• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

126 literes tan-dzsungel

Boooooo

Kertész szaki
Sokat gondolkodtam azon, hogy nyissak-e naplót erről az akváriumomról, de felbátorodtam, hisz nem ez lenne az első low-tech aki, itt a naplók között, meg talán úgy gondolom, hogy nem is a legcsúnyább. :? Így elérkezettnek láttam az időt, hogy megosszam veletek az én kis "drágaszágomat", ami miatt a másik projektem ilyen lassan halad. ;)

Az egész úgy kezdődött, hogy még a nyáron vettem egy 126 literes szettet (bútor, aki, tető). Majd ezt követték a műsziklák, amiről egész szép kis vita alakult ki a táptalajos topicban. Sokan le akartak beszélni róla, hogy berakjam az akiba, de jelentem ez is bekerült. :p Ezeket a dolgokat még azelőtt vettem, hogy rátaláltam volna Nigro blogjára. Bár azt nem tudom eldönteni, hogy ezt pozitívan vagy inkább negatívan értékeljem. :p Egyrészről jó, hiszen ezért lett olyan szép az aki, mint amilyenről előtte álmodni se mertem, viszont pont emiatt rengeteget költöttem rá (még így is, hogy low-tech).

Akvárium adatai:
Akvárium: 80x35x45 (126 liter)
Szűrés:
1. SeraFil 120 - 700l/h - töltet: szivacs, siporax, eheim aktív szén
2. Tetratec EX400 - 400 l/h - Jelenleg gyári töltettel: szivacs, kerámia gyűrű, aktív szén, perlon (Ideglenesen lett behelyezve, ezt eredetileg a másik projektemhez vettem)
3. Hydor Koralia Nano EVO 1600 vízforgató pumpa kiegészítésnek
(Talán karácson körül végre meglesz a Tetratec ex 1200-as. :) )

Világítás:
- Gyári műanyag tetőben lévő 2x18W T8, daylight. A világítás 9:30-tól 21:00-ig megy, de mivel elég gyenge, így úgy gondolom, hogy nem sok.
- 2010.11.30 óta: függesztett 4x24W T5 (Osram FQ 24W/865) Jelenleg még 2x24W megy 11:00-21:00 között.

Fűtés: 25W Aquael
CO2: élesztős (de még ezzel is sikerült egy oto-t kivégezni :( )
Talaj: 25kg SZAT gyöngykavics kiegészítve JBL 7 + 13 Kugeln növénytápgolyókkal
Dekoráció: mangrove, bazalt kövek, és a már sokat említett műszikla
Tápozás: Green Aqua Micro+Macro, Easy Carbo Az első két hétben kétnaponta 6 ml + 4ml carbo, mostmár napi 6 ml + 4ml carbo

Növények:
(Cryptocoryne aponogetifolia - már nincs, kidobtam, mert nem bírtam vele a méretei miatt)
(Echinodorus ozelot)
Anubias barteri var. Nana
Anubias barteri var. Barteri
Anubias "valami" - akkora mint a nana, csak foltosak a levelei
Cryptocoryne beckettii (?) - de nem biztos
Cryptocoryne wendtii " tropica "
Cryptocoryne wendtii " green "
Cryptocoryne wendtii
Ludvigia repens Rubin
Taxiphyllum barbieri
Sagittaria subulata
Pogostemon helferi
Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
Hemianthus micranthemoides


A növények egy részét kaptam, a többit pedig börzéken vettem, ezért nem tudom pár növényről eldönteni, hogy mi is valójában.

Élőlények:
9 db Microrasbora "Galaxy" (szerintem már csak 7 van, sikerült kifognom valami selejtes csoportot, mert mikor a börzén megvettem, már akkor a zacsiban volt egy halott :shock: , még jó, hogy azt nem fizettem ki)
4 db Otocinclus affinis (sikerült egyet elgázosítani, így csak 3 van)
10 db Boraras brigittae (kiderült, hogy a halaim Boraras uropthalmoides-ek, vagyis a kereskedőnek lövése se volt, hogy mit ad el. :x Sebaj, ezek is nagyon aranyosak :) )
15 db red chery garnéla

Képek:
Az akvárium 2010.09.15.-én indult.


2010.10.11.-én


2010.10.22.-én

Már virágzik az anubias :)

2010.10.25.-én

Már a 4. virágát hozza az anubias!

Szerintem a növények szépen fejlődnek, bár a núlt héten a börzén vásárolt Ludwigia-val nem vagyok kibékülve, mert szórja a leveleit. Vagy ez normális? (Nem volt gyökere, mikor beültettem 5 napja)
Algám van, de nem sok, sőt mióta az oto-k bekerültek szinte nincs is. De előtte is csak zöld pontalga a dekoron és az anubiasok régi levelein, valamint (talán) barna alga. Ezt a levelekről simán le lehet törölni, a mohával vagyok bajba, mert arról nem tudom, hogy mivel töröljem le. Van valami ötletetek?

Az első két héten 3 naponta volt 50%-os vízcsere, most már kb. hetente 50%, bár most az új növények miatt beiktattam a heti kettő vízcserét, az egyik 30%-os a másik 50%-os.

Várom a javaslatokat, kritikát és miegyebet!
 
Re: 126 literes növényes

Szép az akváriumod gratu. Főleg úgy, hogy ez az első igazi növényesed. Láthatóan nagyon jól érzik magukat a növénykék. ;)
Ludwigia gondolom emers volt, most eldobja a leveleit aztán pár hét alatt beindul és hozza majd a leveleket meg az új hajtásokat is.
Szeretem ezt a növényt nagyon szép színe van. :thumbup:
 
Re: 126 literes növényes

Jól látható a fejlődés, a növények biztos jól érzik magukat. Az első növényes akváriumhoz képest pofás lett ;)
Drakula khm, izé Gratula
 
Re: 126 literes növényes

Szia!
Szépen alakul az akváriumod, egészséges szép zöld növényekkel. Gratulálok, és sok sok sikert a másikhoz :wave:
 
Re: 126 literes növényes

Nagyon köszönöm a dicsérő szavakat! :)
Bár így utólag már pár növényt más helyre ültetnék. Akkor még nem tudtam, hogy mekkorák lesznek. :roll:
Remélem a múlt héten beültettet növények is hamar bedúsulnak, és akkor már közel olyan lesz, mint amilyennek elképzeltem. Majd megosztom a fejleményeket.
 
Re: 126 literes növényes

Szia!

Szép lett az akvárium. Ha rá nézek szép emlékeket idéz fel bennem ugyanis a volt akváriumom dettó ilyen volt (méretei, gyöngy kavics és JBL tápgolyók :D). Sok sikert kívánok hozzá!
 
Re: 126 literes növényes

A világítás kérdésén agyalok, de felvetődött bennem pár dolog, amiben szeretném a segítségeteket kérni. A jelenlegi 36W édeskevés, ezért alaposabban szemügyre vettem a tetőm, és észrevettem, hogy az a 'vályú' (amiben az előtét is van) a belsejében, amire a két T8-as van felrakva, teljes egészében kivehető, mert ugyanolyan fekete szilóval van beleragasztva, mint amivel az aki.
Így nyerek egy teljesen üres tetőt,amibe simán belefér 4 db 24W-os T5-ös cső páramentes foglalattal!! :D Az előtét pedig a tetőn kívül lesz, valahol a bútoron, hogy ne melegítse nekem a vizet, és a csövek kettesével lesznek kapcsolahatóak.
Én első körben erre a csőre gondoltam: http://webshop link moderálva/tungsram/id/00803_Fenycso_T5_HO_F24W_T5_865_daylight_6500K_16x549mm. Ez megfelelő lenne??

A másik dolog, ami felvetődött bennem, miután átalakítom (nem én, hanem szakember :D ) a tetőt, akkor ugye lesz 96W fényem, ami úgy gondolom már elég erős. Kérdésem, hogy a jelenlegi szűrőteljesítmény mellett mekkora a valószínűsége, hogy ellep az alga?
(van egy 400l/h + 700l/h szűröm és egy 1600l/h-ás koralia)
 
Re: 126 literes növényes

Boooooo said:
Az előtét pedig a tetőn kívül lesz, valahol a bútoron, hogy ne melegítse nekem a vizet
Ha van hely nyugodtan rakd a tetőben, elektronikus előtétek alig melegednek, így kisebb lesz a kábelhossz (bútorba szerelve lehet túl hosszú lenne, ami nem meglelő működéshez fog vezetni).
Boooooo said:
Én első körben erre a csőre gondoltam: http://webshop link moderálva/tungsram/id/00803_Fenycso_T5_HO_F24W_T5_865_daylight_6500K_16x549mm. Ez megfelelő lenne??
Jó választás ;)
Boooooo said:
Kérdésem, hogy a jelenlegi szűrőteljesítmény mellett mekkora a valószínűsége, hogy ellep az alga?
(van egy 400l/h + 700l/h szűröm és egy 1600l/h-ás koralia)
Nem a szűréssel lesz a baj hanem a co2-vel.
 
Re: 126 literes növényes

Zbacsi said:
Ha van hely nyugodtan rakd a tetőben, elektronikus előtétek alig melegednek, így kisebb lesz a kábelhossz (bútorba szerelve lehet túl hosszú lenne, ami nem meglelő működéshez fog vezetni).
Igazság szerint két oka van, amiért a tetőn kívül lesz, az egyik, hogy nem valószínű, hogy elférne benne, ha meg a külső felére szerelném, akkor az nem lenne valami szép. A másik ok, amiért úgy gondoltam, hogy kívül lesz, mivel a jelenlegi előtét, annyira melegít, hogy a tetőnek az a része forró (!), és ez nem túlzás, félő, hogy egy idő után a műanyag megadja magát. Sőt a vizet is állandóan 27 fokon tartja, ez most még tűrhető, de mi lesz nyáron..

Zbacsi said:
Nem a szűréssel lesz a baj hanem a co2-vel.
Hát ez szuper. :( Épp a minap említettem meg páromnak, hogy elegem van az élesztőzésből. Vagyis a következő lépés egy palackos CO2 beszerzése legyen és ne szűrő csere?? :? Talán következő hónapban a reduktor beleférhet... :roll:
Akkor is gond lehet vele, ha kezdetben csak fél gőzzel megy a világítás?? A jelenleg 36W és a 48W között nincs túl nagy különbség.
 
Re: 126 literes növényes

Boooooo said:
A másik ok, amiért úgy gondoltam, hogy kívül lesz, mivel a jelenlegi előtét, annyira melegít, hogy a tetőnek az a része forró (!), és ez nem túlzás, félő, hogy egy idő után a műanyag megadja magát. Sőt a vizet is állandóan 27 fokon tartja, ez most még tűrhető, de mi lesz nyáron..
A gyári tetőből kiindulva, gondolom hagyományos előtét van benne, azért melegszik annyira.
Én annó kitapétáztam belül fényvisszaverő fóliával, így nem tudta leadni a hőt... átlyukasztotta a műanyagot, ami szépen belecsöpögött a vízbe... szép látvány volt :shock:
Boooooo said:
Hát ez szuper. :( Épp a minap említettem meg páromnak, hogy elegem van az élesztőzésből. Vagyis a következő lépés egy palackos CO2 beszerzése legyen és ne szűrő csere?? :? Talán következő hónapban a reduktor beleférhet... :roll:
Fény növelésénél mindenképpen a co2 legyen prioritás.
Boooooo said:
Akkor is gond lehet vele, ha kezdetben csak fél gőzzel megy a világítás (vagyis csak 48W)??
A félgőz megoldás, de vedd figyelembe hogy bár nem tűnik soknak ez a 12W különbség ez csalóka. Közel kétszer annyi fény fogja érni az akváriumot.
Működhet élesztőssel, de én mindenképpen adagolnék hozzá carbot.
 
Re: 126 literes növényes

Zbacsi said:
A gyári tetőből kiindulva, gondolom hagyományos előtét van benne, azért melegszik annyira.
Én annó kitapétáztam belül fényvisszaverő fóliával, így nem tudta leadni a hőt... átlyukasztotta a műanyagot, ami szépen belecsöpögött a vízbe... szép látvány volt :shock:
Na ezt azért én nem akarom megvárni, már elképzelve is borzalmas. :shock: Egyébként már most látszik az előtét körül némi deformitás, ezért is igyekszem minél előbb megoldani az átalakítást.

Zbacsi said:
A félgőz megoldás, de vedd figyelembe hogy bár nem tűnik soknak ez a 12W különbség ez csalóka. Közel kétszer annyi fény fogja érni az akváriumot.
Működhet élesztőssel, de én mindenképpen adagolnék hozzá carbot.
Easy carbot most is adagolok, 4 ml-t naponta, ahogy a flakonon is van.
 
Re: 126 literes növényes

Idő közben a csapat bővült 15 db Red Cherry garnélával, akik szemmel láthatóan nagyon jól érzik magukat, mert két hét alatt majdnem megduplázták a méreteiket. :)

Továbbra is a világításcsere a következő lépés. De a korábban említett DIY megoldás nem járható út, mert a "mester", akire rábíztam volna, kijelentette, hogy a T8 és T5-ös csövek között nincs különbség, és a T8 a jobb (!), mert az vastagabb és a nagyobb felület miatt jobb a fénye. Én pedig ne olvassak olyan fórumokat, ahol ennyi hülyeséget írnak, elvégre ő a villanyszerelő! Ja és szerinte a jelenlegi gyári tető se biztonságos... Bár akkor nem értem, hogy miért árulják évek óta, és még egy halálesetet se hallottam akváriumtető miatt. ;)
Ezért inkább azt mondtam, hogy hagyjuk az átalakítást, inkább megoldom másképp...

Most a 4x24W vagy a 6x24W T5-ös csöveket tartalmazó lámpák között dilemmázok :? , de ezt már a világítás topicban is írtam. Ezzel kapcsolatban várom a javaslatokat!

Karira, ha minden jól alakul és a Jézuska is úgy akarja, akkor meglesz a nagynyomású CO2 legtöbb eleme. :D Egyenlőre úgy néz ki, hogy a mágnesszelep lesz, amit későbbre halasztok, mert anélkül azért már működik a rendszer.

Végezetül egy rövidke videó az aki egy részletéről és pár lakóról: cKv8iManNKI
(Most próbálgatom, hogy a kis kompakt masinával milyen videókat lehet csinálni)
 
Re: 126 literes növényes

Boooooo said:
(...) a "mester", akire rábíztam volna, kijelentette, hogy a T8 és T5-ös csövek között nincs különbség, és a T8 a jobb (!), mert az vastagabb és a nagyobb felület miatt jobb a fénye. Én pedig ne olvassak olyan fórumokat, ahol ennyi hülyeséget írnak, elvégre ő a villanyszerelő!
:eh: :thumbdown:

Boooooo said:
Most a 4x24W vagy a 6x24W T5-ös csöveket tartalmazó lámpák között dilemmázok :? , de ezt már a világítás topicban is írtam. Ezzel kapcsolatban várom a javaslatokat!
Nem tudom, hogy milyen lápatestről van szó, de ha jó minőségű reflektorokkal van szerelve, akkor nem látom indokoltnak a 6x24 W-ot. Én a 250 litereshez egy 6x39W-os ATI lámpát használok, kiváló minőségű reflektorokkal, és egyre inkább afelé hajlok, hogy túl sok ez a fény, és amiatt lehetnek algaproblémáim.
 
Re: 126 literes növényes

Boooooo said:
De a korábban említett DIY megoldás nem járható út, mert a "mester", akire rábíztam volna, kijelentette, hogy a T8 és T5-ös csövek között nincs különbség, és a T8 a jobb (!), mert az vastagabb és a nagyobb felület miatt jobb a fénye. Én pedig ne olvassak olyan fórumokat, ahol ennyi hülyeséget írnak, elvégre ő a villanyszerelő!
Az igen :shock: Ma is tanultam valamit, már megérte felkelni... :lol:

Kicsit OFF:
Biztonság tekintetében elvileg alapvető dolog lenne a FI relé egy akvárium esetében, sajnos kevés helyen látni ilyet (javarészt azért mert sokan nem is ismerik), pedig ezen nem szabadna spórolni, életet ment. Akinek függesztett armatúrája van, főleg ha DIY kötelező szerintem, balesetek bármikor előfordulhatnak.
 
Re: 126 literes növényes

Első nap vs. 65.nap:


Változások növény és alga-fronton:
- Úgy tűnik a Ludvigia nem bírta ki az új világítás megérkezéséig. A 6 tőből egy maradt meg, ez egész türhetően néz ki, csak szokás szerint rossz helyen van, de egyenlőre nem bolygatom. A többi ledobálta az összes levelét és csak egy szár maradt, ezért kidobtam. Egyértelműen a fényre fogom, mert a sarokban lévő tövek kizöldültek.
- A bal első sarokban lévő pár szál fű, szintén nem bírta a fényhiányt, mert a mögötte lévő növények egyre nagyobb árnyékot csináltak, így még kevesebb fényt kapott az amúgy is kevésből, aminek következménye az lett, hogy megállt a növekedése és teljesen bealgásodott, ezért kidobtam.
- A fára kötözött moha úgy néz ki talán felépül az életlen ollóval történő, drasztikus nyírás után, és elkezdte hozni a kis zöld hajtásait, ezért most egy darabig nem is nyírom.
- Az Echinodorus bolivianus (ha jól tudom) nő, mint a bolondgomba, majd a hiányzó lukakat beültetem vele.
- A cryptok és az anubiasok is szépen nőnek, már a TerraPlaza-n vett crypto green is a duplájára nőtt.
- A talaj szemlátomást bebarnult (gondolom valamilyen alga lehet), ahol direkt fény érte. Van valami tippetek, hogy lehetne megtisztítani?
- Alga van, de ha minden igaz csak zöld pontalga, valamint ez a barna izé a homokon, a dekorokon és pár foltban az üvegen.
- Ja és majd elfelejtettem, hogy kb. 2 hete vízcsere után egyik percről a másikra bezöldült a vizem.( Szerintem a képen is látszik) Sajnos lövésem sincs, hogy mi okozta, egyszer már volt ilyen, de akkor a 2. szűrő beállításával eltünt. Most akkor állítsak be egy 3. szűrőt? :crazy:


Végezetül pedig egy jó hír: megvettem a 4x24W-os lámpát, remélem a posta is úgy akarja és időben megérkezik. :) Bár azért kicsit félek a nyitott akvárium gondolatától, és nem csak a halak kiugrálása miatt, hanem ezért is: :p


Apró megjegyzés a layouthoz: tudatos tervezést és ültetést ne keressetek, ez még csak tanulóaki, elsősorban a növények igényeinek és egyéb apróságoknak a megismerését szolgálja. ;)
 
Re: 126 literes növényes

De édes :) A tetőt szerintem tartsd meg , tett le a földre bekapcsolva a macseknak :lol:
 
Re: 126 literes növényes

Mikor nyitottá teszed az akit a macska legyen otthol,hogy lássa!
Nehogy csavargásból hazatérve megszokásból ráugorjon!
Beszélj a fejével!
 
Re: 126 literes növényes

Képzeljétek, ma a vízcsere közben a fára kötözött jávai mohában kis citromsárga ikrákat találtam. :) Szerintem a galaxyk a tettesek, mert már több hete udvarolgattak egymásnak. Szerintetek kikelnek? Ha igen, akkor kb. mennyi idő múlva számíthatok rá?
 
Back
Oldal tetejére