pH? A nagy pH fluktuáció is először a legérzékenyebb élőlényeket (garnéla, csiga) nyiffantja ki. Már csak kíváncsiságból kérdem, mennyi az a "több, mint 1 órája bekapcsolt CO2"?
4) Ha @ßųŗŋęy a kútba ugrik, akkor Te mit csinálsz? Soha ne hagyatkozz más módszerére, mert - és megint csak ismétlem magam - nincs két egyforma akvárium. A visszasózás azért fontos, hogy a megfelelő GH/KH meglegyen. Az utóbbi az igazán fontos, mivel 0-ás víznek nincs pufferkapacitása és a pH ingadozás nagymértékű, gyakran a savasság irényéba. (Ez is indokolhatja az állatok elhullását).
5) A Fe-t felejtsd el, ugyanis az egy másodlagos tényező az állatok tekintetében.

Na, remélem, kezded kapisgálni, hogy az akvarisztika gondolkodást igényel. Szóval ne csak másoktól várj megoldást, gondolkodj már azelőtt, mielőtt olvasol, másokkal beszélsz, vagy kérdezel.
Egy jól megfogalmazott, célirányos kérdésre könnyebb reflektálni. ;)
igen ez így érdekes mert úgy jön le hogy én azt mondtam... pedig én nem mondtam soha, hogy mit használjon, csak leírtam amit én használok, mert olyan állatállományom van amihez bejött a cucc. És ha jól emlékszem ez is úgy jött, hogy a kérdés az volt, ki milyen GH emelőt használ. :)
De ettől függetlenül maxi igazad van és ez szerintem már minden bejegyzésben szerepel, hogy nem minden akva egyforma. 😁
 
1) Nem tudom mit és hol olvastál, de azok mások tapasztalata saját akváriumaikkal, ill. (ha könyv) az hosszú évek megfigyelésén alapul. DE Egyik sem szentírás számodra, mert az akváriumodban teljesen más ökoszisztéma van. (Nincs két egyforma akvárium.)
Hát! Hogy őszinte legyek én szerintem már mindent. Ki olvastam a fórumot, meg az internetet...
És ha őszinte akarok lenni, akkor én már totál bele zavarodtam...
2) Egy külsőszűrő nem csodaszer. Pl.: ha teli van szutyokkal, akkor nem tisztított vizet nyom az akiba, hanem akváriumon kívül "megforgatott" szutykot, azaz NH4, NO3, NO2-t. A bomló állati tetemek - magas protein-tartalmuk révén - még egy beállt szűrő baktériumkultúráját is próbára teszi. Ezért kell vizet cserélni hetente, de elhullás esetén minél előbb.
1-2 havonta takarítgatom a szűrot és minden héten meg van a heti 50% vízcserém, erre nagyon figyelek.
3) Az egy dolog, hogy 6-os pH-t mértél. A kérdés az, hogy beoldás után (CO2 kikapcs után) 1-2 órával mennyi a pH? A nagy pH fluktuáció is először a legérzékenyebb élőlényeket (garnéla, csiga) nyiffantja ki. Már csak kíváncsiságból kérdem, mennyi az a "több, mint 1 órája bekapcsolt CO2"?
pH 6.0 szerintem nem normális 1+ óra beoldás után. Vagy ezt cseppteszttel mérted? Mert akkor ez csak tájékoztató jellegű információ.
Minden esetre kellene mérni egyet a világítási idő elején, közepén és a végén is. Ha nagy a különbség, akkor kell vele foglalkozni.
Kb. 1-1,5óráról beszélünk de értem mi a kérdés. Ma fogok mérni többször, majd azokat az adatokat is fel teszem ide.
4) Ha @ßųŗŋęy a kútba ugrik, akkor Te mit csinálsz? Soha ne hagyatkozz más módszerére, mert - és megint csak ismétlem magam - nincs két egyforma akvárium. A visszasózás azért fontos, hogy a megfelelő GH/KH meglegyen. Az utóbbi az igazán fontos, mivel 0-ás víznek nincs pufferkapacitása és a pH ingadozás nagymértékű, gyakran a savasság irényéba. (Ez is indokolhatja az állatok elhullását).
Most már egy ideje külön sózok és azt engedem azbakváriumba. Próbálom a lehető legbkisebb streszt okozni...
5) A Fe-t felejtsd el, ugyanis az egy másodlagos tényező az állatok tekintetében.
Most inkább szerintem én fogalmaztam rosszul. A többiek inkább abból indultak ki, hogy ha magas a vas, akkor magas az összes micro elem...

Na, remélem, kezded kapisgálni, hogy az akvarisztika gondolkodást igényel. Szóval ne csak másoktól várj megoldást, gondolkodj már azelőtt, mielőtt olvasol, másokkal beszélsz, vagy kérdezel.
Egy jól megfogalmazott, célirányos kérdésre könnyebb reflektálni. ;)
Próbálok sokat olvasni és az alapján csinálni dolgokat, de már nagyon meg vagyok sok mindennel zavarodva, így sokszor inkább pluszban kérdezek is...
 
igen ez így érdekes mert úgy jön le hogy én azt mondtam... pedig én nem mondtam soha, hogy mit használjon, csak leírtam amit én használok, mert olyan állatállományom van amihez bejött a cucc. És ha jól emlékszem ez is úgy jött, hogy a kérdés az volt, ki milyen GH emelőt használ. :)
De ettől függetlenül maxi igazad van és ez szerintem már minden bejegyzésben szerepel, hogy nem minden akva egyforma. 😁
Ezt én magam sem így értettem.
Te ezt csak egy különbségként hoztad fel, de pont abból kiindulva, amit most te is mondtál el vetettem, mert hasonló állat állomány mellett többen használják a GA gk/kh emelőjét.
Nem vettem úgy, mint ha ezt ajanlottad volna
 
Back
Oldal tetejére