• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

216L Ryuboku

A Dymax-ben sem páramentes foglalatok vannak és abból is kikaptam a plexit, mert rengeteg fényt lefog, de semmi nyomora nem lett tőle a világításnak. A 160L-es DIY fa tetejében sem használtam páramentes foglalatokat és az is szépen muzsikált 8 hónapon keresztül sőt, a mai napig szolgál egy barátom akiján. A mostani armatúra külső burkolata is testelve van és az elektronikus előtétek is külön-külön földeléssel vannak ellátva, tehát érintésvédelmileg szerintem nem lesz vele gond, ha meg hosszabb távon a foglalatok túlságosan eloxidálódnának, akkor veszek bele újakat és kicserélem őket(1140Ft egy csere garnitúra és a beszerelésüket úgy oldottam meg, hogy az egész foglalatsort egyszerre ki lehet emelni 2 csavar fellazítása után ). Amikor meg a vízben nyúlkálok, akkor úgy is leveszem a tetőt, mert a szélessége miatt nem férek hozzá semmihez :)

Egyébként örülök, hogy tetszik :)
 
A baj az, ha leveszed a világítást, nem fogsz látni normálisan. Félhomályban meg nem jó kertészkedni. ;)
 
Szia Atti!

Van az aki felett, az áthidaló szekrény aljára felcsavarozva egy 3x25W-os spot lámpatest, direkt erre a célra ;)
 
Ebben az esetben elfogadva. :) Minden más esetben csak nyűg a levehető/felhajtható lámpatest.
 
Még a 160L-es, fa tetős korszakában szereltem fel ezt a lámpát...most áldom az eget, hogy azóta nem került leszerelésre :)
 
Na, vasárnap elvitt haverom hat Altumot a tízből, mert végre összeállt a két pár :) Ennek örömére itt van 1-2 hangulat kép:
(a képeket egy f2/58mm-es és egy f4/200mm-es fix obival követtem el, amiken csak MF van, úgyhogy elszórakoztam egy darabig az aki előtt :) )
5544929_fb2f33397bfd97dc28812fd10148d63b_m.jpg

5544935_0d4390a516bfc71947cbd3b58b2c8dd6_m.jpg

5544941_e9942d13fc423841f613ba72cd54dabc_m.jpg

5544957_434a67332c7d53a286a1011375ce0246_m.jpg

5544967_f075925f6421ac580b79f1cd164a4a20_m.jpg

A növényzet a napokban egy kis átalakításon esett át, hogy otthonosabb legyen az aki az Altumok számára. Pl: repült az összes rotala és valisneriák vették át a helyüket, illetve egy-két újabb fajjal is színesedett a paletta.
 
Szia N-dee!
Gyönyörüek lettek a képek!
Kiváncsi vagyok hogy átalakitás után hogyan néz ki az aki. Nagyon tetszenek az általad épitett akváriumok.
Az Altumok nem bántják a vörös neonokat?
 
Vinsz said:
Szuper képek... egy full shot-ot is ha lehetne... :D

Köszi Vinsz!

Full shot majd később lesz. Most egy pár hétig "edzőtáborban" lesznek a növények aztán, ha majd reményeimnek megfelelően kigyúrta magát az aki, akkor lövök pár telit is róla és felteszem. Addig nem akarom senkinek sem bántani a szépérzékét :D
 
kocsa:

Köszönöm szépen! A vörös neonokat nem bántják, de a red cherryknek oda-oda böknek, bár elkapniuk még nem sikerült őket. Ha rendesen bedúsul majd a növényzet, akkor a garniknak is nyugodtabb napjaik lesznek. Egyébként tervben van egy külön 40-60L-s garnéla lakosztály is, bár azt nem kimondottan növényesre akarom csinálni, hanem inkább a garnélák számára ideálisabb környezet kialakítása a cél.

Luna:

Örülök neki, hogy tetszenek. Köszönöm szépen!
 
Örülök, hogy tetszenek Viktor, köszi!

Még mindig nem kajálják, viszont az altumok előszeretettel rángatnak ki néhány szálat :) Egyébként tegnap nyírtam meg kegyetlenül a jávait, mert annyira besűrűsödött, hogy az alsóbb rétegek elkezdtek barnulni és rohadni, úgyhogy most eléggé viharvert képet mutatnak :)
 
Gratulálok gyönyörű akva!! Amióta elindítottad ezt a naplót csak ámulok bámulok!!

Engem az akváddal kapcsolatban egy dolog érdekelne, a talaj.Tudnál valami bővebbet írni róla? Előző akváriumaidban is ilyen folyami kavicsot használtál, hogy válik be?
Állandóan azt olvasom hogy profi talaj (ADA)nélkül nem lehet jó növényes akit csinálni! De szerintem nálad a képek nem ezt mutatják!!!!
 
talachi said:
Állandóan azt olvasom hogy profi talaj (ADA)nélkül nem lehet jó növényes akit csinálni! De szerintem nálad a képek nem ezt mutatják!!!!
Ezt nagyon rosszul olvastad! ;) Folyamatosan azt mondom, hogy gyakorlatilag bármivel lehet, de nagyon keveseknek sikerül.

A valóság az, hogy a kezdő növényes akvaristák 99%-a nem tud jó növényes akit csinálni megfelően jó aljzat és technika nélkül. 1% tud.

N-dee pl. ilyen. :cool:

Van még egy maradék 30% (a 99%-ból) aki anyagi meggondolásokból vagy dacból vagy a kihívás miatt csakazértis megpróbálja. Ezt én személy szerint nem tekintem "kihívásnak" (inkább a tartalommal szeretek foglalkozni) és a tapasztalataim alapján mindenkit lebeszélek róla. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem lehet megpróbálni. Van aki másként gondolkodik - maximális respect. Az eredmény azonban majdnem biztosan borítékolható. Szerencsére az akvarisztikában nincs egyedül járható út, de ezt N-dee példája is mutatja. A könnyebb (és nem feltétlenül költségesebb, mert a próbálkozások sok pénzt fel tudnak ám emészteni - saját tapasztalatból mondom) út azonban adott.

A kezdő növényes akvarista - véleményem szerint - sokkal jobban teszi, hogy ha nagyobb mozgásteret biztosít magának - nagyobb hibázási lehetőségeket megengedve magának - ha úgy tetszik. Ehhez pedig megfelelő technika és megfelelő felhasznált anyagok szükségesek. A talajnál maradva érdemes megnézni pl. a homokban és növényi táptalajban végzett laboratóriumi kísérleteket. Mindkettőben nőttek a növények, de eltérő ütemben. A növények a talajból csak egy részét veszik fel a tápanyagnak, viszont az aki indítása és ültetés után közvetlenül a gyökérzetük megerősítésével vannak elfoglalva - ilyenkor a jó talajnak fokozott szerepe van. A növények egészsége pedig egyenes arányban van az algamentességgel.
 
keymaker said:
talachi said:
Állandóan azt olvasom hogy profi talaj (ADA)nélkül nem lehet jó növényes akit csinálni! De szerintem nálad a képek nem ezt mutatják!!!!


A valóság az, hogy a kezdő növényes akvaristák 99%-a nem tud jó növényes akit csinálni megfelelően jó aljzat és technika nélkül. 1% tud.

N-dee pl. ilyen. :cool:

Tévedés! N-dee profi ;)
 
Key: Hidd el én már kinőttem az általad említett 30%-ból(dacos,csóró,csakazért is megpróbálja) :D ! Most már megfelelő anyagokat és technikát használok!
Egyszerűen csak N-dee tapasztalataira lennék kiváncsi.

Nigro: Teljesen egyet értünk! N-Dee profi!!
 
Na, nehogy már hajbakapjatok itt a talaj kérdésen :D

Key-nek igaza van abban, hogy indításnál sokkal könnyebben meggyökeresednek a növények a lazább(profibb), porózus szerkezetű talajban(a spéci talajok tápanyagraktározási képességeiről nem is beszélve), mint egy normál kavics aljzatban. Hosszabb távon a tapasztalataim viszont azt mutatják, hogy növénye válogatja, hogy mennyire fekszik neki a használt aljzat.

Barátommal majdnem egyszerre indítottuk az akváriumainkat az övé 250L-es. tápoldatozás ugyanazon anyagokkal történik mindkettőnknél és az egyéb paraméterek(szűrés, világítás, CO2, vízcsere, növények...stb.) is egész hasonlóak. Az övébe JBL Manado aljzat(akadamához hasonló) és JBL Aquabasis Plus táptalaj került. Nem ADA és nem Tropica talaj, de a porózus, könnyű szerkezetéből kifolyólag, szerintem jó összehasonlítási alap az én kavicsaljzatomhoz és Sera táptalajomhoz.

Az akik indításánál valóban gyorsabban és látványosabban megerősödtek a növények a JBL-es aljzatban, viszont pár héten belül az enyém is egész szépen behozta a lemaradást. Azóta viszont azt vettük észre, hogy a növények közül van amelyik nála és van amelyik nálam fejlődik jobban, illetve van amelyik mindkettőnknél jól fejlődik.

Én úgy vettem észre, hogy a JBL talajban a Glosso, Cuba, Eleocharis acicularis határozottan gyorsabban fejlődnek, mint a kavics aljzatban. Ami érdekes, hogy nálam viszont a Hemianthus(Micranthemum) micranthemoides, Lilaeopsis brasiliensis(lásd a régebbi 160L-ben) és a Pogostemon helferi nagyobb ütemben gyarapszik, de a Cuba és az Acicularis nem az igazi. A stem növények nagyjából egyformán fejlődnek, viszont ami újabb érdekesség, hogy a lotusaim 2x olyan vastag szárral hozzák a nagyobb leveleiket, mint a barátomé.

Ezek után, ha van rá lehetőség akkor szerintem ki kell próbálni több féle aljzatot is és a végén majd le lejet vonni a következtetéseket. A következő aki indításnál én is aljzat váltást tervezek ;)
 
Nem kaptunk hajba. Én úgy fogalmazok, ahogy már megszoktátok - sarkosan - de ez nálam a normál "ügymenet", fogalmazási stílus - ha úgy tetszik. :)

Tény, hogy pl. a Pogostemon-ról a UKAPS-en is valaki arról számolt be, hogy táptalajban nem az igazi. Nem ellenőrzött info, de már másodszor hallom. Én ennek nem nagyon hiszek - a két eset ellenére. A Pogostemon tartásához viszonylag jó CO2 szint kell, tehát inkább ott keresném a különbségek forrását.

A stemeknél (ilyen a HM is) a vízoszlopból történő tápanyag-felvétel sokkal hangúlyosabb, így természetes, hogy majdnem mindegy neki, hogy miben van. Általában tudni kell a növényekről, hogy a tápanyagok nagyrészét képesek a vízből felvenni.

A Lotus levélméret-összehasonlítás kérdésben pedig számomra logikus magyarázat az, hogy ha a növény megkapja a talajból azt amire szüksége van, akkor nyilván nem kell akkora leveleket hoznia ahhoz, hogy a számára szükséges tápanyagot a vízoszlopból felvegye. Ha viszont nincs meg a megfelelő aljzat, akkor nyilván növelnie kell a leveleken keresztül történő tápanyagfelvételt, ezáltal a levél felületét.

Ugyanennél a logikánál maradva én arra spekulálnék (!), hogy az Eleocharis azért érzi jobban magát egy általános növénytalajban, mert a szerencsétlennek nincs már nagyon hova növelni a "levélméretet". :) A Cubára pedig klasszikusan végeztek kísérleteket, egyszerűen fontos neki az általános növénytalaj jelenléte.

Egyetértek, tényleg ki kell próbálni a dolgokat és csak utána érdemes kimondani a tutit.
 
Back
Oldal tetejére