• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Polc-lakók (54L low tech)

fenixke

Kertész tanonc
Sziasztok!

Fél éves küzdelmeim után úgy döntöttem, hogy nem ártana egy kis segítség. :) Szóval úgy kezdődött mindent, hogy januárban vettem használtan egy 63L-es (brutto) Juwel szettet és ehhez összevásároltam még a szükséges dolgokat a "profik" ajánlása alapján, na meg persze, ahogy a kereteim/elképzeléseim engedték. Tehát az akvárium adatai:

Technika:
  • Br. 64L -> 54L netto (60x30x36cm)
  • Juwel belső szűrő 280L/h
    • 2 szivaccsal, mechanikai szűréshez
  • Eheim 2213 külső szűrő 440L/h
  • Juwel 50W fűtés
  • Tető világítással 1 X 15W T8 JBL SOLAR TROPIC csővel
    • HOBBY reflektort vettem hozzá
  • 6L AD DUPLA Ground aljzat (kb. 3-4 cm)
  • 2db Mangroove gyökér díszítésnek+Oto-knak:)

Lakók:
- 4 db Törpe pettyes kalászhal
- 3 db Törpe szívóharcsa (Oto)
(2 kalász és egy harcsa sajnos már az örök vadászmezőkre költözött)

Növények:
- 3 db Anubias
- 1 szép nagy Jávai moha :)
- Sok sok Crypto
(a növényeket egy kedves akvarista ismerősünktől kaptam, megbízható forrásból)

A vízcserék heti szinten 30%-osak!
A külső szűrő csak biológia szűrésre van töltve.
A világítás 11 órától 21 óráig megy, plusz reggel egy fél órát az etetés idejére.

A következő kommentben leírnám a problémáimat. Egy kép az indulásról (külső szűrő nélkül még)

aksi_20140126_harmadik_valtozat.jpg
 
Utoljára módosított:
Szóval algákkal küzdök. Valamint, lehet, hogy mással is, ebben kéne segítség. Csatolok fotókat a mostani állapotról.

Mit vegyek? Mit állítsak, hogy javuljon a helyzet?

IMG_20140725_082809.jpg

IMG_20140725_083108.jpg

IMG_20140725_083038.jpg

IMG_20140725_083015.jpg
 
Utoljára módosított:
"
Not Found
The resource could not be found."
:(

Köszi a visszajelzést! Igen gondolkozom egy erőseb világításon, de először ezt az alga problémát szeretném megoldani. Utána ha ez sikerül, akkor szeretném egy kicsit változtatni a növény állományt is. Szerinted a mostani állapotnak is lehet oka a világítás? (nem nagyon láttam barna algát)
 
Nem lenne rossz jól néz ki:). Nemcsak a barna alga miatt. A növényeid úgy tudnak fotoszintetizálni ha van elég fény ha nem fotoszintetizálnak nincs konkurencia az algák számára. Mivel tápozol és mennyit? Mértél már víz paramétert(PL.:pH,KH,GH,NO2,NO3?
 
Nem lenne rossz jól néz ki:). Nemcsak a barna alga miatt. A növényeid úgy tudnak fotoszintetizálni ha van elég fény ha nem fotoszintetizálnak nincs konkurencia az algák számára. Mivel tápozol és mennyit? Mértél már víz paramétert(PL.:pH,KH,GH,NO2,NO3?

Nem tápozok és még a paramétereket sem mértem meg.

Kb. 2-3 hete kezdtem el gondolkozni, hogy mit tudnék kezdeni a helyzettel, mert most már egyre csak romlik és az alábbiakra jutottam:

Tápozáshoz vennék:
- Happy-Life HappyCarbo
- Happy-Life HappyPlant (Profito)

A világításból pedig egy:
- Odyssea Quad 2x24W T5 lámpa

Azt nem tudom, hogy ez javítana-e a helyzeten, nem esnék át a ló túloldalára a világítással? Azon is gondolkoztam, hogy a belső szűrőt is kivenném, mert sok helyet foglal és ahogy mondtátok a külső szűrőnek is el kéne vinni az akváriumot. Így, hogy biológiai szűrésre van rakva, is lehetne csak a külső szűréssel üzemeltetni az akváriumot?
 
A táp és a világítás jó lenne. A külső szűrőbe pedig alkalmazd a következő réteg rendet lentről fölfelé: Porcelán gyürű(Pl.:sera Biopur vagy Eheim MechPro),szivacs korong,siporax, Mátrix trop, filtervatta.Nálam így működik és jó
 
Az a helyzet, hogy én fullra tömtem ezzel a 1+2 liter szűrőanyaggal, akkor gondolom ebből kéne elvenni? Mennyi porcelán gyűrű és szivacs kell?

A múltkor, amikor takarítottam a külső szűrőt, akkor valamilyen fehér anyagot mostam ki belőle. Kicsit olyan volt, mintha "tejjé változott volna a víz" a vödörben, amibe kimostam. Ez mitől lehetett?

Ami nagyon érdekelne, hogy a talajon található fehéres-zöldes trutyi mi lehet? Hogy lehet kiírtani? Valamint a leveleken lévő fehér "kosz" szerű valami sem tudom mi. Azzal mit lehetne kezdeni?
 
Szia!
15W-al is van élet, Crypo és Anubias eléldegél ennyi fénnyel! Tápot jó lenne adni nekik, a Crypto-k alá tehetsz gyökértáp golyót/kapszulát is. Persze ha megveszed az Odyssea lámpát, tarthatsz majd többféle növényt is, de én először csak egy fénycsővel használnám.
A 2213 nem egy bika szűrő, nagyot tud esni az áramlat, ha nagyon megtömöd, erre figyelj oda! A belső szűrőt szerintem is vedd ki, fölösleges.
A trutyira nincs tippem. Próbáltad leszívni? Talajt porszívózod?
Az Anubias levelein az lerakódás, le tudod dörzsölni?
 
Leveleken alga van le kell dörzsölni. Nekem a gyári szivacs van benne kb. 2 cm vastag a porcelán gyűrű helyett használd a siporaxot de a tetejére rakj filter vattát. Nem tudom a kosárnélkűli 2213-ban van-e ülepítő az alján? Az ülepítő hasznos dolog.
 
Szia!
15W-al is van élet, Crypo és Anubias eléldegél ennyi fénnyel! Tápot jó lenne adni nekik, a Crypto-k alá tehetsz gyökértáp golyót/kapszulát is. Persze ha megveszed az Odyssea lámpát, tarthatsz majd többféle növényt is, de én először csak egy fénycsővel használnám.
A 2213 nem egy bika szűrő, nagyot tud esni az áramlat, ha nagyon megtömöd, erre figyelj oda! A belső szűrőt szerintem is vedd ki, fölösleges.
A trutyira nincs tippem. Próbáltad leszívni? Talajt porszívózod?
Az Anubias levelein az lerakódás, le tudod dörzsölni?

Szoktam porszívózni, minden vízcserekor. Az aljzaton lévő "csoda" hozzá van ragadva és nem tudom kiszívni. Megpróbáltam kiszedni, de így egybe jött ki az aljzattal együtt és eléggé masszív, mintha egybe kötött volna.

A levelekről még nem próbáltam ledörzsölni. Úgy lenne célszerű, hogy kivegyem vízcserekor és a vödörbe tisztítsam le? Esetleg az aljzat koszos részeit is lehetne vödörbe letakarítani?

A lámpát lehet egy fénycsővel is használni? (nekem, mintha azt mondták volna, hogy csak kettővel megy) Az is jó, hogy az egyik cső növényes a másik pedig 6500K-es, vagy úgy is túl sok lesz a fény?

Lehet, hogy kéne kivennem a szűrőanyagból is? Hogy lehet mérni, hogy mennyire van lecsökkentve a vízforgatása?
 
Leveleken alga van le kell dörzsölni. Nekem a gyári szivacs van benne kb. 2 cm vastag a porcelán gyűrű helyett használd a siporaxot de a tetejére rakj filter vattát. Nem tudom a kosárnélkűli 2213-ban van-e ülepítő az alján? Az ülepítő hasznos dolog.

Az ülepítő, az a rács szerű cucc, aminek 3 lába van? Én azt a tetejére raktam, azt hittem oda való, hogy ne érjen hozzá semmi se a rotorhoz :D, de akkor azt kéne az aljára rakni?

Kaptam a szűrőhöz ilyet: FIX 1L

Esetleg ebből is használhatnék egy adagot a szivacs helyett, vagy kell az apró lyukú szivacs?
 
A levelekről még nem próbáltam ledörzsölni. Úgy lenne célszerű, hogy kivegyem vízcserekor és a vödörbe tisztítsam le? Esetleg az aljzat koszos részeit is lehetne vödörbe letakarítani?

Próbáld ki.

Az ülepítő, az a rács szerű cucc, aminek 3 lába van? Én azt a tetejére raktam, azt hittem oda való, hogy ne érjen hozzá semmi se a rotorhoz , de akkor azt kéne az aljára rakni?

Az az aljába megy! Így alatta lesz egy kis ülepítő rész, ami nagyon hasznos, ahogy Baranapl is írja. De hogyhogy nem vödör van hozzá (az enyémhez az van)?
 
Próbáld ki.



Az az aljába megy! Így alatta lesz egy kis ülepítő rész, ami nagyon hasznos, ahogy Baranapl is írja. De hogyhogy nem vödör van hozzá (az enyémhez az van)?

Nem tudom, nem egy mai darab, használtan vettem, ezt kaptam hozzá :) Ettől függetlenül jól működik szerintem.
 
A régi 2213-hoz nem volt szűrő anyag tartó. Lilla jól mondja rakd az aljába ülepítőnek utána a FIX ezután a siporax és a mátrix a tetejére egy kis filter vatta.Ha a filter vatta gyorsan lekoszolódik akkor a siporax és a mátrix közé rakhatsz egy szivacs korongot de ha kibír 2-3 hónapot akkor jó így is. A mátrixnak a pólusai könnyebben el tömődnek mint a siporaxnak szerintem a mátrixból vegyél ki egy kicsit ha muszáj.
 
Fejlemények. Nyaralás után most fel akarom pörgetni a projektet, a javaslatok alapján. Sikerült beszereznem a következőket:

- Happy-Life HappyCarbo
- Happy-Life HappyPlant (Profito)
- Quad 2x24 W T5 lámpa (ezért ma este megyek)

A tápozást elkezdem. A héten át akarom pakolni a külső szűrőt, kivenni belőle anyagot. Lehet valahogy mérni, hogy mennyire hatékony a szűrőm? Arra gondoltam, hogy a javaslatotok alapján megmérném a vízparamétereket is. Milyen eszközt ajánlanátok erre? (az ár fontos) Milyen paramétereket lenne célszerű mérni? (gondolom az ammónia és nitrát a legfontosabb)

Az új lámpával először egy csővel világítanék. Remélem ez is hoz már némi változást. Mivel fedjem le az akvárium tetejét (a tetőt ugyebár lecserélem a lámpára) Érdemes esetleg valami szúnyoghálót fölé tenni?
 
Sikerült megcsinálni az átalakítást. Kikerült a nagy ronda belső szűrő és a lámpát is feltettem, jelenleg egy 24W-os 6500K-s csővel. (a fénye valami eszméletlen szép a tetőhöz képest, meg az összkép is javult)

A külső szűrőt is átpakoltam, alulra tettem a rácsot, bekerült a FIX és a Matrix Trop-ot is csökkentettem. Most erősebbnek érzem az áramlást, amit a szűrő csinál, tehát szerintem növekedett a "teljesítménye".

Elkezdtem a tápozást is. Azt olvastam, hogy a víz felszínén úszó növények segítenek az alga elleni harcba, mert a gyors szaporodásuk révén, elszívják a tápanyagot az algák elől. Érdemes lenne szerintetek beszereznem valami ilyen szapora fajtát?

Szeretném tovább folytatni az átalakítást. Arra gondoltam, hogy a jobb oldali kisebb gyökeret, aminek a kopasz ágai vannak, kivenném. A nagy gyökeret pedig pár szép kővel egyetemben betenném középre. (építenék a kövekből és a gyökérből egy szigetet középre) A szélekre és úgy általában a háttérbe pedig vennék lehetőleg gyorsan növő növényeket. Ez is szerintem sokat javítana a helyzeten.

Kaptam olyan információt is, hogy a fehér por szerű cucc a leveleken és a talajon penész. Azt hogy tudom kiírtani? A porszívózáskor nem akar lejönni. Amikor most kitakarítottam a külső szűrőt, abból is jöttek ki ilyen fehér foszlányszerű "szennyeződések" és sajnos amikor újra indítottam, akkor az akváriumba is nyomott be egy jó adagot, ami beterítette megint a növényeket... emiatt lehet a penész esetleg?

Kép az átrendezés utánról:

full_aksi_v1.jpg


Itt pedig egy kép a növények és a talaj állapotáról. Nagyjából látszik a fehér por szerű valami:

alga_talaj_bga.jpg
 
Szia !
Ide válaszolok mert látom a növényes rovatba is írtál.
Először amit Én javasolnék az az hogy világítási időt lödd be 6 órára és fokozatosan emeld.A másik hogy a talajon lévő algát a talajjal együtt szívd le és töltsd fel újra talajjal.Csak a felső réteget kell leszívni.
Aztán mehet az akváriumba kb 4-5,de inkább 6 amano garnéla és egy vödörnyi vagy amennyit be tudsz szerezni RC azok majd rendbe szedik az alga kérdést.
A tápozás mellé nem tudom írtad e de mindenképpen adagolj napi szinten Easy Carbot vagy amilyen folyékony szén kéznél van.
Rátérvén a növényekre minden olyan növény segítség a kezdeti indításnál ami gyorsan nő,tehát ha megnézed a GA-s honlapon itt :
Tropica háttér növény Green Aqua
Ezek közül nagyon sok növény megfelel a célnak,de 64 literre 48 watt az még nem közepes-erős fény inkább a közepes kategória : 0,75 watt/liter.
Erős fényről 1 watt/liter felett beszélünk.
És nem utolsó sorban mehet a baci kultúra is folyamatosan új szűrő indításnál mert így hamarabb meg lesznek a lebontó bacik és az algásodás is szűnni fog.
Remélem tudtam segíteni ;)
 
Back
Oldal tetejére