• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ZenTreefication

Gergő által kapott egy heti karbantartást... nagyon figyeltem, innentől én csinálom.

Az első hét tapasztalata: Ha nincs nagy baj, ne nyúlkapiszka... Elég könnyű a friss növényeket pláne a mohát kiszednia helyéből, és annál nehezebb víz alatt visszatenni. Valszeg a fél akvát sikerült bemohásítanom.

Co2 visszament 90bubi/perc-re. Fehér háttér előtt nézve citromsárgás volt a dc a nap végén, és a forumos táblázat alapján se volt egészséges az 6.2-es ph. Csigák se szerettek volna szerintem. Próbálom majd 6.5-6.9 közé belôni.
 
No2 0
Nh4 0,05 - 0,1
Sio2 3-6
Gh 6
Kh 4
Mg 3-6 kozott vhol, inkabb a 3 fele.
No3 2
Po4 0
Fe 0
Cu 0
K 15


Kellemes meglepetés az ammonia bezuhanása. Arra számítottam, hogy nitritnek meg kéne jelennie párhuzamosan. Vagy rosszul számítottam, vagy valami lebontja, tippem az lenne, hogy a már korábban használatban lévő talaj, más nem nagyon lehet.

Sio2 még mindig jelentős, de mintha csökkenne az előző vízcseréhez képest.

Növények nagyjából jól vannak, bolbitis leveleinek egy részének a széle barnul/feketedik, stau levelei egy két helyen lyukasak, majd leválnak, de nem nagy mértékben.

Valami alga van, verticillata levelein könnyen észrevehető.

Bekerült 8 süncsiga, mivel a két korábbi önkéntes jól bírta, így meg mertem kockáztatni.

Érdekes, hogy ezeknek a kis lényeknek is van valami személyiségük, ezt se hittem volna. A két őslakosból (mostantól trinidad ès tobago) az egyik folyamatosan mászkál, a másik az üveg 10%án szeret tartozkódni és csak fel le liftezik. A mászkálósból lógott ki valami, pár centin húzott maga mögött homokdarabokat arra feltapadva. Most elöször elment a lily fele és letakarította magát... vagy totál véletlen volt.

Az újakból 4 egymáson bandázik ès együtt mozognak. 1 önállóan felderít, 3 bújkál.
 
1 nappal a tervezettnél korábban véget ért a nyaralàs. Az akvárium viszonylag jól viselte (2naponta kapott tápot, meg párolgás utántöltését). Egy csiga átcsúszott a túlvilágra, de a biztonság kedvéért talpra állítottam a házát, kap ķét napot, hogy megmozduljon.

Lett némi alga, nagy dráma nincs talán. Hosszú fonalak a vízben, zöld foltok a homokon és az elfolyóág barnás. Majd utánaolvasok mi micsoda, cserélek vizet, meg takarítok egyet.

20210710_185248.jpg

A co2 szerintem kevés, ezt a limeot nemhogy koktélba nem raknám, de leginkább visszaragasztanám a limefára. Majd mérek egy 24h-s ciklusban ph-t, hétfőn úgyis állatok jönnek, akkor nem menne, keddtől majd megemelem. Persze előtte méricskélek kicsit, hogy biztonságos-e.
 
Méregettem

Nh4 <0,05 ; no2 <0,01 -> élőlényekre biztonságosnak ítélem. Jövő héten jönnek algázók, többiekkel még várok kicsit, nem kell túl sok új dolog egyszerre. Ezeket nem fogom mérni mostantól, csak ha gyanús valami.

Sio2 még mindig 3+ , de csökkenőnek látom. Az elfolyónál talán barna alga, de máshol nem látok (persze lehet csak nem ismerem fel). Mindenesetre kíváncsiságból még mérem majd.

Cu 0 ; k 15+ ; fe 0,05 és 0,1 között valahol ; mg 5-6 ezek szerintem oké.

No3: 3-4 között, po4<0,02. Ez ha jól sejtem nem oké, majd utána nézek.

Tds érdekes. Délután 6kor 155 volt, most hajnalban 190, de mivel semmi nem került be, ez nem hinném hogy lehetséges. Valamelyik rossz mérés lesz.

Ph 2100kor, (co2 kikapcsolás előtt) 6.7 ; 0200 kor 7,1.

Kh3, gh6. Arány oké, 3as kh-goz 6.5ös ph kéne, co2t visszateszem az előző 2 érték közé, 120 bubi/perc-re

Vizet kéne cserélni meg takarítani, de most inkább hajrá Argentína :)
 
Nem mondom, hogy sokkal okksabb lettem páróra olvasgatás után, pontosabban nem tudnám megmondani milyen alga ez. Cérna? Fonal? És még 1 v 2 kandidánst tudnék rá. Növènyeken majdnem mindenen van. Köveken nincs, fán nincs, üvegen van, homokon van.

Kérdés, hogy a takarításon kívül mit csináljak? Arra tippelnék, hogy a növények nem érzik igazán jól magukat (több is foszladozik, vilàgosodik, barnul, stb). Ott tűnik a legerősebbnek, amelyek újonnan kerültek ültetésre. Staun és verticillatan nem látom hogy lenne.

- vilagitas 6 ora, 50%on (50lm/l) 30 centi magasból. Fényerőt lehetne csökkenteni, esetleg
- co2 gondolom -mint már írtam - kevès lehet.
- po4 kevés, no3 arány meg plane.

Szívem szerint co2t és tápot is növelném, de okosabb lenne egyszerre egy dolgon változtatni. Szóval takaritok, és co2t növelek.

Most már csak azt mondja meg valaki: hány nap alatt várjak eredményt :)
 
Utoljára módosított:
Nem mondom, hogy sokkal okksabb lettem páróra olvasgatás után, pontosabban nem tudnám megmondani milyen alga ez. Cérna? Fonal? És még 1 v 2 kandidánst tudnék rá. Növènyeken majdnem mindenen van. Köveken nincs, fán nincs, üvegen van, homokon van.

Kérdés, hogy a takarításon kívül mit csináljak? Arra tippelnék, hogy a növények nem érzik igazán jól magukat (több is foszladozik, vilàgosodik, barnul, stb). Ott tűnik a legerősebbnek, amelyek újonnan kerültek ültetésre. Staun és verticillatan nem látom hogy lenne.

- vilagitas 6 ora, 50%on (50lm/l) 30 centi magasból. Fényerőt lehetne csökkenteni, esetleg
- co2 gondolom -mint már írtam - kevès lehet.
- po4 kevés, no3 arány meg plane.

Szívem szerint co2t és tápot is növelném, de okosabb lenne egyszerre egy dolgon változtatni. Szóval takaritok, és co2t növelek.

Most már csak azt mondja meg valaki: hány nap alatt várjak eredményt :)
Nekem nincs tapasztalatom high techkel. De biztos vagyok benne hogy most nem a CO2-t kellene növelned hanem a tápot. A méréseid alapján a micro és a macro is alacsony. Ilyen PO4 értékkel veszélyben vannak a növények, és a vas sem sok.
 
Eddig a javasolt 70%a ment, felemelem 100ra. Co2-t feltettem 120/percre.

Megcsináltam a karbantartást, a 3órás szintidőn van még mit javítani. Az alga nagy részét eltüntettem, de nem sok illuziom van, vissza fog jönni.

A csigát halottnak nyilvánítottam, üres a ház. A maradék 9ből 8at látok, cukin menekülnek az elektromos fogkefe elöl. (A fán volt alga, nem csak a növényeken)

Megnyírtam egy kicsit a füvet. Jobb volt a helyzet mint gondoltam, 1-2 helyről indult az alga. Bolbitis fáradtabbnak tűnő leveleit levágtam . Minr várható volt, a moha sok helyen megtelepedett, és az alga is szeret belenőni. Takarítottam ahol tudtam, de ez elég sziszifuszi.
 
Eddig a javasolt 70%a ment, felemelem 100ra. Co2-t feltettem 120/percre.
Megcsináltam a karbantartást, a 3órás szintidőn van még mit javítani. Az alga nagy részét eltüntettem, de nem sok illuziom van, vissza fog jönni.
A csigát halottnak nyilvánítottam, üres a ház. A maradék 9ből 8at látok, cukin menekülnek az elektromos fogkefe elöl. (A fán volt alga, nem csak a növényeken)
Megnyírtam egy kicsit a füvet. Jobb volt a helyzet mint gondoltam, 1-2 helyről indult az alga. Bolbitis fáradtabbnak tűnő leveleit levágtam . Minr várható volt, a moha sok helyen megtelepedett, és az alga is szeret belenőni. Takarítottam ahol tudtam, de ez elég sziszifuszi.
Az alga csökkentésben segíthetnek az amanok is majd. szerintem ezt a fajtát szeretik :)
Lehet hogy egy kicsit még nagyobb dózis kellene 1-2-3 napig ehhez, annyira alacsonyak az értékeid. Én legalábbis ezt tenném.
A prioritási sorrendben szerintem legfontosabb a táparány beállítása az aktuális fényhez (és a CO2-höz). onnantól nyerésre állnál és lehet még tovább finomítani.
Most már csak azt mondja meg valaki: hány nap alatt várjak eredményt :)
Szerintem onnantól, hogy beállt a rendszer, minden érték jónak tűnik, látható lesz a javulás :) ilyen értékek mellett még sajnos semmi jó nem várható.
 
1) kicseréltem egy követ aminek nem tetszett a színe. Hardscaping level 1 :D

2) a felrobbantott mohák és kiszakadt növények helyét pótoltam, buce kedagang ill cryptocorine parva jött be.

3) beköltözött 8 oto és 8 amano. 1 amano megszökött telepítés közben (éreztem nem stimmel valami) de szerencséje volt, lusta voltam mosogatni korábban így telepítés után amikor nekiálltam megtaláltam. Mindenki szerteszétrajzott és legelnek mindent amit érnek. 1 oto jóval lassabb mint a többi, lehet megsérült a hálózáskor.
 
1) kicseréltem egy követ aminek nem tetszett a színe. Hardscaping level 1 :D

2) a felrobbantott mohák és kiszakadt növények helyét pótoltam, buce kedagang ill cryptocorine parva jött be.

3) beköltözött 8 oto és 8 amano. 1 amano megszökött telepítés közben (éreztem nem stimmel valami) de szerencséje volt, lusta voltam mosogatni korábban így telepítés után amikor nekiálltam megtaláltam. Mindenki szerteszétrajzott és legelnek mindent amit érnek. 1 oto jóval lassabb mint a többi, lehet megsérült a hálózáskor.
Na ezaz :D alkalomadtán képet is mellékelj kérlek :)
 
Nem, csak egy rossz vicc volt! Egyvalamire figyelj. A régi növények eddig vékony ada tápozáson voltak, te most nitrátot is adsz nekik, emiatt lehet sztem hogy a frissen ültetettek amúgy jobban festenek és az alga is előjön. Idő kell, de működni fog.
 
Back
Oldal tetejére