• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Sütés, főzés (gasztro-tech)

View attachment 164259
A fórumon látható szebbnél-szebb kaják után, nehezen határoztam el magam, hogy feltegyem ezt a képet. De, ha már ez egy többé kevésbé "halas" fórum...
A tegnapi művem: olajoshal.

(Volt ez szebb is, csak még a fényképezés előtt, meg kellett MEO-zni.... ;) )
Anno éccsapámmal csináltunk olajoshalat káraszból vqgy keszegből. Tettünk paprikát is a lébe. Elég király volt. :)
 
Anno éccsapámmal csináltunk olajoshalat káraszból vqgy keszegből. Tettünk paprikát is a lébe. Elég király volt. :)
Nálunk Édesanyám csinált először ilyet, kb. 50 évvel ez előtt, szintén keszegből . Akkoriban még nem lehetett kapni tengeri halat (legalábbis felénk nem), viszont keszeg az volt. Nekem 1-1,5 éve jutott eszembe ismét, hogy megkellene próbálni, de tengeri halból. Ennek azért más az íze. Azóta többször csináltam, és mindig elfogyott. :) Korábban gyakran vettünk halkonzervet, de amióta az xxx kft. csinálja (forgalmazza), szinte mindig pikkenyes volt a hal a konzervben. Szerintem az undorító, úgyhogy maradt a Sprotni...
 
Utoljára módosított:
Új projektbe vágtuk a fejszénket :)
View attachment 168366
Egyre jár az agyunk. ;) Az elmúlt 2 év alatt, amióta megvan, mindössze 3x használtam. :( A feleségem továbbra is előnyben részesíti a gyári orsó, csiga, kiskocka, meg akármilyen tésztákat. :(
Most optimális az időjárás az árnyékos, széljárta helyeken való szárításra. Télen csak a légkeveréses sütő lehet opció, ha el akarod rakni a szárított tésztát. Megjegyzem, legjobb frissen kifőzni, de mapaság nem nagyon van idő egy főzésnyi tésztával járó pacsmagolásra.
 
Utoljára módosított:
Egyre jár az agyunk. ;) Az elmúlt 2 év alatt, amióta megvan, mindössze 3x használtam. :( A feleségem továbbra is előnyben részesíti a gyári orsó, csiga, kiskocka, meg akármilyen formákat. :(
Most optimális az időjárás az árnyékos, széljárta helyeken való szárításra. Télen csak a légkeveréses sütő lehet opció, ha el akarod rakni a szárított tésztát. Megjegyzem, legjobb frissen kifőzni, de mapaság nem nagyon van idő egy főzésnyi tésztával járó pacsmagolásra.
Azért a csigatésztát hagyd meg gyárinak. :) Anno az egyik "pótnagymamánk" csinálta ráérő idejében, kézzel. Hihetetlen mennyiségű munka van egy zacskónyi kézi csigatésztában. Gépünk nekünk is van amúgy, de vegán és gluténmentes tésztát csinálni eléggé nehéz itthon (mínusz pizza, azt megoldja a feleségem. :) )
 
Vége van a nyárnak, a kertből felszaporodott a cukkini állomány. Kreáltam egy családi favoritot. Mivel a fő alkotó a cukkini, de a kész étel hasonlít a langallóra a családi neve "cukkinló" lett. Íme a recept, fogadjátok szeretettel:
Hozzávalók:
-1 nagy cukkini
-3,vagy 4 tojás(zsenge cukkinihez a létartalom miatt inkább három)
-4 nagy gerezd fokhagyma
-rétesliszt(finomliszt is jó, csak nehezebb keverni)
-Só, őrölt bors, őrölt kömény, őrölt szerecsendió
-kb 20-40dkg apróra kockázott füstölt sonka, vagy kockázott bacon
-kb 20-40dkg reszelt trappista(vagy ami van)
-1 fej vöröshagyma szintén felaprítva, mint a sonka
-zsír, vagy vaj(margarint ne)

A cukkinit meghámozzuk, kimagozzuk, majd lereszeljük. (nagyob lyukú reszelő, mint a békebeli nokedliszaggatókon) A reszeléket megsózzuk, hogy eresszen egy kis levet. Őrölt bors elhagyható, szerecsendió szintén, de a kömény kötelező fűszer bele. Megfűszerezzük ízlés szerint, belekeverjük a (zúzott) fokhagymát és a tojást. Ezután annyi lisztet keverünk bele, hogy egy spatulával kenhető masszánk legyen. (majdnem nokedli tészta sűrűségű) Kizsírozott tepsibe öntjük, szétterítjük. Rászórjuk a vöröshagymát, sonkát, végül a sajtot. Légkeveréssel 180fokon kb 20-30 percig sül, a vastagságtól fügően. Persze gázsütőben is működnie kell, csak nekem villanyos van. Amikor aranybarna lett a teteje kész van. Ha eltaláljuk a mennyiséggel a jó vastagságot, akkor a család a ropogósabb részeken össze fog veszni. Vastagabb tészta (2cm)esetén is jóízűen falta a siserehad. 😊IMG_20220922_193207.jpg
 
Nem én csináltam.... Borika lányom. Egyébként ehető! Finom!
 

Attachments

  • received_2804413339691692.jpeg
    received_2804413339691692.jpeg
    191 KB · Megtekintések: 17
  • received_476295654567691.jpeg
    received_476295654567691.jpeg
    147 KB · Megtekintések: 12
  • received_1367999163734972.jpeg
    received_1367999163734972.jpeg
    226.5 KB · Megtekintések: 12
  • received_467231595296222.jpeg
    received_467231595296222.jpeg
    171.6 KB · Megtekintések: 13
  • received_1599741230480618.jpeg
    received_1599741230480618.jpeg
    264.2 KB · Megtekintések: 33
Régi szerelem a főzés/sütés, szeretek különlegesebb dolgokkal kísérletezni, amikre a vendégek nem csak egy egyszerű vacsoraként emlékeznek vissza. Kb. másfél éve kezdett komolyabban mozgatni a pizzasütés. Születésnapomra feleségem meglepett egy Ooni fatüzelésű kemencével, amit az egyik szép téli napsütéses 15 fokban kipróbáltunk, de nagy csalódás lett a hirtelen nekifutás, ingadozó hőmérséklet és égett pizzaszélek kíséretében. Ma futottam neki másodszor és bár van hova fejlődni tészta téren, a sütést sikerült belőni.

Több, mint fél évet rugóztam az Oonin, hogy belevágjak-e, elég ügyes vagyok-e hozzá, így örülök, hogy végül nem is én léptem meg a döntést. Ha valaki hasonlóan agyal rajta, csak fél tőle, ne tegye! Könnyen tanulható és semmilyen sütőben készült pizzával nem összehasonlítható.
 

Attachments

  • 0D934EF3-09E5-41E5-9108-D0AD33FA46E2.jpg
    0D934EF3-09E5-41E5-9108-D0AD33FA46E2.jpg
    399.6 KB · Megtekintések: 24
  • IMG_2612.jpeg
    IMG_2612.jpeg
    259.5 KB · Megtekintések: 25
  • IMG_2621.jpeg
    IMG_2621.jpeg
    239.7 KB · Megtekintések: 22
Télen csak a légkeveréses sütő lehet opció, ha el akarod rakni a szárított tésztát. Megjegyzem, legjobb frissen kifőzni, de mapaság nem nagyon van idő egy főzésnyi tésztával járó pacsmagolásra
En is gyakran csinalok tesztat,csak az erdekelne,hogy hogyan szäritod ki?Es hogyan tärolod?Mondjuk en Vollkorn lisztet hasznalok,ami köztudott kemenyebb.
 
csak az erdekelne,hogy hogyan szäritod ki?Es hogyan tärolod?
Ha van egy nagyobb fagyasztód, akkor akár le is fagyaszthatod. A tészta feluletét be kell kicsit lisztezni, és levegösen kisebb adagokra osztani: igy mehetnek egy lapos tálcán a fagyasztóba, amikor megfagynak, át lehet öket tenni egy zárható dobozba.

Ha tésztát ilyenkor rögtön lehet fagyott állapotban a forrásban lévö vizbe dobni :ca 1 perccel hosszabb a fözési idö a friss tésztához képest.
 
En is gyakran csinalok tesztat,csak az erdekelne,hogy hogyan szäritod ki?Es hogyan tärolod?Mondjuk en Vollkorn lisztet hasznalok,ami köztudott kemenyebb.
Kétféle tésztát szoktam csinálni: metéltet (kb. 8mm széles) és "cérnametéltet" (kb. 1mm széles). A cérnametéltet azért tettem időzőjelbe, mert a gyári cérnametélt kb. 0,5mm-es, de nekem nincs olyan hengerem. Tehát a szerintem klasszikus cérnametéltnél vastagabb (Összesen 4 féle szélességű vágóhengerem van a géphez, de csak kettő szélességét tartom megfelelőnek.)
A metélt tésztát egy lapra teszem. A sütőt 50 fokra állítom. Bekapcsolom a légkeverést, és az ajtót résnyire kitámasztom egy fakanállal, hogy a nedvesség távozni tudjon. Kb. fél óránként megforgatom, amíg nem lesz csont száraz. Utána adagonként nylon zacskóba teszem, és kötök rá egy csomót, hogy ne érje levegő. Ennyi.
Így 2-3 hétig tutti eláll (lehet, hogy tovább is). Ha nagyon sokat csinálok (mert olyan kedvem van), akkor a zacskóba rakott száraztésztát berakom a mélyhűtőbe. Hónapok múlva is OK.

A legutóbb nem is sütőben csináltam, hanem kiterítettem egy asztalterítőre, ahogy a nagymamám csinálta nyáron. Csakhogy én télen csináltam, és odatettem mellé egy közönséges ventilátort (12VDC), amit egyébként nyáron az akvárium hűtésre használok. Reggelre csont száraz volt a tészta. ... és biztos, hogy töredék energiát fogyasztott, mint a sütő. ;)
 
Utoljára módosított:
Kétféle tésztát szoktam csinálni: metéltet (kb. 8mm széles) és "cérnametéltet" (kb. 1mm széles). A cérnametéltet azért tettem időzőjelbe, mert a gyári cérnametélt kb. 0,5mm-es, de nekem nincs olyan hengerem. Tehát a szerintem klasszikus cérnametéltnél vastagabb (Összesen 4 féle szélességű vágóhengerem van a géphez, de csak kettő szélességét tartom megfelelőnek.)
A metélt tésztát egy lapra teszem. A sütőt 50 fokra állítom. Bekapcsolom a légkeverést, és az ajtót résnyire kitámasztom egy fakanállal, hogy a nedvesség távozni tudjon. Kb. fél óránként megforgatom, amíg nem lesz csont száraz. Utána adagonként nylon zacskóba teszem, és kötök rá egy csomót, hogy ne érje levegő. Ennyi.
Így 2-3 hétig tutti eláll (lehet, hogy tovább is). Ha nagyon sokat csinálok (mert olyan kedvem van), akkor a zacskóba rakott száraztésztát berakom a mélyhűtőbe. Hónapok múlva is OK.

A legutóbb nem is sütőben csináltam, hanem kiterítettem egy asztalterítőre, ahogy a nagymamám csinálta nyáron. Csakhogy én télen csináltam, és odatettem mellé egy közönséges ventilátort (12VDC), amit egyébként nyáron az akvárium hűtésre használok. Reggelre csont száraz volt a tészta. ... és biztos, hogy töredék energiát fogyasztott, mint a sütő. ;)
Mifelénk is levegőn szárították. Utána pedig összehúzható szájú vászon zsákban tárolták felakasztva. Leginkabb lebbencstésztát. :)
 
Régi szerelem a főzés/sütés, szeretek különlegesebb dolgokkal kísérletezni, amikre a vendégek nem csak egy egyszerű vacsoraként emlékeznek vissza. Kb. másfél éve kezdett komolyabban mozgatni a pizzasütés. Születésnapomra feleségem meglepett egy Ooni fatüzelésű kemencével, amit az egyik szép téli napsütéses 15 fokban kipróbáltunk, de nagy csalódás lett a hirtelen nekifutás, ingadozó hőmérséklet és égett pizzaszélek kíséretében. Ma futottam neki másodszor és bár van hova fejlődni tészta téren, a sütést sikerült belőni.

Több, mint fél évet rugóztam az Oonin, hogy belevágjak-e, elég ügyes vagyok-e hozzá, így örülök, hogy végül nem is én léptem meg a döntést. Ha valaki hasonlóan agyal rajta, csak fél tőle, ne tegye! Könnyen tanulható és semmilyen sütőben készült pizzával nem összehasonlítható.
És milyen fával fűtöd? Red Moor? Vasfa?
 
Danyi egyébként nagyon szépek lettek a pizzáid! Gratulálok hozzá! Én se vagyok nagy szakértő, de azt tudom, hogy a liszten sok múlik és azt nálunk nehéz beszerezni.
 
Back
Oldal tetejére