• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ZenTreefication

Algaevőktől ne várj csodát. Egyik-másik valóban megeszik némi algát, de ha algaprobléma van, nem fogják megoldani. Egy patika tisztaságú akváriumban éhen halnak, ezért külön etetni kell őket. Így viszont könnyen előfordulhat, hogy később már nem ízlik nekik annyira az alga. Ha nem kapnak külön élelmet, akkor viszont a puhább növényeket fogják kóstolgatni. Ez mindenképpen bosszúságot okoz.
Vadon befogott állatot én sem vennék. Egyrészt azért, mert nem lehet tudni, mennyi idős, milyen egészségi állapotban van. Könnyen előfordulhat, hogy hamar elpusztul. Láttam lehangoló képeket, videókat arról, hogyan gyűjtik be a helyiek a halakat, csigákat, majd potom pénzért eladják. Nem tudom, az állatok milyen úton jutnak el Európába, de nagyon kevesen élik meg, hogy akváriumba kerüljenek. A túlélők teljesen más körülmények közé kerülnek, mint amit megszoktak. Ez is növelheti a korai elhalálozás kockázatát, nem beszélve a stresszről, amit a befogás/szállítás során elszenvedtek. Vadon fogott csigák esetében elég ritka a sérülésmentes példány. Számomra ennyi elég ahhoz, hogy csak olyan állatot vegyek, melynek megoldott a mesterséges tenyésztése. Ezek több generáció alatt sokkal jobban alkalmazkodtak az akváriumi körülményekhez is.
Kisebb csigáid előbb-utóbb lesznek, akkor is, ha nem akarod :) Növényekkel akaratlanul be lehet telepíteni őket.
Élőlények esetében nagyon fontos, hogy nem szabad impulzív módon vásárolni. Ha eldöntötted, mit szeretnél, mindenképpen nézz utána, kérj tanácsot! Sok későbbi problémát megelőzhetsz vele.
Akvárium indításáról rengeteg információ van itt a fórumon is. Az állatok sokkal érzékenyebbek, várni kellene még a halak betelepítésével. Kell legalább 3-4 hét, mire a szűrő beáll, elszaporodnak a nitrifikáló baktériumok.
 
Vízcsere után csináltam víztesztet. Sok meglepi nincs benne, az értékek ugyanazok mint korábban, ami változott:

Tds 160, cu 0-> ezekre nem volt érték korábban.
Ammonia 1,2 -> 1
nitrát 1->0,
mg 2-> 6,
K: 10->15

A sio2 megismételte a skálán kívüli értéket, rosszabb, mint volt. Néztem hozzá csapvízét is, ott még sötétebb a szín. De semmiféle zöldes árnyalatuk sincs, kék különböző formáiban tündöklenek a minták. Majd még ennek utána kell járni.
 
Az utánaolvasással a szilikát-mérés kapcsán nem sokra jutottam, ha nem én szúrom el a mérést, akkor az érték tényleg valami ilyesmi. Egy hibát találtam, a színkártya leírás és a szöveges leírás (nyelv és dokumentumverziótól fügfetlenül) eltér egymástól: előbbin 5, utóbbiban 10ml mintavíz-mennyiség szerepel. Esetemben ez nem oszt nem szoroz max skálán belül kerülnék, de akkor is ott lenne, aminek nem kéne az már mindegy, hogy épp mennyi.

Az RO a szilikátot elvileg kiszűri, így gyártottam egy keveset és valóban <0,1 lett az érték. Ez két dolgot jelent: a tesztben lehet bízni, és biza valahonnan mérhető mennyiségű szilikát kerül vissza a vízbe.

Logikailag lehetséges kandidánsok:
- a hordó, amiben az ro vizet tárolom
- gh/kh+ (kizártnak tartom, nem nálam derülne ki)
- az új akva-üveg (fizikailag nem tudom ez egyáltalán lehetséges-e)
- a scape régi elemeit kizárva (8+ hónap alatt talán kioldódott vokna), az új elemei esetleg:
/ - la plata homok
/ - amazonia ver 2 talaj
/ - seriyu kő
- szűrő-rendszer (maga szűrő, szűrőanyagok, reaktor, csövek).

A hordót és a scape elemeket megnézem majd, a többit max kíváncsiságból, úgyse tudok mit kezdeni velük.
 
Az utánaolvasással a szilikát-mérés kapcsán nem sokra jutottam, ha nem én szúrom el a mérést, akkor az érték tényleg valami ilyesmi. Egy hibát találtam, a színkártya leírás és a szöveges leírás (nyelv és dokumentumverziótól fügfetlenül) eltér egymástól: előbbin 5, utóbbiban 10ml mintavíz-mennyiség szerepel. Esetemben ez nem oszt nem szoroz max skálán belül kerülnék, de akkor is ott lenne, aminek nem kéne az már mindegy, hogy épp mennyi.

Az RO a szilikátot elvileg kiszűri, így gyártottam egy keveset és valóban <0,1 lett az érték. Ez két dolgot jelent: a tesztben lehet bízni, és biza valahonnan mérhető mennyiségű szilikát kerül vissza a vízbe.

Logikailag lehetséges kandidánsok:
- a hordó, amiben az ro vizet tárolom
- gh/kh+ (kizártnak tartom, nem nálam derülne ki)
- az új akva-üveg (fizikailag nem tudom ez egyáltalán lehetséges-e)
- a scape régi elemeit kizárva (8+ hónap alatt talán kioldódott vokna), az új elemei esetleg:
/ - la plata homok
/ - amazonia ver 2 talaj
/ - seriyu kő
- szűrő-rendszer (maga szűrő, szűrőanyagok, reaktor, csövek).

A hordót és a scape elemeket megnézem majd, a többit max kíváncsiságból, úgyse tudok mit kezdeni velük.
Üvegböl jöhet valamennyi, az elején, főleg, ha normál üveges az aki, de az is el fog múlni. Műanyag hordó nem enged SiO2-t a homok lehetne bűnös, mert gyakorlatilag SiO2-ből van, de max az elején egy kicsit és ezekre a termékekre ez a probléma egyáltalán nem jellemző...
Üveg, vagy csapvíz... Ez a 3...🤭
 
Ahogy tanult barátunk @Zsoltiabéka megjósolta, nem a hordó az.

A hétvégi bújócska győzteséről (2 napig nem láttam, biztos voltam benne, hogy holtan hever a csatamezőn) forgatott kisfilmünk most ingyen megtekinthető.


A neve mostantól Green Aqua helyszínelő (CSI:GA)

Lettek vmi miliméteres állatkak mindenhol, ha jól sejtem kiscsigák. Bár mondtátok , hogy lesz, még nem számítottam rájuk. Nézzük a dolog jó oldalát, az ismert világegyetem 99+%-nál élhetőbb körülményeket teremtettem :)
 
Az egyik csiga szökni próbált. Vagy a savas vízzel van baja, vagy éhes. Főztem nekik cukkinit. Asszony féltékeny.
Ilyenek ők, könnyen szöknek :) most akkor 1 süncsigád van már, vagy 16? :D Ha nagyon steril az akva akkor lehet etetni, bár ők tényleg az algát szeretik. A cukkinit ette?
Lettek vmi miliméteres állatkak mindenhol, ha jól sejtem kiscsigák. Bár mondtátok , hogy lesz, még nem számítottam rájuk. Nézzük a dolog jó oldalát, az ismert világegyetem 99+%-nál élhetőbb körülményeket teremtettem :)
Max 1 hét és kiderül tutira mik, jó esetben csigák :) Hasznosak azok, és a lesznek amanoid és nem etetsz túl akkor nem fognak túlszaporodni.
 
Dehogy, semmi személyes. Én is ezt tettem volna a helyükben. Csak olvastam több helyen, hogy elvannak a növényi táplálékkal. Mindenesetre haveromnak, akit kértem, hogy "hozzál már lécci 3cm cukkinit" nem árulom el :D
Előbb utóbb új szobanövények is lehetnek. Sóska, spenót, "dísz" - saláta, ha bedurvulsz, akkor catapa bonsai.... 😄
Kiderülhet a legújabb szuperképességed: hogyan veszed rá a szebbik feled, hogy a pitypang szobanövények is milyen szép...
 
Hagytam allni 1 napot ro vizben kukonbozo dolgokat sio2 miatt

Masodik hordo 0 , gh/kh 0
La plata 0,2
Seriyu: 0,4-0,6 korul (mivel akvából szedtem ki, lehet onnan jött)

Maga az akva vize valahol 3-6 kozott, nem tudnam belőni azon belül.

Abbahagytam a tulzott sio2 méregetést, majd visszatérek rá, ha diatom gondok lesznek.
Csak csinálgasd a vízcseréket. Ha a homok, üveg okozta, be fog állni.
 
Elkezdtem tápozni. Kiindulásnak 5ml micro / macro megy naponta a 3ml excel mellé. Ez kb 70%a a javasoltnak.
CO2 150 bubi/ perc
Szerintem ameddig az ammónia, nitrit, nitrát nem áll be addig ne adj microt macro-t. Most még a meglévőt sem tudja a szűrőd feldolgozni.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére