• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első növényes 20L meg a többi

Azt a kutyafáját! És nem írtad le a képletet, csak kimatekoztattad vele... 😮Mindegy, ma megint tanultam valamit. (Ezt ugyanis én sem tudtam🙄 😁)
Nem tudok ide képletet írni, pláne, hogy Excel cellákat kellene valahogy ide varázsolni. Az *.XLS fájlt pedig tudtommal megint csak nem lehet feltölteni.
De látod, nem ördöngősség, pár perc az egész. Nálam úgy néz ki, hogy beírom a nettó vízmennyiséget (~250-260 liter), a cseppek számát, és a pluszként hozzáadott víz mennyiségét, valamint az elérendő KH és GH értékét.
A számolós táblázat kiadja, hogy hány gramm kH növelőt kell beleszórnom hozzá és hány ml kell a gH növelő oldatokból? Ennyi. Egyszer-kétszer visszaellenőriztem, hogy annyi e az annyi? De már nem ellenőrzöm, mert jó.
 
@Pityke85
Íme a mai eredmény. Gondolom így a "finomszámolt" KH-t és GH-t tovább kéne emelni, hogy meglegyen a 3KH//GH.
A CO2 beállítással meg mindig gondban vagyok, mert egy 1mm-es mozdulat után is képes teljesen megvadulni a szelep; egy pillanatban még 40-et nyom, visszább állítom 1mm-t és ...hát volt legalább egy óra, amikor 60bpm ömlött be megint az akváriumba :( De elvileg már stabil a táblázatba írt szám.

1655328250800.png

A PO4 leolvasás megint kérdéses. 0,8-nál sötétebb be szerintem 1,2-nél világosabb. Most akkor ez így..közelít végre? :)

1655328315097.png
1655328333305.png

Az Nitrátot meg azért nem értem, mert nekem úgy tűnik, hogy a hozzáadott 1ml után is ugyanúgy 5 az eredmény de ez is mintha valami köztesnek látszana:

1655328408585.png
1655328428584.png
 
Utoljára módosított:
Én ezt a képletet írtam be excelbe:
View attachment 167762

Bár ez még csak az egyik eredmény a kettőből :D 🤪
Tökéletes.

Nem sült el az agyam arra, hogy képként is belehetne szúrni. :(
Én az alábbi képletet találtam ki, de az egyforma eredményünkből következik, hogy mindkettő ugyan azt számolja. A felső sorban látható képlet a C45 cellát számolja. A zöld cellákat kell (lehet) változtatni.
Az alsó három sor Nagy Viktor munkája, az által közzétett recept, a netről kiollózva.

KH-GH.jpg
 
Utoljára módosított:
@Pityke85
Íme a mai eredmény. Gondolom így a "finomszámolt" KH-t és GH-t tovább kéne emelni, hogy meglegyen a 3KH//GH.
A CO2 beállítással meg mindig gondban vagyok, mert egy 1mm-es mozdulat után is képes teljesen megvadulni a szelep; egy pillanatban még 40-et nyom, visszább állítom 1mm-t és ...hát volt legalább egy óra, amikor 60bpm ömlött be megint az akváriumba :( De elvileg már stabil a táblázatba írt szám.

View attachment 167751

A PO4 leolvasás megint kérdéses. 0,8-nál sötétebb be szerintem 1,2-nél világosabb. Most akkor ez így..közelít végre? :)

View attachment 167752
View attachment 167753

Az Nitrátot meg azért nem értem, mert nekem úgy tűnik, hogy a hozzáadott 1ml után is ugyanúgy 5 az eredmény de ez is mintha valami köztesnek látszana:

View attachment 167754
View attachment 167755
Hát ja... Vagy 5 vagy 15 vagy akármennyi, ahogy ezeknél a gyorsteszteknél megszoktuk. De legalább tudjuk, hogy nem 0 és nem >30. ;)
Engem is bosszantott ez a bizonytalanság, ezért
Ezt találtam ki.
 
Ugye rázod erősen 1 percig? A magyar leírás nem teljesen egyezik az angollal... 😎
Igen, a reagenseket addig rázom amíg fel nem oldódnak..(bár a nitrát teszt reagensénél egy kicsit előjött a teniszkönyököm a rázásnál és akkor sem 100%). Utána az indikátort belecsepegtetem és utána is rázom sokáig.
 
@Pityke85
Íme a mai eredmény. Gondolom így a "finomszámolt" KH-t és GH-t tovább kéne emelni, hogy meglegyen a 3KH//GH.
A CO2 beállítással meg mindig gondban vagyok, mert egy 1mm-es mozdulat után is képes teljesen megvadulni a szelep; egy pillanatban még 40-et nyom, visszább állítom 1mm-t és ...hát volt legalább egy óra, amikor 60bpm ömlött be megint az akváriumba :( De elvileg már stabil a táblázatba írt szám.

View attachment 167751

A PO4 leolvasás megint kérdéses. 0,8-nál sötétebb be szerintem 1,2-nél világosabb. Most akkor ez így..közelít végre? :)

View attachment 167752
View attachment 167753

Az Nitrátot meg azért nem értem, mert nekem úgy tűnik, hogy a hozzáadott 1ml után is ugyanúgy 5 az eredmény de ez is mintha valami köztesnek látszana:

View attachment 167754
View attachment 167755
Kezdjük az elején :) minden nap csinálasz po4, no3 tesztet és pótlod a hiányosságot? Nem így szoktuk, ez nagy pénzkidobás, sok idő veszteség :p A módszer amit írtam heti 2 tesztre épül. Vízcsere után, és a következő napira. Normális esetben a két napi különbség állandó lesz az akvában, hiszen az akvában ugyanazok a növények, talaj, stb. van, tehát ugyanannyi tápot vesznek fel. A kapott különbséget szoktuk következő vízcseréig minden nap hozzáadni.

A leolvasásban sajnos a kép alapján nem sokat tudok segíteni, hiszen az árnyalatni különbségek nem jönnek át, így az általad leolvasott értékekre hagyatkozom. :p

Tegnap sokat gondolkodtam az akvádon. Alig van benne növény, a nitrát, foszfát adatok nem tetszenek nekem, valami nem kerek bennük, a tds érték sem úgy változik ahogy kellene(sokkal magasabbnak kellene lennie 15 no3 - 1,2 mg/l po4, 6 gh/3kh szinttel). Mivel manadot használsz térjünk rá egy másik módszerre, mert félek túladagolunk valamit, nagyobb kárt csinálunk alga terén mint volt.

A következő vízcseréig naponta csak Ga-s tápokat add az akvához. Vízcsere előtt csinálj egy teljeskörű tesztet mindenre. Ezzel megnézzük milyen mértékben gyültek fel az elemek a vízben. Utána vízcsere, po4, no3 teszt, kiegészíteni 10:1 mg/l- re őket, és naponta csak Ga-s tápokat hozzáadni vízcseréig. Kövi vízcsere előtt ismét egy teljeskörű teszt, ezután meglátjuk milyen irányban megyünk tovább.

A co2 kevés. Tekerd 33-ról kb. 50-re fel a bpm-t. 6,5 ph körül kell lennünk ezzel a kh értékkel a palack kikapcsolása előtt 10 perccel.(fent fényt írtál, a co2 palack kikapcsolása előtti időszakot kell nézni)
 
Kezdjük az elején :) minden nap csinálasz po4, no3 tesztet és pótlod a hiányosságot? Nem így szoktuk, ez nagy pénzkidobás, sok idő veszteség :p A módszer amit írtam heti 2 tesztre épül. Vízcsere után, és a következő napira. Normális esetben a két napi különbség állandó lesz az akvában, hiszen az akvában ugyanazok a növények, talaj, stb. van, tehát ugyanannyi tápot vesznek fel. A kapott különbséget szoktuk következő vízcseréig minden nap hozzáadni.
Igen, egyelőre néztem naponta a foszfát-nitrát fogyást, mert az elmúlt hét kicsit kusza volt és gondoltam hátha jobban látod mi történik ha minden alkalommal mérek egyet. Amikor legutóbb megint felszaladt a foszfát 14-én délelőtt cseréltem vizet de csak tegnap tettem bele lámpakapcsoláskor a fosfot meg a nitrot.

a tds érték sem úgy változik ahogy kellene
Én sóztam fel még egy kicsit, hogy a KH érték feljebb menjen és ne kelljen a CO2-t magasra tekerni, amiről írtad hogy nem jó a garnéláknak.

A co2 kevés. Tekerd 33-ról kb. 50-re fel a bpm-t
Amikor elkezdtük, akkor azt írtad, hogy ömlik be a CO2 és sok; akkor volt 57bpm körül az érték. Hidd el, nem akadékoskodni szeretnék de 50 bpm-nél visszaérkezünk majdnem az elejére és a garnélák megint aludni fognak :) Persze akkor még egész nap ment a CO2. A 33 sok lenne ha egész nap menne? Gondolom nem tesz túl jót nekik, ha ide-oda ingadozik a PH.
 
Utoljára módosított:
Igen, egyelőre néztem naponta a foszfát-nitrát fogyást, mert az elmúlt hét kicsit kusza volt és gondoltam hátha jobban látod mi történik ha minden alkalommal mérek egyet. Amikor legutóbb megint felszaladt a foszfát 14-én délelőtt cseréltem vizet de csak tegnap tettem bele lámpakapcsoláskor a fosfot meg a nitrot.


Én sóztam fel még egy kicsit, hogy a KH érték feljebb menjen és ne kelljen a CO2-t magasra tekerni, amiről írtad hogy nem jó a garnéláknak.


Amikor elkezdtük, akkor azt írtad, hogy ömlik be a CO2 és sok; akkor volt 57bpm körül az érték. Hidd el, nem akadékoskodni szeretnék de 50 bpm-nél visszaérkezünk majdnem az elejére és a garnélák megint aludni fognak :) Persze akkor még egész nap ment a CO2. A 33 sok lenne ha egész nap menne?
El értünk oda(korábban is írtam), hogy el kell dönteni növényes, vagy garnélás akváriumot szeretnél. Ez sajnos egy ilyen hobbi, de ezek a garnélák (nem kényes faj) bírják napi 8 órában ezt a co2 mennyiséget(egész nap sok lenne). Döntsd el, hogy a növényeknek vagy a garniknak szeretnél jobban kedvezni. :)
 
El értünk oda(korábban is írtam), hogy el kell dönteni növényes, vagy garnélás akváriumot szeretnél. Ez sajnos egy ilyen hobbi, de ezek a garnélák (nem kényes faj) bírják napi 8 órában ezt a co2 mennyiséget(egész nap sok lenne). Döntsd el, hogy a növényeknek vagy a garniknak szeretnél jobban kedvezni. :)
Értem. Vagyis azt nem értem, hogy a tiszta RO víznek 6 körül van a PH-ja és még is 7,5-ről indul amikor beteszem az akváriumba. Azt nem lehet valahogy megoldani kemikáliák nélkül, hogy a víz kisebb PH-ról induljon majd emellett mondjuk egy 3-as KH-val alacsonyan tartani a CO2-t? Gondoltam veszek ilyen seachem regulatort de az ugye már kemikália és le is beszéltek róla, hogy csak a szenvedés lenne úgy. Úgyértem mégtöbb :D
 
KH-GH.jpg
@elektrorudi ezt a táblázatot Excel fájlként át tudnád küldeni nekem? Privátban adnék e-mail címet. Belekezdtem egy akvárium támogató excel "programba" és oda nagyon hasznos lenne ez is. Később szeretném majd közzétenni, hátha valaki másnak is segítség, hogy minden mérés és adagolási számítás egy helyen megvan.
 
Értem. Vagyis azt nem értem, hogy a tiszta RO víznek 6 körül van a PH-ja és még is 7,5-ről indul amikor beteszem az akváriumba. Azt nem lehet valahogy megoldani kemikáliák nélkül, hogy a víz kisebb PH-ról induljon majd emellett mondjuk egy 3-as KH-val alacsonyan tartani a CO2-t? Gondoltam veszek ilyen seachem regulatort de az ugye már kemikália és le is beszéltek róla, hogy csak a szenvedés lenne úgy. Úgyértem mégtöbb :D
minél kisebb a kh annál kevesebb co2 kell bele, hogy a ph-t lefelé vidd. Viszont a ph ingadozás nagyobb lesz. Nagy kh kicsi ingadozás, de sok co2 kell.

De ismét visszakanyarodok a legelső kérdéseimhez(olvasd őket vissza), ezt tisztázd magad előtt le. A kémia fontos az akvarisztikában, de nem szabad a ló tulsó oldalára billeni. Soha nem fogod az értékeket tizedes jegyig szabályozni, egyszerően élvezd a dolgot ne görcsölj rá a számokra. Nem akarom szennyezni a naplód a saját képeimmel... ebben az akvámban 3 hónapja nem volt semmi mérve. Napi 1ml atp complet, heti 30% vízcsere, 10 csepp crisa fit, nem görcsölök semmin és működik a dolog :p

elvesazett vil.JPG
 
Értem. Vagyis azt nem értem, hogy a tiszta RO víznek 6 körül van a PH-ja és még is 7,5-ről indul amikor beteszem az akváriumba. Azt nem lehet valahogy megoldani kemikáliák nélkül, hogy a víz kisebb PH-ról induljon majd emellett mondjuk egy 3-as KH-val alacsonyan tartani a CO2-t? Gondoltam veszek ilyen seachem regulatort de az ugye már kemikália és le is beszéltek róla, hogy csak a szenvedés lenne úgy. Úgyértem mégtöbb :D
Na, mi újság az akvárium körül? :)
 
Na, mi újság az akvárium körül? :)
Köszönöm az érdeklődést. :)
Megint nem nagyon voltam itthon a hétvégén és bevallom: egy kicsit elengedtem a kérdést fejben miután megint 2-3 garnélával lett kevesebb. Sajnálom őket. :( Maradtak talán hárman.

Úgyhogy tegnap egy kicsit reseteltem a dolgot és 50% vízcserét csináltam majd beletettem, amiket szoktam. Egy kupaknyi replenish-t, fél kupak prime-ot (ammónia miatt) meg easylife catappa x-ből 2ml, illetve a növénytápokat (0,6-06ml Green Aqua Micro-macro). Ha emlékeim nem csalnak a catappa savasítja a vizet bár erről a koncentrátumról sehol nem találtam semmit de azért feltételezem itt is jelen van a PH módosítása.
Pénteken még kicseréltem a diffúzort egy kisebb verzióra, olyasmi mint a Dennerle Diffusor ultra S-re de ezt még az élesztős Aquario CO2 dobozában volt(van még kettő ilyen).

A vízcsere előtt csináltam tesztet, meg este a CO2 lekapcsolás előtt 10 perccel. Az már teljesen mellékes, hogy a megannyi más dolog mellett szerintem a tartós PH teszt sem úgy működik nálam, ahogy mindenki másnál 😅 A kifelé lévő oldalon folyamatosan 7,4et látok de a hátoldalára van ragasztva egy másik pötty, ami viszont az értékek szerint változik. Már utána is kerestem, hogy ez mi de mindehol annyit írnak, hogy beleteszem a vízbe és ennyi. Ennyit meg talán még sikerül egymagam is csinálni. Majd este csinálok róla fotót.

Egy picit magasabbra akartam a KH-t (legalább, hogy a 2-t elérjem) ezért még tettem egy kevés GH/KH Plus-t. Ezek az adatok vannak jelenleg:

1655734048295.png
Az viszont tuti, hogy egyelőre a foszfát-nitrát adagolását hanyagolnám és amikor a PH-val beállt az akvárium utána kezdeném el. Fejben meg kezdtem tervezni egy negyedik akváriumot, 18L körül amiben csak garnéla van... Ha másnak nem, de legalább menekítő akváriumnak jó lenne és a szaporítással lehet vezekelni tudnék azokért, amiket az elmúlt két hétben kinyírtam.

Most így néz ki. A ludwigiák amúgy nem ennyire fakók, sokkal pirosabbak de fotózni is legalább annyira jól tudok, mint a vízértékeket beállítani.
1655734627728.png
 
Köszönöm az érdeklődést. :)
Megint nem nagyon voltam itthon a hétvégén és bevallom: egy kicsit elengedtem a kérdést fejben miután megint 2-3 garnélával lett kevesebb. Sajnálom őket. :( Maradtak talán hárman.

Úgyhogy tegnap egy kicsit reseteltem a dolgot és 50% vízcserét csináltam majd beletettem, amiket szoktam. Egy kupaknyi replenish-t, fél kupak prime-ot (ammónia miatt) meg easylife catappa x-ből 2ml, illetve a növénytápokat (0,6-06ml Green Aqua Micro-macro). Ha emlékeim nem csalnak a catappa savasítja a vizet bár erről a koncentrátumról sehol nem találtam semmit de azért feltételezem itt is jelen van a PH módosítása.
Pénteken még kicseréltem a diffúzort egy kisebb verzióra, olyasmi mint a Dennerle Diffusor ultra S-re de ezt még az élesztős Aquario CO2 dobozában volt(van még kettő ilyen).

A vízcsere előtt csináltam tesztet, meg este a CO2 lekapcsolás előtt 10 perccel. Az már teljesen mellékes, hogy a megannyi más dolog mellett szerintem a tartós PH teszt sem úgy működik nálam, ahogy mindenki másnál 😅 A kifelé lévő oldalon folyamatosan 7,4et látok de a hátoldalára van ragasztva egy másik pötty, ami viszont az értékek szerint változik. Már utána is kerestem, hogy ez mi de mindehol annyit írnak, hogy beleteszem a vízbe és ennyi. Ennyit meg talán még sikerül egymagam is csinálni. Majd este csinálok róla fotót.

Egy picit magasabbra akartam a KH-t (legalább, hogy a 2-t elérjem) ezért még tettem egy kevés GH/KH Plus-t. Ezek az adatok vannak jelenleg:

View attachment 167827
Az viszont tuti, hogy egyelőre a foszfát-nitrát adagolását hanyagolnám és amikor a PH-val beállt az akvárium utána kezdeném el. Fejben meg kezdtem tervezni egy negyedik akváriumot, 18L körül amiben csak garnéla van... Ha másnak nem, de legalább menekítő akváriumnak jó lenne és a szaporítással lehet vezekelni tudnék azokért, amiket az elmúlt két hétben kinyírtam.

Most így néz ki. A ludwigiák amúgy nem ennyire fakók, sokkal pirosabbak de fotózni is legalább annyira jól tudok, mint a vízértékeket beállítani.
View attachment 167828

én is ilyen diffusort használtam korábban. A co2 szint a dropcheckerből kiindulva(nem tudom hány órakor készült a kép) nagyon kevés. Mivel 30 mg/l-s folyadékot használsz minimum világoszöldnek kellene lennie, úgyhogy bubikkal föl :p Ahogy emeled a co2-t a ph is csökkeni fog. Az no3-t, po4-t figyeld továbbra is mert ha felborul az arány algásodás lesz.

ezt nem értem: fél kupak prime-ot (ammónia miatt) ammónia hogy került bele? :p

Ne add idő előtt fel a küzdelmet, jó kis helyük lesz a garniknak :)
 
én is ilyen diffusort használtam korábban. A co2 szint a dropcheckerből kiindulva(nem tudom hány órakor készült a kép) nagyon kevés. Mivel 30 mg/l-s folyadékot használsz minimum világoszöldnek kellene lennie, úgyhogy bubikkal föl :p Ahogy emeled a co2-t a ph is csökkeni fog. Az no3-t, po4-t figyeld továbbra is mert ha felborul az arány algásodás lesz.

ezt nem értem: fél kupak prime-ot (ammónia miatt) ammónia hogy került bele? :p

Ne add idő előtt fel a küzdelmet, jó kis helyük lesz a garniknak :)

A kikapcsolásig a bubik fel szoktak kúszni olyan 38bpm-ig. Nem tudom hogyan lehetne ezt jobban kontrollálni: a CO2 indulása után órák telnek el mire azt nyomja, amit kéne. A kép pontosan 16:20kor készült, 1 óra és 20 perccel később a CO2 indítása után. Ebben a pillanatban mértem és most 7PH a víz. Ez elvileg este 11-re 6,8 lesz.
Nem hiszem, hogy került volna bele ammónia, ez csak amolyan megszokás. Eddig úgy gondoltam kárt nem okozom vele.

Ha jól számolom 3 garnéla maradt sajnos és már félek beletenni többet. Nem akarom feladni a küzdelmet csak most picit úgy vagyok vele, hogy több szenvedés van ezzel az akváriummal, mint öröm és ha lehet választani hogy megjelenik valami alga vagy kinyírom a bennlakókat, akkor inkább az alga. 🥺
Ez a foszfát-nitrát adagolás nem biztos, hogy jól sikerült nekem. Úgyhogy majd olyan péntek magasságában tervezek egy 8literes cserét de addig csak a Green Aqua Micro-macro megy bele. Ahogy írtad: vízcsere után tesztelek egy po4-no3-t aztán nézem az algásodást és ha kell adagolom óvatosan az 1:10 arányt betartva.

Erről beszéltem a tartós teszt kapcsán:

A cseppentős teszt alapján 7:
1655744094096.png

A PH mérő szerint 7:
1655744127946.png

A tartós teszt hátoldalán lévő pötty szerint is 7:
1655744184512.png

De az elején lévő pötty teljesen mást mond:
1655744225181.png

Ilyenkor mi van? :D Találtam olyan videót, ahol azt mondja a srác, hogy két matricával érkezik (az egyike elől és a másik hátul) de erre sehol máshol mégcsak utalást sem találtam.. Valahogy sejtem, hogy ez is olyasmi lesz, mint a tesztek leolvasásánál.. 😅
 
Eddig úgy gondoltam kárt nem okozom vele.
Minden felesleges löttyel kárt okozol, emeled a tds-t feleslegesen, terheled a vízet.

Kikapcsolás előtt fényképezd le a dropcheckert, tól magas a ph. Nekem is olyan kínai ph mérőm van, azt minden esetben érdemes kalibrálni mérés előtt. Kell egy 4. vízes palack, abba Ro vízet tegyél, ott öblítsd le és soha ne töröld szárazra :p
 
@Pityke85
Csak a GA-s tápokat adtam ma hozzá, kivételesen sikerült lámpakapcsolás előtt 15 perccel beletenni. Nemértem.. 😕
1655759979876.png


1655760059528.png
1655760093260.png


Kikapcsolás előtt fényképezd le a dropcheckert, tól magas a ph. Nekem is olyan kínai ph mérőm van, azt minden esetben érdemes kalibrálni mérés előtt. Kell egy 4. vízes palack, abba Ro vízet tegyél, ott öblítsd le és soha ne töröld szárazra :p
Ez most kivételesen pontosan mér, többször kalibráltam már és minden esetben desztilált vízben öblítettem át és nem törölgettem. Aztán az újabb kalibrációs folyadéknál új desztilált víz és így tovább majd a visszaellenőrzésnél ugyanez. Ezt megcsináltam a Parkside-ossal is de...az valahogy sehogy nem akar közelíteni ehhez vagy a csepptesztes eredményhez. Ahhoz úgyis két tasak port adtak..egyszer majd újrakalibrálom azt is.

Egy picit megemeltem a CO2-t olyan 7 óra magasságában.

DC:
1655760218384.png
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére