• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

216L Ryuboku

vartan:

ezeket az értékeket, ha közvetlen az 50%-os vízcsere utáni 1-2 napban mértem volna, akkor még talán el is fogadnám, de ezeket akkor mértem, amikor elvileg a tápanyag koncentrációnak a plafont kellett volna súrolnia. Így el tudom képzelni, hogy milyen szakadék tátong a vízcsere utáni 1-2 napban. A méréseket egyébként azért végeztettem el, mert sajnos a növényeimen jelentkeztek is a kemény hiánytünetek. Heteranthera régebbi levelei feketednek, majd szépen elkezdenek szétesni. A Pogostemonok hozzák a friss hajtásokat, de a régebbi levelei sárgulnak. A HC terjeszkedik az aljzaton, de azon is sok a feketés-sárgás levél. A Rotalam sem olyan, mint szokott lenni. Ezek szinte majdnem egyértelműen a nitrát és a foszfát hiányának jelei. A 160-as akváriumom felett 156W pilács ment és ott semmi bajuk nem volt a növényeknek. Nem tudok másra gyanakodni mint, hogy túl kajakra sikerült a szűrésem. Semmi máson nem változtattam(aljzat, vízcsere, CO2, stb.), a makrok arányai is ugyan azok, csak a 216L-re átszámítva. Mindenesetre most megemeltem a bekevert lötyi adagolását, ez pár napon belül úgyis elfogy és akkor megpróbálom egy új keverési aránnyal normalizálni a NO3 és a PO4 szintjét.

asebestyen:

Megnyugtatlak, most van algám a köveken :) Méghozzá zöld pontalga, de rendesen. Elvileg ez is az alacsony foszfát szintre utal. Ecsetalga, fonalalga nincsen, tehát elvileg a CO2 és az ammónia rendben van. Hogy a HAC-n tudok-e majd indulni, az per pillanat eléggé kérdőjeles dolog, mert közben még lesz egy-két változtatás a tápozás beállításán kívül. Először is az új világítás beállítása és az azzal járó egyéb nyalánkságok, majd a növényvilág is módosítva lesz egy-két új faj betelepítésével illetve régi kiszedésével, mert az Altumoknak szeretnék egy kissé otthonosabb környezetet teremteni. Hogy ez mennyire fog az aki képének a rovására menni majd kiderül, de most az az elsődleges célom, hogy az új lakók a lehetőségeimhez mérten minél jobban érezzék magukat, a verseny pedig egyelőre másodlagos szempont. Azért köszi a biztatást jól esik, de hogy nevezek-e, az szerintem majd csak az utolsó pár napban fog kiderülni. Addig is megteszek mindent ami tőlem telik és esténként rendszeresen fogok imádkozni, ígérem :D
 
Meg vagyok lepődve a laboreredményeken. Bizonyára jól mértek, de akkor sem értem, hogy ha EI adagolás alapján számoltad ki azt, hogy mennyi lehet a vízben, hogyan lehet ilyen eltérés a mérési eredmények és a saját Estimated (adagolásból becsült) értékeid között??? Nem logikus és magát az EI módszert kérdőjelezné meg, ha komoly eltérés lenne a valós és a becsült értékek között. Jó lenne egy másik laborral ellenőrizni, mert vagy a labor téved nagyot, vagy pedig te (én? - ezt kétlem :) ;) ), az EI táp-összetétel számításaidban.

Mindenesetre egy dolgot biztonsan NEM csinálnék: nem változtatnék a labor eredmények alapján a becsült és kiszámolt adagolási szinteken. Ez nem "konzisztens" gondolkodás! ;)
 
Szia key!

Már vártam mikor fogsz reagálni valamit a problémára, hátha kisütsz valami okosságot :) Na szóval egy biztos a növényeknek sem tetszik a dolog, ilyen sz@r állapotban még soha sem voltak, még a Sears-Conlinos időszakban sem. Ami változott az új akinál, az egyedül a mérete és a brutál szűrés beiktatása. A többi tényező: víz, vízcsere, tápozás menetrendje, aljzat, hőfok stb. minden ugyanaz mint a másiknál. Az EI-t nem kérdőjelezem meg, hiszen az előző akimnál is nagyon jól bevált. Mint írtam, újra fogom számolni a tápoldat összetevőit, mert szerintem itt baltázhattam el a dolgot keményen, ugyanis a 160L-es bevált tápozását vittem át arányaiban átszámolva a 216L-re. Szerintem ezzel követtem el a hibát, ehelyett inkább egy teljesen új dózis kalkulációt kellett volna csinálnom. Ha minden igaz, akkor jövő hét vége felé készen leszek a 6x39W-os armatúrával és megérkeznek az újabb növények is, aztán frissen, vidáman nekiállok az újraszámolt oldattal trágyázni. Novemberig csak kihozok valamit az akváriumból, ha más nem lesz, nevezek a canal-biotop kategóriában :mrgreen:
 
N-dee said:
Ha minden igaz, akkor jövő hét vége felé készen leszek a 6x39W-os armatúrával (..)

Szia N-dee!
Ezek szerint a lámpatest legyártása mellett döntöttél. :) Mondjuk meg tudom érteni, ha tényleg akkora lesz a különbség árban, mint említetted. Remélem majd bemutatod a lámpát részletesen - fotókkal illusztrálva természetesen ;) - itt a fórumon, kíváncsi lennék rá milyen anyagokat, elrendezést, reflektorokat, stb. használtál fel.

Más: ha jól láttam hungarocellt használtál az aljzat emelésére. Mekkora vastagságban és mivel rögzítetted?
 
oRphEus said:
Más: ha jól láttam hungarocellt használtál az aljzat emelésére. Mekkora vastagságban és mivel rögzítetted?

Szia!

A hungarocellt nem az aljzat emelésére használtam, csak a nagyobb sziklák alá vannak berakva, biztos ami biztos alapon :)

A világítás nagyjából elkészült, már csak a beszerelendő elektronika megérkezését várom, aztán lesznek képek is.

Üdv!
 
Angol fórumon olvastam, hogy a hungarocell jó meg leveszi a terhelést az aki aljzatáról is, de sokan panaszkodnak, hogy elmálik egy idő után. Szal hosszútávon nem igazán jó.

Az egyik srác azt mondta hogy ő ilyen akril hajlított lemezt használ. Van ennek egy angol megfelelője, de most nem jut eszembe. Ezt jól lehet vágni és bitang erős nem bomlik stb.
 
Nálam lassan egy éve, hogy bent van a hungarocell, eddig nem vettem észre, hogy mállana. Mondjuk én úgy csináltam meg, hogy az alja hozzá van ragasztva FBS-sel az aki aljához, a tetejét szintén bekentem ragasztóval és megforgattam bazaltzúzalékban.
 
viktorlantos said:
Angol fórumon olvastam, hogy a hungarocell jó meg leveszi a terhelést az aki aljzatáról is, de sokan panaszkodnak, hogy elmálik egy idő után. Szal hosszútávon nem igazán jó.

3D háttér készítésnél feljött ez a téma az akvaristán. A sima fehér hungarocell és a kicsit keményebb szélű -szintén fehér- hungarocell csak golyócskákból van összeragasztva. A vizet magába szívja és szétmálhat. A lépésálló szines(!) hungarocell viszont nem veszi fel a vizet, rendesen bírja. Fontos, hogy tényleg lépésálló legyen. Jellemzően zöld, kék, esetleg rózsaszín színben találkozni vele. Kemény, nehezebb vágni, viszont nem forgácsolódik. Nem golyócskákból áll, hanem egy kemény "habszivacsból" az egész.
 
Nem tudom lehet, hogy több év alatt szétmálik, de én a 160L-s akit 10 hónap után bombáztam szét és jele sem volt a málásnak. Sőt, a cryptok kifejezetten díjazták, mert le sem lehetett fejteni róla a gyökerüket :D Amúgy meg magamat ismerve legroszabb esetben 2 évente úgyis szétszedem az akit és kitalálok valami újat, annyi idő meg biztos nem fog megártani neki.
 
Na, dobok fel mégis 2 képet a pilács projekt jelenlegi helyzetéről, bár még elektronika egy szál sincsen benne.
A tetőt szándékosan nem csináltam felhajthatóra, mivel az akim felett kb. 25-30cm-re megy az áthidaló szekrény, így amúgy is kénytelen leszek ganyézásnál leszedni. Úgy döntöttem, hogy az előtétek nem a tetőn belül, hanem majd a hátuljára rögzítve, kívül lesznek elhelyezve. Ezt 3 dolog miatt csinálom így: 1. hőelvezetés megoldva :), 2. nem az armatúrából veszek el helyet, így 1db enyhe, kupola formájú, tükörpolírozott saválló reflektorral fogom megoldani mind a hat cső átfogását, 3. a csöveket egyenletesen "hatásszünet" nélkül tudom majd bepakolni. 2-2-2 cső külön kapcsolható lesz, 4db 6500K és 2db 8000K-s csövet rendeltem bele. Remélem a héten megjön minden hozzá, aztán mehet a stadionvilágítás :) Anyaga full aluminium, saválló imbusz csavarokkal szerelve, az eddigi súlya mindössze 2.6kg, az összsúly sem fogja meghaladni az 5-6kg-ot.

5427987_4b26a75fa7f0e46d1226a2ba03c32240_m.jpg

5427989_886fb4d6468b23170f00e6dae90306fb_m.jpg

Ja, a fotók a régi 160-as tetején készültek, ezen egy kicsit ormotlannak tűnik, de a nagyobbik akin elég szépen mutat ;)
 
N-dee said:
2. nem az armatúrából veszek el helyet, így 1db enyhe, kupola formájú, tükörpolírozott saválló reflektorral fogom megoldani mind a hat cső átfogását, 3. a csöveket egyenletesen "hatásszünet" nélkül tudom majd bepakolni.
Biztos, hogy jó ötlet egyetlen nagy reflektor használata? Szerintem nagyon sok fényed kárba fog így veszni. Egyrészt egy nagy reflektor több fénycső fényét nem tudja olyan hatékonysággal az akvárium felé irányítani, mintha mindegyik fölött külön reflektor lenne, másrészt ha ilyen közel lesznek egymáshoz a fénycsövek (hatásszünet nélkül?) egy csomó fény pont a fénycső miatt nem tud majd visszaverődni az akvárium felé.
 
A 160-as aki fa tetejét is én csináltam és abban is csak 1 reflektor volt a 4db T8-as cső fölött. Nem nagyon volt okom panaszra a refi teljesítményével kapcsolatban, pedig az még csak nem is ívelt, hanem hajlított terelőkkel volt ellátva. A most készülő armatúrában az egész reflektor kap egy enyhe ívet, illetve az oldalai kisebb rádiusszal lesznek ívelve, mint a közepe. Egyszer olvastam egy cikkben(ha netán valaki szintén olvasta és emlékszik rá, hogy hol, az belinkelhetné), hogy nem érdemes egymástól 50-60mm-nél nagyobb távolságra rakni a csöveket, mert ez is jelentős teljesítmény vesztéssel jár. Az armatúra 31cm széles és ebben lesznek elosztva a csövek egyenlő(kb.40mm) távolságra. A gyári 6x39-es armatúrák sem szélesebbek sőt, sok armatúrában majdnem ugyan ekkora szélességnél, középen még el is választják a csöveket az elektronikus előtéteknek kialakított "szekrénnyel"(erre értettem a hatásszünetet :)), így a 3-3 cső között jelentősen kisebbek a távolságok, mint amiket én fogok hagyni. Egyébként nevesebb gyártók is alkalmazzák az egy reflektoros megoldást, a több csöves armatúráknál:

Aqua Medic - aquastarlight T5:
http://www.aqua-medic.de/freshwater/en/ ... %20T5%201/

Breßlein Aquastar:
http://www.bresslein-produkte.de/produk ... chten.html
 
N-dee said:
Egyébként nevesebb gyártók is alkalmazzák az egy reflektoros megoldást, a több csöves armatúráknál:
Aqua Medic
Breßlein
Persze, sőt, mondok még nevesebbet: Giesemann, itt van pl. a Reflexx sorozata. http://www.giesemann.de/100,1,,.html
Viszont ahogy megfigyeltem inkább a 2-4 fénycsöves világításokhoz használnak egy nagy refit, a nagyobb teljesítményűekhez (6-8-10 fénycső) már egyedi reflektorokat. Ennek egyik oka nyilván az, hogy a megfelelő szög kialakítása 6-8-10 cső esetén igencsak nagy ívelésű, magas reflektort eredményezne. Mindenesetre amennyire én tudom elvileg hatékonyabb az egyedi reflektor, de mivel a 216 literes akid fölött 234 W lesz talán lényegtelen is, hogy melyik megoldást használod. :)
 
oRphEus said:
Mindenesetre amennyire én tudom elvileg hatékonyabb az egyedi reflektor

Ezzel nem is akartam vitatkozni, mert 6-8-10 csöves armatúránál ez nyilvánvaló ;)

oRphEus said:
de mivel a 216 literes akid fölött 234 W lesz talán lényegtelen is, hogy melyik megoldást használod. :)

Na, pont ezért nem babrálok csövenkénti reflektort :)
 
Szia N-dee!

Lenyűgöző az akvárium! Az armatúra is nagyon tetszik, én is szeretnék mostanában egy alumínium tetőt csinálni. Elárulod, hogy kinél/hol csináltattad, és esetleg, hogy mennyi volt? Elég profi munkának tűnik!

Köszi,
NYCBoy
 
Szia!

Örülök, hogy tetszik. A tetőt én csináltam a munkahelyemen, illetve barátom hajlította és hegesztette. Ha ezt kívülállóként rendelte volna valaki, akkor az anyag és a kivágása kb. 20-25.000Ft + a hajlítás és hegesztés munkadíja, tehát ez sem annyira olcsó mulatság. A beszerelendő elektronika fénycsövekkel és postaköltséggel együtt 28.000Ft lesz. Összességében tehát egy ilyen alu tető min. 60.000 környékén van, nagyon karcsún számolva. Nekem csak az elektronika került pénzbe, ezért is csináltam meg. Lehetett volna esztétikusabbra is csinálni, csak nem sok időm volt vele foglalkozni. Majd ha jobban ráérek akkor lehet, hogy összedobok egy pofásabb armatúrát helyette.
 
Elkészültem végre a piláccsal, mától fogva ez teljesít szolgálatot az akin. Az eredménye meg is látszik, felkapcsolás után 1-2 órával már hóesés szerűen jönnek a bubik :) Tápoldatot is újrakervertem és azóta a növények is kezdenek szépen helyrejönni.

Pár kép:

5479481_042d80c66851fa7c2ea7c5e089b9fded_m.jpg
Az előtéteket hátulra szereltem, így nem gond a hőtermelésük és ventit sem kellett beiktatnom. Hátulról ronda, de szemből nem látszanak :)

5479483_eace7dccfd7713feb92be74e08b323d9_m.jpg
A reflektor tükörpolírozott 0,8mm vastag saválló lemez. Előnyei, hogy nem oxidálódik és fényesebb a polír alunál.

5479485_d94588026110df60e5b0ee279a1dd806_m.jpg
A csövek: 4db Sylvania Luxline Plus 6500K és 2db Osram Lumilux Skywhite 8000K. A csövek kettesével külön kapcsolhatók.

5479487_99d92422cd509f79a9a1881814960e56_m.jpg
és így néz ki az akin.

Nem egy gyári armatúra, de kb. 35.000Ft-ból hoztam ki és az árához képest így egyenesen szép :)
 
N-Dee, gratu a lámpához a végeredményen nem látszódik hogy egy "tákolt" megoldás ez mindenképp elismerés ;)

Bár az igazat megvallva én inkább az alatta fejlődő paradicsomi hangulatra fókuszáltam. :p
 
Szia Vik!

Köszi szépen!

Hát, azért nem egy gyári design, de megteszi amit meg kell tennie :)
Remélem én is, hogy valami paradicsomi fog alatta fejlődni...ha már ennyit vacakoltam vele ;)
 
N-dee said:
Hát, azért nem egy gyári design, de megteszi amit meg kell tennie :)
Teljesen jó, nekem tetszik!

Úgy látom nem használsz páramentes foglalatokat. Nem kellene akkor elé egy plexi/polikarbonát lap?
 
Back
Oldal tetejére