• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

Hello. Lámpáváltás történik, eddig egy sobo t4 50cmes lámpát használtam lowtech környezetben. Mondanom se kell a növények nem díjazták. Helyére egy twinstar light iii 60b érkezik, melyhez dimmer meg úton. Az lenne a kérdésem, mennyit világítsak nekik kezdésre? Vagy nem kell fokozatosan emelnem az időt 8-10 óráig, egyből mehet? Válaszokat előre köszönöm.
 
Hello. Lámpáváltás történik, eddig egy sobo t4 50cmes lámpát használtam lowtech környezetben. Mondanom se kell a növények nem díjazták. Helyére egy twinstar light iii 60b érkezik, melyhez dimmer meg úton. Az lenne a kérdésem, mennyit világítsak nekik kezdésre? Vagy nem kell fokozatosan emelnem az időt 8-10 óráig, egyből mehet? Válaszokat előre köszönöm.
Én fokozatosan emelném a fényt. Kb. 5%-t emelj a mostanihoz képest :) figyeld a növényeket, mert ahogy nő a fény több táp is kelhet nekik, nehogy hiánytünet legyen. amúgy 8 óránál én nem világítanék többet, a 10 algaveszályes üzem már :)
 
Hello. Lámpáváltás történik, eddig egy sobo t4 50cmes lámpát használtam lowtech környezetben. Mondanom se kell a növények nem díjazták. Helyére egy twinstar light iii 60b érkezik, melyhez dimmer meg úton. Az lenne a kérdésem, mennyit világítsak nekik kezdésre? Vagy nem kell fokozatosan emelnem az időt 8-10 óráig, egyből mehet? Válaszokat előre köszönöm.
én úgy világítok, hogy 7.5 órát megy maxon a fény, előtte meg utána meg napfelkelte naplemente szimuláció van 2-2 órában
 
Lelkes kezdő akvakertészek az elsők közt teszik fel a kérdést: Mennyi ideig világítsak? Erre a kérdésre csípőből szokták rávágni, hogy 10-12 órát. Pedig ez egyáltalán nem ilyen egyszerű.

A Tropica tudományos kísérletei kiderítették, hogy 10-12 óránál tovább nem érdemes világítani, mivel a trópusi vízinövények ennél több ideig nem fognak fotoszintetizálni.

A saját akváriumomban tapasztaltam és számomra megmagyarázhatatlan volt, hogy ha túl sokáig világítottam, akkor látszott a növényeken, hogy szenvednek. Olyan, mintha ébren tartanám őket, de már rég aludni szeretnének. :)

Nos a válaszra külföldi növényfejek fórumán leltem. Ők alkották meg a 24 WPG szabályt. Nem érdemes watt/literbe átszámolni, mert így sokkal könnyebb megjegyezni. (Persze ha valaki akarja, kínozhatja magát vele :) )

Tehát a legfontosabb, hogy egy gallon hány liter?
1 US gallon = 3.78541178 liter


(Legyen tehát 1 gallon megközelítőleg 3,8 liter)

Ezek után meg kell állapítani, hogy a világításunk hány watt/gallon

Nálam 200 literes az akvárium, tehát (200/3,8) 53 gallon.

Erre a vízmennyiségre van fölötte 160W világítás. Ebből az következik, hogy a fényem 3 W/gallon (160/53)

Kezd izgalmas lenni. ;)

3 wpg x világítási órák száma = 24

24/3 = 8 óra


Íme az eredmény. Ez azt jelenti, hogy ha 12 órát világítanék, akkor az utolsó 4 órában inkább csak az algákat táplálnám. De úgy is felfoghatjuk, hogy 33%-ot spórolhatok a csövek élettartamán.

Néhány példa még:

2,0 wpg 12 óra
2,2 wpg 11 óra
2,4 wpg 10 óra
2,7 wpg 9 óra
3,0 wpg 8 óra
3,4 wpg 7 óra
4,0 wpg (vagy több) 6 óra - (mély víz, csak úszóknak :) )

Lássuk, még miért zseniális ez a számolási módszer?

Sokan vannak úgy, hogy a csövek nem azonos ideig üzemelnek. Vagy azért, mert egyfajta napfelkelte – naplemente effektust szeretnének létrehozni, vagy azért, mert több ideig szeretnék csodálni az akvárium szépségét.

Íme az ilyen esetekre egy számolás.

A 4 csövem 4×39W. Ebből 2 cső többet, 2 cső kevesebbet megy.

2 cső teljesítménye: 1,5wpg

4 cső teljesítménye: 3wpg

A fény induláskor 2 órát megy 1,5wpg-al + 6 órát 3wpg-al + levezetésképp 2 órát megint 1,5 wpg-al. Az így kapott összeg ismét 24 wpg. A világított órák száma 10 óra.

Alacsony fénymennyiségnek a növényes akvarisztikában a 2 wpg alatti fényt nevezzük.(átlagos világítási idő 10-12 óra)

Közepes fénymennyiségnek a 2-3 wpg közötti értékeket nevezzük. (átlagos megvilágítási időtartam 8-10 óra)

Erős fénymennyiség a 3-4 wpg (világítási idő 7-8 óra)

Extra erős fény 4 wpg vagy több (világítási idő 6 óra)


Fontos megjegyezni, hogy bár lényeges az erős fény a növényes akvarisztikában, azonban minél erősebben világítunk, annál komolyabb technikával kell eltüntetnünk az ammóniumot (NH4+) a vízből. Érdemes tehát a középutat kikísérletezni. A fenti számolási technikával azonban még egy bizonytalansági tényezőt kiküszöbölhetünk.
A LED világítással mi a helyzet?
 
Egyébként Tommi most árul bitang jó áron ATI lámpát, akkor átváltanod sem kell, a 240 literesedhez passzol is.
Kár hogy a Tommi lámpája 4*24w.
De ha érdekel @Cuccen egy komolyabb 120 cmes fénycsöves lámpa, akkor az enyém még mindig szabad rablás.
Eladó szeretett akvárium armatúrám!
8*54W, külön kapcsolható 4-2-2 fénycsövek.
Igény szerint beépített időzítő kapcsoló is rá kerülhet (a helye megvan).
4 pontos függesztés, hozzá ajándék 2 pontossá alakító függesztő szettel.
View attachment 161593
240-450 literig 120 cm akváriumra tökéletes választás.
6 db Osram 865 és 1 db Sylvania Grolux van benne, kb 3/4 évesek.
Helyileg Egerben, szállítás Székesfehérvár-BP-Eger-Miskolc vonalon egyeztetés után megoldható.

Akvakertészeknek kedvezményes áron most csak 40.000 Ft. Az ár alkuképes.
30 cm-es Chihiros vagy Twinstar LED lámpát beszámítok.

Jelige: WRGB Pro-ra gyűjtök! :D

Ha nem tetszik, hogy fehér, ne tartsd magadban, ingyen átfényezem ha ezen múlik.
 
Úgy értettem, hogy Nigro bejegyzésében leírtak a LED-es világítás esetében is alkalmazhatók-e? Blogjában sincs erről még szó, legalábbis nem találtam.
Ahogy Dr. Nógrádi György szokta mondani, ha valamiről megkérdezik: "Ez nagyon jó kérdés, Önnek igaza van."
Az általad idézett fejtegetés első problémja, hogy nem határozza meg a fényforrás típusát. Véleményem szerint, a W/liter (W/gallon, W/akármi) akkor mondott volna valamit egyértelműen, amikor még csak izzólámpák léteztek, semmi más. Ez bizony nagyon régen volt. Az idézett hozzászólás 13 éves, amikor még a fénycsövek virágkorát éltük. Feltételezhető, hogy ez az egész számmisztika a fénycsöves világításra épült (de ez csak feltételezés). Akkoriban még a G.A.-ban is használtak nagynyomású fényforrásokat és nem rég még fénycsöveket is. A Wikipédiában található táblázat szerint, nagyon komoly eltérések vannak a fényforrások hatásfoka között (lumen/Watt). Ezt azért figyelembe kellene venni. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy még a ma divatos LED fényforrások között is van kb. 10% különbség a hatásfokban, a hideg és a meleg fény között. ...és akkor itt még csak a fizikáról beszéltünk, azt meg sem említve, hogy melyik spektrumú fényt, mennyire hasznosítják az akváriumi növények (vagy az algák)?
Szerintem a legtisztább, ha veszel valami lámpát, amit itt a fórumon ajánlanak. Valószínűleg valami programozható típust fognak mondani, aminek a fényereje és a világítási ideje is állítható. A színhőmérésklet ízlés dolga. Kinek a természetes fény jön be, kinek a ragyogó piros növények. Ezt neked kell eldönteni.
Azzal világítasz napi 7 órát, 70%-on. Ha algásodsz , akkor csökkented az időt és a fényerőt. Ha nem algásodsz, akkor lehet növelni az értékeket. Kb. ennyi a tudomány.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok, Olvastam több dolgot és megnéztem a videót is de azért csak maradt bennem kétely, így hátha tudtok segíteni. A napi 7-8 óra világítás oké, a többi adat már kevésbé. Nekem most egy Juwel Helialux 120cm-es LED 60W fogyasztású RGB (állítható-programozható, day-night funkciós) lámpa és egy JBL Natur Solar 120cm lámpa van az akvába. Zárt tetjű az akva így más lámpa nem jöhetett szóba.
40cm mély a vízoszlop és egyenlőre nem túl nagy igényű növények vannak benne Co2 nélkül. Ez később változhat co2-vel és akkor akár igényesebb növényekkel is
A két lámpából a Helialux-hoz 140lumen/W (azaz kb 8000Lux) van megadva a fehér ledekhez ha padlón megy. Elvileg teljes spektrum 9000K és 6500k a fehér led plusz a kék és a piros ledek.
A JBL 6300 lumen 4000K-nál de tud 6700K és 2700K-ban is világítani.
Kell nekem mindkét lámpa fényereje, illetve a Helialux mellett is érdemes a JBL-t üzemeltetni és melyik fényspektrumban...illetve a Helialux lámpában a zöld kék piros színt milyen arányban érdemes állítani...a növények szempontjából van valami jelentőssége? Gondolok itt arra, hogy indításnál több kék vagy zöld jobb neki...a fő időben melyikből mennyit...illetve az utolsó fél egy órában esetleg jobb-e valamelyik színből több, kevesebb a növények élettani dolgai miatt?

Köszi,
 
Sziasztok, Olvastam több dolgot és megnéztem a videót is de azért csak maradt bennem kétely, így hátha tudtok segíteni. A napi 7-8 óra világítás oké, a többi adat már kevésbé. Nekem most egy Juwel Helialux 120cm-es LED 60W fogyasztású RGB (állítható-programozható, day-night funkciós) lámpa és egy JBL Natur Solar 120cm lámpa van az akvába. Zárt tetjű az akva így más lámpa nem jöhetett szóba.
40cm mély a vízoszlop és egyenlőre nem túl nagy igényű növények vannak benne Co2 nélkül. Ez később változhat co2-vel és akkor akár igényesebb növényekkel is
A két lámpából a Helialux-hoz 140lumen/W (azaz kb 8000Lux) van megadva a fehér ledekhez ha padlón megy. Elvileg teljes spektrum 9000K és 6500k a fehér led plusz a kék és a piros ledek.
A JBL 6300 lumen 4000K-nál de tud 6700K és 2700K-ban is világítani.
Kell nekem mindkét lámpa fényereje, illetve a Helialux mellett is érdemes a JBL-t üzemeltetni és melyik fényspektrumban...illetve a Helialux lámpában a zöld kék piros színt milyen arányban érdemes állítani...a növények szempontjából van valami jelentőssége? Gondolok itt arra, hogy indításnál több kék vagy zöld jobb neki...a fő időben melyikből mennyit...illetve az utolsó fél egy órában esetleg jobb-e valamelyik színből több, kevesebb a növények élettani dolgai miatt?

Köszi,
a JBL-t nem ismerem de én használtam HeliaLuxot. ami pozitív volt benne, hogy precízen dimmelte a fényeket és szuper napkelte és naplemente színeket lehetett vele kikeverni. és itt meg is halt a továbbiakban... ugyanis a talajnövények nem igazán fejlődtek, mert kevés volt nekik a fény odalent. Ebből a pilácsból minimum kettő volt javasolt, az viszont elég költséges.
A napi világításhoz a normál beállítást használtam déli szünet nélkül, de lehet módosítottam egy kicsit rajta, hogy ne zöldes legyen az árnyalat hanem kékes. tehát a fehér, piros, és kék magasabb értéken ment a zöldet talán 60-70%-on használtam. amúgy lett rá megoldás... kivágtam a JUWEL tetőt, mert nem igazán volt szellőzése a víznek és vettem egy Chihiros akvárium konzolt amire Chihiros lámpát függesztettem. és 1 hónapon belül látványos változáson ment át az akva, minden nőtt aminek nőnie kellett.
 
a JBL-t nem ismerem de én használtam HeliaLuxot. ami pozitív volt benne, hogy precízen dimmelte a fényeket és szuper napkelte és naplemente színeket lehetett vele kikeverni. és itt meg is halt a továbbiakban... ugyanis a talajnövények nem igazán fejlődtek, mert kevés volt nekik a fény odalent. Ebből a pilácsból minimum kettő volt javasolt, az viszont elég költséges.
A napi világításhoz a normál beállítást használtam déli szünet nélkül, de lehet módosítottam egy kicsit rajta, hogy ne zöldes legyen az árnyalat hanem kékes. tehát a fehér, piros, és kék magasabb értéken ment a zöldet talán 60-70%-on használtam. amúgy lett rá megoldás... kivágtam a JUWEL tetőt, mert nem igazán volt szellőzése a víznek és vettem egy Chihiros akvárium konzolt amire Chihiros lámpát függesztettem. és 1 hónapon belül látványos változáson ment át az akva, minden nőtt aminek nőnie kellett.
Köszi a választ...nem lettem boldog tőle :D. Sajnos én nagyon nehezen tudnám "elengedni" a tetőt, mert este rendkívül zavarna a fény a nappaliban és a párolgás valamint az egyéb állat is gond. Játszóttam a gondolattal kezdés idején, hogy egy Chirios WRGB pro lámpa legyen de az elöbbiek miatt nem léptem meg. A két Helialux valóban nagyon drága és ráadásul azzal sem megoldott a nyomorult tető vissza szerelése. Esetleg egy képet tudsz mellékelni, hogy miként oldottad meg a dolgot...hátha megoldás lenne nekem is. Köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére